Sadržaj:
- Načini za zaglađivanje kose
- Kako prirodno dobiti glatku kosu
- 1. Isperite hladnom vodom
- 2. Pakiranje banane
- 3. Ispiranje octa
- 4. Tretman vrućim uljem
- 5. Koristite šampon za svoj tip kose
- 6. Pažljivo češljanje
- 7. Pravilno kondicioniranje
- 8. Odmori se od vrućine
- 9. Tehnike feniranja
- 10. Recite ne kemikalijama
- 11. Obrezivanje je važno
- 12. Maska od majoneze
- Savjeti za kemijsko zaglađivanje kose
- 13. Tradicionalni opuštači
- 14. Kemijsko zaglađivanje
- 15. Termička obnova
- 16. Brazilski keratinski tretman
- Rizici i nuspojave
- 8 izvora
Dok se borite protiv zapetljavanja i pokušavate ukrotiti kovrčicu, čini se da redovito četkanje i korištenje milijarde različitih seruma koji se ne ostavljaju uvijek čine trik. Imati glatku kosu može se činiti vjerojatnim samo u snovima. Međutim, postizanje glatke kose bez zapetljavanja ili kovrčanja nije nemoguće. U ovom smo članku naveli različite načine zaglađivanja kose. Čitajte dalje da biste saznali više.
Načini za zaglađivanje kose
Dva su načina na koja možete zaglađivati kosu: kemijsko zaglađivanje i redovno oblikovanje kose.
- Kemijsko zaglađivanje: Ova metoda koristi kemikalije poput formaldehida, lužina itd. Za liječenje vaše kose (1). To je trajni tretman koji traje najmanje 12-15 tjedana. Morat ćete ga obnoviti svakih nekoliko mjeseci kako bi kosa izgledala glatko.
- Prirodno zaglađivanje: Ova metoda koristi redovite savjete za frizuru kako bi zagladila kosu. Privremeno je, ali vrlo učinkovito. Ne mijenja jako strukturu kose, kao što to čini kemijsko zaglađivanje. Pravilnom njegom i upravljanjem možete postići glatku i zdravu kosu.
Iako su ove metode privremene, prirodno zaglađivanje vjerojatno će dugoročno poboljšati zdravlje vaše kose, čineći je glatkom i sjajnom. Pročitajte kako biste saznali više o ove dvije metode zaglađivanja i odlučili koji bi od njih bio idealan za vas.
Kako prirodno dobiti glatku kosu
1. Isperite hladnom vodom
Ispiranje kose hladnom vodom uklanja bilo kakvo kovrčanje i čini kosu ravnom. Nakon što kosu operete i uredite, nekoliko puta isperite hladnom vodom. Osušite kosu, umjesto da je snažno sušite ili je stežete. Prije ispiranja kose možete upotrijebiti i regenerator za ravnanje ili protiv kovrdžanja. Hladna voda zaključat će djelovanje regeneratora protiv frizzinga i održati vašu kosu glatkom.
2. Pakiranje banane
Banana je bogata ugljikohidratima, vitaminima, prirodnim uljima i kalijem. Ima antioksidativni potencijal koji pomaže u borbi protiv slobodnih radikala (2). Korištenje banane u paketu kose učinit će da se vaša kosa nahrani i navlaži. Redovitom uporabom smanjuje kovrčanje i smiruje nadraženo vlasište. Blagodati banane mogu se pojačati dodavanjem jogurta koji je ujedno i izvrsna hidratantna krema za kosu.
Trebat će vam
- 1 zrela banana
- 2 žličice jogurta
Postupak
- Zdrobite zrelu bananu i dodajte joj dvije žličice jogurta.
- Pomiješajte ga da dobijete glatku pastu tako da ne ostanu komadići banane.
- Nanesite ovo na cijelu kosu, počevši od vrhova i doradite do krune.
- Isperite nakon 45 minuta šamponom.
