Sadržaj:
- Povijest joge
- 'Osam udova joge'
-
- 1. Yama
- 2. Niyama
- 3. Asana
- 4. Pranajama
- 5. Pratyahara
- 6. Dharana
- 7. Dhyana
- 8. Samadhi
- Vrste joge
- 1. Ashtanga joga
- 2. Vinyasa joga
- 3. Kundalini joga
- 4. Iyengar joga
- 5. Snaga joge
- 6. Bikram joga
- 7. Jivamukti joga
- 8. Restorativna joga
- Odaberite stil koji vam odgovara i vježbajte. Ajmo sada odgovoriti na neka često postavljana pitanja o jogi.
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Joga bruji! Ima ga posvuda. Na panoima, u istraživačkim radovima i predavaonicama. Ali gdje je sve počelo? Kako je nastala ta drevna mudrost? Što ona nudi? Je li to čarobno rješenje za sve bolesti? Odgovore na sve to i mnogo više saznajte u sljedećoj kratkoj povijesti joge.
Povijest joge
Joga je izvedena iz sanskrtske riječi 'yuj' što u slobodnom prijevodu znači 'unija'. To je put kroz koji se pojedinac sjedinjuje sa cjelokupnim postojanjem. Zvuči teško, zar ne? To u osnovi znači kako niste zaseban entitet već dio veće energije. Povećava vašu svijest i tjera vas da shvatite svoje istinsko samočišćenje nereda svega što ste upili kao dio svoje kulture, obitelji i obrazovanja. Čini vam da shvatite da postoji nešto više od onoga što vidite uokolo. To je duboko duhovna praksa koja je dio filozofije, religije, znanosti i vježbanja.
Joga seže u doba Veda ili čak i prije. Najranija Rig Veda spominje jogu, a postoje i piktografski dokazi pronađeni u pečatima civilizacije doline Inda. Bhagavad Gita i Shanti Parva iz Mahabharate detaljno govore o tome. Kasnije je Patanjali sastavio "Joga sutre" koje su postale knjiga za jogu i postale "Otac joge". Opširno je govorio o zamršenosti i detaljima prakse. Pogledajmo jedan njegov važan aspekt nazvan 'Osam udova joge'.
'Osam udova joge'
Patanjali u svojoj knjizi "Joga sutre" govori o "Osam udovima joge" nazvanoj Ashtanga, kratko objašnjenoj u sljedećem tekstu.
- Yama
- Niyama
- Asana
- Pranajama
- Pratyahara
- Dharana
- Dhyana
- Samadhi
1. Yama
Yama pojašnjava moralne standarde života. Govori nam kako voditi svoj život i naglašava iskrenost i integritet. Upućuje nas da se ponašamo na način na koji bismo voljeli da se prema nama ponašaju drugi. Yama od nas traži da slijedimo put nenasilja, istine i samokontrole.
Natrag na TOC
2. Niyama
Niyama naglašava da je kontemplativan i promišljen. Govori o disciplini i duhovnosti. Vjeruje u vrhovnu energiju i savjetuje nam da je prepoznamo i molimo se za nju. Niyama je put na kojem proučavaš sebe, održavaš čistoću, zadovoljan i predaješ se Svemogućem.
Natrag na TOC
3. Asana
Ovaj se aspekt joge koncentrira na ljudsko tijelo. Tijelo se smatra svetim, a njegovanje i briga o njemu od najveće je važnosti. Asana je tjelesna vježba koja priprema tijelo za meditaciju usađivanjem discipline i koncentracije. Priprema vaše tijelo za duhovno putovanje.
Natrag na TOC
4. Pranajama
Pranayama je kontrola daha i proces u kojem dišete svjesno i povezujete um, tijelo i dušu udisanjem i izdisajem. Dah je energija pranije, a unošenjem i punjenjem tijela čini vas moćnim i energičnim.
Natrag na TOC
5. Pratyahara
Pratyahara je kada se okrenemo prema unutra i upoznamo više o sebi. Svjesno se trudimo kloniti se vanjskih sila i koncentrirati se na svoje unutarnje biće neometano vanjskim podražajima. Pratyahara je odvojenost od vanjskog svijeta i promatranje unutarnjeg ja.
Natrag na TOC
6. Dharana
Dharana vježba um da se koncentrira na jedan energetski centar fokusirajući se na jedan objekt, misao ili mantru. Naš um je prepun mnogih misli i ideja. Moći ćete ih kontrolirati i ne dopustiti im da utječu na vašu smirenost izazov je koji biste trebali preuzeti kroz Dharanu.
Natrag na TOC
7. Dhyana
U Dhyani je um svjestan bez fokusa. Postoje minimalne ili nikakve misli koje uznemiruju um. I dalje ostati bez ičega na što se možete koncentrirati nije lak zadatak i treba vam vremena. Snaga i izdržljivost izgrađeni iz prethodnih udova pomoći će Dhyani.
Natrag na TOC
8. Samadhi
Samadhi je stanje ekstaze koje dolazi od spoznaje sebstva s božanskim i osjećaja jedinstva s ostalim živim bićima. Samadhi daje blaženstvo i mir. Sreća i sloboda postaju primarni ciljevi života, a vi doživljavate prosvjetljenje.
Natrag na TOC
To su, prijatelju moj, osam udova joge koji korak po korak pripremaju vaše tijelo da na kraju dosegne konačni cilj istine, zanosa i blaženstva. Ashtanga tvori bit joge i iz nje su s vremenom rođene razne škole prakse. Ogromno bogatstvo joga znanja prenosilo se s učitelja na učenika i na kraju se razgranalo u mnoge vrste i oblike. Doznajmo o nekima od njih u nastavku.
