Sadržaj:
- Sadržaj
- Što je Microneedling?
- Microneedling: Postupak
- Savjeti za naknadnu njegu za mikronigle
- Koje su prednosti Microneedlinga?
- 1. Smanjuje fine linije i bore i zateže kožu
- 2. Liječi vidljive ožiljke na vašem licu
- 3. Minimizira pigmentaciju i oštećenja od sunca
- 4. Smanjuje pore kože
- 5. Poboljšava učinkovitost lokalne medicine
- Vrste uređaja koji se koriste za mikroiglice
- Microneedling kod kuće: koji su rizici?
- Pitanja stručnjaka za čitatelje
- Reference
Zamislite kako stotine sitnih igala zabijaju kožu po vašem licu. Kako zvuči? Bolno, zar ne? Ali, evo u čemu je stvar - to je trenutno najzanimljiviji trend u industriji ljepote.
Od ožiljaka od akni do proširenih pora, mikroiglice su trenutno odgovor na sve vaše nedaće povezane s kožom. Ovdje je sve što trebate znati o ovom trendu njege kože.
Sadržaj
- Što je Microneedling?
- Microneedling: Postupak
- Savjeti za naknadnu njegu za mikronigle
- Koje su prednosti Microneedlinga?
- Vrste uređaja koji se koriste za mikroiglice
- Microneedling kod kuće: koji su rizici?
Što je Microneedling?
Shutterstock
Igla je vjerojatno posljednje što biste željeli staviti na lice. Međutim, ovaj postupak postoji već neko vrijeme. Praksa mikroigliranja uvedena je početkom 90-ih, iako je stezanje stekla tek u posljednjih nekoliko godina.
Microneedling je postupak u kojem se tisućama sitnih igala koristi za stvaranje uboda na najvišem sloju kože. Ne brinite, osjećaju se poput uboda i ne oštećuju vašu kožu. Sve ovo vara vašu kožu da pomisli da je ozlijeđena i ubrzava proizvodnju i zacjeljivanje kolagena. Microneedling izvode obučeni dermatolozi, plastični kirurzi i estetičari.
Ovo je minimalno invazivan postupak i smatra se sigurnim (1). Koristi se za poboljšanje teksture kože i liječenje problema kože kao što su bore, ožiljci od akni, tankih linija, smeđih mrlja i pigmentacije.
Njegova sposobnost da koži lica daje mladolik izgled učinila je mikroiglice izuzetno popularnim među fanaticima njege kože. Međutim, trebat će vam više sesija da biste vidjeli pune rezultate ovog tretmana.
Sigurno se pitate kako se provodi ovaj postupak. Evo nekoliko uvida u ono što se događa iza kulisa.
Natrag na TOC
Microneedling: Postupak
Shutterstock
Prvo, vašu kožu treba pripremiti prije nego što podvrgnete postupku. Općenito, vaša se koža priprema formulacijom koja sadrži vitamine A i C mjesec dana prije mikroniga. To pumpa proizvodnju kolagena u vašoj koži (1).
Što se tiče stvarnog postupka, mikroiglice se izvode u lokalnoj anesteziji. Evo što možete očekivati na dan postupka:
- Dermatolog / plastični kirurg / estetičar započet će s primjenom antiseptika i čišćenjem kože slanom otopinom.
- Koža se zatim istegne rukama i na nju se pet puta namota dermaroller (uređaj nalik olovci s iglama) u svim smjerovima (okomito, vodoravno i dijagonalno).
- Iz uboda će doći do preciznog krvarenja, što se lako kontrolira.
- Po završetku postupka na to se područje nanese fiziološka otopina ili obloga s ledom.
- Na to se područje također nanosi serum za pojačavanje kolagena.
Postupak mikroigličanja redovito se ponavlja tijekom sljedećih nekoliko mjeseci.
Rutina nakon njege koju slijedite nakon mikro iglica čini sve razliku. Evo nekoliko stvari koje trebate učiniti nakon što prođete ovaj postupak.
Natrag na TOC
Savjeti za naknadnu njegu za mikronigle
- Izbjegavajte izlaganje suncu: Klonite se sunca. Pokrijte lice pravilno ako izađete na sunce. Ne nanosite na lice nikakvu kremu za sunčanje. Pore vaše kože ostaju otvorene nakon postupka, a štetne kemikalije prisutne u ovim kremama za sunčanje mogu se lako upiti u vašu kožu i oštetiti je. Koristite samo proizvode koje je predložio stručnjak za mikroiglice.
