Sadržaj:
- Što je pigmentacija kože?
- Vrste pigmentacije kože
- Što uzrokuje pigmentaciju kože?
- Kućni lijekovi za pigmentaciju kože
- 1. Jabučni ocat
- 2. Aloe Vera
- 3. Zeleni čaj
- 4. Limun
- 5. Crveni luk
- 6. Ekstrakt sladića
- 7. Mlijeko
- 8. Rajčica
- 9. Crni čaj
- 10. Narančina kora
- 11. Krumpir
- 12. Ulje sandalovine
- 13. Ekstrakti duda
- 14. Ekstrakt cvijeta orhideje
- Mogućnosti liječenja za pigmentaciju i mrlje
- Savjeti za sprječavanje pigmentacije kože
- 1. Koristite zaštitu od sunca svaki dan
- 2. Nanesite protuupalne proizvode za njegu kože
- 3. Jedite zdravo
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
- 13 izvora
Bilo da se radi o sunčanim pjegama, staračkim pjegama, pjegama, oštećenjima od sunca ili melazmi - pigmentacija kože je čest problem. Nesavršenosti mogu biti lijepe, ali ako se na odgovarajući način ne riješe, one sitne, smeđe mrlje koje ukrašavaju vaše obraze ili nos mogu postati pravi problem. Hiperpigmentacija je obično bezopasna. Međutim, to također može ukazivati na osnovno zdravstveno stanje.
Što je pigmentacija kože?
Pigmentacija je promjena boje kože. S ovim uobičajenim problemom kod kojeg na koži nastaju tamne mrlje suočavaju se i muškarci i žene. Uzrokuje ga višak melanina - pigmenta koji vam daje vaš prirodni ton kože. Kada ovaj pigment tvori talog u koži, uzrokuje pigmentaciju (ili hiperpigmentaciju).
Napomena: Nisu sve pigmentacije bezopasne. Neki mogu biti znak osnovne bolesti. Potražite liječnika ako primijetite bilo kakvu promjenu boje kože.
Postoji nekoliko vrsta pigmentacije kože - neke mogu odgovoriti na liječenje, a neke ne. O najčešćim vrstama pigmentacije kože govori se u sljedećem odjeljku.
Vrste pigmentacije kože
- Dob Mjesta ili solarna Lentiginosis (jetrene pjege): To su najčešći tip pigmentacije kože i formiraju se zbog oštećenja od sunca. Nalaze se u područjima koja su često izložena suncu.
- Melazma ili kloazma: Karakteriziraju je mrlje slične staračkim pjegama, ali pokrivaju veliko područje na koži. Ta se mjesta najčešće pojavljuju zbog hormonalnih promjena. Na primjer, tijekom trudnoće, hormoni mogu potaknuti prekomjernu proizvodnju melanina i uzrokovati tamnjenje kože.
- Pjege (ephelidi): Uzrokovane su izlaganjem suncu. Pojavljuju se kao sitne točkice i točkice na vašim licima i ramenima.
- Postupalna hiperpigmentacija (PIH): To je stanje u kojem vaša koža razvija tragove ili mrlje kao posljedicu ozljede, opeklina, akni ili agresivnog kemijskog tretmana. Također se naziva hipopigmentacija.
Također se možete suočiti s poremećajima pigmentacije kože poput:
- Vitiligo: To je autoimuno stanje, a uzroci još uvijek nisu poznati. Melanociti (stanice koje proizvode melanin) prestaju djelovati i uzrokuju lagane mrlje na koži. Ovo stanje može utjecati na bilo koji ili sve dijelove vašeg tijela.
- Albinizam: Ovo je genetski poremećaj. i Ljudi s albinizmom ne proizvode dovoljno melanina, što rezultira malo ili nimalo pigmenata u njihovim tijelima.
Postoji nekoliko uzroka problema sa pigmentacijom kože.
Što uzrokuje pigmentaciju kože?
UV zrake najveći su krivci koji potiču prekomjernu proizvodnju melanina. Međutim, šteta uzrokovana UV zrakama nije vidljiva odmah. Stoga, ako ste nedavno razvili pigmentaciju na licu, to je najvjerojatnije rezultat štete nanesene vašoj koži prije otprilike deset godina.
