Sadržaj:
- Što je noćna maska za lice? Razlikuje li se od redovitih maski za lice?
- 12 najboljih DIY preko noći maski za lice
- 1. Maska za lice od kokosovog ulja
- 2. Maska za spavanje lubenice
- 3. Maska za lice od kurkume i mlijeka
- 4. Maska za lice od krastavaca
- 5. Maska od maslinovog ulja
- 6. Aloe Vera i maska za lice s vitaminom E
- 7. Maska za lice od zelenog čaja i krumpira
- 8. Maska za lice od bademovog ulja
- 9. Maska za lice od esencijalnog ulja od ulja jojobe i čajevca
- 10. Maska od ružine vode i kamilice
- 11. Maska za lice od sjemenki šipka
- 12. Maska za lice od sladića
- Često postavljana pitanja
O maskama za lice preko noći možda mislite kao o modnoj modi. Međutim, daju potpuno novo značenje vašem ljepotanom snu. Kako? Pa, vaše tijelo se liječi i popravlja dok spavate. To je i kada vaše epidermalne stanice podliježu (1). Morate im pružiti najjače sastojke za bolje zacjeljivanje. Na tržištu je dostupno mnoštvo komercijalnih maski za noć, ali ako ste više osoba koja sama radi i vjerujete da će to biti prirodno , imamo popis jednostavnih maski za lice preko noći koji možete sami probati.
No, prije nego što se pomaknete prema dolje do odjeljka „Uradi sam“, morate znati što je maska za lice preko noći. Hajde da vidimo.
Što je noćna maska za lice? Razlikuje li se od redovitih maski za lice?
Maske za lice preko noći su maske koje nanesete neposredno prije odlaska u krevet i isperu se tek nakon što se probudite. Glavni cilj preko noći maske za lice je pojačati hidrataciju i pomoći koži da se sama popravi pružajući njegujuće sastojke tijekom cijele noći.
Morate ove maske na licu ostaviti preko noći, a sljedeće jutro isprati. Maske za lice preko noći poznate su i kao maske za spavanje, a lako ćete ih dobiti u trgovinama ljepote. Međutim, ako želite koristiti prirodne sastojke, možete isprobati preko noći maske za lice spomenute u sljedećem odjeljku za vaše lice.
12 najboljih DIY preko noći maski za lice
1. Maska za lice od kokosovog ulja
Kokosovo ulje je superhrana koja je potrebna vašoj koži ako je suha i nadražena. Primjena kokosovog ulja na lice može smanjiti transepidermalni gubitak vode, smiriti kožu, smanjiti upalu, poboljšati hidrataciju, liječiti oštećenja od sunca i spriječiti infekciju (2). Međutim, ako imate masnu kožu sklonu aknama, klonite se kokosovog ulja.
Upute: Umiješajte žličicu ekstra djevičanskog kokosovog ulja ili hladno prešanog kokosovog ulja u vašu omiljenu noćnu kremu. Umasirajte ga na lice i isperite sljedeće jutro.
Napomena: Kokosovo ulje možete koristiti i izravno na licu bez miješanja u kreme.
2. Maska za spavanje lubenice
Lubenica nije samo osvježavajuća, već i njeguje vašu kožu. Lubenica sadrži likopen koji pomaže u sprečavanju oštećenja kože uzrokovanih štetnim slobodnim radikalima (3), (4).
Upute: Naribajte šalicu kockica lubenice (crveno meso) i procijedite sok. Pomoću vate nanesite je na lice i pustite da se osuši prije spavanja.
3. Maska za lice od kurkume i mlijeka
Mlijeko od kurkume popularan je ayurvedski lijek za mnoge zdravstvene probleme. Ima antimikrobna i protuupalna svojstva, a djeluje kao snažan antioksidans koji smanjuje akne i fotostarenje te poboljšava alopeciju i zdravlje kože (5). Mliječna kiselina prisutna u mlijeku poboljšava teksturu i čvrstoću kože (6).
Upute: Pomiješajte pola žličice kurkume u prahu u žlici sirovog mlijeka. Upotrijebite ga vatom na lice, baš onako kako nanosite toner. Prije spavanja pustite da se potpuno osuši. Obavezno koristite stare presvlake jastuka jer ih kurkuma može zaprljati.
4. Maska za lice od krastavaca
Krastavac je superhrana ne samo za vaše tijelo već i za vašu kožu. Sok od krastavaca djeluje rashlađujuće na kožu. Ne samo da pojačava razinu hidratacije kože, već i smanjuje upalu, smiruje opekline, poboljšava izgled bora i osvjetljava kožu (7).
Upute: Izvucite sok od pola krastavca i nanesite ga vatom na lice.
5. Maska od maslinovog ulja
Maslinovo ulje sadrži puno fenolnih spojeva (flavonoidi i fenolni alkoholi), linolne kiseline, oleinske kiseline i drugih antioksidansa koji mogu pospješiti dermalnu rekonstrukciju, smanjiti oksidativni stres i imati protuupalne prednosti (2).
Upute: Pomiješajte nekoliko kapi djevičanskog maslinovog ulja u omiljenu noćnu kremu i umasirajte je na lice.
Napomena: Maslinovo ulje možete koristiti i izravno na licu bez da ga miješate u bilo kojoj kremi.
