Sadržaj:
- Antiperspirant vs. Dezodoransi: Postoji li razlika?
- Postoje li koristi od upotrebe antiperspiranata i dezodoransa?
- Jesu li antiperspiranti i dezodoransi povezani s rakom dojke?
- Odabir pravog dezodoransa ili antiperspiranta: Sastojci koje trebate izbjegavati
- 1. Aluminij (i smjese na bazi aluminija)
- 2. Alkohol
- 3. Miris
- 4. Parabeni
- Kako koristiti antiperspirante i dezodoranse kako biste ih iskoristili na najbolji mogući način?
- 8 izvora
Antiperspirant ili dezodorans - koji ste danas koristili prije nego što ste izašli?
Kako je to uopće važno? Nisu li oboje isti? Ne. Svaki dan nanosite svoj omiljeni antiperspirant ili dezodorans u sprej, natapate ili namotate kako biste cijeli dan mirisali svježe. Možda izgledaju slično, ali velika je razlika između antiperspiranata i dezodoransa. U ovom ćemo vam članku pomoći da shvatite razliku i odaberete pravu za sebe. Nastavite se pomicati.
Antiperspirant vs. Dezodoransi: Postoji li razlika?
Da. Oni su različiti.
Većina nas koristi dezodorans kako bi spriječio tjelesni miris i znojenje, posebno u pazuhu. Ali tjelesni miris i znojenje dvije su različite stvari.
Znoj nema miris i boju. Ako mislite da vaš znoj smrdi, varate se. Tjelesni miris rezultat je miješanja znoja s bakterijama na koži. Dezodorans pomaže u borbi protiv bakterija kako bi se spriječio tjelesni miris.
Međutim, dezodorans vas ne može spriječiti da se preznojite. Tu antiperspirant može pomoći. Antiperspirant neko vrijeme začepi znojne žlijezde na vašoj koži. To pomaže smanjiti količinu znoja.
The FDA klasificira antiperspirant kao OTC lijek, a to prepoznaje ovaj proizvod kao siguran za ljudsku upotrebu (1). Dezodoranse i antiperspirante možete kupiti u bilo kojoj ljekarni ili supermarketu. Antiperspiranti na recept dostupni su i ljudima koji se pretjerano znoje (hiperhidroza).
Dezodoransi i antiperspiranti imaju dugu povijest. Čak su i stari Grci i Rimljani mirisima maskirali svoj tjelesni miris. Tek je 1888. godine lansiran prvi dezodorans nazvan 'Mum'. Imao je kremnu formulaciju koja se trebala nanositi prstima.
Oba proizvoda ne samo da tijekom cijelog dana osjećate svjež miris, već i čine puno toga dobrog za vašu kožu. Hajde da vidimo.
Postoje li koristi od upotrebe antiperspiranata i dezodoransa?
shutterstock
Postoje neki pozitivni učinci upotrebe dezodoransa i antiperspiranata. Koža na pazuhu ima zaseban mikrobiom na koji utječu ovi proizvodi.
U studiji je učinjeno da 18 ispitanika osam dana koristi i dezodorans i antiperspirant. To je uključivalo kontrolne dane kada sudionici nisu koristili niti jedan od proizvoda. Istraživači su otkrili da je upotreba oba proizvoda utjecala na bakterijsku koloniju u pazuhu. Međutim, učinak dezodoransa na koloniju bakterija bio je umjeren i nije bio toliko jak kao antiperspirant zbog svojih sastojaka. Kolonija mikroba povećala se nakon što su sudionici prestali koristiti proizvode (2).
Iako su ovo dobre vijesti, postoji i druga strana ovih proizvoda povezanih s rakom dojke. Otkrijmo istinu.
Jesu li antiperspiranti i dezodoransi povezani s rakom dojke?
shutterstock
Nekoliko je studija pronašlo moguću vezu jer dezodoransi i antiperspiranti mogu sadržavati štetne kemikalije. Štoviše, pazusi (tamo gdje obično nanosite ove proizvode) blizu su grudi.
Jedno je istraživanje procijenilo životne navike (uključujući upotrebu deoa i antiperspiranata) bolesnika s rakom, sugerirajući povezanost između tih navika i raka (3).
Drugo istraživanje također je predložilo moguću vezu između ove kozmetike ispod pazuha i raka gornjeg vanjskog kvadranta dojke (dijela koji je najbliži pazuhu) (4).
Međutim, ove studije nisu konačne i ne uspostavljaju vezu. Čak je i Nacionalni institut za rak izjavio da niti jedan znanstveni dokaz ne povezuje antiperspirante i dezodoranse s razvojem raka dojke (5).
Neke studije nisu pronašle nikakvu vezu između ovih proizvoda i raka. Studija provedena u Iraku koja je uključivala 54 slučaja raka dojke zaključila je da antiperspiranti nemaju nikakve veze s rakom dojke (6).
