Sadržaj:
- Zašto se pojavljuju prištići?
- Kako spriječiti prištiće i akne
- 1. Isprati lice pravilno
- 2. Znajte svoj tip kože
- 3. Neka vaša koža bude vlažna
- 4. Koristite lijekove protiv akni
- 5. Pijte vodu (puno!)
- 6. Koristite šminku mudro
- 7. Izbjegavajte dodirivanje prištića
- 8. Zaštitite se od sunca
- 9. Provjerite prehranu
- 10. Nema ribanja
- 11. Provjerite svoje proizvode za njegu kose
- 12. Smanjite stres
- 13. Održavajte pribor za lice čistim
- Alternativni tretmani za zaustavljanje prištića i akni
- Kako spriječiti prištiće pomoću kućnih lijekova
- Često postavljana pitanja
- 15 izvora
Stisnuti ili ne stisnuti - to je pitanje! Većina nas je kriva što smo s vremena na vrijeme stiskali one crvene i bulbule prištiće koji nam se stalno pojavljuju na licu. Međutim, iskakanje prištića nije najbolji način da ih se riješite. Potreban vam je sustavni pristup koji uključuje brigu o sebi, promjene načina života i prehrane te temeljitu rutinu njege kože kako biste spriječili i riješili se prištića. U ovom smo članku raspravljali o uzrocima prištića te savjete i lijekove za njihovo sprečavanje. Pomaknite se prema dolje za početak.
Zašto se pojavljuju prištići?
Prema rječniku, prištić je upaljeno mjesto na vašoj koži. Prišt je vrsta akni koja se može pojaviti u bilo kojoj dobi i u bilo koje doba.
Prije nego što ga pokušate liječiti, morate shvatiti zašto imate bubuljice ili akne. Dolje spomenuti faktori odgovorni za ovo stanje:
- Začepljene pore: Kada su pore ili lojne žlijezde blokirane, ne mogu ispuštati sebum (masnu tvar koja održava kožu vlažnom). Nakupljanje ulja, mrtvih stanica kože i bakterija na tom području uzrokuje akne ili prištić.
- Genetika: Ako u vašoj obitelji postoji povijest akni, vjerojatno ćete je i vi imati. Vaši geni određuju koliko je vaša koža osjetljiva na hormonalne fluktuacije, koliko brzo odbacuje stanice, koliko sebuma proizvodi i kako reagira na upalu. Svi ovi čimbenici određuju koliko lako razvijate prištiće.
- Hormoni: Vaša razina estrogena i testosterona izravno su povezane s prištićima. Zbog toga prištiće najčešće dobivate tijekom puberteta i trudnoće te kada imate menstruaciju.
- Stres: Studije pokazuju da stres pogoršava akne (1), (2). Lojne žlijezde sadrže receptore za hormone stresa. Kada ste pod stresom, hormoni povećavaju stvaranje sebuma u vašoj koži i uzrokuju akne.
- Depresija: Depresija je povezana s aknama i obrnuto. Studije su otkrile da su akne povezane s povećanim rizikom od depresije (3), (4).
- Pušenje: Veza između pušenja i akni nije jasna. Klinička ispitivanja otkrila su da je pušenje važan čimbenik koji doprinosi prevalenciji i težini akni (5). Pušenje često smanjuje protok kisika do stanica kože, narušava hormonalnu ravnotežu i usporava proces ozdravljenja.
- Konzumacija alkohola: Iako alkohol ne uzrokuje akne, utječe na razinu hormona koji reguliraju akne. Studija je pokazala da alkohol može povećati razinu testosterona u žena. Također puca do razine estradiola (oblika estrogena) kod žena (6).
- Prehrana: Iako je odnos između prehrane i akni diskutabilan, specifična hrana (poput prerađene i slatke hrane) može vaše stanje pogoršati, dok je druga hrana (poput plodova mora i povrća) može poboljšati.
