Sadržaj:
- Prednosti željezne kože
- Prednosti željezne kose
- Prednosti za zdravlje željeza
- Prednosti željeza za kožu
- 1. Koži daje zdrav sjaj
- 2. Ubrzava zacjeljivanje rana
- Prednosti željeza za kosu
- 3. Bori se protiv gubitka kose
- Blagodati željeza za zdravlje
- 4. Čini vas energičnim
- 5. Poboljšava apetit
- 6. Pomaže u funkciji mišića
- 7. Doprinosi razvoju mozga
- 8. Osigurava zdravu trudnoću
- 9. Jača imunitet
- 10. Ublažava sindrom nemirnih nogu
- 11. Pruža oslobađanje od predmenstrualnih simptoma
- Izvori željeza
- Starosno i spolno mudri dnevni unos željeza
Naš život danas je izuzetno zauzet. S obzirom da smo uvijek u pokretu, iscrpljenost i umor čine se svakodnevnim problemima koje često pripisujemo svom užurbanom rasporedu. Međutim, to također može biti uzrokovano nedostatkom željeza. Željezo je jedna od ključnih hranjivih tvari koje je vašem tijelu potrebno za obavljanje svakodnevnih aktivnosti. Ovdje ćete naučiti blagodati željeza.
Njegove glavne funkcije uključuju metabolizaciju bjelančevina i proizvodnju hemoglobina, enzima i crvenih krvnih stanica (RBC). Niži broj eritrocita može oslabiti prijenos kisika u različita tkiva i organe u tijelu. Željezo je također neophodno za zdravu kosu, kožu i nokte.
Evo nekoliko najvećih blagodati željeza za kožu, kosu i zdravlje koje biste trebali znati:
Prednosti željezne kože
- Daje vašoj koži zdrav sjaj
- Ubrzava zacjeljivanje rana
Prednosti željezne kose
- Bori se protiv gubitka kose
Prednosti za zdravlje željeza
- Čini vas energičnim
- Poboljšava apetit
- Pomaže u funkciji mišića
- Doprinosi razvoju mozga
- Osigurava zdravu trudnoću
- Jača imunitet
- Ublažava sindrom nemirnih nogu
- Pruža oslobađanje od predmenstrualnih simptoma
Prednosti željeza za kožu
1. Koži daje zdrav sjaj
Slika: Shutterstock
Blijeda koža i podočnjaci najčešći su znakovi anemije uzrokovane nedostatkom željeza (1). Nedostatak željeza uzrokuje smanjenje razine hemoglobina, što rezultira naknadnim smanjenjem eritrocita. Smanjeni protok kisika može lišiti vašu kožu boje, čineći je izgledom suhoće. Zdrava doza hrane bogate željezom u vašoj svakodnevnoj prehrani može vašoj koži dati ružičasti sjaj.
Natrag na Toc
2. Ubrzava zacjeljivanje rana
Slika: Shutterstock
Željezo također igra važnu ulogu u ubrzavanju procesa zacjeljivanja rana. Pomaže u stvaranju eritrocita, najvažnijeg sastojka hemoglobina koji transportira kisik po tijelu. Bez odgovarajuće opskrbe kisikom (koji također nosi i druge hranjive sastojke) ne može doći do zacjeljivanja rana (2). Znate što sljedeći put učiniti s liječenjem tih bolnih rana!
Natrag na Toc
Prednosti željeza za kosu
3. Bori se protiv gubitka kose
Slika: Shutterstock
Studija Europskog dermatološkog časopisa otkrila je da žene mogu imati pretjerani gubitak kose zbog nedostatka željeza (). Studija je izvijestila da niske zalihe željeza povećavaju brzinu opadanja kose, posebno u žena koje nisu u menopauzi. Željezo također pomaže u poboljšanju teksture kose i smanjuje otupljenost povećavajući protok kisika i hranjivih sastojaka do korijena kose i vlasišta.
Natrag na Toc
Blagodati željeza za zdravlje
4. Čini vas energičnim
Slika: Shutterstock
Željezo djeluje kao nosač kisika u tijelu i prenosi ga u mišiće i mozak, povećavajući pritom i tjelesne performanse i mentalnu budnost. Niska razina željeza u tijelu može vas učiniti nepažljivim, razdražljivim i umornim. Prema istraživanju koje je provelo Sveučilište u Melbourneu, dodatak željeza pomaže u poboljšanju vježbanja kod žena (4).
