Sadržaj:
- Koje su blagodati čaja od mente?
- 1. Može poboljšati probavu
- 2. Može vam pomoći ublažiti napetost od glavobolje i migrene
- 3. Neka vam osvježi dah
- 4. Može ublažiti začepljenost nosa
- 5. Može poboljšati razinu energije
- 6. Može vam pomoći ublažiti menstrualne grčeve
- 7. Može imati antibakterijska svojstva
- 8. Može poboljšati vaš san
- 9. Svibanj pomaže mršavljenju
- 10. Može vam pomoći u liječenju sezonskih alergija
- 11. May Improve Skin Health
- 12. May Improve Concentration
- How Do You Make The Best Peppermint Tea?
- How Many Cups Of Peppermint Tea Can You Drink In A Day?
- What Are The Side Effects Of Peppermint Tea?
- Conclusion
- Expert’s Answers For Readers’ Questions
- 24 sources
Pepermint je poznat po svom okusu mente. Stoljećima se koristi u mnogim medicinskim primjenama za svoje terapijske svrhe. Njegova najpopularnija upotreba je kao čaj. Čaj od metvice je biljni čaj bez kalorija osvježavajućeg okusa. Kaže se da ovaj biljni napitak posjeduje antioksidativna, antibakterijska, antiseptička, protuupalna, antispazmodična i analgetička svojstva. Čaj vam može pomoći ublažiti glavobolju, poboljšati probavno zdravlje, pomoći u mršavljenju i osvježiti dah. Budući da je ova infuzija prirodna i bez kofeina, liječnici je preporučuju već duže vrijeme.
U ovom ćemo članku razgovarati o zdravstvenim blagodatima, načinima pripreme i potencijalnim nuspojavama čaja od mente. Nastavi čitati.
Koje su blagodati čaja od mente?
1. Može poboljšati probavu
Ulje paprene metvice koristilo se za liječenje različitih probavnih tegoba poput plinova, žgaravice, nadutosti i probavnih smetnji. Prirodni je karminativ. Opušta trbušne mišiće. Mentol, bioaktivna komponenta u metvici, može smiriti mišiće debelog crijeva. Može izazvati spazmolitički učinak na mišiće debelog crijeva i promovirati probavno zdravlje (1). Studija koju je provelo Sveučilište Tufts otkrila je da pepermint može ublažiti probavne simptome kao što su probavne smetnje, plinovi i nadutost. U drugoj studiji na životinjama utvrđeno je da pepermint opušta probavni sustav i ublažava bol. Pepermint također može spriječiti da se glatki mišići vašeg crijeva stegnu. To može pomoći u ublažavanju grčeva u trbuhu (2), (3).
Slično tome, čaj od mente može imati laksativni učinak i može pomoći u ublažavanju probavnih problema kao što su želučane tegobe, probavne smetnje, plinovi i nadutost. Pepermint ima karminativna i antispazmodična svojstva. Može pomoći u ublažavanju nadimanja i grčeva u trbuhu (4). Međutim, potrebno je više istraživanja kako bi se dalje razumjelo ovu posebnu korist čaja od mente.
2. Može vam pomoći ublažiti napetost od glavobolje i migrene
Čaj od mente može pomoći u ublažavanju napetosti od glavobolje i migrene. Mentol u pepermintu djeluje kao relaksant i analgetik. Studije na životinjama pokazuju da čaj može imati analgetski (ublažavajući bol) i anestetički učinak na središnji i periferni živčani sustav (2). Čaj može ublažiti opterećenje krvnih žila u mozgu. Anegdotski dokazi sugeriraju da aroma čaja od mente može ponuditi opuštanje i ublažiti glavobolju. Međutim, ne postoje potporni znanstveni podaci koji bi dokazali ovu tvrdnju.
3. Neka vam osvježi dah
Pepermint ima antibakterijska svojstva koja ubijaju klice koje uzrokuju plak i mogu poboljšati vaš dah (5), (6). Biljka može spriječiti razvoj oralnih bakterija koje uzrokuju zadah iz usta. Pepermint je također poznat po osvježavanju nečijeg daha (7). Pepermint se zbog ugodnog okusa i mirisa često koristi kao aroma u mnogim vrstama vodica za ispiranje usta i paste za zube (8). Mentol u listovima paprene metvice može igrati ulogu u tom pogledu.
