Sadržaj:
- Kokosovo ulje - ono što moramo znati
- Neke činjenice o kokosovom ulju
- Prednosti kokosovog ulja
- 1. Pomaže kod mršavljenja
- Kako?
- Daljnje istraživanje
- 2. Dobro za probavu
- Kako?
- Daljnje istraživanje
- 3. Pomaže u suočavanju s dijabetesom
- Kako?
- Daljnje istraživanje
- 4. Može vam pomoći smanjiti napadaje
- Kako?
- Daljnje istraživanje
- 5. Pomaže u rješavanju Alzheimerove bolesti
- Kako?
- Daljnje istraživanje
- 6. Može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti
- Kako?
- Daljnje istraživanje
- 7. Je li super-zdrava hrana
- Kako?
- Daljnje istraživanje
- 8. Može vam povećati imunitet
- Kako?
- Daljnje istraživanje
- 9. Može vam pomoći u kontroli gladi
- Kako?
- Daljnje istraživanje
- 10. Može poboljšati zdravlje bubrega
- Kako?
- Daljnje istraživanje
- Ostale zdravstvene dobrobiti
- 11. Kokosovo ulje za zdravlje zuba
- 12. Kokosovo ulje za gljivične infekcije
- 13. Kokosovo ulje za virusne infekcije
- 14. Kokosovo ulje protiv crva
- 15. Kokosovo ulje za kosti
- 16. Kokosovo ulje za nadutost
- 17. Pomaže u liječenju hipotireoze
- 18. Liječi hemoroide
- Lokalna primjena
- Interna primjena
- 19. Umanjuje strije
- 20. Brzi izvor energije
- Ljepota koristi kokosovo ulje
- 21. Kao balzam za usne
- 22. Kao maska za kosu
- 23. Kao krema za sunčanje
- 24. Kao krema za podočnjake
- 25. Kao sredstvo za uklanjanje šminke
- Vrste kokosovog ulja
- 1. Nerafinirano kokosovo ulje
- 2. Rafinirano kokosovo ulje
- Koju vrstu kokosovog ulja trebate koristiti?
- Kako možete uključiti kokosovo ulje u svoju prehranu i svakodnevni život?
- 1. Za kuhanje
- 2. Za pravljenje smoothieja
- 3. U toplim ili hladnim napicima
- 4. Za izvlačenje ulja
- 5. Kao zamjena za ostale sastojke
- Koliko kokosovog ulja trebate konzumirati?
- Uobičajene zablude o kokosovom ulju
- 1. Kokosovo ulje ima zasićene masnoće, a zasićene masnoće loše za srce - Dakle, kokosovo ulje loše za srce
- 2. Djevičansko kokosovo ulje samo je zdravo, a rafinirano kokosovo ulje potpuno je loše za vas
- 3. Ne možete koristiti kokosovo ulje jer ste alergični na njega
Postoji razlog zbog kojeg su naše majke i bake uvijek naglašavale redovitu upotrebu kokosovog ulja - ulje ima niz prekrasnih blagodati. Naravno, nisu mogli pogriješiti, zar ne?
A o tome govore i istraživanja.
Kokosovo ulje, ono što možemo nazvati i čudesnim uljem, nudi nam najbolje od najboljih blagodati - od kojih je većina mnogima nepoznata.
Ovaj post govori o glavnim načinima na koje kokosovo ulje može biti korisno za nas, kao i o svemu ostalom što o njemu treba znati.
Dakle, bez daljnjeg odgađanja, samo naprijed i čitajte. Budite informirani. Ostati zdrav.
Kokosovo ulje - ono što moramo znati
Što je važnije od poznavanja blagodati određenog sastojka? Znanje o samom sastojku.
Dolazeći do točke - kokosovo ulje (poznato i kao ulje kopre) jestivo je ulje koje se ekstrahira iz jezgre zrelih kokosovih oraha ubranih s kokosovog drveta. Čisto kokosovo ulje (koje se naziva i djevičansko kokosovo ulje) sadrži oko 92 posto zasićenih masti, što je jedan od najviših sastava među hranom i uljima koja sadrže zasićene masti (1), (2), (3).
Kao i svaka mast, i kokosovo ulje je mješavina masnih kiselina. Laurinska i miristinska kiseline dvije su glavne masne kiseline prisutne u ulju (44 posto laurinske kiseline i 16,8 posto miristinske kiseline), koje su odgovorne za većinu blagodati koje ulje pruža.
Ekstra djevičansko kokosovo ulje ekstrahira se iz svježe sazrelih kokosa. Prema USDA nacionalnoj bazi hranjivih sastojaka, jedna žlica kokosovog ulja sadrži sljedeće:
- 117 kalorija
- 0 grama proteina
- 13,6 grama masti (11,8 zasićenih, 0,8 mononezasićenih i 0,2 polinezasićenih)
- 0 grama ugljikohidrata
Sadrži trigliceride srednjeg lanca (MCT), laurinsku kiselinu koja je bogata antioksidantima, a nalazi se i u majčinom mlijeku. Pomaže tijelu u apsorpciji ostalih minerala i hranjivih sastojaka. Druga važna dobrobit je ta što sadrži nula kolesterola. Prisutnost MCT-a također čini ulje otpornim na jaku vrućinu, a ulje se ne razgrađuje i ne oslobađa toksine kada se koristi za prženje i kuhanje.