- Održavajte ga čistim: koristite vrlo blago sredstvo za čišćenje kako biste očistili lice tijekom 72 sata nakon postupka. Sljedeći tjedan ne upotrebljavajte oštre proizvode na licu.
- Bez aktivnih sastojaka: Izbjegavajte upotrebu proizvoda za njegu kože koji sadrže aktivne sastojke poput retinola, alfa hidroksi kiselina i drugih takvih kemikalija jer će vaša koža biti vrlo osjetljiva nakon postupka.
- Izbjegavajte korištenje šminke: pustite kožu da diše i oporavi se nakon mikro iglica. Izbjegavajte nanošenje šminke na lice jer kemikalije u proizvodima mogu iritirati vašu kožu.
- Potaknite ga kolagenom: Prepisat će vam peptidi koji stimuliraju kolagen nakon mikro iglica. Koristite ih religiozno kako biste svojoj koži pomogli u stvaranju više kolagena i bržem oporavku.
- Pijte puno vode: Ako ostanete hidratizirani, koža se brže oporavlja.
Microneedling je prilično bezbolan postupak koji nudi hrpu prednosti. Evo nekoliko načina na koje mikroiglice čine čuda na vašoj koži.
Natrag na TOC
Koje su prednosti Microneedlinga?
1. Smanjuje fine linije i bore i zateže kožu
Shutterstock
Microneedling potiče stvaranje kolagena i elastina u vašoj koži, stvarajući mladenački sjaj. Studija je primijetila da se proizvodnja kolagena poboljšala nakon višestrukih sesija mikroiglica (2). Kada se razina kolagena poveća, vaša koža postaje podatna i elastičnija. Također smanjuje fine linije, bore i veličinu pora. Drugim riječima, može vam pomoći da odbacite godine s lica.
2. Liječi vidljive ožiljke na vašem licu
Ožiljci od akni poznati su po tome što ne blijede. Međutim, studija provedena 2009. godine otkrila je da mikroiglice pomažu u smanjenju ožiljaka od akni i poboljšavaju izgled kože. Utvrđeno je da je djelotvoran u zacjeljivanju ograda i valova (3).
3. Minimizira pigmentaciju i oštećenja od sunca
Shutterstock
Microneedling osvježava izgled vaše kože umanjujući pojavu pigmentacije uzrokovane pretjeranim izlaganjem suncu. Studija objavljena 2015. godine otkrila je da mikroiglice mogu učinkovito smanjiti melazmu, stanje koje uzrokuje tamne mrlje na koži (4).
4. Smanjuje pore kože
5. Poboljšava učinkovitost lokalne medicine
Shutterstock
Većina proizvoda koje nanesete na lice vaša koža ne upija pravilno. To utječe na djelotvornost proizvoda. Studija je pokazala da mikro iglice mogu pomoći lokalnim lijekovima da učinkovitije prodru u vašu kožu, pomažući vam da u potpunosti iskoristite njegove sastojke. Mikro-rupice stvorene postupkom mikronilinga čine da vaša koža lako upija sve što se na nju nanese (5).
Maksimalne blagodati mikroiglice dobivate kada to radi profesionalac. Ali, uređaj koji oni koriste također igra presudnu ulogu. Slijede različite vrste uređaja koji se koriste za mikroiglice.
Natrag na TOC
Vrste uređaja koji se koriste za mikroiglice
Shutterstock
Dermarolleri su uređaji koji se koriste za mikroiglice. Na tržištu su dostupni razni ovi valjci. Međutim, svi su ovi dermaroleri prihvaćeni od pet osnovnih vrsta valjaka koje je odobrila FDA. Ovi su:
- C-8 ili kozmetički dermaroller
Duljina igle ovog dermarolera je 0,13 mm. Oni su obično dostupni na tržištu i mogu se koristiti za liječenje mikroiglica kod kuće. Te su igle bezbolne.
- C-8HE ili kozmetički tip za površine koje nose kosu
Duljina igala na ovom uređaju je 0,2 mm, a uglavnom se koristi na vlasištu. Te su igle također bezbolne.
- CIT- 8 ili indukcijska terapija kolagenom
Ovo je profesionalni dermaroler medicinskog tipa koji ima iglu duljine 0,5 mm. Ovaj se uređaj koristi za sintezu kolagena i preoblikovanje kože.
- MF-8
Veličina igle ovog uređaja je 1,5 mm, a koristi se za stvaranje mikrokanala u dubljim slojevima kože. Koristi se za liječenje ožiljaka.
