Sadržaj:
- Sadržaj
- Što je azelaična kiselina?
- Kako djeluje azelaična kiselina?
- Prednosti upotrebe azelaične kiseline u svakodnevnoj njezi kože
- 1. Bori se protiv akni i rozaceje
- 2. Osvjetljava kožu
- 3. Pomaže kod hiperpigmentacije i melazme
- Kako koristiti azelaičnu kiselinu za rješavanje problema kože
- Nuspojave azelaične kiseline
- Najbolji proizvodi od azelaične kiseline
- 1. Paula's Choice pojačivač azelaične kiseline
- 2. PCA kožna pigmentna pločica s azelaičnom kiselinom
- 3. Obična suspenzija azelaične kiseline 10%
- 4. Gumica za dobnu fotodinamičku terapiju dermadoctor
- 5. Vi Derm čišćenje lica za čišćenje
- Reference
Moja znatiželja pobudila se kad sam prvi put čuo za azelaičnu kiselinu. Taman kad ste pomislili da ste u toku, postoji još jedan sastojak, a zatim još jedan. Nevoljko sam počeo to tražiti jer #FOMO! A onda sam shvatila da ovom sastojku treba puno više pažnje i da ne može samo letjeti tako nisko na radaru za režim ljepote.
Zašto o nekim sastojcima čujemo puno manje kad bi trebalo biti suprotno? Vjerujte mi kad kažem da je to nešto što morate znati - tim više ako ste skloni aknama ili povezanim problemima. Može vam pomoći, pa da vidimo kako to može učiniti. Nastavi čitati!
Sadržaj
- Što je azelaična kiselina?
- Kako djeluje azelaična kiselina?
- Prednosti upotrebe azelaične kiseline u svakodnevnoj njezi kože
- Kako koristiti azelaičnu kiselinu za rješavanje problema kože
- Nuspojave azelaične kiseline
- Najbolji proizvodi od azelaične kiseline
Što je azelaična kiselina?
Shutterstock
Azelaična kiselina je prirodno dostupna u ječmu, pšenici i raži. Kiselina ima protuupalna i antibakterijska svojstva i tretira probleme s kožom poput rozaceje.
Počeo je kao proizvod koji se izdaje na recept, ali je postao sve popularniji u njezi kože, a sada je dostupan i bez recepta. Za topikalne primjene poput krema za kožu, seruma i losiona, azelaična kiselina kombinira se s ostalim vitalnim sastojcima za njegu kože poput vitamina C, AHA i BHA.
I za razliku od većine kiselina, nije jako kisela ili štetna i ne stvara iritaciju kože. Dakle, osobe s osjetljivom ili masnom kožom ili kožom sklonom aknama mogu koristiti azelaičnu kiselinu.
Kako djeluje ova kiselina? Saznajte u sljedećem odjeljku.
Natrag na TOC
Kako djeluje azelaična kiselina?
Azelaična kiselina smanjuje upalu i širenje bakterija koje uzrokuju akne. Liječi melazmu, oblik hiperpigmentacije, zbog svoje antitirosinazne aktivnosti koja pomaže u smanjenju sinteze melanocita.
Iako je djelotvornost azelaične kiseline na normalnu pigmentaciju minimalna, prilično je učinkovita za postupalnu pigmentaciju nastalu uslijed akni i nastalih ožiljaka (1).
Azelaična kiselina je antibakterijsko i keratolitičko sredstvo koje je učinkovito u liječenju stanja poput rozaceje (2). Također sprječava daljnje izbijanje, čisti začepljene pore i sprječava neželjeni rast kose.
Kako azelaična kiselina utječe na vašu kožu? Koje su njegove prednosti? Dolazimo odmah tamo.
Natrag na TOC
Prednosti upotrebe azelaične kiseline u svakodnevnoj njezi kože
1. Bori se protiv akni i rozaceje
Shutterstock
Začepljene pore (zbog prekomjernog lučenja ulja i bujanja bakterija) uzrokuju akne, upale i otekline. Rosacea je kronično stanje akni koje stvara iznimno crvenilo, kvržice i lezije zbog promijenjene ravnoteže lipida - nešto protiv čega se azelaična kiselina bori zahvaljujući svojim protuupalnim, keratolitičkim i antibakterijskim svojstvima (3).
2. Osvjetljava kožu
Shutterstock
Azelaična kiselina olakšava tonus kože smanjenjem stvaranja melanina i inhibiranjem aktivnosti enzima zvanog tirozinaza (4). Azelaična kiselina otvara pore kože, pa osigurajte da nakon nanošenja proizvoda koristite kremu za sunčanje kako biste izbjegli oštećenja od sunca.
3. Pomaže kod hiperpigmentacije i melazme
Shutterstock
Hiperpigmentacija je posljedica koja slijedi nakon akni. Ostavlja tragove, mrlje i tamne mrlje. Azelaična kiselina bori se protiv svih ovih, zahvaljujući svojim ljekovitim svojstvima.
Sljedeće pitanje koje bi vam se moglo pojaviti u glavi bilo bi, kako uključiti azelaičnu kiselinu u svoju rutinu njege kože? Pokrili smo vas!
