Sadržaj:
- Može li se glicerin koristiti za masnu kožu?
- Prednosti glicerina za masnu kožu
- 1. Djeluje protiv starenja
- 2. Djeluje protiv iritacija
- 3. Glicerin poboljšava propusnost kože
- 4. Potiče sazrijevanje stanica
- 5. Daje vam glađu kožu
- 6. Poboljšava elastičnost kože
- 7. Pomaže u zacjeljivanju rana i kontroli infekcije
- 8. Izvrstan je tonik za masnu kožu
- 9. Može se koristiti kao sredstvo za čišćenje
- 10. Sprječava fotostarenje
- Kako koristiti glicerin za masnu kožu
- 1. Kao sredstvo za pranje
- 2. Kao toner
- 3. Kao paket protiv starenja lica
- 4. Kao ovlaživač
- 5. Smanjiti mrlje
- 6. Za lakše opekotine
- 7. Za osip i upalu
- Mjere opreza koje treba poduzeti prije upotrebe glicerina
Bore, fine linije, suhe mrlje i kožne infekcije - navedite bilo koji problem s kožom i ja sam dobio rješenje. Glicerin. Da, prilično poznato ime u industriji ljepote, zar ne? Zahvaljujući nevjerojatnoj ljekovitoj sposobnosti, glicerin ćete pronaći u gotovo svim ostalim proizvodima za njegu kože. Iako glicerin odgovara svakom tipu kože, oni s masnom kožom se u njega posebno zaklinju. I reći ću vam zašto. Samo čitajte!
Može li se glicerin koristiti za masnu kožu?
Odgovor je da! Sada bi mnogi od vas mogli pomisliti da je glicerin sredstvo za vlaženje i pogodno samo za ljepotu suhe kože. Ali, jednako je pogodan i za masnu kožu.
Glicerin (ili glicerol) je biljno ulje koje je slučajno otkrio švedski kemičar 1779. godine kada je zagrijavao smjesu maslinovog ulja.
Budući da je potpuno prirodan proizvod, glicerin je izuzetno nježan čak i za osjetljivu kožu i pomaže ublažiti tegobe na koži poput upale i crvenila. I ono što je najbolje jest, nemasno je i ima brojne druge blagodati za kožu. Nalazi se u bezbrojnim proizvodima za kožu i ljepotu.
Prednosti glicerina za masnu kožu
1. Djeluje protiv starenja
Shutterstock
Sada to svakoga može oduševiti zbog proizvoda! Glicerin (ili glicerol) je ključni sastojak proizvoda protiv starenja zahvaljujući svojim hidratantnim svojstvima. Nedostatak vlage utječe na aktivnost proteaza u vašoj koži, što dovodi do ljuštenja kože i ubrzavanja starenja kože. Glicerin privlači vlagu iz okoline i povećava sadržaj vlage u vašoj koži - a to usporava proces starenja (1).
2. Djeluje protiv iritacija
Glicerin je izuzetno nježan za kožu. Budući da je biljna tvar, široko se koristi za liječenje iritacije kože, osipa i svrbeža. Studija provedena na bezdlakim miševima otkrila je da glicerol može izliječiti iritaciju kože izazvanu natrijevim lauril sulfatom (SLS) (aktivni sastojak mnogih kozmetičkih proizvoda) i popraviti kožnu barijeru svojim protuupalnim svojstvima (2).
Može čak i smiriti iritaciju uzrokovanu drugim problemima s kožom, poput psorijaze i ekcema.
3. Glicerin poboljšava propusnost kože
Shutterstock
Dehidrirana koža (zbog nedostatka vlage u koži ili suhog vremena) može izgubiti svoju propusnost. Međutim, primjena glicerina to može poništiti, održavajući time razinu apsorpcije kože (3).
4. Potiče sazrijevanje stanica
Studija pokazuje da glicerin pomlađuje kožu promičući sazrijevanje stanica kože. Vaša koža baca brojne stanice i stvara mlađe stanice koje ih zamjenjuju. Gornji sloj vaše kože sadrži zrele stanice koje stvaraju lipide koji čine zaštitnu barijeru na vašoj koži. Glicerin pomaže mladim stanicama da sazriju i pomaknu se na površinu prije nego što se konačno proliju (4). Ako se ovaj postupak prekine, vaša će koža izgledati dosadno i suho.
5. Daje vam glađu kožu
Shutterstock
Primjenom glicerina dobit ćete glatku kožu, a da je ne postane masna ili masna. Glicerin je ovlaživač - crpi vlagu iz okoline kako bi vaša koža bila hidratizirana i glatka.
6. Poboljšava elastičnost kože
Pretjerano izlaganje UV zrakama može iscrpiti razinu kolagena u koži i dovesti do značajnih oštećenja kože. Istraživanje provedeno 2014. godine pokazalo je da glicerin, zajedno s ostalim spojevima, može održavati razinu elastičnosti kože i održavati je mladolikom (5).
