Sadržaj:
- List biljke aloe vere procjenjuje se na godišnje tržište od preko 13 milijardi dolara godišnje (1). Ovaj će broj samo rasti.
- Što je Aloe Vera i kako djeluje?
- Koje su zdravstvene prednosti Aloe Vere?
- 1. Bori se protiv upale
- 2. Promovira probavno zdravlje
- 3. Može ojačati imunitet
- 4. Liječi dijabetes
- 5. Može li pomoći u mršavljenju
- 6. Može liječiti intersticijski cistitis
- 7. Promovira oralno zdravlje
- 8. Može spriječiti neke oblike raka
- 9. Pomaže u liječenju akni
- 10. Može li se boriti protiv znakova preranog starenja
- 11. Vlaži kožu
- 12. Promovira zacjeljivanje rana
- 13. Može poboljšati zdravlje kose
- Koji je nutricionistički profil * Aloe Vere?
- Kako uključiti Aloe Veru u svoju prehranu
- Koje su ostale upotrebe aloe vere?
- Ima li zabrinutosti s Aloe Verom?
- Zaključak
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
- Reference
List biljke aloe vere procjenjuje se na godišnje tržište od preko 13 milijardi dolara godišnje (1). Ovaj će broj samo rasti.
Postoje stotine studija koje govore o aloe veri i njezinim navodnim blagodatima. Većina ih je dokazana, a protiv nekoliko se još istražuje.
Biljka se koristi tisućama godina. Ostao je prilično popularan u tradicionalnoj indijskoj i kineskoj medicini, pa čak i u zapadnoj medicini.
Njegova upotreba u kozmetici i drugim proizvodima započela je još 1970-ih (2). Gel iz biljke može liječiti upalu i ispraviti kožne poremećaje. Istraživanja također mogu puno reći o učincima na dijabetes i gubitak kilograma. Pogledajmo detaljno blagodati aloe vere.
Što je Aloe Vera i kako djeluje?
Aloe vera je grm s kratkim stabljikama koji se često naziva čudesnom biljkom . Rod sadrži preko 500 vrsta, od kojih se većina javlja u sjevernoj Africi.
Aloe vera je znanstveni naziv (aloe je naziv roda, a vera je naziv vrste). Danas se široko koristi u hrani, kozmetici, biljnim lijekovima i dodacima prehrani.
Osim dijelovima Afrike, biljke aloje raširene su i na Bliskom Istoku i raznim otocima u Indijskom oceanu. Biljka se koristila u povijesti. Zapisi spominju njegovu upotrebu još u 4. stoljeću prije Krista (3). To je bilo prije više od dvije tisuće godina.
Najistaknutija upotreba aloe vere je u liječenju stanja kože i rana. Oralni unos biljke (njenog gela ili lateksa) može unaprijediti zdravlje probavnog sustava i uvelike pomoći u liječenju dijabetesa i zaraznih bolesti (4).
Biljka sadrži preko 75 moćnih sastojaka - tu spadaju vitamini, minerali, enzimi, saponini, salicilne i aminokiseline te šećeri (5).
Aloe vera jedna je od rijetkih prehrambenih biljaka na svijetu. Ono što može učiniti za vas nevjerojatno je koliko i njegov nutricionistički profil.
Koje su zdravstvene prednosti Aloe Vere?
Aloe vera jedna je od rijetkih nutritivno najgušćih prirodnih namirnica koje su dostupne. Obiluje važnim vitaminima, mineralima i antioksidantima. Oni se bore protiv upala, jačaju imunitet i liječe kronične bolesti poput dijabetesa. Aloe vera također ima izvrsne primjene u poboljšanju vašeg zdravlja kože.
1. Bori se protiv upale
U studijama je aloe vera proizvodila protuupalno djelovanje bolje od konvencionalne medicine. U jednoj studiji u kojoj je sudjelovalo 40 dobrovoljaca, gel aloe vere bio je bolji u borbi protiv upale i crvenila od hidrokortizonske kreme (6).
U drugoj studiji, aloe vera ekstrahira smanjeni edem na šapama štakora. To se pripisuje protuupalnim svojstvima aloe vere. Rezultati su pokazali da aloe vera također može inhibirati upalu (7).