Natrag na Toc
5. Poboljšava apetit
Za one zabrinute roditelje čija djeca malo jedu, dodatak željeza može pomoći povećati apetit vašeg djeteta. Istraživanje časopisa The Journal of Nutrition provedeno na kenijskoj osnovnoškolskoj djeci pokazalo je da dodatak željeza povećava dječji apetit i rast (5).
Natrag na Toc
6. Pomaže u funkciji mišića
Slika: Shutterstock
Željezo je također izuzetno važno za poboljšanje zdravlja mišića. Pomaže u proizvodnji mioglobina (mišićnog proteina) koji prenosi kisik iz hemoglobina i pohranjuje ga u mišićne stanice (6). Na taj način pomaže u kontrakciji mišića.
Natrag na Toc
7. Doprinosi razvoju mozga
Slika: Shutterstock
Novopečene majke moraju se pobrinuti da njihova djeca imaju prehranu bogatu željezom kako bi osigurala zdrav razvoj mozga. Prema istraživanju Seminara za dječju neurologiju, kognitivni, motorički, socijalno-emocionalni i neurofiziološki razvoj u dojenčadi koja pati od anemije s nedostatkom željeza niži je od one koja nije (7). Studija tako naglašava važnost prevencije nedostatka željeza za poboljšanje zdravlja mozga.
Natrag na Toc
8. Osigurava zdravu trudnoću
Slika: Shutterstock
Liječnici preporučuju trudnicama da povećaju unos željeza iz izvora hrane ili dodataka. Studija Cochraneove baze podataka sustavnih pregleda izvještava da prenatalni dodaci željeza pomažu u smanjenju rizika od male porođajne težine i sprječavaju majčinu anemiju tijekom trudnoće (8). Trudnice bi trebale uzimati 27 miligrama željeza dnevno (https://ods.od.nih.gov/factsheets/Iron-HealthProfessional/). Dodaci željezu najbolje se apsorbiraju ako se dodaju hrani bogatoj vitaminom C, poput soka od naranče, grejpa i rajčice.
Natrag na Toc
9. Jača imunitet
Slika: Shutterstock
Još jedna čudesna zdravstvena dobrobit željeza je njegova sposobnost jačanja imuniteta. Prema Institutu Linus Pauling, željezo je vrlo korisno za brojne imunološke funkcije poput diferencijacije i proliferacije T limfocita i stvaranja reaktivnih vrsta kisika koje se bore protiv patogena (9).
Natrag na Toc
10. Ublažava sindrom nemirnih nogu
Slika: Shutterstock
Sindrom nemirnih nogu (RLS), neurološki poremećaj pokreta, stvara potrebu za opetovanim pomicanjem nogu. Ti se osjećaji dodatno pojačavaju u mirovanju i stoga uzrokuju poremećen san. Studija koju su proveli Age and Aging otkrila je da nedostatak željeza (sa ili bez anemije) može potaknuti RLS u starijih osoba (10). Uzimanje dodataka željeza tako može ublažiti njegove simptome.
Natrag na Toc
11. Pruža oslobađanje od predmenstrualnih simptoma
Studije sugeriraju da visok unos željeza može pružiti olakšanje predmenstrualnim simptomima poput vrtoglavice, promjena raspoloženja, hipertenzije itd. Prema istraživanju provedenom na Sveučilištu Massachusetts u Amherstu, žene koje uživaju prehranu bogatu željezom imaju 30 do 40 posto niži rizik od PMS-a u usporedbi sa ženama koje konzumiraju manje željeza (11).
Natrag na Toc
Izvori željeza
Evo glavnih izvora hrane iz kojih možete dobiti dnevnu dozu željeza:
Izvori hema (životinjski): Ovo su najbolji izvori za povećanje i održavanje dobre razine željeza u vašem tijelu.
- Goveđa jetra
- Pileća jetra
- Dagnje
- Kamenice
- Janjetina
- šunka
- Teletina
- Tuna
Neheme (biljni) izvori: Te se izvore željeza tijelo manje apsorbira i zahtijeva apsorpciju vitamina C u većim količinama.
- Tofu
- Grah
- Sjemenke bundeve
- Lisnato zeleno povrće
- Cjelovite žitarice
- Repa
- Suho voće
- Mahunarke
- Leća
- Jaja
- Mliječni proizvodi
Starosno i spolno mudri dnevni unos željeza
Prema Institutu Linus Pauling, sljedeći je preporučeni prehrambeni unos željeza: