Sadržaj:
- Blagotvornost paprike u zdravlju
- 1. Dobro za oči:
- 2. Sagorijeva više kalorija:
- 3. Prednosti protiv raka:
- 4. Kardiovaskularne dobrobiti:
- 5. Podržava imunološki sustav:
- 6. Veliki izvor vitamina B6 i magnezija:
- 7. Liječi nedostatak željeza:
- 8. Blagodati kapsaicina:
- 9. Svojstva detoksikacije:
- 10. Blagodati kalija:
- 11. Ostale pogodnosti:
- Blagodati paprike za kosu
- 12. Visoki udio silicija za kosu i nokte:
- 13. Potiče rast kose:
- 14. Jača folikule dlake:
- 15. Poboljšava rast i zdravlje kose:
- Blagodati paprike za kožu
- 16. Bori se protiv oksidativne štete:
- 17. Pretvara kožu zdravom i mladolikom:
- 18. Liječi herpes zoster i atletsko stopalo:
- 19. Poništava znakove starenja:
- 20. Čisti mrlje i osipe na koži:
- Nutritivna vrijednost paprike:
Paprika, poznata i kao slatka paprika ili paprika, u osnovi je paprika manje oštrih sorti koja je dostupna u različitim bojama poput žute, crvene, zelene, ljubičaste i narančaste. Ovo punasto povrće u obliku zvona uzgajalo se prije više od 900 godina u Južnoj i Srednjoj Americi, a europski kolonizatori Sjeverne Amerike dobili su naziv papar. Oni lako mogu rasti u različitim vrstama klime.
Slatka paprika izvrsna je kombinacija tankog okusa i hrskave teksture. Znanstveno su poznati pod nazivom Capsicum annuum i spadaju u kategoriju biljaka biljaka noćuraka (solanaceae) koje čine chilli papar, kajenski papar, krumpir, rajčica i patlidžan. Zelena i ljubičasta paprika blago je gorkastog okusa, dok je crvena, žuta i narančasta slađeg i voćnog okusa.
Tvar "kapsaicin" koja kontrolira ljutinu u paprici prisutna je u vrlo malim količinama u paprici, čineći je manje "ljutom". Iako su dostupni tijekom cijele godine, ljeti su najzastupljeniji i najukusniji. Sadržaj vitamina C i karotenoida također se povećava kada je papar na vrhuncu zrelosti.
U ovom živopisnom i atraktivnom povrću uživa se širom svijeta u raznim kuhinjama. Ostala imena capsicum su ' Shimla Mirch ' na hindskom, ' Pedda Mirappa ' na teluškom, ' Kuda Milagai ' na tamilskom, ' Parangi Mulagu ' na malajalamskom, ' Donne Menasinakai ' na kanadskom, ' Bhopli Mirchi ' na maratskom, ' Simla Marchan 'na gudžaratskom i' Simla Mirch 'na bengalskom.
Blagotvornost paprike u zdravlju
Osim što daje okus i atraktivnost nepristojnim jelima, paprika je puna hranjivih sastojaka poput vitamina A, C i K, karotenoida i prehrambenih vlakana što ih čini neizmjerno korisnima za opće dobro zdravlje. Paprika također sadrži vitamin B6 i folate koji pomažu u snižavanju razine homocisteina, smanjujući tako rizik od srčanih bolesti. U nastavku su navedene neke od zdravstvenih blagodati paprike:
1. Dobro za oči:
Budući da sadrži visoku razinu vitamina A, crvena paprika pomaže u održavanju zdravog vida, posebno noćnog vida. Bogat su izvor karotenoida zvanog lutein koji pomaže u smanjenju rizika od makularne degeneracije očiju. Makularna degeneracija očiju najčešći je uzrok starosnog gubitka vida. Paprika također štiti vaše oči od katarakte zbog visoke razine beta-karotena i vitamina C.
2. Sagorijeva više kalorija:
Crvena paprika pomaže u aktiviranju termogeneze i povećava brzinu metabolizma. Kapsaicin koji je odgovoran za povećanje ljutine ostalih paprika nalazi se u papričici u vrlo malim količinama. Stoga imaju blago termogeno djelovanje koje povećava metabolizam bez povećanja broja otkucaja srca i krvnog tlaka za razliku od ljute paprike. Stoga mogu podržati mršavljenje.
3. Prednosti protiv raka:
Bogat paprikom, antioksidansom i protuupalnim hranjivim tvarima, pruža nekoliko dobrobiti protiv raka. Rizik od karcinoma raste zbog kronične pretjerane upale i kroničnog neželjenog oksidacijskog stresa. Ti se čimbenici mogu nadoknaditi redovitim unosom fitonutrijenata koji imaju antioksidativna i protuupalna svojstva. Štoviše, paprika sadrži i sumporne spojeve koji podržavaju zdravlje. Enzimi u paprici pomažu u prevenciji karcinoma želuca i raka jednjaka. Utvrđeno je da je karotenoidni likopen učinkovit u prevenciji raka prostate, mjehura, vrata maternice i gušterače.