Protuupalna svojstva biljke mogu također pomoći u liječenju osteoartritisa (8). Aloja također sprječava nadražujuće djelovanje NSAIDS-a na gastrointestinalni trakt. Nesteroidni protuupalni lijekovi propisani su za ublažavanje boli u slučajevima poput artritisa.
Aloe vera može liječiti kroničnu bol bez raka, posebno onu uzrokovanu osteoartritisom (9). Nanošenje gela biljke na otečene i upaljene zglobove može pružiti veliko olakšanje. Ovaj gel može poboljšati pokretljivost zglobova i smanjiti bol.
2. Promovira probavno zdravlje
Sindrom iritabilnog crijeva jedno je od najbolnijih probavnih problema. Studije pokazuju da aloe vera može ublažiti simptome. U jednom je izvješću upotreba aloe vere bila povezana sa smanjenom boli i nelagodom kod osoba koje su imale sindrom iritabilnog crijeva (10).
Izvještaj je također naveo da aloe vera može ublažiti bol povezan s zatvorom (10). Iako kod ovih osoba nije uspio poboljšati učestalost i hitnost stolice, pokazalo je značajno poboljšanje stanja.
Lateks biljke aloe vere obično se koristi kao laksativ. Lateks sadrži antrakinonske glikozide koji su odgovorni za taj učinak. Ispitanici s kroničnim zatvorom pokazali su vidljivo poboljšanje kada su se liječili novim pripravkom koji sadrži aloe veru (4).
Neki čimbenici koji su zabilježili poboljšanje uključuju konzistenciju stolice i učestalost stolice.
No budući da sigurnost njegova lateksa tek treba biti utvrđena, predlažemo da aloe-lateks upotrebljavate tek nakon savjetovanja s liječnikom (4). Lateks se vadi točno ispod kože biljke i žut je.
Aloe vera također može liječiti simptome GERB-a (gastroezofagealna refluksna bolest) gotovo bez ikakvih nuspojava. Utvrđeno je da su njegovi učinci usporedivi s omeprazolom i ranitidinom, dva lijeka često propisana za GERB (11).
Biljka također štiti vašu gastrointestinalnu sluznicu od štetnih učinaka viška želučane kiseline. Izlaže ono što istraživači nazivaju "protusekretornom aktivnošću želučane kiseline". Zahvaljujući ovoj aktivnosti, aloe vera štiti želučanu sluznicu od drugih štetnih sredstava u niskim koncentracijama (12).
Oralna aloe vera također može ublažiti simptome ulceroznog kolitisa. U studiji je oralna aloe vera koja se uzimala četiri tjedna dala bolje rezultate od placeba (13). Biljka također može pospješiti zacjeljivanje čira na želucu i hemoroida (14), (15).
3. Može ojačati imunitet
Aloe vera poboljšava funkcioniranje staničnih makrofaga, koji su važne komponente imunološkog sustava (16).
Istraživanja su oskudna, ali prema jednom izvješću, pripravak koji sadrži prah aloe vere pojačao je imunitet kod osoba oboljelih od Alzheimerove bolesti (17).
Preparat, dodatak prehrani napravljen od praha aloe vere, pojačan imunitet i spoznaju kod 34 odrasle osobe s dijagnozom blage do umjerene Alzheimerove bolesti.
4. Liječi dijabetes
Shutterstock
Korištenje oralne aloe vere može pomoći u smanjenju razine glukoze u krvi natašte (18). U pojedinaca je unos aloe vere smanjio razinu glukoze u krvi natašte za 46,6 mg / dL.
Aloe vera također je utjecala na razinu gliciranog hemoglobina (18). Glikirani hemoglobin mjera je glukoze u krvi u posljednja 2 do 3 mjeseca.
Slični su učinci primijećeni u osoba s predijabetesom. Korištenje aloe vere nije samo poništilo smanjenu razinu glukoze u krvi za 4 tjedna, već je ublažilo njihove abnormalne lipidne profile (19).
Aloe vera također je bila učinkovita u povećanju osjetljivosti na inzulin u tih osoba (19). Biljka sadrži glukomanan, hidrofilna vlakna i fitosterol koji su odgovorni za ove učinke.
Zanimljivo je da se pokazalo da su pulpe lišća aloe vere bez gela učinkovite (20). Oni s gelom pokazali su hiperglikemijske (povišene razine glukoze u krvi) učinke u ispitivanjima na štakorima.