Neke činjenice o kokosovom ulju
- Ranije je kokosovo ulje bilo puno kritizirano jer su ga neki znanstvenici pogrešno promovirali kao ulje koje povećava LDL kolesterol. Međutim, nedavna otkrića ukazuju na suprotno i kažu da kokosovo ulje ne povećava LDL kolesterol. Prilično je odgovoran za povećanje dobrog HDL kolesterola. Budući da ta razlika nikada nije pravilno došla do masa, čak i danas prevladavaju mnoge zablude u vezi s ovim uljem.
- 50% masti prisutne u kokosovom ulju rijetke je vrste i poznata je kao laurinska kiselina (4). Ljudsko tijelo pretvara laurinsku kiselinu u monolaurin, koji je bogat antibakterijskim, antivirusnim i antiprotozojskim svojstvima. Laurinska kiselina najmoćniji je razarač gram negativnih bakterija i virusa, a kokosovo ulje glavni je izvor ove kiseline na zemlji.
- Kokosovo ulje izravno utječe
suzbijajući upalu i popravljajući oštećena tkiva u tijelu. Također doprinosi ograničavanjem štetnih crijevnih mikroorganizama koji dovode do kronične upale.
Monogliceridi i srednjelančane masne kiseline prisutne u kokosovom ulju slične su onima u majčinom mlijeku. Te kiseline nose izvanredna antimikrobna i protuupalna svojstva i narušavaju lipidnu strukturu mikroba, uzrokujući tako njihovu deaktivaciju. Iako kokos eliminira negativne bakterije, on ne utječe na crijevne bakterije koje su dobre za zdravlje.
Sve gore navedene činjenice dokazuju da je konzumacija kokosovog ulja dobra za zdravlje i može pomoći u smanjenju simptoma hipotireoze, poput upale, bolova u zglobovima, umora i debljanja.
Prednosti kokosovog ulja
1. Pomaže kod mršavljenja
To je vjerojatno nešto za čim bi poželjela gotovo svaka živa odrasla osoba u današnjem svijetu. O da, tko ne želi izgubiti višak kilograma i ostati zdrav?
Kako?
Kokosovo ulje jedan je od najbogatijih izvora triglicerida srednjeg lanca (MCT), čija konzumacija može pomoći u smanjenju viška masnog tkiva (5). Također je utvrđeno da konzumacija ulja bogatih srednjelančanim trigliceridima rezultira većom stopom gubitka težine u usporedbi s uljima bogatim dugolančanim trigliceridima.
Uz to, ono što kokosovo ulje čini sigurnim za izazivanje mršavljenja je ovo - MCT se mogu uvrstiti u nečiju prehranu bez straha od zaraze kardiovaskularnim bolestima (6).
Daljnje istraživanje
U jednoj studiji koju su proveli Sveučilište Columbia i New York Centar za istraživanje pretilosti, sudionici su morali svakodnevno unositi oko 24 grama MCT-a kao dio 16-tjednog programa mršavljenja. Otkriveno je da zamjena ulja koja sadrže dugolančane trigliceride (poput maslinovog ulja) uljima koja sadrže srednjelančane trigliceride može dovesti do zdravog gubitka kilograma (7).
2. Dobro za probavu
Recite nam koliko je vaša probava dobra, mi ćemo vam reći koliko ste zdravi. Ako vaš probavni sustav funkcionira optimalno, možete spriječiti većinu uobičajenih tegoba. A kako možete osigurati zdrav probavni sustav? Jednostavno - upotrebom kokosovog ulja.
Kako?
MCT prisutni u kokosovom ulju imaju antibakterijska svojstva (8), koja pomažu u rješavanju različitih mikroba koji uzrokuju probavne smetnje.
MCT, osim što se lako apsorbiraju u probavnom traktu, čak omogućuju i ostalim hranjivim tvarima da prođu kroz glatku apsorpciju. Također pomažu u liječenju probavnih tegoba poput sindroma iritabilnog crijeva i Crohnove bolesti.
Kokosovo ulje i kokosov maslac, osim što posjeduju antimikrobna svojstva, pomažu i u zacjeljivanju sluznice crijeva. Sad razumijete zašto vaša majka uvijek više voli koristiti kokosovo ulje za kuhanje, zar ne?
Daljnje istraživanje
Kao što je spomenuo dr. Oz na svojoj cijenjenoj web stranici, kokosovo ulje poboljšava probavu i pomaže u apsorpciji vitamina topivih u mastima (9).
