Sadržaj:
- Što je trajna kosa?
- Kako Perming djeluje
- Različite tehnike perminga
- 1. Digitalna (vruća) perm
- 2. Hladna Perm
- Kako se brinuti za permatsku kosu
- Oštećuju li perms kosu?
Perming za kosu je tehnika oblikovanja koja postoji od 1872. Tada su se kliještima koristile za promjenu strukture kose. Vremenom su se tehnike trajnih promjena promijenile nabolje. To je rečeno, postupak trajnog stvaranja također može naštetiti vašoj kosi. U ovom ćemo se članku zabaviti u cjelokupni postupak trajne reakcije kako bismo vam pružili bolje razumijevanje kako to djeluje, njegove nedostatke i kako se možete brinuti za svoju trajnu kosu. Čitajte dalje da biste saznali više!
Što je trajna kosa?
Perming kemijski mijenja strukturu vaše kose kako bi oblikovao različite vrste kovrča ili valova. Tehnika ispravljanja kose naziva se opuštanje kose. Razbija disulfidne veze u vašoj kosi i daje joj novu strukturu. Postoje mnoge tehnike za trajnu kosu:
- Spiralni Perm: Karakteriziraju ga uske, dobro definirane kovrče s volumenom. Zavojnica za uvijanje određuje se prema veličini upotrebe šipke. Štap se postavlja okomito u kosu kako bi se postigao uvoj vadičepa.
- Pin-Curl Perm: To uključuje kemijsku otopinu koja se nanosi na duljinu vaše kose. Zatim se uvojci u obliku stila oblikuju i postavljaju na svoje mjesto.
- Korijen Perm: Ako imate tanku i finu kosu, korijen će vam dati volumen i debljinu.
- Stack Perm: kovrče i slojevi dodaju se na srednju ili dugu kosu za izgradnju volumena.
- Spot Perm: Perm šipke postavljaju se na određeno područje kako bi vam pružili kovrče u toj regiji. Specifična je za frizuru.
- Body Wave Perm: Ovaj postupak koristi duge štapove za uvijanje kako bi kosa dobila raščupane, plažne valove.
- Multi-Teksturirani Perm: Ovaj postupak miješa različite vrste kovrča dajući vam jedinstvenu frizuru.
Kako Perming djeluje
Disulfidne veze u kosi prekidaju se pomoću redukcijskih sredstava poput tioglikolata i bisulfita (1). Ova redukcijska sredstva prožimaju se kroz kutikulu i vanjske slojeve korteksa da bi prekinula disulfidne veze. Alkalna sredstva koriste se za podizanje ljuskica kutikule kako bi redukcijska sredstva mogla ući u korteks (1). Vlakna za kosu postavljena su uvijačima ili šipkama kako bi kosa dobila željeni uvoj ili uzorak valova. Jednom kad se uzorak uspostavi, proces perma u vlaknima dlake neutralizira se oksidacijskim sredstvom poput vodikovog peroksida.
Tradicionalni stil trajanja bio je zamatanje kose šipkama. Nakon toga nanosila bi se otopina za trajno zavijanje kako bi se kosa zavila u kovrče ili valove. Nakon što se kosa postavi, otopina se ispere i koristi se neutralizator za zaustavljanje postupka trajnog zračenja. S vremenom nove formule i tehnike koje koriste različite predmete kako bi vam pružile određenu vrstu uvijanja ili vala. Pogledajmo različite tehnike trajnog namotavanja.
Različite tehnike perminga
1. Digitalna (vruća) perm
Digitalnim ili vrućim trajnicama kosa se prvo obrađuje opuštajućim tretmanom koji pomaže u razbijanju veza u kosi. Zatim, vaša kosa se oblikuje zagrijanim šipkama za uvijanje. Debljina šipki ovisi o tome koliko želite da vaše kovrče budu labave ili uske. Kosu konačno stavite u vruće valjke koji su pričvršćeni na uređaj koji pomaže u regulaciji njihove temperature. Ovaj postupak može trajati do četiri sata ili više, ovisno o duljini i debljini vaše kose.