Korištenje aloe vere za liječenje dijabetesa prilično je jednostavno. Možete uzimati žličicu soka od aloe dva puta dnevno. To regulira protok inzulina i smanjuje razinu šećera u krvi.
Također možete primijeniti gel od aloe vere na dijabetesne vrenja i upale.
5. Može li pomoći u mršavljenju
U pretilih štakora, primjena osušenog gela od aloe vere mogla bi smanjiti masu tjelesne masti. Prašak bi to mogao postići stimulirajući potrošnju energije na štakorima. Studija zaključuje navodeći da je aloe vera potencijalni sastojak za prevenciju i poboljšanje pretilosti uzrokovane prehranom (21).
Dijetalna aloja također je smanjila upalni odgovor izazvan pretilošću kod pretilih miševa (22).
Daljnje studije također potvrđuju učinke aloe vere protiv pretilosti. Štakori s pretilošću uzrokovanom prehranom proučavani su tijekom 90 dana nakon davanja s aloe vera gelom u prahu. Pokazali su umjereno smanjenje tjelesne masnoće. Još je važnije da je gel u prahu značajno smanjio težinu potkožne i visceralne masti (23).
Ova studija također završava izjavom da bi aloe vera mogla stimulirati potrošnju energije.
Zanimljivo je da studije ističu ne samo na dobre učinke aloe vere na pretilost već i na povezane metaboličke poremećaje. Biljka također ima blagotvorne učinke na razinu seruma glukoze, kolesterola i triglicerida (23).
6. Može liječiti intersticijski cistitis
Intersticijski cistitis naziva se i sindrom bolnog mjehura. To je kronično zdravstveno pitanje mjehura koje karakteriziraju bol i pritisak u području mjehura.
Aloe vera identificirana je kao nutraceutsko sredstvo koje čini čuda kod osoba s intersticijskim cistitisom. To je mukopolisaharid koji se prirodno javlja i koji se često koristi za liječenje simptoma intersticijskog cistitisa (24).
Korištenje aloe vere moglo bi biti korisno u liječenju nekih slučajeva bolesti. No, preporučujemo vam da razgovarate sa svojim liječnikom jer je u tom pogledu potrebno više istraživanja (25).
Neki anegdotski dokazi također sugeriraju da bi aloe vera mogla iritirati mjehur. To bi posebno moglo biti točno u slučaju soka jer se on konzervira limunskom kiselinom. Stoga, obratite se svom liječniku prije nego što konzumirate sok od aloe vere.
7. Promovira oralno zdravlje
Studije na parodontitisu pokazuju da aloe vera može pomoći u njenom liječenju. Parodontitis je oralna zarazna upalna bolest. Gutanje aloe vere ublažilo je povezane simptome (26).
Aloe vera smanjuje krvarenje i oticanje desni. Djeluje kao moćan antiseptik u područjima usta do kojih je teško doći uobičajenim čišćenjem. Biljni ekstrakti također djeluju na liječenje ispucanih ili podijeljenih kutova usta (26).
Aloe gel također olakšava snažno zacjeljivanje i može se koristiti nakon vađenja zuba (27).
Aloe vera pokazala je jednaku učinkovitost kao klorheksidin, antiseptik koji se često koristi u vodama za ispiranje usta (28).
Utvrđeno je da određeni gel za zube aloe vere djelotvorno kontrolira bakterije koje uzrokuju šupljine. Ovaj je učinak bio daleko bolji od komercijalno dostupne paste za zube (29).
Aloe vera gel mogao bi biti najbolja alternativa ljudima s osjetljivim zubima ili desnima. Gel nema grube abrazive koji su prisutni u većini komercijalno dostupnih pasta za zube (30). Gel također ima protuupalna i antibakterijska svojstva.
Gel također inhibira rast Candide albicans, koja je najčešća bakterijska vrsta u usnoj šupljini (31). Također je utvrđeno da sredstva za ispiranje usta koja sadrže aloe veru učinkovito smanjuju zubne naslage (32). Daljnja istraživanja podupiru učinkovitu uporabu aloe vere u liječenju gingivitisa izazvanog plakom (33).
8. Može spriječiti neke oblike raka
Studije pokazuju da aloe vera može inhibirati proliferaciju ljudskih stanica raka dojke i vrata maternice. Također djeluje sinergijski s cisplatinom, lijekom koji se koristi u kemoterapiji raka (34).