Vrste joge
- Ashtanga joga
- Vinyasa joga
- Kundalini joga
- Iyengar joga
- Snaga joge
- Joga Bikram
- Jivamukti joga
- Restorativna joga
1. Ashtanga joga
Slika: iStock
Ashtanga joga je skup joga poza koje grade unutarnju toplinu. Određeni skup asana ponavlja se u svakoj Ashtanga joga sesiji koja uključuje svjesno disanje kroz sve poze. Ashtanga znači osmonoga i popularizirana je 1940-ih. U svojoj praksi koristi osam udova Patanđalijevih Joga sutri.
Prednosti - Ashtanga joga dobra je za izgradnju temeljne snage i povećanje fleksibilnosti.
Natrag na TOC
2. Vinyasa joga
Slika: iStock
Vinyasa joga kombinira kretanje i dah na besprijekoran način. Svaka poza zauzima se i transformira u drugu pozu s određenim uzorkom disanja. Vinyasa joga uključuje kontinuirano brzo kretanje.
Prednosti - Vinyasa joga gradi vitke mišiće i smiruje um.
Natrag na TOC
3. Kundalini joga
Slika: Shutterstock
Kundalini joga je sustav fizikalnih i meditativnih praksi koji se usredotočuje na buđenje latentne smotane energije prisutne u križima ljudskog tijela. Ovaj stil joge postao je popularan 1960-ih.
Prednosti - Kundalini Yoga pojačava vašu svijest i pomaže vam da se povežete sa svojim unutarnjim ja.
Natrag na TOC
4. Iyengar joga
Slika: Shutterstock
Iyengar joga koristi rekvizite, a metoda je vrlo konkretna u vezi s preciznošću, poravnavanjem i načinom poziranja, kao i kontrolom daha tijekom poziranja. Svakoj pozi treba posebna pažnja i vrijeme. Za bolje poziranje koriste se rekviziti poput pokrivača i užadi.
Prednosti - Iyengar Yoga poboljšava ravnotežu i koordinaciju u vašem tijelu. Oslobađa vas vrata i leđa.
Natrag na TOC
5. Snaga joge
Slika: Shutterstock
Snaga je brza intenzivna sesija napornih asana. U Power Yogi ostajete u pozi samo nekoliko trenutaka prije nego što prijeđete na sljedeći. To je snažna joga Vinyasa. Postao je popularan 1990-ih, a izvorno su ga osnovali Beryl Bender Birch i Bryan Kest.
Prednosti - Power joga poboljšava zdravlje vašeg srca i snižava krvni tlak. Kontrolira razinu kolesterola.
Natrag na TOC
6. Bikram joga
Slika: iStock
Bikram joga je set od 26 položaja koji uključuju dvije vježbe disanja koje se vježbaju tijekom 90 minuta u grijanoj sobi s povećanom vlagom. Poze je zauzeo i razvio iz Hatha joga asana Bikram Choudhury 1970-ih.
Prednosti - Bikram joga oslobađa toksine iz tijela i poboljšava cirkulaciju krvi.
Natrag na TOC
7. Jivamukti joga
Slika: iStock
Jivamukti joga kombinacija je fizičkih, meditativnih i duhovnih koncepata. Osim asana, naglašava nenasilje, predanost i spise. Razvili su je 1980-ih Sharon Gannon i David Life.
Prednosti - Jivamukti Yoga izbacuje toksine iz vašeg tijela. Povećava fleksibilnost i snagu vašeg tijela. Donosi ravnotežu i povećava protok krvi u vašem tijelu.
Natrag na TOC
8. Restorativna joga
Slika: Shutterstock
Restorativna joga je spor i dubok proces u kojem držite svaku pozu dulje vrijeme iskusivši efekte svake poze, potpuno. Joga rekviziti poput konopa i pokrivača koriste se za podupiranje tijela u svakoj pozi.
Prednosti - Restorativna joga izvrstan je način liječenja nesanice i tjeskobe. Smiruje i opušta vaše tijelo.
Natrag na TOC
Odaberite stil koji vam odgovara i vježbajte. Ajmo sada odgovoriti na neka često postavljana pitanja o jogi.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Postoje li neke nuspojave bavljenja jogom?
Nema nuspojava vježbanja joge ako se radi pod odgovarajućim vodstvom.
Razlikuje li se joga od vježbanja?
Joga uključuje um, tijelo i duh i čini vas pomlađenima, dok se vježbanje uglavnom koncentrira na fizičko tijelo, a nakon sesije vas iscrpljuje.
Koja dijeta nadopunjuje jogu?
Vegetarijanska i korisna hrana poput voća, povrća, žitarica i suhog voća najbolje djeluju za ispunjavanje joge.
Kada je najbolje vrijeme za vježbanje joge?
Vježbanje joge ujutro natašte najbolje djeluje. To vam daje energiju za ostatak dana.
Koliko često treba vježbati jogu?
Baviti se jogom svaki dan najmanje 20 minuta dobro je za tijelo.
Sad kad imate neko osnovno znanje o jogi, znate da je to praksa s duboko ukorijenjenom filozofijom i znanošću koja koristi ljudsko tijelo kao sredstvo za održavanje zdravlja. Ne znamo sa sigurnošću kada i gdje je praksa nastala i o njoj možemo samo razmišljati. No, ono što je važnije imati na umu jest broj života koji se poboljšavao. Želimo da i vi to poduzmete i iskoristite njegove prednosti. Evo želje da ispunite joga seanse.