Natrag na TOC
Kako koristiti azelaičnu kiselinu za rješavanje problema kože
Azelaična kiselina koju propisuje liječnik dolazi s uputama. Međutim, većina proizvoda koji se prodaju bez recepta su topikalne kreme koje se kombiniraju s drugim aktivnim sastojcima poput vitamina C, salicilne kiseline i hijaluronske kiseline - a sve ih je potrebno primijeniti nakon čišćenja i toniziranja te prije vlaženja.
Međutim, neki proizvodi sadrže i ovlaživače ili hidratantna sredstva koja se dvostruko povećavaju kao hidratantne kreme, zbog čega sve ovisi o vrsti kreme koju odaberete.
Od korektora na licu mjesta do seruma, gelova protiv mrlja i hidratantnih losiona, oni dolaze u svim oblicima. Započnite s upotrebom azelaične kiseline jednom dnevno i primijetite kako vaša koža reagira. Zatim to možete polako raditi dva puta dnevno.
Znači li to da ove proizvode možete koristiti koliko god puta želite? Postoje li nuspojave? Hajde da vidimo.
Natrag na TOC
Nuspojave azelaične kiseline
Azelaična kiselina je puno blaža u usporedbi s drugim kiselinama koje se koriste u proizvodima za uljepšavanje. Također odgovara svim tipovima kože. Međutim, to bi moglo uzrokovati lagano peckanje / iritaciju tijekom prvih nekoliko tjedana.
U rijetkim slučajevima može dovesti do laganog ljuštenja kože ili do trajnog svrbeža. U oba slučaja obratite se dermatologu.
Sad kad znamo sve o azelaičnoj kiselini, pogledajmo nekoliko proizvoda koje možete odabrati.
Natrag na TOC
Najbolji proizvodi od azelaične kiseline
1. Paula's Choice pojačivač azelaične kiseline
Paula's Choice Azelaic Acid Booster je višenamjenski pojačivač koji odgovara svim tipovima kože i cilja na sve tvrdoglave probleme kože. Moćna je mješavina azelaične i salicilne kiseline i ostalih sastojaka na biljnoj bazi koji uljepšavaju i zaglađuju vašu kožu. Lagana formula je bez ulja i lako se upija u vašu kožu. Smanjuje mrlje, zaglađuje kvrge i smanjuje upalu, crvenilo i izbijanje.
2. PCA kožna pigmentna pločica s azelaičnom kiselinom
PCA pločica za pigmentaciju kože napravljena je od azelaične kiseline i mješavine drugih snažnih elemenata koji poboljšavaju cjelokupno zdravlje i ten vaše kože. Kojic i taninska kiselina kontroliraju izbijanje i toniziraju vašu kožu. A ekstrakti aloe vere, vještice vještice i ružinog drveta smanjuju upalu i peckanje.
3. Obična suspenzija azelaične kiseline 10%
Krema za suspenziju azelaične kiseline tvrtke The Ordinary jedan je od najboljih proizvoda azelaične kiseline na tržištu trenutno. Napravljen je od prirodno proizvedenog kvasca koji ulazi u kožu u roku od nekoliko minuta i vidljivo pojačava teksturu kože. Smanjuje crvenilo i rozaceju te druge probleme povezane sa starenjem.
4. Gumica za dobnu fotodinamičku terapiju dermadoctor
Ova jedinstvena kombinacija ekstrakata ekstrakata dudova, medvjeđeg grožđa i sladića, beta-karotena i azelaične kiseline ono je što treba vašoj koži. Losion za zračenje bez hidrokinona iz Dermadoctora osvjetljava vašu kožu i smanjuje fine linije i pojavu tamnih mrlja. To je istinski gumica i korektor za mrlje.
5. Vi Derm čišćenje lica za čišćenje
Vi Derm sredstvo za čišćenje s lica uklanja prljavštinu, šminku i ulje bez isušivanja lica. Sadrži aloe veru koja hidratizira i vlaži vašu kožu dok njezini antioksidanti pomažu u smanjenju bora, proširenih pora, neujednačenog tona kože i akni. Bez sulfata i parabena, pa se nemate zbog čega brinuti.
Potražite proizvode koji kombiniraju azelaičnu kiselinu s drugim prirodnim sastojcima i mogu biti jedno rješenje za sve vaše probleme s kožom. Budite jednostavni, znajte što točno trebate i budite dosljedni - vidjet ćete rezultate. Planirate li dati injekciju azelaičnoj kiselini? Javite nam ispuštanjem teksta u donjem odjeljku za komentare.
Natrag na TOC
Reference
1. “Topikalno liječenje melazme”, Indijski dermatološki časopis, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
2. "Optimizacija ne-antibiotskih tretmana za pacijente s aknama: pregled", Dermatologija i terapija, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
3. “Terapija akni lokalnim benzoil peroksidom, antibioticima i azelaičnom kiselinom”, časopis Njemačkog dermatološkog društva, Američka nacionalna knjižnica medicine.
4. "Mogući mehanizam djelovanja azelaične kiseline u ljudskoj epidermi", Arhiva dermatoloških istraživanja, Američka nacionalna knjižnica medicine.