Međutim, istraživanje aloe vere i raka je kontroverzno. Neke studije pokazuju da aloe vera u određenim slučajevima može pogoršati rak. Te ćemo detalje razmotriti u kasnijem odjeljku ovog posta.
9. Pomaže u liječenju akni
Utvrđeno je da je formulacija koja sadrži aloe veru učinkovitija u liječenju akni od uobičajene OTC kreme. Kada se 60 pacijenata s blagim do umjerenim aknama vulgaris liječilo formulacijom aloe vere i OTC kremom, oni koji su koristili prvu, imali su veće smanjenje ozbiljnosti akni i ožiljaka (35).
Aloe vera ima umirujuća svojstva za kožu i stoga se dodaje većini hidratantnih krema za kožu posebno namijenjenih liječenju akni (36).
Studije također pokazuju da su proizvodi formulirani s visokim koncentracijama aloe gela učinkovitiji u liječenju upalnih stanja. Dodavanje gela aloe vere u ulje Ocimum pojačalo je njegovu sposobnost borbe protiv akni (37). Povećani sadržaj aloje dodatno je poboljšao lezije akni.
Evo kako možete koristiti aloe veru za liječenje akni. Nanesite gel izravno na akne noću, a ujutro operite lice.
Pomaže i miješanje aloe vere s sokom limete. Učinite to u omjeru 8: 1 (8 dijelova aloe vere na 1 dio soka limete). Nanesite ovu masku na lice. Izbjegavajte ga nanositi na područje oko očiju i druge osjetljive dijelove lica. Ostavite da djeluje 10 minuta, a zatim temeljito operite lice.
10. Može li se boriti protiv znakova preranog starenja
Shutterstock
Unos gela od aloe poboljšao je bore na licu u ispitanika (38). Nakon tri mjeseca dodavanja aloje, bore na licu i hrapavost površine kože smanjile su se u ispitanika.
Aloja bi također mogla povećati elastičnost kože koja je starila. To je postiglo povećanjem proizvodnje kolagena. Studije zaključuju navodeći kako bi dodatak oralnog gela aloe mogao biti nova metoda za borbu protiv ranih znakova starenja (38).
Aloe vera sadrži acemannan, biološki aktivan spoj koji potiče sintezu kolagena (39). Na ovaj način, aloe vera može imati ulogu u odgađanju znakova starenja.
11. Vlaži kožu
Aloe vera jedan je od najboljih prirodnih sastojaka za jačanje vlažnosti kože. Kozmetički pripravci koji sadrže veće količine aloe vere mogli bi ponuditi bolju hidrataciju kože tijekom duljih razdoblja (40).
Gel se također može koristiti kao dodatak tretmanima za suhu kožu (40).
Aloe vera također se može koristiti za liječenje pigmentacije i smanjenje pojave strija (41).
Hidratantna svojstva aloe vere također mogu pomoći u liječenju upala kože i manjih iritacija i opeklina (42). Još jedan razlog zbog kojeg aloe veru preporučujemo za kožu je njezina sigurnost. U tom su slučaju zabilježeni vrlo rijetki slučajevi kontaktne alergije (42).
Lokalna primjena aloe vere mogla bi biti učinkovita u liječenju herpesa i psorijaze (43). Ipak, o tome trebamo više istraživanja. Biljka također može ublažiti svrbež i upale povezane s otrovnim bršljanom (44).
12. Promovira zacjeljivanje rana
Zacjeljivanje rana moglo bi biti jedna od najvećih blagodati aloe vere. Ubrzava proces zacjeljivanja promicanjem proliferacije fibroblasta (stanica koje proizvode kolagen) (45).
Slični su rezultati primijećeni u drugim ispitivanjima na štakorima. Lokalna primjena aloe vere poboljšala je zacjeljivanje kožnih rana (46).
Aloe vera također liječi šugu. Šuga je zarazna bolest kože koju obilježavaju snažni svrbež i povišene crvene mrlje. Studija je pokazala da je aloe vera jednako učinkovita kao benzil benzoat u liječenju šuge (47).
Biljka se u povijesti koristila i kao učinkovit tretman za herpes na usnama (48). Potrebna su nam, međutim, daljnja istraživanja kako se to može koristiti za liječenje stanja u moderno doba.