3. Pomaže u suočavanju s dijabetesom
Dijabetes je jedna od najčešćih bolesti koja danas muči čovječanstvo.
No, postoje dobre vijesti - kokosovo ulje može pomoći u suzbijanju dijabetesa.
Kako?
Na ovome se opet moramo zahvaliti MCT-ima. Dokazano je da prehrana bogata MCT-om može poboljšati toleranciju glukoze i smanjiti nakupljanje tjelesne masti.
Kokosovo ulje također pomaže u regulaciji razine šećera u krvi, smanjujući na taj način učinke bolesti (10).
Daljnje istraživanje
U jednoj je studiji otkriveno da kokosovo ulje može poboljšati rad mozga kod osoba koje pate od dijabetesa tipa 1.
Drugo istraživanje provedeno 2010. godine na dijabetičkim štakorima tipa 2 otkrilo je činjenicu da laurinska kiselina prisutna u kokosovom ulju može pomoći u suočavanju s bolešću (11).
MCFA (masne kiseline srednjeg lanca) također su pokazale da čuvaju rezistenciju na inzulin u određenim studijama provedenim na štakorima.
4. Može vam pomoći smanjiti napadaje
Znamo kako izgleda pacijent koji pati od epilepsije, zar ne? A to definitivno nije ugodan prizor. Česte pojave napadaja zagorčavaju život pacijenta.
Ali nema puno razloga za brigu - jer imamo kokosovo ulje.
Kako?
Da. MCT-i, opet!
MCT, za razliku od LCT (trigliceridi dugog lanca), ne ovise o žučnim solima za njihov metabolizam. Drugim riječima, MCT zaobilaze redoviti proces metabolizma žuči i izravno ulaze u jetru. Ovdje se razgrađuju na tvari nazvane ketoni, koje služe kao gorivo za mozak i nude stabilnu opskrbu energijom.
Daljnje istraživanje
U jednom kliničkom ispitivanju, skup od 73 djece koja su patila od epilepsije podijeljen je u dvije skupine. Jedna je skupina primala ketogenu dijetu (posebna vrsta prehrane za liječenje epilepsije u djece), dok je druga nije. Nalazi su bili zapanjujući - 40 posto djece koja su se prehranila ketogenom dijetom pokazalo je oko 50 posto smanjenja napadaja u usporedbi s djecom iz kontrolne skupine. A 7 posto djece koja su se prehranila ketogenom prehranom pokazalo je do 90 posto smanjenja napadaja. To pokazuje zašto su ketoni važni za liječenje epileptičkih napadaja.
Također je utvrđeno da bi MCT, dodani stvarnoj ketogenoj prehrani, dali iste rezultate (12).
5. Pomaže u rješavanju Alzheimerove bolesti
Razgovarajte o demenciji, a ispada da je Alzheimerova bolest njezin najčešći uzrok. Ali nema potrebe za brigom, jer je utvrđeno da kokosovo ulje pojačava rad mozga kod osoba koje pate od Alzheimerove bolesti.
Kako?
To je slično načinu na koji kokosovo ulje pomaže u suočavanju s napadajima. MCT izravno ulaze u jetru i pretvaraju se u ketone. Tada jetra oslobađa ketone u krvotok, koji se transportiraju u mozak i koriste kao gorivo.
Iako vaš mozak može prilično dobro funkcionirati s glukozom, postoje dokazi koji podržavaju učinkovitost ketona u obnavljanju i obnavljanju neurona i funkcije živaca u mozgu, čak i nakon što je oštećenje već postavljeno u (13).
Proizvodnja ketona može se povećati na još dva načina - ograničavanjem konzumacije ugljikohidrata i isprekidanim postom (14). Kada ograničavate ugljikohidrate, nužno je nadoknaditi izgubljene ugljikohidrate visokokvalitetnom masnoćom - i ovdje kokosovo ulje odgovara računu. Govoreći o isprekidanom postu, vaše bi se tijelo prebacilo na sagorijevanje masnoća kao primarnog izvora goriva, za što trebate imati zalihe masti pohranjene u tijelu - opet bi kokosovo ulje bilo najbolja opcija za to.
Daljnje istraživanje
Dr. Newport u svojoj knjizi iz 2011. godine „Alzheimerova bolest: što ako postoji lijek? Priča o ketonima ”, govori o tome kako je njezin suprug pokazao znatno poboljšanje demencije redovnom uporabom kokosovog ulja.
Studija koju je provelo Sveučilište u Oxfordu potvrdila je ulogu ketona u poboljšanju zdravlja mozga (15).
6. Može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti
Suprotno uvriježenom mišljenju, kokosovo ulje zapravo može smanjiti rizik od srčanih bolesti.
Kako?
Svi znamo da je kokosovo ulje uglavnom od zasićenih masti. Ali koliko od nas zna da sve zasićene masti, kako su tako pogrešno označene, nisu uzrok bolesti srca?
