Sadržaj:
- Što je bentonitna glina?
- Je li bentonitna glina dobra za vašu kožu?
- Prednosti bentonitne gline za vašu kožu
- 1. Liječi akne
- 2. Odčepljuje pore kože
- 3. Izvlači toksine iz kože
- 4. Prirodno piling kože
- 5. Omekšava kožu
- 6. Osvjetljava kožu
- 7. Smanjuje izgled ožiljaka
- 8. Liječi i obnavlja tkiva kože
- 9. Evens ton kože
- 10. Tonizira i zateže kožu
- 11. Smanjuje mrlje
- 12. Sprječava mitesere
- Recept maske za lice od bentonitne gline
- Što će vam trebati
- Što trebate učiniti
- Savjeti za bolju upotrebu bentonitne gline
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Bentonitna glina grubi je dijamant. Da, vraćamo se svojim korijenima, a život se vraća u punom krugu - sasvim doslovno. Ne postoji ništa što nam zemlja ne daje, iako sam volio da smo je poštovali puno više nego sada.
Bentonitna glina moćna je snaga koja dubinski čisti vašu kožu, ispire toksine i uklanja prljavštinu - uz ostala čuda koja može učiniti na vašoj koži.
Ali što je bentonitna glina? Koje su njegove prednosti? Ovaj post ima odgovore. Nastavi čitati!
Što je bentonitna glina?
Shutterstock
Također se naziva vulkanski pepeo, bentonitna glina je ostatak vulkana. Čista je i prirodna i dostupna je u cijelom svijetu, ali značajna ležišta ove gline nalaze se u blizini Montane i Wyominga (upravo oko tvrđave Benton, zbog čega se naziva bentonitna glina).
Sadrži montmorilonit koji mu daje pahuljastu teksturu kada je izložen zraku ili vodi. Glina nosi negativan naboj zbog kojeg privlači tvari s pozitivnim nabojem - poput toksina, bakterija, gljivica itd. Ali kako je sve to relevantno? Kako to pomaže našoj koži? Sad stižemo tamo.
Je li bentonitna glina dobra za vašu kožu?
Naša su tijela svakodnevno izložena štetnim zagađivačima - od slobodnih radikala do izlaganja suncu, prašini i mastima. Naše je lice izloženo svim štetnim stvarima. Iako većinu toga ne možemo kontrolirati, sigurno možemo smanjiti štetne učinke slijedeći učinkovitu rutinu njege kože.
Negativno nabijeni ioni u glini privlače i izvlače toksine na površinu kože. Glina također sadrži magnezij, silikat, bakar, željezo i kalij - što sve dodatno poboljšava zdravlje kože.
Osim čišćenja površine kože, bentonitna glina ima i niz drugih blagodati.
Prednosti bentonitne gline za vašu kožu
1. Liječi akne
Akne nastaju zbog prekomjernog lučenja ulja na površini kože koje privlači i razmnožava bakterije koje uzrokuju akne. To rezultira probijanjem i ostavlja ožiljke iza sebe. Bentonitna glina upija višak sebuma iz gornjeg sloja kože, čime sprječava akne. Korištenje ovoga nekoliko puta mjesečno izvrstan je način za kontrolu akni.
2. Odčepljuje pore kože
Shutterstock
Kao što smo vidjeli, negativno nabijeni ioni u glini privlače prašinu, prljavštinu, ulje, pa čak i začepljuju pore. Na taj način glina također sprječava mrlje i mitesere. Otvara i čisti pore kako bi izbjegao daljnje probijanje.
3. Izvlači toksine iz kože
Već smo vidjeli kako bentonitna glina lokalnom primjenom izvlači toksine iz kože. Zanimljivo je da se slični rezultati mogu postići gutanjem gline. Pomaže u izbacivanju toksina iz tijela, a to također poboljšava zdravlje kože.
4. Prirodno piling kože
Shutterstock
Piling je nešto što si ne možete priuštiti da propustite. Vaši svakodnevni pilingi možda ga ne bi rezali - trebate i nešto učinkovitije, barem nekoliko puta mjesečno. Bentonitna glina djeluje kao abrazivno sredstvo koje struže mrtve i umiruće stanice s gornjeg sloja vaše kože, čime je raščišćava.
5. Omekšava kožu
Shutterstock
Glina zaglađuje neravnine, otčepljuje pore i uklanja mitesere. Rezultat? Mekša koža!
Nakon upotrebe gline, isperite lice i navlažite. Pređite rukama preko lica - primijetit ćete izuzetnu razliku.
6. Osvjetljava kožu
Shutterstock
Korištenje bentonitne gline jeftin je način za postizanje rezultata ni manje ni više nego za one na licu. Budući da su sve stvari koje utječu na vaše zdravlje kože izbrisane, vidite vidljivo svjetliju kožu.
7. Smanjuje izgled ožiljaka
Shutterstock
Ako su akne jedan problem, ožiljci koji su ostali nakon liječenja akni drugi su. Bentonitna glina ne samo da liječi prištiće, već i uklanja ostatke koji mogu uzrokovati ožiljke. Dosljedna uporaba ovoga daje izvrsne rezultate.
