Sadržaj:
- Zašto je spavanje važno?
- Vrste položaja za spavanje
- 1. Spavanje na želucu
- 2. Spavanje na boku
- Desna strana
- Lijeva strana
Dobro spavati nije lako. Loše držanje tijela, neudoban krevet i zujanje mogu vas držati budnima cijelu noć, a vi biste voljeli da možete nešto poduzeti po tom pitanju. Koliko dobro spavate ovisi o tome kako dan prolazi i načinu pripreme za spavanje. Što je najvažnije, položaj u kojem spavate jako je važan. Da biste saznali više o položajima spavanja i njihovim raznim prednostima i nedostacima, nastavite čitati.
Prije toga, saznajmo o važnosti spavanja.
Zašto je spavanje važno?
Mirno spavanje svaki dan od 6 do 8 sati neophodno je za zdravo tijelo i duh. Čvrst san omogućit će vašem mozgu da se pripremi za sljedeći dan i pripremiti vas za učenje i pamćenje novih informacija. Adekvatan san daje vašem tijelu priliku da ozdravi i popravi srce i krvne žile, štiteći vas od srčanih bolesti i visokog krvnog tlaka.
Dobar san odmara vaše tijelo i pomaže mu u izgradnji zdravog imunološkog sustava. I općenito, vrsta spavanja odlučit će o vašem raspoloženju sljedeći dan. Također utječe na način na koji razmišljate i reagirate. Stoga je pojedinac koji dobro spava pažljiviji, donosi bolje odluke i kreativniji je i zdraviji.
Sada ćemo otkriti različite položaje u kojima spavamo i koji najbolje odgovara vašem zdravlju.
Vrste položaja za spavanje
- Spavanje na želucu
- Spavanje na boku (desna i lijeva strana)
- Spavanje s podignutim nogama
- Spavanje na leđima
1. Spavanje na želucu
Slika: Shutterstock
Ima dana kada nakon dugog radnog dana sve što želite jest pasti ravno na krevet i zadrijemati. Pa, uvlačenje lica u jastuk može biti utješno, ali dugoročno vam to ne donosi puno koristi.
Pros: Jedina dobra stvar kod spavanja na trbuhu je što olakšava hrkanje.
Protiv: Spavanje na trbuhu dovodi do buđenja ujutro s boli i nelagodom. Nateže vam vrat, postavlja glavu pod neugodan kut i povlači trbuh prema dolje. Izravnava prirodnu krivulju kralježnice i dovodi do nižih bolova u leđima. Spavanje na trbuhu se ne preporučuje tijekom trudnoće.
Savjet: Spavanje na trbuhu smatra se najgorim položajem za spavanje, a stručnjaci preporučuju postepeno prebacivanje na spavanje sa strane uz pomoć jastuka.
Natrag na TOC
2. Spavanje na boku
Studije dokazuju da većina ljudi radije spava na boku. Mogao bi se ili sklupčati u položaju fetusa ili u relativno ravnijem kutu. Razlika je i strana na kojoj spavate. Spavanje na desnoj strani nema isti učinak kao spavanje na lijevoj strani. Svaka od njih ima svoje jedinstvene prednosti i nuspojave. Pogledajte dolje da biste saznali.
Slika: Shutterstock
Pros: Spavanje s desne strane omogućuje kralježnici da se opusti u svojoj prirodnoj krivulji.
Protiv: Ako spavate na desnoj strani, stežete čitav kardiovaskularni sustav jer leži na desnoj strani tijela. Ovaj položaj spavanja napreže pluća i stisne rebrni kavez. Ometa cirkulaciju krvi, tjerajući vas da se krećete tijekom spavanja kako biste uravnotežili raspodjelu. Izbjegavajte ovaj položaj ako možete i odlučite se spavati na lijevoj strani.
Slika: Shutterstock
Pros: Spavanje na lijevoj strani ublažava refluks kiseline i žgaravicu. Međutim, može previše pritisnuti želudac. Tijekom trudnoće je