Otkriveno je da zasićene masti povećavaju razinu HDL-a (dobrog kolesterola). HDL pomaže u čišćenju kolesterola iz krvi, čime smanjuje rizik od srčanih bolesti (16).
Daljnje istraživanje
Provedene su višestruke studije na populacijama pacifičkog otoka koje zadovoljavaju oko polovice ukupnih potreba za kalorijama od zasićenog kokosovog ulja. Studije su otkrile da je većina tih ljudi pokazala gotovo odsutne stope kardiovaskularnih bolesti (17).
U jednoj brazilskoj studiji koja je obuhvatila 40 žena, kokosovo ulje snizilo je razinu ukupnog kolesterola i LDL (lošeg kolesterola), istovremeno povećavajući razinu HDL-a (18).
U drugoj studiji koju je na štakorima provelo Sveučilište Kerala u Indiji, utvrđeno je da kokosovo ulje, osim što smanjuje LDL i povećava HDL, također poboljšava faktore zgrušavanja krvi (19). To znači smanjeni rizik od srčanih bolesti.
7. Je li super-zdrava hrana
Tvrdnje da je kokosovo ulje super-zdrava hrana obiluju diljem Interneta. I pogodi što? Oni su istiniti.
Kako?
U određenim dijelovima svijeta kokosovo ulje glavna je namirnica i ljudi su na njemu uspjevali generacijama zajedno.
Pristalice kokosovog ulja tvrde da je većina zasićenih masti u ulju izrađena od masnih kiselina srednjeg lanca, koje su zdravije i lakše probavljive od masnih kiselina dugog lanca koje se nalaze u većini drugih ulja.
Daljnje istraživanje
Studija koju je proveo Primorski zdravstveni centar u Švedskoj na stanovnicima Kitave, melanezijskog otoka, otkrila je da u populaciji nema učestalosti moždanog udara i ishemijske bolesti srca. Također je utvrdilo da je kokosovo ulje jedna od osnovnih namirnica ljudi ovog otoka (20).
Još jedan primjer cvjetajuće populacije koja uglavnom živi na kokosovim orasima su Tokelauanci koji su se nastanili u regiji južnog Tihog oceana. Otprilike 60 posto dnevnih kalorija dobivaju iz kokosovih oraha, a prema studiji objavljenoj u The American Journal of Clinical Nutrition, nema dokaza o štetnim učincima zbog unosa zasićenih masti u ovoj populaciji (21).
8. Može vam povećati imunitet
Slab imunitet uzrok je većine naših bolesti - a kokosovo ulje je jedno od najboljih sredstava za jačanje imuniteta.
Kako?
Kada unesete kokosovo ulje, laurinska kiselina u ulju pretvara se u antivirusno sredstvo zvano monolaurin. Monolaurin se bori protiv različitih vrsta patogena i virusa (22).
Daljnje istraživanje
Studija koju je proveo Medicinski centar Sveučilišta u New Yorku dokazala je učinkovitost laurinske kiseline i monolaurina u ubijanju bakterija, Staphylococcus aureus, koji je izuzetno opasan patogen (23).
Još jedna studija koju je provela Sveučilišna bolnica u Nigeriji, potvrdila je da mikrobna svojstva kokosovog ulja mogu iskorijeniti Candida albicans, što kod ljudi uzrokuje infekciju kvascima (24).
Novozelandsko istraživanje objavljeno 2003. godine pokazalo je da je monolaurin izuzetno moćan protiv bakterija Helicobacter pylori (25).
9. Može vam pomoći u kontroli gladi
Većina nas je takav veličanstveni neuspjeh u kontroli gladi da na kraju pojedemo sve što je nepotrebno i češće se razbolimo. Ali to ne bi bio slučaj s kokosovim uljem koje je uključeno u našu prehranu.
Kako?
Kao što je već spomenuto, 66 posto kokosovog ulja sastoji se od masnih kiselina srednjeg lanca, koje potiču sagorijevanje viška kalorija i dulje se osjećate sito.
U idealnom slučaju, pokušajte konzumirati kokosovo ulje oko 15 do 20 minuta prije uzimanja obroka. To smanjuje apetit i nećete na kraju besmisleno nagristi hranu.
Daljnje istraživanje
Studija objavljena u Journal of Nutrition imala je istraživače koji su pregledali sve objavljene studije o MCT-ima i upravljanju tjelesnom težinom. Prema rezultatima studije, utvrđeno je da prehrana bogata MCT-ovima doprinosi povećanju energije i sagorijevanju kalorija te smanjenju potrošnje hrane.
Kontrola prejedanja ne samo da vam pomaže izbjeći nepotrebno debljanje, već je zdrava i za vas.
10. Može poboljšati zdravlje bubrega
Problemi s bubrezima mogu nanijeti pustoš na bilo čiji život. No, čovjek ih može potpuno spriječiti uključivanjem kokosovog ulja u svoju prehranu.
Kako?