3. Ispiranje octa
Jabučni ocat već se dugo koristi kao prirodno sredstvo za ispiranje kose. Naša kosa ima pH 5,5, ali šamponi i regeneratori koje koristimo su jako alkalni (3). Iako ne postoje znanstveni dokazi, anegdotalni dokazi sugeriraju da jabučni ocat pomaže u održavanju pH ravnoteže vlasišta dok čisti nagomilavanje koje je moglo nastati pretjeranom upotrebom proizvoda. Ispiranje kose octom zatvorit će kutikule vaše kose i učiniti je glađom, mekšom i sjajnijom.
Trebat će vam
- 1/4 šalice jabučnog octa
- 1 šalica vode
Postupak
- Razrijedite jabučni ocat s vodom.
- Koristite ovo kao posljednje ispiranje nakon pranja kose i ostavite ga uključenog.
4. Tretman vrućim uljem
Masaža vrućim uljem jednom tjedno ne samo da će vam dati zdravu i glatku kosu, već će vam pomoći i da smanjite stres. Koristite ulja, poput kokosa, maslina, slatkog badema, jojobe, ricinusa, lavande, ružmarina i majčine dušice, za masažu kose (4), (5), (6), (7). Za bolje rezultate možete koristiti i kombinaciju ovih ulja.
Trebat će vam
- 2-3 žlice ulja, ovisno o duljini vaše kose
Postupak
- Masirajte vlasište uljem i nanesite ga na svu kosu.
- Nakon masaže vlasišta zamotajte glavu toplim ručnikom. To stvara okruženje koje omogućuje maksimalni prodor ulja.
- Ostavite da djeluje 20 minuta, a zatim isperite ulje šamponom.
5. Koristite šampon za svoj tip kose
Šampon čisti vlasište, a kosu također čini glatkom i mekom. Međutim, uvijek biste trebali koristiti šampon koji odgovara vašoj kosi.
Najbolji šamponi za glatku kosu koji su dostupni na indijskom tržištu su:
- Biljne esencije bio: obnovite Arganovo ulje šampona iz Maroka
Arganovo ulje je nova, široko korištena komponenta u njezi kose. Šampon Argan Oil of Morocco sadrži prirodno marokansko ulje argana, koje prodire u korijene kose kako bi ih omekšalo. Također popravlja oštećene pramenove i jača kosu. Ne sadrži kemikalije, poput sulfata i parabena, i sigurno se koristi na obojenoj kosi. Naročito je učinkovit u sprječavanju oštećenja od topline i UV izloženosti. Vraćajući vlagu, čini kosu mekom, svilenkastom i sjajnom. Antioksidanti i vitamin E prisutni u arganovom ulju poboljšavaju teksturu njegujući kosu.
- Head & Shoulders 2-u-1 glatki i svilenkasti šampon protiv prhuti + regenerator
Head & Shoulders 2-u-1 glatki i svilenkasti šampon i regenerator protiv peruti šampon je i regenerator kombiniran u jednu bočicu sa svojstvima protiv peruti. Uklanja kovrdžu i vraća vlagu u kosu, čineći je glađom. Glavni sastojak proizvoda, pirition cink, aktivno je protugljivično sredstvo. Rezultati su, dakle, bez vlasišta, prhuti i kontrole kose i kovrčanja. Pogodan je za sve tipove kose.
Još jedna sigurna ideja za čišćenje kose je korištenje prirodnih sastojaka.
- Napravite vlastiti prirodni šampon kuhanjem suhe indijske ogrozda (amla), shikakaija i reethe.
- Pustite da vrije dok ne dobijete sapunastu otopinu.
- Koristite ovo za pranje kose barem dva puta tjedno kako biste dobili sjajnu i glatku kosu.
6. Pažljivo češljanje
Polako četkajte. Češljanje ili previše četkanja kose uzrokovat će trenje, zbog čega će kosa biti kovrčava. Ograničite češljanje kose na minimum, i nikada to nemojte raditi kad je kosa mokra. Mokra kosa je sklonija lomljenju. Dobar raspored češljanja uključuje razmršavanje kose prije tuširanja drvenim češljem širokih zubi, a zatim češljanje jednom ili dva puta dnevno kako biste oblikovali i riješili se zapetljavanja.
7. Pravilno kondicioniranje
Ispravan kondicijski tretman može učiniti čuda za vašu kosu i učiniti je glatkom i svilenkastom. Osigurajte duboku kondiciju kose barem jednom tjedno. Ostavljajući malo regeneratora na kosi može vam izgledati glatko. To je potpuno bezopasno sve dok regenerator nije u kontaktu s vašim vlasištem.