6. Aloe Vera i maska za lice s vitaminom E
Aloe vera sadrži antioksidanse poput vitamina A, C i E, zajedno s aminokiselinama, salicilnom kiselinom, ligninom i enzimima. Smanjuje upalu, potiče sintezu kolagena i štiti vašu kožu od štetnog djelovanja UV zraka (8).
Upute: Iscijedite ulje iz kapsule vitamina E i pomiješajte ga s gelom aloe vere. Nanesite ga na lice i vrat.
Oprez: Napravite flaster prije upotrebe ulja vitamina E na koži kako biste provjerili je li vaša koža alergična na njega.
7. Maska za lice od zelenog čaja i krumpira
Zeleni čaj sadrži polifenole, a lokalni zeleni čaj može pomoći u sprečavanju upalnih reakcija izazvanih izloženošću UV zračenju i suzbijanju oksidacijskog stresa (testirano na životinjskim i ljudskim modelima) (9). Sok od krumpira, s druge strane, dobar je za masnu kožu. Može vam pomoći u prevenciji kožnih osipa, smanjenju mrlja od akni i njezi kože (10).
Upute: Uzmite žlicu svježe skuhanog (i ohlađenog) zelenog čaja i s njim pomiješajte žličicu soka sirovog krumpira. Pomoću vate nanesite smjesu na kožu i ostavite je preko noći.
8. Maska za lice od bademovog ulja
Prirodna ulja izvrsni su omekšivači koji održavaju vašu kožu hidratiziranom i popravljaju kožne barijere. Bademovo ulje također ima sklerozantna svojstva i može pomoći u poboljšanju tonusa i tena kože (11).
Upute: Pomiješajte žličicu bademovog ulja (ili ulja slatkog badema) sa žlicom svježeg gela aloe vere. Ako želite, možete dodati prstohvat kurkume. Smjesu nanesite na lice, pustite da se osuši i idite spavati.
9. Maska za lice od esencijalnog ulja od ulja jojobe i čajevca
Ulje jojobe i ulje čajevca imaju protuupalna svojstva. Jojobino ulje može pomoći u smanjenju infekcija kože i odgoditi starenje kože (12). Ulje čajevca može pomoći u liječenju akni i drugih infekcija kože zbog visokog antioksidativnog djelovanja (13).
Upute: Pomiješajte 2-3 kapi esencijalnog ulja čajevca u žličicu ulja jojobe i nanesite ga na lice. Obavezno napravite flaster prije upotrebe ulja čajevca. U slučaju da ste alergični na ulje čajevca, izbjegavajte ovu masku.
10. Maska od ružine vode i kamilice
Pod ružinom vodom podrazumijevamo destilate ruže ili hidrosol ruže. Ružina voda (zajedno s ostalim botaničkim ekstraktima) učinkovita je protiv bakterija koje uzrokuju akne. Također ima umirujući učinak na vašu kožu (14). Lokalna primjena ekstrakata kamilice djeluje protuupalno na kožu (15).
Upute: Dodajte žličicu svježe skuhanog čaja od kamilice (možete koristiti i 2-3 kapi ulja kamilice) na žlicu hidrosol ruže. Možete dodati prstohvat kurkume. Nanesite smjesu na lice vatom prije spavanja.
11. Maska za lice od sjemenki šipka
Šipak (plod ružinog grma) bogat je vitaminima i fenolnim spojevima, poput tokoferola, karotenoida i tanina, što ih čini snažnim antioksidansima. Ulje sjemenki šipka ima protuupalna svojstva i može pomoći u smanjenju znakova starenja kože (16).
Upute: Pomiješajte 5 kapi ulja sjemenki šipka s žličicom gela aloe vere i umasirajte ga na lice. Na lice možete nanijeti i samo ulje sjemenki šipka.
12. Maska za lice od sladića
Ekstrakti sladića (bilo u obliku praha ili ulja) mogu pomoći u liječenju hiperpigmentacije i melazme. Imaju protuupalna svojstva i uklanjaju slobodne radikale. Oni također mogu uljepšati vašu kožu i smanjiti oštećenja kože uzrokovana UV zračenjem (17). Međutim, potrebno je više istraživanja kako bi se utvrdila terapijska svojstva sladića.
Upute: Pomiješajte 3-4 kapi čistog slatkog ulja s žličicom gela aloe vere i žličicom svježe skuhanog zelenog čaja. Masirajte ovu smjesu na licu i pustite da ostane preko noći.
Maska preko noći najbolja je vrsta prehrane koju možete ponuditi svojoj koži. Ove su "uradi sam" maske prirodne i nemaju nikakve nuspojave (osim ako niste alergični na neki sastojak). Prije nego što isprobate bilo koji od ovih lijekova, ne zaboravite napraviti test zakrpe. Izbjegavajte bilo koji sastojak ako ste alergični na njega i požurite liječniku ako se pojave alergijske reakcije.
Često postavljana pitanja
Mogu li preko noći ostaviti bjelanjak i med na licu?
Sirovo jaje može sadržavati salmonelu, pa nije poželjno ostavljati ga na licu preko noći. Spavanje s medom na licu može postati neuredno i neugodno.
Može li se skuta ili rajčica koristiti kao maske za lice preko noći?
Skuta djeluje rashlađujuće, ali ako je ostavite preko noći, može vas prehladiti. Sok od rajčice može iritirati kožu ako se ostavi dulje vrijeme. Stoga je bolje izbjegavati ove sastojke kao maske preko noći.