Jesu li hormonski problemi ili genetski čimbenici pokrenuli vaše prištiće ili akne, dermatolog vam može pomoći u dijagnozi i liječenju osnovnog uzroka. U slučaju da su prištići uzrokovani poteškoćama u načinu života ili bilo kojim drugim čimbenicima (osim genetike i hormonalnih stanja), postoje načini za upravljanje njima. Evo nekoliko savjeta koje možete slijediti.
Kako spriječiti prištiće i akne
1. Isprati lice pravilno
Temeljito čišćenje okosnica je svake rutine njege kože. Upotrijebite blago i nekomedogeno sredstvo za čišćenje lica za čišćenje dva puta dnevno - jednom ujutro i jednom prije spavanja. Očistite lice ako se jako znojite. Međutim, izbjegavajte pranje samo zato što se osjeća masno. Upotrijebite upijajući papir za uklanjanje ulja s kože. Također, tijekom pranja koristite toplu vodu kako biste otvorili pore.
2. Znajte svoj tip kože
To je važno jer će vam pomoći da odaberete prave proizvode za njegu kože za svoj tip kože. Proizvodi pogodni za masnu kožu nisu idealni za suhu kožu. Masna koža najviše je sklona prištićima, jer su lojne žlijezde preaktivne i proizvode puno sebuma. Kombinirana koža također je sklona prištićima na T-zoni.
3. Neka vaša koža bude vlažna
Vlaženje kože neophodno je za prevenciju prištića. Međutim, izbjegavajte hidratantne kreme koje sadrže kemikalije i sintetičke mirise. Uvijek se odlučite za nekomedogene hidratantne kreme, tako da se koža ne osjeća suho nakon svakog pranja.
4. Koristite lijekove protiv akni
U drogerijama su dostupni lijekovi bez recepta koje možete koristiti za liječenje akni i prištića. Prije uzimanja bilo kakvih lijekova obratite se dermatologu. Također pripazite da pravilno slijedite upute.
5. Pijte vodu (puno!)
Kad je vaše tijelo dehidrirano, signalizira vašoj koži da proizvodi više ulja kako bi bila vlažna. To povećava upalu i pogoršava akne.
6. Koristite šminku mudro
Možda ćete doći u napast da svoje akne i ožiljke prikrijete šminkom. Međutim, šminka vam može dodatno začepiti pore i pogoršati stanje. Kada koristite šminku, odaberite nekomedogene i nemasne formule. Također, izbjegavajte teške temelje i korektore.
7. Izbjegavajte dodirivanje prištića
Vaši su prsti klice i bakterije koje bi se mogle prenijeti na vašu kožu. Stoga nemojte stiskati, dodirivati ili grebati prišt.
8. Zaštitite se od sunca
Dugotrajno izlaganje suncu dehidrira vašu kožu i čini je da proizvodi više ulja, uzrokujući blokirane pore i probijanje. Nosite kišobran i koristite kremu za sunčanje ako krenete.
9. Provjerite prehranu
Ono što jedete odražava se na vašoj koži. Stoga, imajte na umu ono što stavljate na tanjur. Pregled objavljen u časopisu American Academy of Dermatology sugerira da određene namirnice mogu pogoršati akne. Hrana s visokim glikemijskim indeksom, poput pečenih dobrota, čipsa, bezalkoholnih pića i onih napravljenih od bijelog brašna, može pogoršati akne. Utvrđeno je da mliječni proizvodi u nekim slučajevima potiču akne (7).
10. Nema ribanja
Izbjegavajte upotrebu pilinga za lice ako imate akne. Izbjegavajte čišćenje lica krpicama ili krpama. Čišćenje već nadražene kože uzrokuje daljnje upale i pogoršava prištiće ili izbijanje akni.