- MS-4
U usporedbi sa svim ostalim dermarollerima, ovaj ima mali cilindar prekriven s 96 igala od 1,5 mm. Ovaj se uređaj koristi u područjima koja zahtijevaju preciznost i dublje prodiranje.
Osim ovih osnovnih tipova, najčešće vrste dermarolera dostupne na tržištu uključuju:
- Dermapen: Izgleda poput male olovke i ima malu kružnu glavu prekrivenu iglama.
- Dermastamp: Ovo izgleda slično dermapenu, ali ima veliku glavu koja drži više igala. Treba ga utisnuti na lice.
- LED uređaj za mikroiglice: Ovaj uređaj ima igle zajedno s LED svjetlom i koristi se za liječenje ožiljaka i bora (6).
Iako je mikro iglica strogo profesionalni postupak, uređaji za mikro iglice postali su lako dostupni u posljednjih nekoliko godina. Mnogo žena isprobava mikroiglice kod kuće. Profesionalci i dermatolozi obično ne odobravaju takve "uradi sam" mjere jer na kraju možete ozlijediti kožu. Uz to su povezani mnogi rizici kojih morate biti svjesni. Samo nastavite čitati da biste saznali više.
Natrag na TOC
Microneedling kod kuće: koji su rizici?
Shutterstock
DIY mikroigliranje kod kuće nedvojbeno je jeftinije, ali dolazi sa svojim nizom rizika.
- Uređaji za mikroiglice kod kuće ne nude ujednačenu primjenu. Stoga mogu izazvati dublje rane i razbuktati vaše akne. Uređaji za mikroiglice kod kuće obično imaju igle duljine od 0,2 mm do 1 mm. To vam može zadati otvorene rane i može biti prilično bolno.
- Uređaji kod kuće nisu sterilni kao profesionalni uređaji. Dakle, oni mogu povećati vaše šanse za zarazu herpesom. Ako već patite od kožnih oboljenja poput rozaceje i psorijaze, samo-mikronifanje ih može pogoršati.
- Držanje tog uređaja i motanje po koži zahtijeva jedinstvenu tehniku za koju su profesionalci obučeni. Čak i ako mislite da to radite kako treba, velika je vjerojatnost da zapravo oštećujete kožu. Igle trebate gurnuti pod pravim kutom i na određenoj dubini kako biste spriječili iritaciju i oštećenje kože.
- Ljudi koji rade DIY mikroiglice imaju veći rizik od razvoja problema s kožom jer možda ne slijede ispravne korake nakon njege. Ako ne vodite brigu o svojoj koži nakon mikroiglica, dugoročno možete uzrokovati velike probleme s kožom.
Da, bit će malo i malo boli i krvi. I da, treba vam puno hrabrosti da te igle izboku kožu. Ali, kao što je Renoir rekao, "Bol prolazi, ali ljepota ostaje." Glatka i zdrava koža koju dobijete nakon tretmana mikroiglicama vrijedi. Međutim, ne zaboravite se posavjetovati sa stručnjakom ili dermatologom prije nego što to učinite. Sretno!
Imate li sumnje ili pitanja u vezi s ovim zanimljivim postupkom njege kože? Javite nam u odjeljku za komentare ispod!
Natrag na TOC
Pitanja stručnjaka za čitatelje
Jesu li rezultati mikroiglica trajni?
Da, rezultati mikroiglica su trajni. Međutim, ako se osnovni uzrok vašeg stanja kože ne riješi, on će se možda ponovno pojaviti.
Kolika je cijena mikroiglica?
Cijena mikroiglica može iznositi između 100 i 700 USD po sesiji.
Koji je zastoj mikroiglica?
Ovisi o dubini tretmana. Oteklina i crvenilo obično prođu za 2-3 dana.
Reference
- "Microneedling: napredak i širenje horizonta." Indijski dermatološki internetski časopis, NCBI
- "Višestruke sesije mikroiglica." Međunarodni dermatološki časopis, NCBI
- "Terapija mikroiglicama u atrofičnim ožiljcima na licu..", Časopis za kožnu i estetsku kirurgiju, NCBI
- „Mikronilingi u nepokornoj melazmi lica..“ AnaisBrasileiros deDermatologia, NCBI
- “Poboljšanje prodiranja kože..” European Journal of Pharmaceutical Sciences, Science Direct
- "Automatizirani uređaj za mikronigle..", časopis Pakistanskog udruženja dermatologa, ResearchGate