Također možete koristiti regeneratore i serume koji se ne ostavljaju, a koji su vrlo korisni za postizanje onog glatkog izgleda bez kovrčanja. Uređaji koji se ne ostavljaju posebno korisni su za ljude kovrčave kose.
8. Odmori se od vrućine
Sredstva za ravnanje, uvijači i sušila za kosu mogu biti najbolje rješenje za trenutni styling kako bi vam kosa izgledala glatko. Ali redovita upotreba ovih vrućih alata za oblikovanje izuzetno je štetna za vašu kosu. Toplina ovih alata šteti vašoj kosi, čini je grubom i kovrdžavom i uklanja joj prirodni sjaj (8).
Međutim, ako postoje dani kada ne možete bez stylinga, ne zaboravite koristiti sprej ili serum koji štiti od topline. Pomoći će smanjiti štetu od vrućine formirajući zaštitni štit oko vaše kose.
9. Tehnike feniranja
Uvijek pokušajte sušiti kosu prirodno. Ali ako se žuri, kosu možete osušiti fenom. Ipak, naglasite da se koristi kvalitetna okrugla četkica s velikim zupcima s keramičkom podlogom. Upotrijebite hladne postavke vašeg sušila za kosu, jer to dovodi do manje štete. Sušilo za kosu držite 15 cm od kose i neprestano ga pomičite tako da predugo ne puše na jednom dijelu kose (8).
10. Recite ne kemikalijama
Nemojte koristiti proizvode koji sadrže natrijev lauril sulfat ili amonij laureth sulfat, jer su obojica industrijska sredstva za čišćenje i vrlo gruba za kosu. To su sastojci koje sadrži većina šampona. Istraživanja su pokazala da ove kemikalije uzrokuju opadanje i stanjivanje kose (1). Umjesto sulfatnih šampona, koristite šampone s prirodnim i organskim sastojcima, koji nisu grubi po vašoj kosi. Zaključavaju vlagu, dajući vam tako glatku i mekanu kosu.
11. Obrezivanje je važno
Obrezivanje je najvažnije učiniti ako želite održavati zdravu i glatku kosu. Pomaže u uklanjanju podijeljenih vrhova i oštećenja koja bi se inače raširila u dlaku, uzrokujući kovrčanje i suhoću. Obrišite kosu svaka četiri do šest tjedana.
12. Maska od majoneze
Njegujte kosu pružajući joj tretman za duboko kondicioniranje jednom tjedno. Majoneza je bogat izvor L-cisteina, koji je aminokiselina i snažan antioksidans, koji se također nalazi u jajima. Korištenje ovog paketa kose redovito potiče zdrav rast kose.
Trebat će vam
- 1 šalica majoneze
- 2 žličice pasiranog avokada
Postupak
- Pomiješajte majonezu i avokado dok smjesa ne postane pahuljasta.
- Smjesu nanesite na kosu od korijena do duljine kose.
- Povucite kosu na tjeme i pokrijte glavu kapom za tuširanje.
- Držite ga jedan sat i isperite šamponom.
Također možete zaglađivati kosu kemikalijama. Međutim, ova je metoda skupa i može imati štetne nuspojave na vašoj kosi (1). Ako želite kemijski zaglađivati kosu, pobrinite se da je kosa zdrava i da nije previše obrađena. Uvijek je dobra ideja konzultirati se sa stilistom prije nego što završite liječenje. Njega prije i poslije je presudna za zdravu, zaglađenu kosu.
Savjeti za kemijsko zaglađivanje kose
13. Tradicionalni opuštači
Relakseri se koriste za omekšavanje i smirivanje prirodne teksture kose. Pogodni su za ljude s valovitom ili blago kovrčavom kosom. Međutim, ne rade dobro s izrazito kovrčavom kosom (1). Relakseri popravljaju kovrčave teksture i zaglađuju dlačice. Učinak se gubi kad kemikalije nestanu za četiri do šest mjeseci.