Digitalnom metodom perminga možete dobiti uvojke različitih duljina, što vam pomaže u postizanju vrlo prirodnog izgleda. Kosa vam je obično ravna dok je mokra i uvija se dok se suši. Ova metoda je posebno dizajnirana za istočnoazijsku kosu i djeluje samo za ljude s gustom kosom. Proces je skup. Međutim, manje šteti kosi od ostalih metoda.
2. Hladna Perm
Hladni trajni proizvodi su tradicionalni način trajnog namotavanja kose. U ovom procesu vaša je kosa prvo natopljena alkalnom otopinom. Zatim se pomoću valjaka čvrsto namota u male kovrče. Uske kovrče pomažu vam oblikovati kosu u uske kolutiće, što digitalnim metodama trajnog stvaranja nije moguće postići.
Ove uske ringlice isprva ne izgledaju prirodno, ali s vremenom će se opustiti i izgledati prirodnije. Proces može trajati od 2 do 2,5 sata. Uvojci koje postignete ovom metodom ostaju kovrčavi čak i kad su mokri ili kada koristite proizvod. Postupak je pristupačniji od digitalne metode i djeluje na gotovo svim tipovima kose.
Uz pravilnu njegu, trajna trajna može trajati i do šest mjeseci. Evo nekoliko savjeta koji će vam pomoći.
Kako se brinuti za permatsku kosu
- Ne perite kosu 48 sati nakon što je trajno kosu.
- Ne dodirujte kosu 48 sati. Dopustite da se kosa stegne uz bilo kakve smetnje.
- Neka vam kosa bude opuštena. Nemojte ga oblikovati repovima ili uskim frizurama.
- Zaštitite kosu od sunca. Za zaštitu kose od UV zraka možete koristiti lagani šal ili kapu ili regenerator koji se ne ostavlja na bazi cinka.
- Bolje je koristiti proizvode koji su napravljeni za kemijski tretiranu kosu. Provjerite sa svojim frizerom o šamponu i regeneratoru nakon što ste nanijeli kosu.
- Sredite kosu. Perming koristi kemikalije koje vašoj kosi mogu oduzeti hranjive sastojke i prirodnu vlagu. Njegujte kosu najmanje dva puta tjedno da biste je obnovili. Regeneratori koriste koncentrirane količine kemikalija koje pomažu u izgradnji vaše kose. Ako ne želite koristiti kemikalije, odlučite se za organski regenerator koji se ne ispire koji koristi prirodne sastojke.
- Redovito popravljajte. Iako se trajni proizvodi nazivaju trajnim frizurama, traju samo mjesecima. Trebat će vam redoviti pregledi barem jednom u 12 tjedana da biste održali trajnu.
- Ne držite se podalje od tretmana bojanja nekoliko tjedana nakon što dobijete trajne proizvode. U tretmanima za bojanje koriste se kemikalije koje mogu utjecati na vaše trajno stanje i stanje kose.
- Je li vaša kosa suha ili masna, lomljiva ili bez volumena? Imajte režim njege kose s proizvodima koji su specifični za vaš tip kose.
- Bolje je izbjegavati četkanje kose otprilike tjedan dana da bi kosa ostala ometana. Nakon toga kosu češljem širokih zuba nježno četkajte.
- Umjereno koristite druge alate za oblikovanje poput glačala, uvijača i sušila za kosu.
Sljedeće pitanje koje bi vam se moglo dogoditi je, kako trajni premazi oštećuju vašu kosu? Pomaknite se do sljedećeg odjeljka da biste to saznali.
Oštećuju li perms kosu?
Original text
- Trajni proizvodi mogu vašu kosu učiniti oštećenom, beživotnom i prerađenom. Kompleks stanične membrane i endokutikula najosjetljiviji su na kemijske tretmane (2). To se događa ako trajna trajka nije dobro izvedena. Dakle, jeste