11. Provjerite svoje proizvode za njegu kose
Proizvodi za njegu kose (šamponi, regeneratori i proizvodi za oblikovanje) sadrže kemikalije i ulja koja mogu začepiti pore i uzrokovati akne i prištiće u blizini linije kose, čela i vrata. Ova vrsta akni često se naziva i Acne kozmetika. Koristite proizvode koji nisu komedogeni, ne sadrže ulje i koji nemaju akne. Također, nakon upotrebe bilo kojeg proizvoda za kosu, dobro operite vlasište kako biste očistili ostatke.
12. Smanjite stres
Stres također može uzrokovati prištiće i akne. Pokušajte smanjiti razinu stresa meditirajući ili bilo kojom drugom aktivnošću koja vas čini sretnima i bez stresa.
13. Održavajte pribor za lice čistim
Uz kontrolu svojih životnih navika, također morate primjenjivati lokalne lijekove protiv akni. Možete dobiti lijekove, masti i serume koji se prodaju bez recepta ili liječnik može propisati lijekove, ovisno o prirodi i težini vašeg stanja. Pogledajmo potencijalne načine liječenja prištića ili akni.
Alternativni tretmani za zaustavljanje prištića i akni
- Benzoil peroksid
Benzoil peroksid vrlo je čest sastojak krema za liječenje akni / prištića (8). Obično ćete pronaći kreme koje sadrže 2,5%, 5% ili 10% benzoil peroksida. Blage akne mogu zahtijevati nizak postotak masti, dok će teškim aknama biti potreban veći postotak benzoil peroksida. Prije kupnje posavjetujte se s liječnikom jer pogrešan postotak kreme može vašu kožu isušiti i pogoršati vaše stanje.
- Salicilna kiselina
U usporedbi s benzoil peroksidom, salicilna kiselina je sigurnija opcija liječenja akni. Liječi stanje bez oštećenja kože. Ima keratolitička svojstva koja otapaju keratin i piling lezije (akne ili prištić), smirujući tako upalu (9).
- Sumpor
Ovo antibakterijsko sredstvo koristilo se za liječenje akni još od vremena starih Egipćana. Suši ili skuplja prištić, smanjujući tako upalu. Sumpor ne dehidrira vašu kožu i blaži je od benzoil peroksida (10).
- Tretinoin
Ovo je vrsta trans-retinoične kiseline koja se koristi za liječenje akni u početnim fazama. Ima komedolitička svojstva, što znači da vam začepljuje pore, pojačava rast novih stanica i osigurava nesmetan protok sebuma (11).
- Azelaična kiselina
Azelaična kiselina ima protuupalna svojstva i koristi se za liječenje umjerenih akni. Učinak 20% azelaične kiseline proučavan je za liječenje akni i utvrđeno je da je jednako učinkovita kao tretinoin krema u liječenju akni (12).
- Laserski tretman
Lasersko liječenje često se koristi za liječenje umjerenih do teških akni i smatra se sigurnom i učinkovitom metodom. Ovo je opcija liječenja s malim ili nikakvim rizikom koja koristi svjetlosne zrake za uklanjanje akni. Međutim, to nije samostalni tretman. Za potpuno uklanjanje morate koristiti lijekove zajedno s postupkom liječenja (13).
- Kemijski piling
Kada se radi pod nadzorom profesionalca, kemijski piling djeluje poput magije za posvjetljivanje kože i liječenje akni i hiperpigmentacije. Pomaže u smanjenju ožiljaka od akni i ostalih problema s kožom. Postupak može uzrokovati blagu nelagodu i iritaciju kojima se lako može upravljati (14).
- Mikrodermabrazija
Ovaj postupak uključuje nježno pilinganje zahvaćenog područja pomoću ručnih uređaja s dijamantnim vrhovima za abraziju kože i usisavanjem usisavanjem za njezino uklanjanje. Ovaj aktualni postupak pilinga široko je popularan i siguran je i učinkovit za liječenje blagih do teških akni (15).