14. Kemijsko zaglađivanje
Ova tehnika koristi puno kemikalija za razbijanje prirodnih veza vaše kose (1). Zatim se kosa opere otopinom za zaglađivanje i izravna. Ovaj postupak traje četiri do pet sati, a učinci traju oko tri mjeseca. Potrebni su redoviti popravci kako bi se održao glatki i ravni izgled vaše kose. Nije namijenjen obojenoj kosi.
15. Termička obnova
Poznata i kao japansko ravnanje, ova je tehnika prikladna za glomazne, labave do srednje uvojke, ali ne i za jako uske kovrče (1). Kosa se opere kemijskom otopinom koja pomaže u razbijanju unutarnjih veza. Zatim se svaki pramen preoblikuje. Konačno, neutralizator se nanosi kako bi se postigao glatki, svilenkasti i ravni izgled. Ova tehnika trajno mijenja strukturu vaše kose, a redovito se dorađuju svakih pet do šest mjeseci, ovisno o brzini rasta vaše kose. Nije prikladan za obojenu ili obrađenu kosu. Evo detaljnog posta o japanskom ravnanju.
16. Brazilski keratinski tretman
Ova je tehnika široko stekla popularnost zbog upotrebe keratina koji je manje grub za kosu. Zaglađuje površinu kose, ali ne trajno prekida veze. Ovaj tretman kontrolira kovrčanje održavanjem volumena i teksture kose (1). Siguran je za obojenu kosu i pogodan je za sve tipove kose, od valova do uskih kovrča. Evo detaljnog posta o liječenju brazilskim keratinom.
Kao što je ranije spomenuto, kemijski tretmani imaju određene rizike i nuspojave.
Rizici i nuspojave
Kada koristite kemijske tretmane za zaglađivanje kose, pripazite da ne sadrže formaldehid (1). Može opeći vlasište i oči. Neki proizvodi tvrde da imaju neaktivirani formaldehid, koji mogu aktivirati ostale kemikalije u proizvodu. Kada upotrebljavate redovite pegle, pripazite da koristite keratinske pegle jer one manje oštećuju kosu (1).
Slijedite ove prirodne metode ili odaberite bilo koji kemijski tretman kako biste dobili glađu i sjajniju kosu.
8 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Čitajući našu uredničku politiku možete saznati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan.- Gavazzoni Dias, Maria Fernanda Reis. "Kozmetika za kosu: pregled." Međunarodni časopis za trihologiju sv. 7,1 (2015): 2-15.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/
- Bhatt, Anjali i Vinayak Patel. "Antioksidativni potencijal banane: proučite koristeći simulirani gastrointestinalni model i konvencionalnu ekstrakciju." Indijski časopis za eksperimentalnu biologiju sv. 53,7 (2015): 457-61.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26245031/
- D'Souza, Paschal i Sanjay K Rathi. "Šampon i regeneratori: Što dermatolog treba znati?" Indijski časopis za dermatologiju sv. 60,3 (2015): 248-54.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4458934/
- Rele, Aarti S i RB Mohile. "Učinak mineralnog ulja, suncokretovog ulja i kokosovog ulja na sprečavanje oštećenja kose." Časopis za kozmetičku znanost vol. 54,2 (2003): 175-92.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12715094/
- Zaid, Abdel Naser i sur. "Etnofarmakološko istraživanje domaćih lijekova koji se koriste za liječenje kose i vlasišta i njihovih metoda pripreme na Zapadnoj obali i Palestini." BMC komplementarna i alternativna medicina vol. 17,1 355.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5499037/
- Shaker MA, Amany M B. “Ulje jojobe: novi medij za postupak prženja.” Curr Trends Biomedical Eng & Biosci. 2018; 17 (1): 555952.
juniperpublishers.com/ctbeb/pdf/CTBEB.MS.ID.555952.pdf
- Ali, Babar i sur. "Eterična ulja koja se koriste u aromaterapiji: sistemski pregled." Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine 5.8 (2015): 601-611.
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2221169115001033
- Lee, Yoonhee i sur. "Oštećenje osovine za kosu zbog vrućine i vremena sušenja sušila za kosu." Anali dermatologije sv. 23,4 (2011): 455-62.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22148012/