Sadržaj:
- Mapiranje lica protiv akni: brzi obilazak
- Mapa lica protiv akni: Koji je stvarni uzrok vaših akni?
- 1. Akne na čelu i nosu (T-zona)
- 2. Akne na liniji kose
- 3. Akne na području obrva
- 4. Akne na obrazima
- 5. Akne na liniji čeljusti i brade
- 6. Akne na ušima
- Savjeti za sprečavanje akni: stvari koje biste trebali imati na umu
- Održavajte higijenu
- Pijte vodu i provjerite prehranu
- Provjerite proizvode za šminku i njegu kose
- Izbjegavajte dodirivanje i iskakanje akni
- Smanjite razinu stresa
- Reference
Što uzrokuje izbijanje na određeno mjesto na vašem licu?
Akne na vašem licu više su od začepljenih pora, hormona i bakterija. Mjesto probijanja puno govori o vašem ukupnom zdravlju i o tome kako određeni faktori životnog stila utječu na vas.
I uvijek ste se pitali kako liječnici mogu gotovo sve reći o vašem zdravlju samo gledajući vaše lice! Dermatolozi se često pozivaju na mapu lica protiv akni kako bi identificirali što uzrokuje izbijanje. Pa, što je mapiranje lica protiv akni? Pročitajte kako biste dobili detaljnu raščlambu karte lica protiv akni.
Mapiranje lica protiv akni: brzi obilazak
Ovo je drevni koncept koji se široko primjenjuje u kineskoj i ayurvedskoj medicini. Tada su znanstvenici koristili ovu mapu lica za dijagnozu različitih unutarnjih problema promatrajući određene osobine na različitim dijelovima vašeg lica. Međutim, u to je vrijeme to bilo učinjeno samo kliničkim iskustvom. Znanstvenici i liječnici u davnim vremenima nisu imali drugog načina dijagnosticiranja osim simptoma ili dodirivanjem i postavljanjem pitanja.
Ali sada, kako je medicinska znanost napredovala, liječnici slijede mapu lica koja se temelji na znanstvenim dokazima za pravilnu i temeljitu dijagnozu.
Mapa lica protiv akni: Koji je stvarni uzrok vaših akni?
- Akne na čelu i nosu (T-zona)
- Akne na liniji kose
- Akne na području obrva
- Akne na obrazima
- Akne na čeljusti i bradi
- Akne na ušima
1. Akne na čelu i nosu (T-zona)
Ponavljajuće se akne u T-zoni (područje čela i nosa) uglavnom uzrokuju zbog prekomjerne proizvodnje sebuma ili ulja i stresa. Iako stres i proizvodnja ulja nisu povezani, stres vam definitivno može pogoršati akne. Studija je također potvrdila isto (1). Ovo istraživanje na 215 studenata medicine pokazalo je da je oko 67% njih imalo akne izazvane stresom.
Čak i kod odraslih žena, stres igra presudnu ulogu u pogoršanju akni (2). Još uvijek nije jasno kako to čini.
Akne na čelu mogu nastati zbog brojnih problema, poput loše prehrane i kemikalija koje začepljuju pore u proizvodima za kosu.
Izbjegavajte često dodirivanje čela. Nečiste ruke i prsti šire prljavštinu izravno na vašu kožu koja začepljuje pore i uzrokuje akne (2).
Natrag na TOC
2. Akne na liniji kose
Neki proizvodi za njegu kose sadrže pomade (masnu kemikaliju na bazi vode). Vaš šampon, lak za kosu, serum za kosu - sve može sadržavati pomadu. Kada nanesete pomadu na vlasište, to često iritira kožu na vašem čelu, posebno dio koji je u blizini linije kose. Ova vrsta akni naziva se pomade. Kad vidite da se akne pojavljuju u blizini vaše linije kose, shvatite da nešto nije u redu s vašim proizvodima za njegu kose.
Najbolji način da ga izbjegnete je prestati koristiti taj proizvod ili ga odmah promijeniti. Koristite šampone i proizvode koji nisu komedogeni (koji ne začepljuju pore kože).
Natrag na TOC
3. Akne na području obrva
Ono što jedete odražava se na vašoj koži. Iako istraživačima nije jasno kako prehrana utječe na akne, dokazi dokazuju da ona utječe na vaše bijegove (3). Prehrana bogata prerađenom hranom, alkoholom i masnoćama može biti jedan od razloga za akne. Nepravilan unos vode i problemi s žučnjakom mogu biti i drugi čimbenici.
Natrag na TOC
4. Akne na obrazima
Od prljavih jastučnica, četkica za šminkanje do mobitela i stresa, puno je razloga za ponavljajuće se akne na obrazima. Dok razgovaramo, većina nas drži telefon uz uši, a zaslon dodiruje obraze. Studija je pokazala da je većina površina zaslona mobilnih telefona onečišćena klicama i bakterijama. A ovo je najlakši način da bakterije dođu do vaše kože (4).