Aloe vera također liječi dermatitis izazvan zračenjem. Ova vrsta dermatitisa posljedica je terapije zračenjem koju pojedinci primaju (49). Ovi iscjeliteljski učinci aloe vere bili su očitiji kod osoba koje su podvrgnute visokim stupnjevima zračenja.
13. Može poboljšati zdravlje kose
Još uvijek se istražuje kako aloe vera potiče rast kose. Ali poboljšava zdravlje vlasišta. Utvrđeno je da liječenje aloe verom smanjuje svrbež, ljuskavost i veličinu područja vlasišta zahvaćenog seboroičnim dermatitisom (50).
Hranjive tvari u aloe veri mogu poboljšati zdravlje kose i vlasišta. Učinci mogu nadmašiti većinu komercijalno prodanih šampona koji često ne daju rezultate.
Aloe vera također poboljšava cirkulaciju krvi (51). To može promovirati zdravlje korijena kose, a time ojačati vaše treske.
Te nam blagodati pokazuju zašto je aloe vera nezamjenjiva u našoj svakodnevnoj rutini. Biljka uspijeva pomladiti različite aspekte vašeg zdravlja - kako iznutra tako i izvana.
Ukratko smo razgovarali o hranjivim sastojcima koji su prisutni u aloe veri. Idemo sada na detalje.
Koji je nutricionistički profil * Aloe Vere?
Aloe vera sadrži preko 75 aktivnih hranjivih sastojaka. To uključuje sljedeće:
- Vitamini , uključujući A, B12, C, E, folnu kiselinu i kolin.
- Minerali , uključujući kalcij, bakar, krom, magnezij, mangan, selen, kalij, cink, natrij.
- Enzimi , uključujući aliiazu, alkalnu fosfatazu, amilazu, katalazu, celulazu, lipazu, bradikinazu, karboksipeptidazu i peroksidazu.
- Šećeri , uključujući monosaharide i polisaharide.
Sadrži i antrakinone, masne kiseline, hormone i aminokiseline (20 od 22 potrebne ljudske aminokiseline i 7 od 8 esencijalnih aminokiselina).
Prehrambeni profil trebao bi biti dovoljan razlog da počnemo uključivati aloe veru u svoju prehranu. Ali kako?
Kako uključiti Aloe Veru u svoju prehranu
Aloe vera je zabavan i lagan dodatak mnoštvu priprema za hranu. Evo nekoliko uputa koje vam mogu pomoći:
- Listove aloe možete jesti kao međuobrok između obroka.
- Također možete piti gel od aloe.
- Dodajte gel u svoj večernji smoothie.
- Kockice gela aloe vere dodajte ostalim sastojcima poput rajčice, cilantra, soka limete, morske soli i češnjaka u blenderu. Dobro se izmiješajte i gotova je vaša salsa koju možete poslužiti uz tacos ili čips
- Dodavanje lišća aloe vere u salatu također čini čuda (možete dodati i gel).
Možete uživati i u soku od aloe. Trebate list aloe vere i šalicu željenog voćnog soka. Izrežite jedan rub lista i izvadite gel (ovaj gel možete pohraniti u staklenku i hladiti za buduću upotrebu). Dodajte dvije žlice ovog gela voćnom soku i izmiksajte i poslužite.
Možete svakodnevno imati sok od aloe vere. Listove aloe možete pokupiti iz najbližeg supermarketa ili na mreži na Amazonu.
Sljedeće proizvode od aloe dobit ćete i u najbližoj zdravstvenoj trgovini ili na mreži:
- Gel - Kupite ga ovdje!
- Sok - Kupite ga ovdje!
- Dodaci - Kupite ih ovdje!
- Puder - Kupite ga ovdje!
- Ulje - Kupite ga ovdje!
Koje su ostale upotrebe aloe vere?
Osim onoga o čemu smo razgovarali, postoje i drugi načini na koje možete iskoristiti dobrotu aloe vere.
- Možete koristiti Aloe Veru kako biste održali svjež svoj proizvod
Nanošenje vrlo tankog sloja gela od aloe na vaše proizvode moglo bi učiniti trik. Studija iz Cambridgea proučavala je biljke rajčice presvučene gelom aloe. Utvrđeno je da ova prevlaka blokira rast štetnih bakterija na povrću (52).