Utvrđeno je da se ozljede bubrega mogu liječiti omega-3 masnim kiselinama. Ono što je zanimljivije jest da prisutnost zasićenih masnoća (posebno onih iz kokosovog ulja) može poboljšati tjelesnu sposobnost korištenja omega-3 masnih kiselina, liječeći tako bubrežne infekcije.
Još jedan razlog zašto je kokosovo ulje idealno za održavanje zdravlja bubrega i liječenje bilo koje srodne infekcije je prisutnost miristinske kiseline. Utvrđeno je da ova kiselina nudi zaštitu od oštećenja bubrega (26).
Daljnje istraživanje
Argentinsko istraživanje na štakorima s bubrežnom insuficijencijom dokazalo je učinkovitost kokosovog ulja u liječenju bubrežnih infekcija. Studija je također pripisala ova zaštitna svojstva kokosovog ulja vrsti masnih kiselina koje sadrži (27).
U svojoj knjizi „Lijekovi od kokosa: sprječavanje i liječenje uobičajenih zdravstvenih problema s kokosom“, dr. Bruce Fife govori o tome kako bi žena koja pati od zatajenja bubrega mogla promijeniti svoj život na bolje nakon upotrebe kokosovog ulja.
Ostale zdravstvene dobrobiti
Zdravstvene blagodati kokosovog ulja toliko su zapanjujuće da je posve nemoguće ne uvrstiti ga u svoju prehranu nakon što ih poznajete. Ali ako još uvijek niste uvjereni u značaj ovog čudesnog ulja, izvolite -
11. Kokosovo ulje za zdravlje zuba
Organsko kokosovo ulje je antibakterijska otopina. Učinkovito se bori protiv klica prisutnih u ustima. Dakle, koči proces stvaranja klica oko zubnog mesa. To sprečava probleme s neugodnim mirisom, karijesom i šupljinom. Jednostavno možete trljati organsko kokosovo ulje na zube za najbolje rezultate. Budući da je jestivo, ne uzrokuje nuspojave.
12. Kokosovo ulje za gljivične infekcije
Organsko kokosovo ulje bogat je izvor laurinske kiseline. Laurinska kiselina je u osnovi poznata po svojim anti-gljivičnim svojstvima. Dakle, na zahvaćena područja možete nanijeti organsko kokosovo ulje kako biste izliječili gljivične infekcije. Preventivna metoda je, međutim, konzumacija organskog kokosovog ulja kako bi se gljivične infekcije držale podalje.
13. Kokosovo ulje za virusne infekcije
Organsko kokosovo ulje također je bogat izvor kaprinske kiseline. Kaprinska kiselina pretvara se u monokaprin nakon konzumacije. Monokaprin potiče WBC da se bore protiv zaraznih virusa u ljudskom tijelu. Stoga je konzumacija organskog kokosovog ulja kada imate virusnu infekciju vrlo korisna za zdravlje.
14. Kokosovo ulje protiv crva
Organsko kokosovo ulje djeluje poput sredstva protiv crva. Može se s lakoćom konzumirati kako bi se ubili želučani i crijevni crvi. Unatoč tome, organsko kokosovo ulje čini nepovoljne uvjete za rast i razmnožavanje parazita u ljudskom tijelu. To na kraju s lakoćom ubija takve parazite.
15. Kokosovo ulje za kosti
Organsko kokosovo ulje također održava kosti jačima. Povećava fleksibilnost kostiju. Jača mišiće i tkiva koji povezuju kosti, što zauzvrat zadržava problem degeneracije kostiju. Svakako, korisno je i u slučajevima poremećaja kostiju poput artritisa.
16. Kokosovo ulje za nadutost
Kao što je gore spomenuto, organsko kokosovo ulje koristi probavi uklanjanjem duodenuma od toksina. Toksini su rezultat povećanog sadržaja slobodnih radikala u ljudskom tijelu. Organsko kokosovo ulje čisti slobodne radikale, što smanjuje kiselost. Stoga se želučani problemi poput nadutosti liječe prirodno.
17. Pomaže u liječenju hipotireoze
Jeste li ikad koristili kokosovo ulje za hipotireozu? Dakle, može li kokosovo ulje izliječiti hipotireozu? Nisam sam. Može li pomoći ljudima koji pate od nepravilnog funkcioniranja štitnjače? Da, može, jer je poznato da pumpa energiju i potiče metabolizam. Stoga se lako može reći da je pravilnom kombinacijom uravnotežene prehrane (koja uključuje kokosovo ulje), uklanjanjem smeća i prerađene hrane te vježbanjem moguće prevladati simptome hipotireoze.
18. Liječi hemoroide
U osnovi postoje dva načina upotrebe kokosovog ulja za hemoroide:
Lokalna primjena
Antimikrobna svojstva kokosovog ulja i sredstva za borbu protiv upala čine ga savršeno prikladnim za lokalnu primjenu za liječenje hemoroida. Možete koristiti suhe vate i namočiti ih u djevičansko kokosovo ulje. Namočene kuglice nanesite na zahvaćena područja u rektumu ili izvan anusa. Za svaku primjenu koristite svježu vatu za održavanje higijene. Iako to nije znanstveno dokazano, nekoliko je ljudi koji pate od hemoroida lokalno probalo kokosovo ulje i iskusilo blagodati.