- Oštećenje kože uzrokovano ozljedom (naziva se i postupalna pigmentacija)
- Hormonske promjene tijekom trudnoće (melazma)
- Osip na koži (rozacea, psorijaza, ekcem, kontaktni dermatitis)
- Infekcije kože (akne, lišaj, tinea versicolor, kandidijaza)
- Medicinska stanja (lupus, cijanoza, neliječeni ili nedijagnosticirani dijabetes)
Određeni karcinomi kože mogu također uzrokovati pigmentaciju kože, poput aktinične keratoze, karcinoma skvamoznih stanica, karcinoma bazalnih stanica i melanoma .
Važno je obratiti se liječniku ako primijetite bilo kakve promjene u boji kože. Iako je većina mrlja i hiperpigmentacija bezopasna i javlja se uglavnom zbog starosti, izlaganja suncu ili nemara, oni mogu ukazivati i na medicinski problem. Prije nego što se odlučite za kućne lijekove protiv pigmentacije kože i mrlja, morate znati o kojoj se vrsti hiperpigmentacije radi i što je uzrokovalo .
Ako su pigmentacija i mrlje na koži bezopasne, a želite brzo smanjiti njihov izgled, liječnik vam može predložiti kemijski piling s kiselinama, poput mliječne, glikolne, salicilne ili limunske kiseline. Također možete isprobati kućne lijekove za pigmentaciju kože koji vam mogu pomoći da nestanu mrlje.
Napomena: Ovi domaći lijekovi možda neće potpuno izblijediti pigmentaciju i mrlje. Međutim, oni mogu poboljšati njihov izgled i učiniti ih manje uočljivima. Tim lijekovima treba vremena da pokažu rezultate, zato budite strpljivi. Ako vašu pigmentaciju i mrlje ne uzrokuju medicinski problemi, isprobajte ove kućne lijekove.
Kućni lijekovi za pigmentaciju kože
1. Jabučni ocat
Jabučni ocat sadrži polifenolne spojeve koji nude razne zdravstvene dobrobiti (1). Ovi spojevi mogu biti korisni i za kožu. Anegdotski dokazi sugeriraju da bi ACV mogao biti koristan u upravljanju pigmentacijom i drugim problemima s kožom. Međutim, ne postoji znanstveni dokaz koji bi dokazao ove učinke.
Kako koristiti: Pomiješajte žlicu jabučnog octa i vode u posudi (uzmite jednake dijelove oba, ovisno o području liječenja). Umočite pamučni tampon u smjesu i nanesite ga na zahvaćeno područje. Ostavite da djeluje 3 minute ili dok se potpuno ne osuši. Operite ga mlakom vodom. Ponavljajte dva puta dnevno.
2. Aloe Vera
Aloe vera sadrži aktivni sastojak nazvan aloin koji ima svojstva posvjetljivanja kože (2).
Kako koristiti: U zdjelu pomiješajte 2 žlice svježeg gela od aloe vere i 1 žličicu meda. Ostavite smjesu da odstoji 5-10 minuta. Nanesite ga na zahvaćeno područje i pustite da se osuši. Operite se mlakom vodom.
3. Zeleni čaj
Tirozinaza je enzim koji se nalazi u vašem tijelu i odgovoran je za pigmentaciju. Utvrđeno je da ekstrakti zelenog čaja inhibiraju tirozinazu gljiva (in vitro), što može imati depigmentirajući učinak (3). Međutim, potrebno je više studija kako bi se utvrdila njegova djelotvornost.
Kako koristiti: Vrećicu zelenog čaja natopite šalicom vruće vode i pričekajte da se ohladi. Utrljajte vrećicu čaja na zahvaćeno područje. Ponovite ovaj tretman dva puta dnevno.
4. Limun
Limun se smatra jednim od učinkovitih kućnih lijekova za pigmentaciju kože. Limun je snažno sredstvo za izbjeljivanje i ima svojstva posvjetljivanja kože. Koristi se u mnogim formulacijama za posvjetljivanje kože, kao što su Lucederm, Meladerm i Skin Bright (4). Međutim, limunov sok može nadražiti osjetljivu kožu, zato prije upotrebe napravite flaster na ruci. Također, obavezno nanesite kremu za sunčanje nakon upotrebe ovog lijeka jer limunov sok može vašu kožu učiniti fotoosjetljivom.