Slični su učinci primijećeni i u slučaju naranče (53).
- Možete ga koristiti kao sredstvo za ispiranje usta
O tome smo već razgovarali. Antibakterijska i protuupalna svojstva gela mogu vam pomoći u održavanju oralnog zdravlja. Aloe vera mogla bi biti bolja alternativa većini sredstava za ispiranje usta na bazi kemikalija.
Neki anegdotski dokazi također sugeriraju da aloe veru možete koristiti za liječenje tetovažnih rana. Međutim, ne postoji studija koja bi to podržala.
Aloe vera koristi se u kremama za kožu, kremama za brijanje, sapunima, gelovima, pastama za zube, šamponima i nekoliko drugih proizvoda. To samo znači da je uvijek siguran za upotrebu, zar ne?
Ne uvijek.
Ima li zabrinutosti s Aloe Verom?
- Može povećati rizik od raka
Neke studije pokazuju da konzumacija obezbojenog ekstrakta lišća aloe vere može povećati rizik od raka (54). Iako su ove studije provedene na štakorima, nalazi su zabrinjavajući. Stoga se obratite svom liječniku prije nego što upotrijebite bilo koji oblik aloe vere kao dodatak liječenju raka.
- Može biti štetno tijekom trudnoće i dojenja
Gutanje aloe vere tijekom trudnoće može imati toksične učinke na embrij i fetus (4). O njegovim učincima tijekom dojenja nije poznato puno. Budite sigurni i izbjegavajte upotrebu.
- Može uzrokovati alergije
Unos aloe vere može kod nekih osoba uzrokovati želučane tegobe, mučninu, povraćanje i osip. Ako primijetite bilo koji od ovih simptoma, izbjegavajte upotrebu (55).
- Može uzrokovati hipokalemiju
Gutanje aloe vere može uzrokovati prenisku razinu kalija. To može dovesti do napadaja i abnormalnosti elektrolita (55). Ti učinci mogu biti izraženiji tijekom kemoterapije. Mehanizam koji stoji iza toga još nije dobro razumljiv.
- Može uzrokovati upalu jetre
Bilo je slučajeva upotrebe aloje koja uzrokuje upalu jetre (55). Ako imate problema s jetrom, izbjegavajte pripreme aloe i posavjetujte se sa svojim liječnikom.
- Moguće interakcije s lijekovima
Aloe vera može komunicirati s tiazidnim diureticima i kortikosteroidima (4). Izbjegavajte unos aloe ako uzimate ove lijekove. Za više informacija obratite se svom liječniku.
Govoreći o doziranju, aloju veru možete obilno koristiti za liječenje stanja kože i kose.
Za zatvor, neki dokazi sugeriraju uzimanje ¼ grama sušenog soka aloe vere. Možete koristiti 5 ml do 15 ml soka dnevno za pomoć u liječenju dijabetesa. Ali ovi su dokazi samo anegdotski. Molimo razgovarajte sa svojim liječnikom o pravilnim vrijednostima.
Zaključak
Postoje stotine studija o aloe veri. Nekoliko smo ih obradili u ovom članku. Ali nisu li vam dovoljni da vam kažu kako aloe vera može biti veličanstven dodatak vašoj svakodnevnoj rutini?
Samo pripazite na kontraindikacije. Pročitajte ih i pročitajte ih. Osim njih, aloe veru možete koristiti bez ikakvih bojazni - i iskoristiti sve njene prednosti.
Koristite li već aloe veru? Kako ste ga pronašli? Podijelite svoje misli ostavljajući komentar u okviru ispod.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Koliko šećera sadrži sok od aloe vere?
Porcija soka od aloe vere od 4 grama gotovo ne sadrži šećer. Za razliku od većine drugih sokova, sok od aloe mogao bi biti zdravija opcija ako želite unositi manje šećera.
Kako čuvati aloe veru?
Listove možete hladiti tako da ih uredno zamotate u plastičnu foliju. Također možete pohraniti gel u hermetički zatvorenu posudu i hladiti ga. Da,
možete zamrznuti aloe veru.
Možete li aloe veru uzimati na prazan želudac?
Da, u idealnom slučaju, mora se uzimati natašte. Pomiješanje 20 ml soka s čašom vode dobar je način za to.