4. Može ublažiti začepljenost nosa
Studija je istraživala učinke sedam ekstrakata čaja od mente na patogene respiratornog trakta ( Chlamydia pneumoniae ). Studija navodi da konzumacija čaja od mente može potencijalno pomoći u liječenju akutnih infekcija respiratornog trakta (9). Svih sedam ekstrakata čaja inhibirali su rast patogena.
Konzumacija čaja od mente može spriječiti klamidijske infekcije. Postoje ograničeni znanstveni dokazi koji dokazuju da pijenje čaja od mente može pomoći u odčepljenju sinusa. Ali anegdotski dokazi sugeriraju da topli napitak koji sadrži mentol, poput čaja od metvice, može olakšati nečije disanje.
Pepermint ima mnoštvo protuupalnih, antibakterijskih i antivirusnih učinaka. Stoga se čaj može boriti protiv začepljenih sinusa uzrokovanih prehladom i alergijama (10).
Studija koju je proveo University College, Cardiff, otkrila je da L-mentol, jedan od aktivnih spojeva u metvici, poboljšava osjećaj protoka zraka u vašoj nosnoj šupljini (11).
Anegdotski dokazi sugeriraju da pare čaja od mente mogu poboljšati simptome zagušenja sinusa. Međutim, ne postoje znanstveni dokazi koji bi dokazali ovu tvrdnju.
5. Može poboljšati razinu energije
Pepermint sadrži antioksidanse i fenole koji mogu zaštititi tijelo od slobodnih radikala (12). Čaj od mente može poboljšati razinu energije i smanjiti dnevni umor. Iako s tim u vezi ne postoje studije o čaju od metvice, istraživanja pokazuju da prirodni spojevi u metvici mogu imati blagotvorne učinke na energiju. U studiji su 24 osobe koje su dobile kapsule ulja od mente pokazale manje umora tijekom kognitivnog testa (13).
Neki anegdotski dokazi također sugeriraju da čaj od mente može potaknuti razinu fizičke energije.
Međutim, potrebna su još dugotrajna ispitivanja kako bi se shvatila ova korist čaja od mente.
6. Može vam pomoći ublažiti menstrualne grčeve
Kaže se da pepermint ima antispazmodične učinke koji pomažu u ublažavanju menstrualnih grčeva. Pijenje čaja od mente može smanjiti intenzitet i trajanje menstrualnih grčeva, jer je poznato da biljka ima analgetička svojstva (2).
Spojevi u metvici mogu djelovati kao relaksanti mišića. Djeluju na stegnute mišiće maternice i ublažavaju grčeve. U studiji je 127 žena s menstrualnim grčevima doživjelo smanjeni intenzitet i trajanje boli nakon uzimanja kapsula s ekstraktom paprene metvice (14). Međutim, potrebno je više istraživanja kako bi se shvatila ta korist.
7. Može imati antibakterijska svojstva
Pepermint se učinkovito bori protiv nekoliko vrsta bakterija, zahvaljujući svojim antimikrobnim svojstvima (2). Studija koju je provelo Tehnološko sveučilište Tshwane, Južna Afrika, pokazala je da mentol također pokazuje antibakterijsko djelovanje (15).
Neke studije sugeriraju da pepermint ima sposobnost minimiziranja oralnih bakterijskih infekcija boreći se protiv odgovarajućih patogena (5).
8. Može poboljšati vaš san
Čaj od mente napitak je bez kofeina. Stoga uzimanje prije spavanja može vam pomoći da se opustite (3). To bi mogao biti idealan izbor prije spavanja za one koji imaju poremećaje spavanja. Mogao bi djelovati kao relaksant mišića i pomoći vam da se opustite. Međutim, postoje ograničena istraživanja koja podupiru ovu točku.
9. Svibanj pomaže mršavljenju
Čaj od mente napitak je bez kalorija koji vam može pomoći u zadovoljavanju slatkog zuba. Uzimanje umjesto drugih visokokaloričnih pića također može pomoći u upravljanju tjelesnom težinom. Menta je također jedna od biljaka koja se koristi u raznim formulacijama za mršavljenje (16). Međutim, potrebno je više istraživanja kako bi se razumjeli učinci čaja od mente na mršavljenje.
10. Može vam pomoći u liječenju sezonskih alergija
Peppermint contains rosmarinic acid, a phenolic compound that may exhibit biological activities. However, evidence on the efficacy of peppermint tea against allergy symptoms is limited. Rosmarinic acid is linked to reduced symptoms of allergic reactions, such as itchy eyes, runny nose, and asthma (17), (18), (19). In one study conducted on 29 people with seasonal allergies, those given an oral supplement containing rosmarinic acid had fewer symptoms of an itchy nose and itchy eyes (20).