7. Pomaže u zacjeljivanju rana i kontroli infekcije
Shutterstock
Otopine s 85% sadržaja glicerina imaju baktericidno i antivirusno djelovanje, olakšavajući brzo zacjeljivanje rana. Studija je pokazala da primjena glicerina na rane učinkovito smanjuje upalu. Štoviše, utvrđeno je i da su proizvodi na bazi glicerina antimikrobni (6).
8. Izvrstan je tonik za masnu kožu
Glicerin se također može koristiti kao tonik za masnu kožu. Nemasno je i stoga može održavati kožu toniranom i hidratiziranom, a da ne pokreće prekomjernu proizvodnju sebuma.
9. Može se koristiti kao sredstvo za čišćenje
Shutterstock
Ljudi masne kože skloni su aknama i izbijanju. Budući da glicerin ima neutralan učinak na vašu kožu, lako možete koristiti proizvode na bazi glicerina kako biste održali kožu čistom i uklonili sve tragove nečistoća, a da ne izgleda pretjerano suho i rastezljivo.
10. Sprječava fotostarenje
Glicerin je čest sastojak većine komercijalno dostupnih krema za sunčanje jer pomaže u sprječavanju velike štete koja inače nastaje zbog UV zraka (7). Redovita primjena takve kreme za sunčanje također poboljšava neravnomjeran ton kože uzrokovan izlaganjem suncu.
Sada znate zašto je glicerin nužan u vašem arsenalu ljepote. Iako uvijek možete kupiti proizvode za uljepšavanje koji sadrže glicerin, čak ih možete koristiti i kao zasebni sastojak DIY lijekova. A ako želite izbjeći stavljanje bilo koje druge kemikalije na kožu, glicerin je najbolja opklada. Reći ću vam kako.
Kako koristiti glicerin za masnu kožu
Shutterstock
Evo nekoliko načina na koje možete koristiti glicerin na koži:
1. Kao sredstvo za pranje
- Operite lice vodom i osušite ručnikom.
- Pazite da je malo vlažno.
- Uzmite nekoliko kapi glicerina na vatu i nanesite na cijelo lice.
- Izbjegavajte područja oko i usta.
- Neka odstoji 20-30 minuta.
- Isperite ga.
2. Kao toner
- Uzmite četvrtinu šalice glicerina i razrijedite je s pola šalice ružine vode.
- Čuvajte ga u boci s raspršivačem.
- Temeljito operite lice i premažite otopinom.
3. Kao paket protiv starenja lica
- Uzmite bjelanjak u posudu i tucite ga dok ne postane pjenast.
- Dodajte mu žličicu glicerina i meda i promiješajte.
- Vrhovima prstiju nanesite na lice i ostavite da se osuši.
- Oprati toplom vodom.
4. Kao ovlaživač
- Uzmite po žlicu vazelina, ulja vitamina E (iscijedite kapsule) i glicerina.
- Dobro promiješajte i čuvajte u staklenoj posudi.
- Prije spavanja umasirajte kožu i ostavite je da djeluje preko noći.
Napomena: Koristite u malim omjerima.
5. Smanjiti mrlje
- Pomiješajte po jednu žlicu mlijeka i glicerina.
- Nanesite na kožu i pustite da se osuši.
- Obrišite vlažnom krpom.
6. Za lakše opekotine
- Nanesite razrijeđeni glicerin izravno na zahvaćeno područje i ostavite da odstoji 20 minuta.
- Operite ga hladnom vodom.
- Po potrebi ponovite postupak.
7. Za osip i upalu
- Uzmite jednu žličicu pčelinjeg voska, pola šalice shea maslaca i četvrt šalice kokosovog ulja. Dobro ih izmiješajte. Možete ih čak i rastopiti.
- Dodajte dvije žlice glicerina (kada je smjesa hladna) i temeljito promiješajte.
- Istucite cijelu smjesu u blenderu dok ne postane kremasta.
- Čuvati u staklenoj posudi i nanijeti na osip.
Iako je glicerin izuzetno nježan i relativno siguran za upotrebu na vašoj koži, morate poduzeti nekoliko mjera opreza.
Mjere opreza koje treba poduzeti prije upotrebe glicerina
Shutterstock
- Napravite test zakrpe. Da. Iako je glicerin netoksičan, NIKADA ga ne smijete koristiti na koži bez testiranja njegove prikladnosti.
- Uvijek pomiješajte glicerin s bilo kojim drugim sastojkom prije nanošenja. Ako koristite samo glicerin, razrijedite ga ružinom ili destiliranom vodom. Nikada nemojte koristiti više od potrebnog.
- Glicerin uvijek kožu čini malo osjetljivom na sunce. Dakle, nakon što ste glicerin koristili na licu, nanesite kremu za sunčanje prije nego što izađete na sunce.
- Izbjegavajte miješati glicerin s bilo kojim ljepljivim losionima i kremama jer može osjetiti tešku kožu.
Glicerin je prekrasan sastojak za masnu kožu kada se koristi s oprezom. Također je lako dostupan u trgovinama. Nabavite ga danas, isprobajte DIY recepte za svoju kožu i sigurna sam da će vas rezultati iznenaditi (naravno u pozitivnom smislu)!
A ako u svojoj mači imate još hakeri s glicerinom, podijelite ih s nama. Volimo vas čuti!