Koliko dugo aloe vera djeluje?
O tome je vrlo malo podataka. No, prema nekim recenzijama, promjene možete primijetiti u roku od 2 do 3 tjedna.
Reference
- “Evolucijska povijest i sukulencija lišća kao objašnjenja za medicinsku uporabu aloje i globalna popularnost Aloe vere” BMC Evolucijska biologija, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- Svjetska zdravstvena organizacija “Aloe vera”.
- "Povijest Aloe vere: od arapske pustinje do kreme koju koristite na rukama" Biomed Central, BMC Series Blog.
- „Procjena nutritivnih i metaboličkih učinaka aloe vere“ Biljna medicina, Nacionalni centar za biotehnološke informacije.
- “Aloe vera: kratki osvrt” Indijski časopis za dermatologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- „Istraživanje protuupalnog potencijala gela Aloe vera (97,5%) u testu ultraljubičastog eritema“ Farmakologija i fiziologija kože, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- “Protuupalno djelovanje ekstrakata iz gela Aloe vere”, časopis za etnofarmakologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- “Oralna Aloe vera kao liječenje osteoartritisa: sažetak” British Journal of Community Nursing, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- „Oralna primjena gela Aloe vere, antimikrobnog i protuupalnog biljnog lijeka, stimulira imunost posredstvom stanica i proizvodnju antitijela u mišjem modelu“ Central European Journal of Immunology, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- "Aloe vera u liječenju sindroma vatrostalnog iritabilnog crijeva: Pokus na iranskim pacijentima" Journal of Research in Medical Sciences, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- „Učinkovitost i sigurnost sirupa Aloe vere za liječenje gastroezofagealrefluksne bolesti: pilot randomizirano pozitivno kontrolirano ispitivanje“ Journal of Traditional Chinese Medicine.
- “Učinak Aloe vere A. Berger (Liliaceae) na izlučivanje želučane kiseline i akutnu ozljedu želučane sluznice kod štakora”, Journal of Ethnopharmacology, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- „Randomizirano, dvostruko slijepo, s placebom kontrolirano ispitivanje oralnog gela aloe vere za aktivni ulcerozni kolitis“ Alimentarna farmakologija i terapija, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- “Učinci Aloe vere i sukralfata na promjene mikrocirkulacije u želucu, razinu citokina i zacjeljivanje čira na želucu kod štakora” World Journal of Gastroenterology, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravstvo.
- Medicinski fakultet Harvard "Hemoroidi".
- “Aloe vera: potencijalni kandidat u zdravstvenom menadžmentu modulacijom bioloških aktivnosti”, pregled farmakognozije, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- "Studija otkriva da dodatak prehrani poboljšava kognitivno funkcioniranje kod pacijenata s Alzheimerovom bolesti", Sveučilište u Miamiju.
- “Smanjivanje glukoze u krvi i hemoglobina A1c natašte uz pomoć oralne aloe vere: Meta-analiza”, časopis za alternativnu i komplementarnu medicinu.
- “Poboljšanje statusa glukoze i lipida s Aloe verom u predijabetičara: randomizirano kontrolirano ispitivanje” Journal of Diabetes & Metabolic Disorders, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- „Učinak lišća aloe vere na razinu glukoze u krvi u modelima dijabetičkih pacova tipa I i tipa II“ Istraživanje fitoterapije, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- „Primjena osušenog gela od Aloe vere umanjila je masu tjelesne masnoće kod štakora uzrokovanih pretilošću (DIO)”, Journal of Nutritional Science and Vitaminology, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- “Dijetalna aloja smanjuje adipogenezu aktiviranjem AMPK i suzbija upale pretilih miševa povezane s pretilošću”, imunološka mreža, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravstvo.
- “Biljke s potencijalnom uporabom na pretilosti i njenim komplikacijama”, časopis za eksperimentalne i kliničke znanosti, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- "Komplementarne i alternativne terapije kao pristupi liječenju intersticijskog cistitisa" Recenzije u urologiji, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni zavodi za zdravlje.
- „Kineski pristup komplementarnom i alternativnom liječenju intersticijskog cistitisa / sindroma boli u mjehuru“ Translacijska andrologija i urologija, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- „Aloe vera: prirodni umirujući iscjelitelj parodontalne bolesti“ Indijsko društvo za parodontologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- „Smanjenje učestalosti alveolarnog osteitisa u bolesnika liječenih flasterom SaliCept, koji sadrži hidrogen hidrogena“, Časopis za oralnu i maksilofacijalnu kirurgiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravstvo.