Another study conducted by the Okayama University, Japan, on rats found that peppermint extract reduced allergic symptoms such as sneezing and nasal irritation (21).
11. May Improve Skin Health
The cooling effect of menthol may have a beneficial effect on oily and pimple-prone skin. Menthol, the basic element in peppermint leaves, lowers the secretion of oils from the sebaceous glands. This, in turn, may help clear your skin and reduce breakouts.
The antioxidants in the tea may also help in clearing skin pores. However, more studies in this line are needed to reach further conclusions.
12. May Improve Concentration
Anecdotal evidence suggests that peppermint tea may help increase alertness, memory, and concentration. Drinking peppermint tea may help improve one’s ability to concentrate and focus. Limited research is available in this regard, however.
These are the potential benefits of peppermint tea. In the following section, we will take a look at how to prepare the tea.
How Do You Make The Best Peppermint Tea?
You can make this herbal tea with fresh or dried peppermint leaves. Let’s take a look at the procedure in detail:
You will need
- 2 cups of water
- Handful of peppermint leaves
- Honey (for taste)
Process
- Boil two cups of water.
- Add a handful of peppermint leaves after turning off the heat.
- Cover and steep for 5 minutes.
- Strain the tea and add honey as required.
You can also prepare peppermint tea with the tea bags available in many grocery and health stores.
How Many Cups Of Peppermint Tea Can You Drink In A Day?
Peppermint tea has zero calories and is free of caffeine. Hence, you can have 4 to 5 cups of the tea on a regular basis. You can consume the tea at any time of the day. Enjoy it as a post-meal treat to aid digestion, in the afternoon to boost your energy, or before bed to help you relax.
However, adding flavoring agents such as sugar, honey, and lemon may increase the tea’s calorific value. You may want to be wary of that.
Though peppermint tea is generally safe for consumption, it also may have some side effects. We will explore them in the following section.
What Are The Side Effects Of Peppermint Tea?
Intake of peppermint tea is generally considered safe. However, some may experience allergies, heartburn, and drug interactions following its intake.
Excess consumption of this herbal tea may also cause some toxic effects. In male rats, a high intake of peppermint tea was found to compromise reproductive function (22). Other allergies caused by peppermint included contact dermatitis and asthma (23). People who are allergic to any form of peppermint should avoid the intake of this herbal beverage. Individuals who are on Warfarin treatment should be cautious. A study showed that peppermint tea could interact with Warfarin (24).
Conclusion
Peppermint tea has no calories. This caffeine-free tea has medicinal properties that may benefit your health in several ways. It is said to help relieve headache, improve digestive health, aid weight loss, and freshen your breath.
While more research is still warranted, you can start taking the tea on a regular basis. Bear in mind the side effects of the tea, however.
Expert’s Answers For Readers’ Questions
Does peppermint tea make you urinate more?
There is no scientific evidence that peppermint tea, specifically, is a diuretic. However, excess intake of beverages can cause frequent urination.
Are mint tea and peppermint tea the same?
Yes. Mint tea is prepared from the leaves of peppermint. Both are the same.
Is peppermint tea good for kidneys?
Some anecdotal evidence suggests that drinking herbal teas in moderate amounts may reduce the risk of kidney stones. However, there is research in this regard.
Can you drink peppermint tea while you are pregnant?
Though there are no known side effects, consult your doctor before taking peppermint tea during this period.
24 sources
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Čitajući našu uredničku politiku možete saznati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan.- Amato A, Liotta R, Mulè F. Učinci mentola na kružne glatke mišiće debelog crijeva: analiza mehanizma djelovanja. Eur J Pharmacol. 2014; 740: 295-301.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25046841/
- McKay DL, Blumberg JB. Pregled bioaktivnosti i potencijalnih blagodati čaja od mente (Mentha piperita L.). Phytother Res. 2006; 20 (8): 619-633.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16767798/
- Thompson Coon J, Ernst E. Systematic review: herbal medicinal products for non-ulcer dyspepsia. Aliment Pharmacol Ther. 2002;16(10):1689‐1699.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12269960/
- Mikaili, Peyman et al. “Pharmacological and therapeutic effects of Mentha Longifolia L. and its main constituent, menthol.” Ancient science of lifevol. 33,2 (2013): 131-8.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4171855/
- Dagli, Namrata et al. “Essential oils, their therapeutic properties, and implication in dentistry: A review.” Journal of International Society of Preventive & Community Dentistry vol. 5,5 (2015): 335-40.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4606594/
- Thosar N, Basak S, Bahadure RN, Rajurkar M. Antimicrobial efficacy of five essential oils against oral pathogens: An in vitro study. Eur J Dent. 2013;7(Suppl 1):S071‐S077.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24966732/
- “Review on Herbal Teas.” Journal of Pharmaceutical Sciences and Research, Vol. 6(5), 2014, 236-238.