Interna primjena
Također je korisno ako uzimate kokosovo ulje za uklanjanje hemoroida. Kokosovo ulje možete koristiti za kuhanje raznih vrsta hrane. Osim toga, možete ga miješati s raznim napicima, uključujući smoothieje, i svakodnevno ga unositi. Kokosovo ulje također pomaže probavi i smanjuje zatvor, ključni doprinos nastanku hemoroida.
19. Umanjuje strije
Postoji još nekoliko razloga zbog kojih je kokosovo ulje idealan izbor koji pomaže smanjiti pojavu strija. Kao prvo, sadrži vlažna svojstva. Potrebno je vrlo malo vremena da se ovo ulje upije u kožu. To je važno, jer se strije moraju liječiti iznutra. Kokosovo ulje također je bogato antioksidantima koji su poznati po svojoj sposobnosti da se bore protiv štetnih slobodnih radikala i pružaju hrani kožu.
Korištenje kokosovog ulja jedan je od najprirodnijih načina borbe protiv strija, jer se može nanositi na kožu i unositi bez straha od bilo kakvih nuspojava.
20. Brzi izvor energije
Srednjelančane masne kiseline kokosovog ulja ne trebaju se razgraditi u tankom crijevu. Oni se apsorbiraju netaknuti i idu izravno u jetru iz probavnog trakta, gdje se pak koriste kao trenutni izvor energije. Neki se pretvore u keton, koji ima ljekoviti učinak na moždane poremećaje.
Ljepota koristi kokosovo ulje
21. Kao balzam za usne
Jednostavno možete zaboraviti na brigu oko ispucalih usana kad jednom počnete koristiti ultrahidratantno kokosovo ulje. Samo nalijte malo ulja u rezervni držač kontaktnih leća i nastavite ga mazati usnama tijekom dana.
U slučaju da želite imati zasebno pakiranje za pohranu balzama za usne, možete odabrati ovu plastičnu posudu ili aluminijsku limenu kutiju.
22. Kao maska za kosu
O da, kakva je korist od svih tih skupih krema za lice i kozmetičkih proizvoda ako nemate raskošnu kosu? Hlače su važne, zar ne!
Jeste li svjesni nevjerojatnih blagodati kokosovog ulja za kosu? Ne pitajte nas koliko ljudi koristi kokosovo ulje za poboljšanje izgleda i zdravlja kose (taj je broj prevelik). Nakon šamponiranja, obilno nanesite ulje na mokre pramenove kose i uvijte kosu u punđu. Pričekajte pet minuta i isperite - i pogledajte kako vaše mlitave brave začas oživljavaju!
Nalazi studije provedene u Mumbaiju u Indiji ukazali su na sposobnost kokosovog ulja da smanji gubitak proteina iz kose (30).
Sad je to previše cool, zar ne?
23. Kao krema za sunčanje
Koja je jedina razlika između ljudi s dobrom kožom i ljudi s ne baš dobrom kožom? Krema za sunčanje.
Tu dobro dolazi kokosovo ulje. Ne znamo koje kemikalije ulaze u proizvodnju OTC kreme za sunčanje koju koristite, ali sigurno znamo da djevičansko kokosovo ulje nema kemikalija. Jednostavno nanesite tanki sloj ulja na kožu prije nego što krenete.
Studije na osobama sa suhom kožom potvrdile su učinkovitost kokosovog ulja kao hidratantne kreme (31). Daljnja ispitivanja ukazala su na učinkovitost kokosovog ulja u pružanju zaštite od štetnih UV zraka (32). Iako kokosovo ulje može osigurati SPF od oko 8 (što nije previše visoko u smislu nuđenja zaštite od sunca), ipak se može koristiti jer hidratizira kožu, čineći je manje sklonom izgaranju (33).
24. Kao krema za podočnjake
Netko je jednom rekao da joj u očima leži ženska ljepota. Nisu mogli biti iskreniji.
Jeste li ikada koristili kokosovo ulje na koži? Koža ispod očiju je nježna i tanka, što je čini osjetljivom na fine linije i podočnjake. Ako vam se ideja o ljuljanju velikih novaca na skupe kemijske kreme za podočnjake čini smiješnom (što zapravo i jest), onda idite na kokosovo ulje.
Samo utrljajte malo ulja između prstiju da se zagrije i potapšajte ga pod očima.
Neka vaše oči, hipnotiziraju!
25. Kao sredstvo za uklanjanje šminke
Uklanjanje šminke nije toliko ugodno kao što je nanošenje ili je?
