Sadržaj:
- Što je alergija na gljive?
- Uzroci alergije na gljive
- Simptomi alergije na gljive
- Kako dijagnosticirati alergiju na gljive
- Kako se liječi alergija na gljive?
- Kako spriječiti alergiju na gljive
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
- 6 izvora
Gljive su ukusne. Tijekom godina postali su popularni zbog svojih nutritivnih prednosti. Međutim, njihova konzumacija također je povezana s alergijskim reakcijama (nazvanim alergija na gljive) kod pojedinaca.
Alergija na gljive je alergijska reakcija na gljive. Jedenje gljiva i / ili udisanje njihovih spora može pokrenuti ovu alergiju (1). U ovom ćemo članku razumjeti što uzrokuje alergiju na gljive i kako se to stanje može liječiti.
Što je alergija na gljive?
Alergija na gljive može biti posljedica jedenja gljiva ili udisanja njihovih spora (2). Obično se klasificiraju u tri vrste - netolerancija, alergijske reakcije i trovanje.
Netolerancija na gljive stvara lagani osjećaj bolesti, dok alergijska reakcija uzrokuje ozbiljne trenutne simptome. Trovanje gljivama nastaje zbog konzumacije otrovnih gljiva i ima ozbiljnije simptome.
Uzroci alergije na gljive
Alergija na gljive javlja se kada ljudsko tijelo proteine u gljivama pogrešno protumači kao strane čestice. Kao odgovor, ljudsko tijelo oslobađa IgE antitijela za borbu protiv proteina (3). To pak oslobađa histamine koji uzrokuju alergije.
Simptomi alergije na gljive
Simptomi povezani s alergijama na gljive uključuju:
- Teško disanje
- Curenje iz nosa i / ili suzne oči zbog upaljenih gornjih dišnih putova
- Osip na koži ili osip
- Oticanje usana, usta i / ili grla
- Proljev
- Povraćanje
- Mučnina
- Nadimanje ili grčevi u trbuhu
Teži simptomi povezani s alergijom na gljive uključuju:
- Pad krvnog tlaka
- Kratkoća daha
- Nesvjestica
Kako dijagnosticirati alergiju na gljive
Test uboda kože smatra se točnom dijagnostičkom metodom za alergiju na hranu (4). U ovom se testu u kožu ubrizgava vrlo mala količina proteina gljiva. Smatra se da je pacijent alergičan na gljive ako se primijeti bilo kakva upala ili crvenilo na mjestu ubrizgavanja.
Liječnici bi trebali biti dobro pripremljeni za rješavanje bilo kakvih nuspojava koje se mogu pojaviti tijekom testa.
Kako se liječi alergija na gljive?
Liječenje alergije na gljive uključuje primjenu antihistaminika. Antihistaminici se općenito koriste u liječenju alergijskih stanja (5). Ovi se lijekovi mogu davati oralno ili kroz sprej za nos.
Međutim, hitna medicinska pomoć potrebna je kada su simptomi ozbiljni. Na primjer, u slučaju anafilaktičke reakcije, odmah treba primijeniti epinefrin. To može opustiti dišni put (6). Treba odmah kontaktirati liječnika jer simptomi mogu biti fatalni.
Kako spriječiti alergiju na gljive
Moraju se poduzeti potrebne mjere opreza kako bi se izbjeglo ponavljanje simptoma alergije nakon što se upravljaju i stave pod kontrolu. Evo nekoliko savjeta za sprečavanje alergija na gljive:
- Izbjegavajte gljive i druge proizvode od plijesni poput kvasca.
- Neka vam antialergijski lijekovi (poput nazalnih steroida) budu pri ruci.
- Pakiranu hranu (kiselo vrhnje, suho voće, pivo, sir, itd.) Konzumirajte oprezno jer kod nekih osoba može izazvati alergijske reakcije.
Alergije na gljive ne mogu se izliječiti, a simptomi se mogu samo liječiti. Možete poduzeti mjere kako biste spriječili njihovo ponavljanje. Obavezno poslužite hitnu medicinsku pomoć u slučaju da naiđete na neki od simptoma o kojima se govori u članku.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Koje su razlike između plijesni i gljiva?
Plijesni su skupina gljivica koje se nazivaju hyphomycetes. Karakteriziraju ih nitaste hife. Oni proizvode konidije ili spore u zraku. Gljive su također skupina gljiva koje karakterizira plodište. Iako su sve gljive gljive, samo je nekoliko njih jestivih. Neke gljive mogu se pokazati opasnima po zdravlje.
6 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Čitajući našu uredničku politiku možete saznati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan.- Koivikko, A i J Savolainen. "Alergija na gljive." Alergija sv. 43,1 (1988): 1-10.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3278649/
- Torricelli, R., SGO Johansson i B. Wiithrich. "Ingestivna i inhalacijska alergija na gljivu Boletus edulis." Alergija 52.7 (1997): 747-751.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1398-9995.1997.tb01232.x
- Gabriel, Marta F i sur. "Od senzibilizacije dišnih putova do alergije na hranu: Anafilaktička reakcija nakon gutanja gljiva (Agaricus bisporus)." Izvještaji o slučaju medicinske mikologije sv. 8 14-6.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4348448/
- Heinzerling, Lucie i sur. "Test uboda kože - europski standardi." Klinička i translacijska alergija 3.1 (2013): 3.
ctajournal.biomedcentral.com/articles/10.1186/2045-7022-3-3
- Randall, Katrina L i Carolyn A Hawkins. "Antihistaminici i alergija." Australski propisivač vol. 41,2 (2018): 41-45.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5895478/
- Wood, Joseph P i sur. "Sigurnost epinefrina za anafilaksiju u hitnim uvjetima." Svjetski časopis za hitnu medicinu vol. 4,4 (2013): 245-51.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4129903/