Kako koristiti: Pomiješajte žlicu razrijeđenog limunovog soka sa žličicom organskog meda. Smjesu nanesite na zahvaćeno područje i pričekajte 15 minuta prije nego što je isperete mlakom vodom.
5. Crveni luk
Crveni luk često se koristi u kremama za posvjetljivanje ožiljaka. Istraživanje provedeno na tirozinazi gljiva pokazalo je da koža crvenog luka sadrži sastojke s potencijalom za kozmetiku za izbjeljivanje kože (5).
Kako koristiti: Trljajte krišku crvenog luka na zahvaćeno područje. Ostavite da odstoji 10 minuta, a zatim ga isperite. Ponovite tretman dva puta dnevno.
6. Ekstrakt sladića
Sladić sadrži glabridin, polifenolni flavonoid koji pomaže u sprečavanju UV-inducirane pigmentacije i djeluje protuupalno. Međutim, potrebne su daljnje studije kako bi se utvrdilo svojstvo depigmentacije (3).
Način upotrebe: 4-5 korijena sladića skuhajte u vodi. Pustite da se tekućina ohladi i procijedite je u bočicu s raspršivačem. Nanesite ga kao maglicu dva puta dnevno.
Napomena: Ekstrakt sladića čuvajte u hladnjaku i upotrijebite ga u roku od 8-10 dana.
7. Mlijeko
Mlijeko sadrži mliječnu kiselinu koja se koristi u kemijskim pilingima za posvjetljivanje i izbjeljivanje kože. Također je utvrđeno da se mliječna kiselina može koristiti za liječenje melazme (6).
Kako koristiti: Nanesite svježe mlijeko pamučnom krpom na zahvaćeno područje i pustite da se osuši. Operite ga mlakom vodom. Učinite to dva puta dnevno.
8. Rajčica
Rajčica sadrži likopen koji može smanjiti dugoročne učinke fotodamage (7). Budući da su mrlje i pigmentacija također dugoročne posljedice fotodamage, rajčica može pomoći da ih posvijetlite.
Kako koristiti: Narežite rajčicu i istrljajte je po mjestima. Neka se osuši. Operite ga mlakom vodom. Slijedite to dva puta dnevno.
9. Crni čaj
Kaže se da ekstrakt crnog čaja ima učinak izbjeljivanja kože. Studija je pokazala da je crni čaj, kada se nanosi na pigmentirana mjesta na zamorcima, inhibirao razvoj melanocita i smanjio hiperpigmentaciju (8).
Način upotrebe: Žlicu čajnih listova skuhajte u vodi. Pustite da se voda ohladi i procijedite je u posudu. Nanesite ga na zahvaćeno područje pamučnim kuglicama. Koristite ga dva puta dnevno.
10. Narančina kora
Ekstrakti narančine kore mogu smanjiti naslage melanina, izblijedjeti tamne mrlje i osvijetliti kožu. Studija je rađena na ljudima i nijedan od ispitanika nije razvio iritaciju kože (9).
Način upotrebe: Narančine kore osušite i napunite. Pomiješajte prah sa žličicom razrijeđenog limunovog soka i medom i nanesite ga kao masku za lice. Činite to tri puta tjedno.
11. Krumpir
Krumpir sadrži azelaičnu kiselinu koja može pomoći u smanjenju mrlja i hiperpigmentacija uzrokovanih aknama i izbijanjem (10).
Kako koristiti: Narežite krumpir i istrljajte ga na mjestima. Isperite ga nakon što se osuši. Ponavljajte postupak svakodnevno.
12. Ulje sandalovine
Ulje sandalovine sadrži alfa-santalol koji pomaže u hibitovima tirozinaze i UV-inducirane i dobne pigmentacije (11).
Kako koristiti: Pomiješajte 2-3 kapi ulja sandalovine s nosačem ulja (poput jojobe ili ulja slatkog badema) i nanesite ga na zahvaćeno područje. Koristite ovo jednom dnevno.
13. Ekstrakti duda
Ekstrakti dudova dobiveni iz lišća duda mogu pomoći kod hiperpigmentacije. Studije in vitro otkrile su da Mulberroside F, aktivna komponenta prisutna u dudu, inhibira aktivnost tirozinaze, proizvodnju melanina i prijenos. Također funkcionira kao čistač reaktivnih vrsta kisika (ROS). U randomiziranom, pojedinačno slijepom, placebom kontroliranom ispitivanju utvrđeno je da 75% ulja ekstrakta duda djelotvorno smanjuje melasmu (12).