www.jpsr.pharmainfo.in/Documents/Volumes/vol6issue05/jpsr06051404.pdf
- . “Peppermint.” Peppermint – an Overview - ScienceDirect Topics.
www.sciencedirect.com/topics/food-science/peppermint
- Kapp, Karmen, et al. “Commercial peppermint (Mentha× piperita L.) teas: Antichlamydial effect and polyphenolic composition.” Food research international53.2 (2013): 758-766.
www.researchgate.net/publication/273436444_Commercial_peppermint_Menthapiperita_L_teas_Antichlamydial_effect_and_polyphenolic_composition
- Rakover Y, Ben-Arye E, Goldstein LH. Harefuah. 2008;147(10):783‐838.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19039907/
- Eccles R, Griffiths DH, Newton CG, Tolley NS. The effects of menthol isomers on nasal sensation of airflow. Clin Otolaryngol Allied Sci. 1988;13(1):25‐29.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3370851/
- Dorman HJ, Koşar M, Başer KH, Hiltunen R. Phenolic profile and antioxidant evaluation of Mentha x piperita L. (peppermint) extracts. Nat Prod Commun. 2009;4(4):535‐542.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19476001/
- Kennedy D, Okello E, Chazot P, et al. Volatile Terpenes and Brain Function: Investigation of the Cognitive and Mood Effects of Mentha × Piperita L. Essential Oil with In Vitro Properties Relevant to Central Nervous System Function. Nutrients. 2018;10(8):1029. Published 2018 Aug 7.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30087294/
- Masoumi SZ, Asl HR, Poorolajal J, Panah MH, Oliaei SR. Evaluation of mint efficacy regarding dysmenorrhea in comparison with mefenamic acid: A double blinded randomized crossover study. Iran J Nurs Midwifery Res. 2016;21(4):363‐367.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27563318/
- Kamatou GP, Vermaak I, Viljoen AM, Lawrence BM. Menthol: a simple monoterpene with remarkable biological properties. Phytochemistry. 2013;96:15‐25.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24054028/
- Koithan, Mary, and Kathryn Niemeyer. “Using Herbal Remedies to Maintain Optimal Weight.” The journal for nurse practitioners: JNP vol. 6,2 (2010): 153-154.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2927017/
- Shekarchi, Maryam et al. “Comparative study of rosmarinic acid content in some plants of Labiatae family.” Pharmacognosy magazine vol. 8,29 (2012): 37-41.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3307200/
- Oh HA, Park CS, Ahn HJ, Park YS, Kim HM. Effect of Perilla frutescens var. acuta Kudo and rosmarinic acid on allergic inflammatory reactions. Exp Biol Med (Maywood). 2011;236(1):99‐106.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21239739/
- Sanbongi C, Takano H, Osakabe N, et al. Rosmarinic acid in perilla extract inhibits allergic inflammation induced by mite allergen, in a mouse model. Clin Exp Allergy. 2004;34(6):971‐977.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15196288/
- Takano H, Osakabe N, Sanbongi C, et al. Extract of Perilla frutescens enriched for rosmarinic acid, a polyphenolic phytochemical, inhibits seasonal allergic rhinoconjunctivitis in humans. Exp Biol Med (Maywood). 2004;229(3):247‐254.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14988517/
- https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/14988517/
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11201253/
- Akdogan, Mehmet, et al. “Effects of Peppermint Teas on Plasma Testosterone, Follicle-Stimulating Hormone, and Luteinizing Hormone Levels and Testicular Tissue in Rats.” Urology, Elsevier, 7 Aug. 2004
www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0090429504004182
- Szema, Anthony M, and Tisha Barnett. “Allergic reaction to mint leads to asthma.” Allergy & rhinology (Providence, R.I.)vol. 2,1 (2011): 43-5.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3390130/
- Moeinipour, Aliasghar, et al. “Possible Interaction of Warfarin with Peppermint Herbal Tea: A Case Report – Mashhad University of Medical Sciences Repository.” Mums.Ac.Ir, 2017.
eprints.mums.ac.ir/569/