Još jedno istraživanje koje su proveli Londonska škola za higijenu i tropsku medicinu i Queen Mary sa Sveučilišta u Londonu pronašli su fekalne tragove na ekranima telefona (5).
Stoga je održavanje osnovne higijene vrlo važno.
Natrag na TOC
5. Akne na liniji čeljusti i brade
Vaši hormoni uglavnom reguliraju akne na bradi i čeljusti. Studija kaže da su hormonalne akne uglavnom koncentrirane u donjoj trećini lica, tj. Na bradi i čeljusti (6).
Drugim riječima, akne na ovom dijelu vašeg lica povezane su s vašim endokrinim sustavom koji regulira proizvodnju hormona. Obično, kada vaše tijelo ima višak androgena, vaše uljne žlijezde postanu preaktivne. Također, proizvodnja hormona se povećava tijekom vašeg menstrualnog ciklusa i kada ste na progestinu samo za kontrolu rađanja.
Na vaše hormone utječe i vaša prehrana. Istraživanje otkriva da razina hormona varira na temelju vaše prehrane. Dakle, ako slijedite dijetu s visokim udjelom ugljikohidrata koja sadrži puno mliječnih proizvoda, razina hormona će vam porasti (7).
Provjerite svoju prehranu ako imate česte prekide u ovom određenom području.
Natrag na TOC
6. Akne na ušima
Akne na ušima možete dobiti iz određenih razloga poput:
- Nakupljanje bakterija (zbog često korištenja nečistih slušalica ili stavljanja prstiju u uho)
- Stres
- Hormonska neravnoteža
- Proizvodi i kozmetika za njegu kose koji začepljuju pore
Jednom kada prepoznate svoj obrazac akni, možete poraditi na tome. Iako ne možete učiniti puno oko hormonalnih akni, postoje načini za smanjenje težine akni.
Natrag na TOC
Savjeti za sprečavanje akni: stvari koje biste trebali imati na umu
Održavajte lice čistim i izbjegavajte ga često dodirivati, posebno nečistim rukama. Također, nemojte koristiti sapun i gruba sredstva za pranje lica za pranje lica.
Shutterstock
Iskoristite naviku jesti puno prerađene hrane. Izbacite šećer iz prehrane. Čips, pečene dobrote i bezalkoholna pića podižu razinu šećera u krvi i utječu na obrasce izbijanja. Također, ako utvrdite da mliječni proizvodi potiču vaše provale, smanjite njihovu potrošnju. Pij puno vode. Kad ste dehidrirani, vaše tijelo proizvodi više ulja. Također, kad ste dehidrirani, vaše stanice ne mogu pravilno funkcionirati.
Prebacite se na proizvode koji nisu komedogeni. Izbjegavajte koristiti proizvode za njegu kose koji sadrže pomade. Pratite proizvode zbog kojih vam koža puca. Kad god odabirete proizvode, uvijek odaberite one koji ne sadrže ulje i koji nisu komedogeni.
Shutterstock
Znam da je teško odoljeti iskušenju da popnem akne, ali izbjegavajte to činiti. To pogoršava upalu i povećava rizik od postupalne hiperpigmentacije.
Sad kad znate da stres pogoršava vaše akne, poduzmite aktivne mjere za uklanjanje stresa. Otkrijte aktivnosti koje mogu djelovati kao razbijači stresa. Isprobajte jogu, meditaciju, vrtlarenje, aromaterapiju ili bilo koju drugu aktivnost koju volite.
Sljedeći put kad vidite svoj odraz u zrcalu, pokušajte shvatiti što vam pokušava reći. Mapa akni služi vam samo da biste stekli ideju o tome što možda nije u redu s vašim životnim stilom i sustavom. Aknama se treba baviti i iznutra i izvana. Iako je s hormonima i unutarnjim problemima pomalo nezgodno riješiti se, uvijek možete kontrolirati vanjske čimbenike. Pazite na svoje tijelo i kožu. Razgovarajte sa svojim liječnikom. Planirani pristup aknama jedini je način da ih umanjite.
Imate li sumnje? Ili želite podijeliti nešto o mapiranju lica protiv akni? Ostavite komentar ispod.
Reference
1. „Studija psihološkog stresa..“, Napredak u dermatologiji i venerologiji
2. „Novi problemi kod odraslih ženskih akni“, Časopis za kliničku i estetsku dermatologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica
3. „Odnos prehrane i akni“, Dermatološka endokrinologija, Američka nacionalna medicinska knjižnica
4. “Visoka razina bakterijske kontaminacije..”, Klice, Američka nacionalna medicinska knjižnica
5. “Kontaminacija mobitela iz Velike Britanije..”, Londonska škola za higijenu i tropsku medicinu
6. “Hormonalna liječenje vulgarnih akni: ažuriranje ”, Klinička, kozmetička i istraživačka dermatologija, Američka nacionalna medicinska knjižnica
7.„ Dijeta i dermatologija.. ”, Časopis za kliničku i estetsku dermatologiju, Nacionalna medicinska knjižnica SAD-a