Kako koristiti: Strmi listovi duda u ulju jojobe ili slatkog badema 3-4 dana, a zatim ulje nanesite na kožu. Na kožu također možete nanijeti zdrobljeno voće duda. Rezultate ćete možda primijetiti s vremenom.
14. Ekstrakt cvijeta orhideje
Ekstrakt orhideje ima sličan učinak kao vitamin C za poboljšanje hiperpigmentacije. Studija u kojoj je tijekom osam tjedana sudjelovalo 48 žena u dobi od 30 do 60 godina otkrila je da je to pomoglo poboljšati melasmu i lentigo senilis, a imalo je i učinke izbjeljivanja kože (13).
Kako koristiti: Možete kupiti proizvode koji sadrže ekstrakte orhideje ili latice orhideje možete cijediti u vrućoj vodi pola sata, spremiti ih u bočicu s raspršivačem i koristiti kao maglu za lice.
To je bilo sve o razmatranju domaćih lijekova za ublažavanje pigmentacije kože. Prirodni sastojci obično nemaju veće nuspojave, osim ako ste alergični na njih ili ako imate preosjetljivu kožu. Sigurni su, ali možda će trebati vremena da pokažu rezultate. Ako je vaše stanje ozbiljno i želite brze rezultate, razgovarajte sa svojim liječnikom za učinkovitije mogućnosti liječenja.
Mogućnosti liječenja za pigmentaciju i mrlje
Liječenje koje podvrgavate ovisi o uzroku hiperpigmentacije. Ako je to zbog drugih zdravstvenih problema, liječenje osnovnog problema može pomoći u smanjenju pigmentacije. Neke od uobičajenih opcija liječenja uključuju:
- Mikrodermabrazija
- Liječenje intenzivnim impulsnim svjetlom (IPL)
- Kemijski piling
- Lasersko obnavljanje površine
- Krioterapija
- Topikalne kreme (kortikosteroidi, hidrokinon, retinoidi i vitamin C)
Sprječavanje neželjenog potamnjenja kože prvi je korak za izbjegavanje hiperpigmentacija u budućnosti. Morate dobro paziti na kožu i ograničiti izlaganje suncu. Evo nekoliko savjeta koje možete slijediti kako biste spriječili pigmentaciju kože.
Savjeti za sprječavanje pigmentacije kože
1. Koristite zaštitu od sunca svaki dan
Izloženost UV zrakama pokreće sunčane pjege, staračke pjege, tamne mrlje i hiperpigmentaciju. Ne zaboravite nanijeti losion za sunčanje na izložena područja. Pretjerano izlaganje suncu aktivira sustav proizvodnje melanina, a dobra krema za sunčanje pomaže u sprečavanju toga.
2. Nanesite protuupalne proizvode za njegu kože
Bilo da se radi o aknama ili dermatitisu, upala kože ostavlja tragove koje je teško izbrisati i učiniti da vaša koža izgleda tamno i pigmentirano. Neka vaša koža zacjeljuje pomoću protuupalnih proizvoda za njegu kože.
3. Jedite zdravo
Zdrava i uravnotežena prehrana održava vašu kožu i tijelo zdravima. Vaše tijelo može upotrijebiti vitamine i hranjive sastojke dobivene iz prehrane za pokretanje ozdravljenja.
Većina nas ima hiperpigmentaciju u nekom obliku i nemoguće ju je riješiti se preko noći. Morate biti dosljedni svojoj metodi liječenja. Isprobajte ove kućne lijekove za pigmentaciju kože koji mogu smanjiti njezin izgled i spriječiti buduće štete. Međutim, prije nego što isprobate bilo koji prirodni lijek ili alternativni način liječenja, posavjetujte se s liječnikom kako biste saznali razlog vaše hiperpigmentacije. Ako ste svih ovih dana ignorirali ta mjesta, vrijeme je da se ozbiljno pozabavite njima.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Je li se moguće trajno riješiti hiperpigmentacije?
Ako je pigmentacija duboko utjecala na kožu, možda se neće biti lako riješiti je u potpunosti. Međutim, stalnom njegom i liječenjem možete to uvelike izblijediti.
Kako se riješiti pigmentacije preko noći?