4. Kardiovaskularne dobrobiti:
Crvena paprika bogata je likopenom, što je čini izvrsnom za zdravo srce, dok je zelena paprika dobar izvor vlakana za snižavanje kolesterola. Povećana razina homocisteina može dovesti do većeg rizika od srčanih bolesti. Paprika sadrži vitamin B6 i folate koji pomažu u snižavanju razine homocisteina. Uz njih, snažni antioksidanti vitamini A i C prisutni u ovom povrću pomažu u brisanju slobodnih radikala. Kalij sadržan u paprici smanjuje oko 162 miligrama krvnog tlaka što je korisno i za srce.
5. Podržava imunološki sustav:
Vitamin C je vitalni za održavanje zdravog imunološkog sustava i za izgradnju jakog kolagena za potporu koži i zglobovima. To je ključno za smanjenje rizika od artritisa i smanjenje upale. Vitamin K pomaže u stvaranju krvnih ugrušaka. Važan je za razvoj jakih kostiju i zaštitu stanica od oksidacijskih oštećenja.
6. Veliki izvor vitamina B6 i magnezija:
Kombinacija vitamina B6 i minerala magnezija dovodi do smanjenja razine anksioznosti, posebno zbog simptoma prije menstruacije. Budući da je prirodni diuretik, vitamin B6 pomaže smanjiti nadutost i sprečava hipertenziju.
7. Liječi nedostatak željeza:
Crvena paprika osigurava gotovo 300 posto dnevne potrebe za vitaminom C. Vitamin C neophodan je za pravilnu apsorpciju željeza. Stoga bi oni koji pate od nedostatka željeza trebali jesti crvenu papriku.
8. Blagodati kapsaicina:
Kapsaicin se nalazi u bijelim membranama paprike koji je odgovoran za toplinu i sjemenkama. Snižava razinu kolesterola i triglicerida. Ubija čir koji uzrokuje bakterije u želucu i jača imunitet.
9. Svojstva detoksikacije:
Paprika pomaže u čišćenju zagušenih sluznica u nosu i plućima i znojenjem uklanja toksine.
10. Blagodati kalija:
Paprika dobar je izvor kalija. Ovaj mineral pomaže u održavanju tekućina i minerala u ravnoteži u tijelu. Pojačava rad mišića i regulira krvni tlak.
11. Ostale pogodnosti:
Sok od paprike paprike pokazao se učinkovitim u liječenju gastrointestinalnih poremećaja poput čira, proljeva i dispepsije. Također smanjuje učestalost nekoliko respiratornih problema poput emfizema, astme i infekcija u plućima. Pijenje soka od paprike učinkovit je lijek protiv grlobolje i krvarenja iz nosa.
Blagodati paprike za kosu
Dobiti zdravu, dugu i gustu kosu san je svih. No, nažalost nezdrav način života i nedostatak odgovarajuće opskrbe hranjivim sastojcima u prehrani često dovode do nekoliko problema s kosom poput stanjivanja kose, peruti, cijepanja vrhova i gubitka kose. Sada bi se ovo moglo činiti čudnim, ali paprika može podržati rast kose poboljšavajući cirkulaciju krvi u vlasištu. Dolje su navedene paprike od paprike za kosu.
12. Visoki udio silicija za kosu i nokte:
Zelena paprika sadrži visok udio prirodnog silicija koji može podržati zdravu kosu i nokte.
13. Potiče rast kose:
Potičući cirkulaciju, paprika-paprika poboljšava učinkovitost ostalih biljaka. Crveni papar je prirodni stimulator rasta kose i vrlo je učinkovit u liječenju gubitka kose. U slučaju gubitka kose, kapsicum poboljšava protok krvi što je vitalno za pravilan rast kose i zaštitu folikula dlake od utjecaja dihidro testosterona (DHT).
14. Jača folikule dlake:
Jedan od razloga zašto biljke i plodovi paprike korisne za kosu jest činjenica da su izvrsni izvori vitamina C koji je neophodan za zdravlje kose. Vitamin C pomaže u pravilnoj apsorpciji željeza, osiguravajući tako dovoljno željeza u crvenim krvnim stanicama za prijenos kisika u folikule dlake. Vitamin C također se koristi u stvaranju kolagena. Kolagen je potreban folikulima dlake, krvnim žilama i koži da bi ostali zdravi i za njihov optimalan rast. Nedostatak vitamina C može uzrokovati suhu, cijepajuću kosu koja se lako lomi.