- “Usporedna učinkovitost aloe vere za ispiranje usta i klorheksidina na zdravlje parodonta: Randomizirano kontrolirano ispitivanje” Journal of Clinical and Experimental Dentistry, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravstvo.
- “Blagodati aloe vere u stomatologiji”, Journal of Pharmacy & BioAllied Sciences, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- „Gel za zube: iscjeliteljska snaga aloe vere pokazuje se korisnom i za zube i desni“ ScienceDaily.
- “Aloe vera u stomatologiji”, časopis za klinička i dijagnostička istraživanja, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- “Preliminarna djelotvornost antiplaka za ispiranje usta Aloe Verom na 4-dnevnom modelu ponovnog rasta plaka: Randomizirano kontrolno ispitivanje” Etiopski časopis za zdravstvene znanosti, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravstvo.
- "Aloe vera: njezin učinak na gingivitis", časopis Indijskog društva za parodontologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- "Aloe vera inhibira proliferaciju ljudskih stanica dojke i vrata maternice i djeluje sinergijski s cisplatinom" Asian Pacific Journal of Cancer Prevention, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravstvo.
- “Liječenje akni kombinacijom propolisa, ulja čajevca i Aloe vere u usporedbi s eritromicin kremom: dva dvostruko slijepa ispitivanja” Klinička farmakologija, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- “Moisturizers for acne”, časopis za kliničku i estetsku dermatologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- „Učinak gela aloe vere na svojstva protiv akni esencijalnog ulja listova ocimum gratissimum Linn - preliminarno kliničko ispitivanje“ The International Journal of Aromatherapy.
- „Dijetalna suplementacija aloe vere poboljšava bore i elastičnost na licu te povećava ekspresiju gena prokolagena tipa I u ljudskoj koži in vivo“ Anali dermatologije, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- “Uloga funkcionalne hrane u kožnom sprečavanju starenja”, Journal of Lifestyle Medicine, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- „Hidratantni učinak kozmetičkih formulacija koje sadrže ekstrakt Aloe vere u različitim koncentracijama procijenjene tehnikama bioinženjeringa kože“ Istraživanje i tehnologija kože, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- „Biljke koje se koriste za liječenje kožnih bolesti“, pregled farmakognozije, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- „Ljekovite biljke koje se koriste u liječenju upalnih bolesti kože“ Napredak u dermatologiji i alergologiji, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- „Aloe vera: sustavni pregled njegove kliničke učinkovitosti“ British Journal of General Practice, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- Sveučilište "Poison ivy" u Mary Washingtonu.
- “Učinci aloe vere na zacjeljivanje rana u proliferaciji, migraciji i održivosti stanica”, rane, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- „Topikalna primjena ubrzanog zacjeljivanja rana, modeliranje i preuređivanje aloe vere: eksperimentalna studija“ Anali plastične kirurgije, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni zavodi za zdravlje.
- „Preliminarna studija učinkovitosti aloe vere u liječenju šuge“ Istraživanje fitoterapije, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- „Komplementarna i alternativna medicina: prirodni proizvodi“ Sveučilište Duquesne.
- „Aloe vera za prevenciju dermatitisa izazvanog zračenjem: samokontrolirano kliničko ispitivanje“ Trenutna onkologija, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- „Dvostruko slijepo, placebo kontrolirano ispitivanje emulzije Aloe vere (A. barbadensis) u liječenju seboroičnog dermatitisa“ Journal of Dermatological Treatment.
- "Izolacija, pročišćavanje i procjena antibakterijskih sredstava iz Aloe vere", Brazilski časopis za mikrobiologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
- “Učinci premaza Aloe vere na kvalitetu rajčice nakon berbe” Voće, Cambridge University Press.
- „Učinak jestivih obloga iz gela Aloe vere na Citrus sinensis tijekom ambijentalnog skladištenja“ ResearchGate.
- Nacionalni toksikološki program “Aloe vera”, Nacionalni institut za zdravstvene znanosti o okolišu.
- “Aloe vera” Memorial Sloan Kettering Centar za rak.