Nije se moguće riješiti pigmentacije preko noći. Možete isprobati domaće lijekove i mogućnosti liječenja kako biste s vremenom poboljšali njegov izgled.
Koji je najbolji tretman za hiperpigmentaciju?
Kombinacija liječenja i kućnih lijekova najbolji je način liječenja hiperpigmentacije. Također, minimizirajte izlaganje suncu kako biste osigurali da se problem ne pogoršava.
Koliko je vremena potrebno za uklanjanje hiperpigmentacije?
Može potrajati između 3 mjeseca i 2 godine, ovisno o opsegu vaše pigmentacije i načinu liječenja. Pobrinite se za pravilnu njegu kože.
13 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Čitajući našu uredničku politiku možete saznati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan.- Atik, Derya i sur. "Učinak vanjske primjene octa od jabuka na simptome varikoznosti, bol i anksioznost društvenog izgleda: Randomizirano kontrolirano ispitivanje." Komplementarna i alternativna medicina utemeljena na dokazima: eCAM vol. 2016 (2016): 6473678.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4735895/
- Sharique, A Ali i sur. "O novom djelovanju melanolize ekstraktom lišća aloe vere i njenim aktivnim sastojkom aloinom, moćnim agensima za degmentiranje kože." Izvorni radovi o biološkoj i farmakološkoj aktivnosti: Thieme E-Journals, Planta Med Vol. 78,8 (2012): 767-771.
www.thieme-connect.com/products/ejournals/abstract/10.1055/s-0031-1298406
- Sarkar, Rashmi i sur. "Kozmetički proizvodi za hiperpigmentaciju: što je dostupno?" Časopis za kožnu i estetsku kirurgiju vol. 6,1 (2013): 4-11.
- Smit, Nico i sur. "Lov na prirodna sredstva za izbjeljivanje kože." Međunarodni časopis za molekularne znanosti vol. 10,12 5326-49. 10. prosinca 2009.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2801997/
- Arung, Enos Tangke i sur. "Inhibicijski učinak tirozinaze kvercetina 4'-O-β-D-glukopiranozida iz osušene kože crvenog luka (Allium cepa)." Istraživanje prirodnih proizvoda vol. 25,3 (2011): 256-63.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20635304/
- Singh, Rashmi i sur. "Učinak 82% mliječne kiseline u liječenju melazme." Obavijesti međunarodnih znanstvenih istraživanja vol. 2014.
www.hindawi.com/journals/isrn/2014/407142/
- Rizwan, M i sur. "Pašta od rajčice bogata likopenom štiti od kožnih fotod oštećenja kod ljudi in vivo: randomizirano kontrolirano ispitivanje." British Journal of Dermatology vol. 164, 1 (2010): 154-162.
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1365-2133.2010.10057.x
- Choi, So-Young i Young-Chul Kim. "Učinak izbjeljivanja ekstrakta vode crnog čaja na smeđoj koži zamorca." Toksikološka istraživanja vol. 27,3 (2011): 153-60.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3834380/
- Wuttisin, N. i sur. "Anti-tirozinazna aktivnost ekstrakta narančine kore i kozmetička formulacija." International Food Research Journal vol. 24,5 (2017): 2128-2132.
www.researchgate.net/publication/329831595_Anti-tyrosinase_activity_of_orange_peel_extract_and_cosmetic_formulation
- Umadevi, M. i sur. "Zdravstvene prednosti i nedostaci Solanum tuberosum." Časopis za studije ljekovitog bilja vol. 1,1 (2013): 16-25.
www.plantsjournal.com/vol1Issue1/Issue_jan_2013/3.pdf
- Moy, Ronald L i Corey Levenson. "Ulje albuma sandalovine kao botanički terapeut u dermatologiji." Časopis za kliničku i estetsku dermatologiju sv. 10,10 (2017): 34-39.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5749697/
- Hollinger, Jasmine C i sur. „Jesu li prirodni sastojci učinkoviti u upravljanju hiperpigmentacijom? Sustavni pregled. " Časopis za kliničku i estetsku dermatologiju sv. 11,2 (2018): 28-37.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5843359/
- Tadokoro, Taketsugu i sur. "Djelotvornost izbjeljivanja biljnih ekstrakata, uključujući ekstrakte orhideja na japanskoj ženskoj koži s melazmom i lentigo senilisom." The Journal of Dermatology vol. 37, 6 (2010): 522-30.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20536665/