15. Poboljšava rast i zdravlje kose:
Primjena paprike na kosu može biti učinkovita u pokretanju rasta kose poboljšanjem cirkulacije krvi u vlasištu. Zakuhajte nekoliko suhih crvenih paprika u vodi i ostavite 5 do 6 minuta. Nakon što ga ohladite, masirajte ga na tjemenu uz pomoć pamučne blazinice i ostavite 10 do 15 minuta. Zatim isperite kosu. To bi trebalo činiti dva puta tjedno za najbolje rezultate. Pikantnost paprike poboljšava rast i zdravlje kose.
Blagodati paprike za kožu
Zdrava i blistava koža igra važnu ulogu u poboljšanju cjelokupnog izgleda. Neki od uobičajenih problema s kožom s kojima se danas suočavaju mnogi ljudi su pojava bora, promjena boje, zadebljanje i smanjenje elastičnosti. Iako genetika u velikoj mjeri određuje kada koža počinje pokazivati znakove starenja, mogu postojati i drugi uzroci, poput oštećenja kože i nezdravog načina života. Oksidacija je kemijski proces u kojem slobodni radikali kradu elektrone iz zdravih stanica, uzrokujući tako oštećenje kože. Većina oštećenja kože nastaje zbog izloženosti pušenju i sunčevoj svjetlosti.
16. Bori se protiv oksidativne štete:
Crvena, zelena i žuta paprika bogata su vitaminom C koji pomaže u proizvodnji kolagena. Kolagen održava kožu čvrstom i štiti stanice od daljnjih oštećenja. Povećava sposobnost kože u borbi protiv oksidacijskih oštećenja.
17. Pretvara kožu zdravom i mladolikom:
Antioksidanti i fitokemikalije prisutni u soku od paprike čine kožu zdravom i mladolikom.
18. Liječi herpes zoster i atletsko stopalo:
Zbog svojih anti-gljivičnih i antibakterijskih svojstava, paprika moće ublažiti infekcije poput šindre i šišarka u kombinaciji s odgovarajućim lijekovima.
19. Poništava znakove starenja:
Konzumacija soka od paprike pomaže u preokretanju znakova starenja zbog visoke razine antioksidansa. Paprika-paprika štiti kožu od slobodnih radikala koji uzrokuju štetu, promičući tako zdravu i mlađu kožu.
20. Čisti mrlje i osipe na koži:
Mješavina soka od mrkve i zelene paprike može biti vrlo učinkovita u uklanjanju mrlja i osipa na koži.
Nutritivna vrijednost paprike:
Sve su paprike dobar izvor vitamina A, C i K; međutim, crveni su najveći u hranjivoj vrijednosti. Crvena paprika također sadrži karotenoide poput likopena i beta-kriptoksantina. Obiluju fitokemikalijama i imaju značajnu količinu vlakana. Tvar kapsaicin koja se pojavljuje u bijelim membranama druge paprike prisutna je u manjim količinama u papričici. Neke hranjive tvari dostupne u paprici-paprici dane su u nastavku.
Tabela prehrambenih paprika, USDA:
Paprika, slatka, zelena, sirova | |
---|---|
Nutritivna vrijednost na 100 g (3,5 oz) | |
Energija | 84 kJ (20 kcal) |
Ugljikohidrati | 4,64 g |
- Šećeri | 2,4 g |
- Dijetalna vlakna | 1,7 g |
Mast | 0,17 g |
Protein | 0,86 g |
Ekviv. Vitamina A | 18 μg (2%) |
- beta-karoten | 208 μg (2%) |
- lutein i zeaksantin | 341 μg |
Tiamin (vit. B 1) | 0,057 mg (5%) |
Riboflavin (vit. B 2) | 0,028 mg (2%) |
Niacin (vit. B 3) | 0,48 mg (3%) |
Pantotenska kiselina (B 5) | 0,099 mg (2%) |
Vitamin B 6 | 0,224 mg (17%) |
Folat (vit. B 9) | 10 μg (3%) |
Vitamin C | 80,4 mg (97%) |
Vitamin E | 0,37 mg (2%) |
Vitamin K | 7,4 μg (7%) |
Kalcij | 10 mg (1%) |
Željezo | 0,34 mg (3%) |
Magnezij | 10 mg (3%) |
Mangan | 0,122 mg (6%) |
Fosfor | 20 mg (3%) |
Kalij | 175 mg (4%) |
Natrij | 3 mg (0%) |
Cinkov | 0,13 mg (1%) |
Fluorid | 2 ug |
Original text
- Vitamin C: Zvonasta paprika bogata je vitaminom C. Zapravo sadrži više nego dvostruku količinu vitamina C koja se nalazi u agrumima. Šalica nasjeckane paprike daje više od 100 posto