Otprilike žličica kokosovog ulja može učiniti trik. Uzmite hrpu ugrijanog i ukapljenog kokosovog ulja i umasirajte ga u kožu. Pogledajte kako se vaša šminka topi, a zatim isperite toplom vodom.
Vrste kokosovog ulja
Kokosovo ulje je, bez ikakve sumnje, jedna od najzdravijih stvari na planetu. Ali tada, nisu sve vrste kokosovog ulja potpuno zdrave.
Ulje se široko može klasificirati u dvije kategorije - nerafinirano i rafinirano.
1. Nerafinirano kokosovo ulje
Kao što i samo ime govori, ova vrsta kokosovog ulja ne prolazi postupak 'pročišćavanja'. Ali to je najčišći oblik kokosovog ulja. Poznato i kao „djevičansko“ ili „čisto“ kokosovo ulje, ovo je ulje napravljeno od svježeg ili suhog kokosovog mesa.
Vađenje ulja događa se jednim od dva postupka -
- Metoda brzog sušenja, gdje se kokosovo meso brzo suši, a ulje mehanički istiskuje.
- Postupak mokre mljevenja, gdje se kokosovo meso prvo prerađuje u kokosovo mlijeko, koje se potom odvaja od ulja kuhanjem, fermentacijom ili cijeđenjem. Faza fermentacije u procesu mljevenja na vlažni pogon odvija se na bilo koji od dva načina - toplinom ili bez topline. Prema studijama, fermentirani postupak vlažne mlinice koji se provodi s toplinom daje najbolji oblik kokosovog ulja jer sadrži najveću količinu antioksidansa (34).
Kako su oba postupka brza, ulje ne zahtijeva izbjeljivanje ili dodatke, a također zadržava više okusa kokosa.
2. Rafinirano kokosovo ulje
Ova vrsta kokosovog ulja proizvodi se od suhog kokosovog mesa (poznatog kao kopra). Meso se izbjeljuje i tretira kako bi se smanjile potencijalne bakterije u kokosovom mesu. Ulje proizvedeno od kopre treba tretirati jer proces sušenja stvara onečišćenja u kopri. Nakon toga, ulje prolazi kroz proces visoke topline, kako bi se iz ulja izdvojilo okus i miris kokosa.
Natrijev hidroksid se često dodaje ulju kako bi se povećao rok trajanja, a ulje se povremeno čak djelomično hidrogenizira, što stvara transmasti.
U većini zemalja u kojima se proizvodi kokosovo ulje, rafinirano kokosovo ulje općenito je poznato pod nazivom RBD kokosovo ulje (rafinirano, sušeno i izbjeljeno kokosovo ulje). Slijede različite vrste rafiniranog kokosovog ulja dostupne na tržištu:
- Kokosovo ulje pod pritiskom Expeller, koje je RBD kokosovo ulje proizvedeno mehaničkim i fizičkim rafiniranjem iz kopre.
- Kokosovo ulje, koje je vjerojatno RBD kokosovo ulje bez ičega osim pojma "Kokosovo ulje" spomenutog na pakiranju.
- Tekuće kokosovo ulje, koje se na tržištu pojavilo 2013. godine kao vrsta kokosovog ulja koje ostaje u tekućem obliku, čak i kad se čuva u vašem hladnjaku. Ali u osnovi, ovo je 'frakcionirano' kokosovo ulje s uklonjenom laurinskom kiselinom.
- Hidrogenirano kokosovo ulje, koje je vrsta kokosovog ulja od koje se morate kloniti. Relativno mali udio nezasićenih masnih kiselina je hidrogeniziran, čime nastaju transmasti. A ako već niste znali, transmasnoće su izuzetno štetne i mogu izazvati srčani ili moždani udar (35), (36).
Koju vrstu kokosovog ulja trebate koristiti?
Poznavanje različitih vrsta kokosovog ulja nije toliko važno koliko znati koja vrsta koristiti.
Nerafinirano kokosovo ulje uvijek je najbolji izbor jer se nikad ne obrađuje kemikalijama. Ova vrsta ulja dolazi s punim okusom kokosa i sadrži maksimalnu količinu fitonutrijenata.
U slučaju da želite koristiti kokosovo ulje za kuhanje na visokim temperaturama, idite na rafinirano kokosovo ulje. To je zato što rafinirano kokosovo ulje ima točku pušenja od 450 stupnjeva F, dok nerafinirana varijanta ima točku dimljenja od 350 stupnjeva F.
Samo osigurajte da je rafinirano kokosovo ulje koje želite koristiti obrađeno s najmanje količine kemikalija i da nije hidrogenirano.
Slijedi tablica koja govori o vrsti kokosovog ulja od kojeg se morate kloniti i o vrsti kokosovog ulja koje morate koristiti.
Kako možete uključiti kokosovo ulje u svoju prehranu i svakodnevni život?