Kako spriječiti prištiće pomoću kućnih lijekova
Sastojak | Kako to pomaže |
---|---|
Ulje čajevca | Ima antibakterijska svojstva koja pomažu u prevenciji akni i prištića. Kliknite ovdje da biste saznali više. |
Med | Ima protuupalna i antibakterijska svojstva koja pomažu u smanjenju upale. Kliknite ovdje da biste saznali više. |
Aloe Vera | Osim što ima antibakterijska svojstva, pomaže i u smirivanju kože. Kliknite ovdje da biste saznali više. |
Kocka leda | Trljanje kocke leda na prištić smanjuje upalu. Za više detalja kliknite ovdje. |
Pasta za zube | Pasta za zube možete koristiti za liječenje akni i prištića. Da biste saznali kako, kliknite ovdje. |
Aspirin | Aspirin se ne koristi samo za ublažavanje boli već i za liječenje akni. Da biste saznali kako, kliknite ovdje. |
Nemojte paničariti ako dobijete prištić - jer će to samo pogoršati problem. Budite strpljivi s planom liječenja. Ne očekujte da će akne ili prištići nestati preko noći. Pridržavajte se postupka liječenja koji ste odabrali nakon savjetovanja s dermatologom i dajte koži vremena da zacijeli.
Često postavljana pitanja
S koliko ću godina prestati dobivati prištiće?
Prištići bi trebali nestati uglavnom kad ste u srednjim 20-ima, a hormoni u tijelu postanu uravnoteženi. Međutim, ako imate bilo kakvih hormonalnih problema, možda ćete i dalje imati prištiće i akne.
Kako zaustaviti prištiće da ne rastu?
Ne dodirujte i ne bocnite prištić. Posjetite dermatologa i primijenite propisane lijekove kako biste spriječili daljnju upalu.
15 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Možete pročitati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan čitajući našu uredničku politiku.- Povezanost stresa i akni među studenticama medicine u Džedi, Saudijska Arabija, kliničkoj, kozmetičkoj i istraživačkoj dermatologiji, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5722010/
- Utjecaj psihološkog stresa na akne, Acta Dermatovenereologica, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28871928
- Usporedba anksioznosti i depresije u bolesnika s vulgarnim aknama i zdravih osoba, Indijski časopis za dermatologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3051295/
- Rizik od depresije među pacijentima s aknama u Velikoj Britaniji: populacijska kohortna studija, British Journal of Dermatology, ResearchGate.
www.researchgate.net/publication/322985966_Risk_of_depression_among_patients_with_acne_in_the_UK_A_population-based_cohort_study
- Epidemiologija akni u općoj populaciji: rizik od pušenja, The British Journal of Dermatology, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11453915
- Akutni učinak alkohola na androgene u žena u premenopauzi. Alkohol i alkoholizam, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10684783
- Dijeta i akne, časopis Američke akademije za dermatologiju.
www.jaad.org/article/S0190-9622(09)00967-0/abstract
- Koja je uloga sredstava za čišćenje benzoil peroksida u upravljanju aknama? Časopis za kliničku i estetsku dermatologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3016935/
- Liječenje vulgarnih akni jastučićima salicilne kiseline. Klinička terapija, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1535287
- Ažuriranje o upravljanju vulgarnim aknama, kliničkoj, kozmetičkoj i istraživačkoj dermatologiji, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3047935/
- Tretinoin: pregled njegovih protuupalnih svojstava u liječenju akni, Časopis za kliničku i estetsku dermatologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3225141/
- Klinička ispitivanja kreme od 20% azelaične kiseline u liječenju vulgarnih akni. Usporedba s nosačem i topikalnim tretinoinom., Acta Dermatovenereologica, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2528257
- Terapije na bazi svjetlosti u liječenju akni, Indian Dermatology Online Journal, Us National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4439741/
- Učinkovitost i sigurnost površinskog kemijskog pilinga u liječenju aktivnih vulgarnih akni, Anais Brasileiros De Dermatologia, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5429107/
- Upotreba mikrodermabrazije za akne: pilot studija. Dermatološka kirurgija, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11298700