Stoga nema potrebe za panikom i bacanjem antiperspiranata i deoa koje ste koristili svih ovih dana. Međutim, postoji nekoliko sastojaka koji se koriste u tim proizvodima koje morate izbjegavati što je više moguće.
Odabir pravog dezodoransa ili antiperspiranta: Sastojci koje trebate izbjegavati
shutterstock
1. Aluminij (i smjese na bazi aluminija)
Aluminij je aktivni sastojak koji se nalazi u antiperspirantima i razlog zašto su povezani s rakom. Studija sugerira da kada se aluminij (ili slični spojevi) koji se koristi u antiperspirantima i dezodoransima ostavi na koži, on se može apsorbirati i imati identične učinke poput estrogena. Ovaj hormon može uzrokovati rast stanica raka u dojkama (7).
Druga studija sugerira da aluminij može izravno utjecati na dojku narušavajući njezino mikrookruženje i uzrokujući promjene u stanicama (8). Zbog toga istraživači povezuju antiperspirante i dezodoranse s rakom dojke.
Stoga izbjegavajte bilo koji dezodorans ili antiperspirant koji sadrži aluminij ili srodne spojeve.
2. Alkohol
Alkohol je čest sastojak svih oblika antiperspiranata i dezodoransa (roll-on, štapići, gelovi i sprejevi). Alkohol često uzrokuje suhoću i iritaciju kože.
3. Miris
Mirisi i parfemi koji maskiraju mirise mogu vam pružiti osjećaj svježine, ali također mogu izazvati iritaciju kože. Iako sve vrste antiperspiranata i dezodoransa sadrže neku vrstu mirisa koji prikriva miris, pokušajte izbjegavati proizvode koji na popisu sastojaka spominju miris, parfem ili parfum. Učinite to posebno ako imate osjetljivu kožu.
4. Parabeni
Ovo je najčešći konzervans koji se koristi u većini kozmetičkih proizvoda koji može izazvati iritaciju kože. Stoga provjerite sadrže li formule bez parabena.
Sad kad znate razliku između antiperspiranata i dezodoransa, pogledajte pravi način upotrebe oba u sljedećem odjeljku.
Kako koristiti antiperspirante i dezodoranse kako biste ih iskoristili na najbolji mogući način?
shutterstock
Dezodoransi su uglavnom namijenjeni vašim pazuhima. Stoga ih je bolje ne primjenjivati na osjetljiva područja, poput prepona, ispod grudi i područja bikinija. Uvijek nanesite dezodorans nakon tuširanja kada se koža potpuno osuši.
Antiperspiranti se mogu koristiti na bilo kojim dijelovima tijela, uključujući pazuhe, stopala, ruke, prsa, lice i leđa. (Prije upotrebe oko genitalija obratite se liječniku). Ako koristite proizvod na recept, bolje je pitati liječnika o smjernicama za uporabu i primjenu. Idealno bi bilo da se antiperspirant nanosi noću prije nego što udarite u krevet. To je vrijeme kada vaše znojnice nisu aktivne, što daje proizvodu dovoljno vremena za aktiviranje. Snaga antiperspiranta ovisi o tome koliko se znojite.
Možete kupiti antiperspirant ili dezodorans, ovisno o vašim potrebama. Ako tražite kontrolu mirisa i znoja, možete čak kupiti i kombinirani proizvod.
Imate li još pitanja o dezodoransima i antiperspirantima? Ostavite ih u odjeljku za komentare u nastavku, a mi ćemo vam se javiti.
8 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Čitajući našu uredničku politiku možete saznati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan.- Savezni registar, Uprava za hranu i lijekove.
www.fda.gov/media/74236/download
- Učinak uobičajene i eksperimentalne upotrebe proizvoda protiv znojenja i dezodoransa na mikrobiom pazuha, PeerJ., Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4741080/
- Ranija dob dijagnoze raka dojke povezana s češćom upotrebom antiperspiranata / dezodoransa i brijanjem pazuha, European Journal of Cancer Prevention, US National Library of Medicine, National Institutes of Health.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14639125
- Antiperspiranti / dezodoransi ispod pazuha i rak dojke, Kontroverze u raku dojke 2009, Istraživanje raka dojke, BMC.
breast-cancer-research.biomedcentral.com/articles/10.1186/bcr2424
- Antiperspiranti / dezodoransi i rak dojke, Nacionalni institut za rak, Nacionalni institut za zdravlje.
www.cancer.gov/about-cancer/causes-prevention/risk/myths/antiperspirants-fact-sheet
- Upotreba antiperspiranta kao čimbenik rizika za rak dojke u Iraku, Zdravstveni časopis Istočnog Mediterana, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17037719
- Aluminij, antiperspiranti i rak dojke, Časopis za anorgansku biokemiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16045991
- Aluminij i rak dojke: izvori izloženosti, mjerenja tkiva i mehanizmi toksikološkog djelovanja na biologiju dojke, Časopis za anorgansku biokemiju, Američka nacionalna knjižnica medicine, Nacionalni institut za zdravlje
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23899626