Blagodati kokosovog ulja možete iskoristiti na više načina. Evo nekoliko:
1. Za kuhanje
Ovo je najčešći način uključivanja kokosovog ulja u vašu prehranu. Kao što je već rečeno, osigurajte da za kuhanje koristite rafinirano kokosovo ulje jer ima visoku točku pušenja i sigurno je kuhati se na visokim temperaturama.
Na kokosovom ulju možete i pirjati svoje omiljeno povrće i ostale sastojke. Premažite svoju tavu s nekoliko žlica kokosovog ulja i pustite da se otopi. Zatim možete dodati svoje sastojke i začiniti po želji.
2. Za pravljenje smoothieja
Tko ne voli smoothieje! Pogotovo kad dolaze s zdravom dozom kokosovog ulja, ne bi bilo razloga da ga nema.
Otopite kokosovo ulje i polako ga dodajte u smoothie dok se miješa. Na ovaj način možete osigurati da ulje ne stvara nakupine. U idealnom slučaju možete dodati 1-2 žlice kokosovog ulja u svoj smoothie i uživati u dobroj deliciji!
3. U toplim ili hladnim napicima
Ovo bi mogao biti jedan od najjednostavnijih načina konzumacije kokosovog ulja. Samo dodajte 2-3 žlice kokosovog ulja u jutarnju šalicu vrućeg čaja ili kave. Smjesu dobro izmiješajte tako da dobijete bogatu i kremastu konzistenciju.
4. Za izvlačenje ulja
Utvrđeno je da je povlačenje ulja učinkovit način za održavanje i poboljšanje zdravlja usne šupljine (37). Prema jednoj preliminarnoj studiji upotreba kokosovog ulja siguran je i učinkovit način za poboljšanje oralnog zdravlja (38).
5. Kao zamjena za ostale sastojke
Što se tiče kuhanja, kokosovo ulje možete koristiti umjesto ostalih biljnih ulja. Ovo čudesno ulje možete koristiti i kao zamjenu za maslac. Jednostavno pustite da ulje dosegne sobnu temperaturu i koristite ga na način na koji koristite maslac.
Koliko kokosovog ulja trebate konzumirati?
Kokosovo ulje može se koristiti i za pečenje i za kuhanje. Budući da kokos daje tako divan miris, koristi se za kuhanje jela u tropskom stilu i pripremu egzotičnih napitaka poput kokosovog mlijeka i soka od citrusa koji su često tako njegujući. Ako redovito konzumirate kokosovo ulje, pokušajte ga ne pritiskati na više od 3 i pol žličice. Uzimanje više bilo bi štetno.
Uobičajene zablude o kokosovom ulju
Iako je jedan od onih sastojaka s brojnim blagodatima, kokosovo ulje upleteno je u mrežu mitova i zabluda. Evo nekoliko široko rasprostranjenih zabluda o kokosovom ulju za koje se utvrdi da su sasvim lažne.
1. Kokosovo ulje ima zasićene masnoće, a zasićene masnoće loše za srce - Dakle, kokosovo ulje loše za srce
Veliko NE.
Ova zabluda postoji zbog cijele zbrke oko zasićenih masti. No, zahvaljujući brojnim studijama, ovaj je mit zaustavljen.
Nekoliko američkih studija izjavilo je da nema značajnih dokaza koji podupiru vezu između zasićenih masnoća i kardiovaskularnih bolesti (39), (40).
Studija objavljena u The American Journal of Clinical Nutrition, što je još zanimljivije, pokazala je da je konzumacija zasićenih masnoća povezana sa smanjenim rizikom od moždanog udara (41).
2. Djevičansko kokosovo ulje samo je zdravo, a rafinirano kokosovo ulje potpuno je loše za vas
Doista je istina da je djevičansko ili nerafinirano kokosovo ulje najzdraviji oblik kokosovog ulja. Ali to ne znači da je rafinirano kokosovo ulje potpuno otrovno.
Kad god berete kokosovo ulje iz supermarketa, kupujete samo najzdravija ulja za kuhanje koja su dostupna vani. To je zato što sve vrste kokosovog ulja (osim hidrogeniranog kokosovog ulja) imaju srednjelančane masne kiseline koje su zdrave i ne razgrađuju se zagrijavanjem.
3. Ne možete koristiti kokosovo ulje jer ste alergični na njega
Nemogućnost probave bjelančevina razlog je većine alergija na hranu. Stoga ne možete biti alergični na kokosovo ulje, jer meso kokosa sadrži bilo koji protein, a ne ulje.
Dakle, ako imate bilo kakvih problema s konzumacijom kokosovog ulja, vjerojatnije je da niste u stanju dobro probaviti masnoće. To može rezultirati simptomima poput erupcija kože ili proljeva, koje se može smanjiti ili eliminirati smanjenjem unosa kokosovog ulja.
Sad kad znate sve o blagodatima kokosovog ulja za kožu, kosu i zdravlje, što čekate? Uključite ovo čudesno ulje u svoju prehranu i zakoračite u svijet dobrote i blagostanja!
I kao što smo već rekli - budite informirani, budite zdravi.