Sadržaj:
- Leucin - Ukratko
- Zašto uključiti leucin u prehranu?
- Prednosti leucina
- Hrana bogata leucinom
- 1. Sir od parmezana (sirovi):
- 2. Govedina (na žaru):
- 3. Soja (pržena):
- 4. Tunjevina (kuhana):
- 5. Piletina (kuhana):
- 6. Svinjetina (kuhana):
- 7. Sjemenke bundeve:
- 8. Hobotnica (kuhana):
- 9. Kikiriki:
- 10. Bijeli grah:
Jeste li znali da je leucin jedna od najboljih aminokiselina za izgradnju mišićne mase? Jeste li se ikad zapitali koja hrana sadrži velike količine leucina? Ako niste znali za leucin ili niste ni pomislili na hranu koja ga sadrži puno, morate pročitati ovaj post.
Leucin - Ukratko
Leucin je esencijalna aminokiselina koju koriste masno tkivo, jetra i mišićno tkivo. Nedavna istraživanja također su ukazala na leucin i njegova sumnjiva svojstva mišića. Štoviše, leucin pomaže usporiti pogoršanje mišića s godinama. Vaše tijelo treba oko 39 mg leucina po kilogramu vaše tjelesne težine. Ako imate oko 70 kg, idealno bi bilo imati oko 2.730 mg leucina dnevno.
Zašto uključiti leucin u prehranu?
Sad kad znate što je leucin, pogledajmo zašto je tako važan. Prehrana s visokim udjelom leucina osigurava vašem tijelu stalnu opskrbu ovom aminokiselinom, jer tijelo ne može duži vremenski period sintetizirati ili čuvati leucin. Zbog toga ga treba uključiti u vašu prehranu.
Prednosti leucina
Osim što potiče rast mišićnog tkiva i poboljšava rad jetre, leucin ima i druge zdravstvene prednosti, koje uključuju:
- Kontrola razine šećera u krvi poticanjem proizvodnje inzulina (1)
- Suzbijanje pretilosti (2)
- Snižavanje i kontrola razine kolesterola
- Leucin također ima brojne pozitivne učinke na vašu jetru i mišiće (3)
Te blagodati čine leucin važnim dijelom prehrane, onim koji mora biti uključen za stabilan rast. Njegova priroda stimulatora mišića čini ga važnim dodatkom prije i poslije treninga.
Dakle, leucin ima mnogo važnih zdravstvenih blagodati i esencijalna je aminokiselina koju vaše tijelo ne može proizvesti. Ali kako unijeti preporučenu količinu leucina u prehranu? Pa, imajući hranu bogatu leucinom, naravno!
Hrana bogata leucinom
1. Sir od parmezana (sirovi):
Osim što je koristan i ukusan za podizanje, sir parmezan ima i prepoznatljivost kao jedan od najbogatijih izvora leucina vani. Parmezan sadrži nevjerojatnih 121% preporučenog prehrambenog unosa leucina, blizu 3452 mg u 100 g sira.
2. Govedina (na žaru):
Govedina je izuzetno popularna, a odrezak je vjerojatno najčešći način pripreme ovog slasnog mesa. Govedina s roštilja je ukusna, mesnata i bogata proteinima. Također je bogat leucinom, a može se pohvaliti sa 116% preporučenog prehrambenog unosa leucina.
3. Soja (pržena):
Soja ima brojne zdravstvene prednosti i bogata je antioksidansima. Jedino je povrće koje se nalazi na ovom popisu hrane bogate leucinom. Pržena soja sadrži oko 118% dnevnog dnevnog prehrambenog unosa leucina.
4. Tunjevina (kuhana):
Tuna je jedna od najpopularnijih konzerviranih riba na svijetu. Da biste dobili maksimalnu količinu leucina, razmislite o korištenju svježe tune i kuhanju. Kuhana tuna može se pohvaliti s 84% dnevnog dnevnog unosa leucina u prehrani.
5. Piletina (kuhana):
Pileća prsa jedno su od najpopularnijih vrsta mesa na današnjem tržištu. Od njega se prave sve vrste jela na bazi piletine i sasvim je zdravo. Kuhana pileća prsa također su dobar izvor leucina, s oko 97% preporučenog unosa prehrane.
6. Svinjetina (kuhana):
Svinjetina se dugo smatra lošom za zdravlje srca zbog visokog sadržaja trans masti i kalorija. Međutim, svinjetina je jedan od najboljih izvora leucina i sadrži oko 94% dnevnog prehrambenog unosa aminokiseline.
7. Sjemenke bundeve:
Sjemenke bundeve još su jedan sjajan izvor leucina, koji se može pohvaliti s ugodnih 87% dnevnog dnevnog unosa prehrane.
Ostali izvori leucinske hrane uključuju:
8. Hobotnica (kuhana):
Kuhana hobotnica sadrži oko 77% preporučenog prehrambenog unosa leucina.
9. Kikiriki:
Kikiriki sadrži 66% preporučenog prehrambenog unosa leucina.
10. Bijeli grah:
Bijeli grah sadrži 22%