8. Liječi i obnavlja tkiva kože
Bentonitna glina liječi oštećena tkiva kože i pomaže obnavljanju novih stanica kože. Na ovaj način pomaže uklanjanju bora i finih linija zatezanjem kože.
9. Evens ton kože
Shutterstock
Mnogo čimbenika može uzrokovati promjenu boje kože - a ako se na vrijeme ne riješi, to može dovesti do pigmentiranog i neravnomjernog tona kože. Budući da vam bentonitna glina čisti pore, smanjuje pojavu ožiljaka i ljušti kožu, može učiniti čuda i izravnati tonus vaše kože.
10. Tonizira i zateže kožu
Shutterstock
Zahvaljujući svojstvima pilinga, bentonitna glina uklanja tvrdoglave bijele točkice i mitesere. Zadržava vlagu i uklanja višak ulja, a vaša koža osjeća se čvršćom nego inače. Ako imate suhu kožu, nadogradite je hidratantnim losionom.
11. Smanjuje mrlje
Mrlje su još jedno pitanje s kojim se bori većina ljudi s aknama. Čak i ako se akne i upale smanje, zaostale mrlje su bolne za rješavanje. Bentonitna glina pomaže smanjiti pojavu ovih tvrdoglavih tragova.
12. Sprječava mitesere
Shutterstock
Glina uklanja mrtve stanice kože i čisti pore, što inače može dovesti do mitesera. Čisti postojeće mitesere, a također sprječava pojavu svježih.
Recept maske za lice od bentonitne gline
Shutterstock
Što će vam trebati
- 1 žličica bentonitne gline
- 1 žličica vode ili ACV
- Drvena ili keramička posuda - za miješanje
- Drvena lopatica - za miješanje i nanošenje
Što trebate učiniti
- Pomiješajte jabučni ocat i bentonitnu glinu u posudi.
- Ako imate osjetljivu kožu, preskočite to i upotrijebite samo vodu. Možete koristiti i ružinu vodu.
- Miješajte ga dok ne postignete glatku konzistenciju - bez grudica.
- Nanesite masku ravnomjerno na cijelo lice i vrat.
- Ostavite da djeluje oko 25-30 minuta ili dok se ne osuši.
- Očistite lice hladnom vodom (prvo upotrijebite spužvu).
- Osušite ga i završite s hidratantnom kremom.
Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći.
Savjeti za bolju upotrebu bentonitne gline
- Ako želite provjeriti glinu koju kupujete, pobrinite se da je siva ili zelena i da nije previše bijela. Ako je bijela, mogla bi se pretvoriti.
- Pogledajte kako maska od gline reagira s vašom kožom. Mogli biste vidjeti probijanje prvih nekoliko puta jer istjeruje toksine. Ali ako se probijanja ponavljaju, možda biste ih htjeli prestati upotrebljavati.
- Koristite drvene ili keramičke lopatice i zdjele. Izbjegavajte dovoditi glinu u kontakt s željeznim posuđem - jer to može smanjiti njezin učinak.
- Ne ostavljajte ga predugo uključenog. Obavezno ga očistite u roku od 30 minuta (do tada bi se trebalo osušiti).
- Izbjegavajte to ako je vaša koža previše suha i peruta se.
- Pakiranje uvijek pratite s hidratantnom kremom.
Jeste li znali da, osim čuda koja čini vašoj koži, bentonitna glina, kad se proguta, također djeluje na poboljšanje vašeg zdravlja i imuniteta u crijevima? U slučaju da ga želite unijeti, počnite s malom količinom. A prije toga razgovarajte sa stručnjakom koji se razumije u bentonitnu glinu.
Imate li još pitanja o ovome? Jeste li već zagriženi korisnik bentonitne gline? Javite nam ispuštanjem teksta u donjem odjeljku za komentare.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Gdje nabaviti bentonitnu glinu?
Bentonitna glina lako je dostupna u mrežnim i izvanmrežnim trgovinama. Postoje mnoge varijante, pa pogledajte sastojke prije nego što se dočepate proizvoda. Možete kupiti bentonitnu glinu u prahu i koristiti je miješajući je s vodom ili jednostavno kupiti gotovu masku koja se maže.
Koliko često biste trebali koristiti masku od bentonitne gline?
Možete ga koristiti bilo gdje između 1-2 puta tjedno, ali osigurajte da ga koristite barem nekoliko puta mjesečno. Ipak, nemojte pretjerivati. Ravnomjerno rasporedite svoje običaje.
Koliko traje bentonitna glina?
Ako kupujete bentonitnu glinu u najčišćem obliku, poput praha bez ikakvih dodataka, ona nema datum isteka. Ali ako se pomiješa s drugim sastojcima (kao u slučaju maske spremne za upotrebu), dolazi s rokom valjanosti - provjerite na pakiranju.
Zašto bentonitna glina pulsira?
Vaša koža počinje upijati vodu u maski i ponaša se poput spužve. U tom procesu glina počinje privlačiti pozitivno nabijene ione, poput prljavštine i pukotina, čineći da vam lice pulsira.