Sadržaj:
- Sadržaj
- Koje su zdravstvene prednosti zobi?
- 1. Poboljšati zdravlje srca
- 2. Pomoć u liječenju dijabetesa
- 3. Može vam pomoći ublažiti zatvor
- 4. Pomozite u borbi protiv raka
- 5. Pomozite u liječenju hipertenzije
- 6. Poboljšati imunitet
- 7. Može li pomoći u mršavljenju
- 8. Promovirajte zdravlje kostiju
- 9. Poboljšajte kvalitetu spavanja
- 10. Ublažite simptome menopauze
- 11. Pojačajte energiju
- Imaju li dobrobiti i za kožu?
- 12. Pomaganje u liječenju akni
- 13. Liječite suhu i svrbež kože
- 14. Vlažite kožu
- 15. Osvijetlite kožu
- 16. Liječite otrovni bršljan ili pileće boginje
- 17. Djelujte kao prirodno sredstvo za čišćenje
- 18. Zaštitite kožu
- A kosa?
- 19. Liječite perut
- 20. Pomozite u borbi protiv gubitka kose
- 21. Poboljšati izgled kose
- 22. Odlično se potrudite za plavu kosu
- Što još moram znati o zobi?
- Njihova povijest?
- Koje su hranjive tvari u zobi?
- Što je s receptima?
- 1. Čokoladne zobene pahuljice
- Što trebaš
- Upute
- 2. Smoothie od banane zobi
- Što trebaš
- Upute
- 3. Zobena kaša od jabučne pite
- Što trebaš
- Upute
- Odabir i pohrana
- Izbor
- Skladištenje
- Bilo koja druga upotreba zobi? A kako kuhati?
- Jelo
- Kuhanje
- Zabavne činjenice? Bilo koji?
- Gdje mogu kupiti zob?
- Zanima me ima li i zob nuspojave
- Zaključak
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
- Reference
Jedan od najpoznatijih izbora za doručak - zob. A takvi su s razlogom. Zob je vrsta zrna žitarica poznata po svom sjemenu. Osim za prehranu ljudi, zob se koristi i kao hrana za stoku. A zobena kaša je ono što se pravi od zobi - zobi koja je mljevena, mljevena, valjana ili rezana u čeliku.
Sadržaj
- Koje su zdravstvene prednosti zobi?
- Imaju li dobrobiti i za kožu?
- A kosa?
- Što još moram znati o zobi?
- Njihova povijest?
- Koje su hranjive tvari u zobi?
- Što je s receptima?
- Odabir i pohrana
- Bilo koja druga upotreba zobi? A kako kuhati?
- Zabavne činjenice? Bilo koji?
- Gdje mogu kupiti zob?
- Zanima me ima li i zob nuspojave
Koje su zdravstvene prednosti zobi?
Ova žitarica koja se obično jede kao doručak dolazi prepuna hranjivih sastojaka. Prehrambena vlakna (beta-glukan je najvažniji od toga) i minerali prisutni u zobi pomažu u sprječavanju brojnih opasnih stanja poput bolesti srca, dijabetesa, pretilosti, pa čak i raka. Oni također poboljšavaju zdravlje vaše kože i kose.
1. Poboljšati zdravlje srca
Zob sadrži moćno vlakno zvano beta-glukan koje pomaže u snižavanju razine kolesterola. Beta-glukan je glavna komponenta topivih vlakana u zobi, a smanjuje loš kolesterol bez utjecaja na razinu dobrog kolesterola (1). Antioksidanti u zobi (avenanthramidi i fenolne kiseline) djeluju zajedno s vitaminom C kako bi spriječili oksidaciju LDL-a, što također može uzrokovati bolesti srca (2).
Zobene mekinje također sadrže vitamin E, još jedan hranjivi sastojak za zdravlje srca. Još je zanimljivije da zobene mekinje sadrže više vlakana (15 do 26 posto) od zobenih pahuljica (7 posto). U jednoj je studiji unos zobenih mekinja povezan sa smanjenjem prosječnog ukupnog kolesterola za 12 posto (3).
Prema drugom australskom istraživanju, zobena vlakna učinkovitija su u snižavanju razine kolesterola od pšeničnih vlakana. Studija također navodi da zobena kaša ili mekinje doista mogu smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti (4). Zobene mekinje pomažu i blokiranjem apsorpcije onih tvari u crijevima koje mogu pridonijeti srčanim bolestima (5).
Prema Harvard Medical School, zob je najbolji oblik cjelovitih žitarica za snižavanje razine kolesterola. A da biste u prehranu uključili više zrna od cjelovitih žitarica, možete isprobati inačicu izrezanog u čelik (6). Prema izvješću Sveučilišta Wisconsin Madison, beta-glukan, koji je ekskluzivan za zob, također djeluje kao kemikalija zdrava za srce (7).
2. Pomoć u liječenju dijabetesa
Zob ima nizak glikemijski indeks, a visok sadržaj vlakana pomaže u regulaciji razine šećera u krvi. Također, zob, bogata vlaknima, polako se probavlja. Hrana koja se brzo probavi može uzrokovati brze skokove šećera u krvi - što otežava upravljanje skokovima šećera u krvi. Zobene pahuljice čine sadržaj želuca mnogo gušćim, čime se polako probavljaju. Prema jednoj studiji, zobene pahuljice također mogu smanjiti doze inzulina.
Prema jednoj studiji, konzumacija zobi povoljno utječe na profile glukoze i lipida u bolesnika s dijabetesom tipa 2 (8). Također je utvrđeno da beta-glukani u zobi smanjuju koncentraciju glukoze u krvi nakon konzumacije (9). Brojne studije također su nagovijestile da zob ili hrana obogaćena zobi mogu značajno smanjiti postprandialnu hiperglikemiju. Također, nisu sve vrste zobi dobre. Klonite se aromatiziranih ili instant sorti - one su napunjene šećerom i nude suprotno od onoga što tražite (10).
Zob možete koristiti kao zamjenu za krušne mrvice u svojim receptima.
3. Može vam pomoći ublažiti zatvor
Slika: Shutterstock
Budući da je zobena kaša bogata vlaknima, ona također može pomoći u ublažavanju zatvora. Također je utvrđeno da zob povećava masu stolice, a time liječi zatvor. Mogu čak igrati zaštitnu ulogu protiv karcinoma debelog crijeva (11).
U drugoj studiji utvrđeno je kako zobene mekinje poboljšavaju zatvor i bioraspoloživost B12 u starijih odraslih osoba (12).
Zob je bogata netopivim vlaknima. To se posebno odnosi na čelik izrezanu i staromodnu valjanu zob. Netopljiva vlakna vrlo su dobra za zdravlje crijeva, a jedna od njegovih prednosti je liječenje zatvora.
Međutim, određene osobe prijavile su simptome zatvora nakon što su jele zobene pahuljice. Razlog bi mogao biti taj što zobena kaša u određenim okolnostima može uzrokovati crijevne plinove. Zob također sadrži velike količine topivih vlakana, što može rezultirati pretjeranim plinovima.
4. Pomozite u borbi protiv raka
Antioksidanti u zobi mogu pomoći u borbi protiv raka. A vlakna u zobi mogu spriječiti rak rektuma i debelog crijeva (kao što je već spomenuto). Iako postoje ograničena istraživanja o vrsti zobene kaše koja pomaže u borbi protiv raka, bolje je držati se sorte s kojom se osjećate ugodno.
Skup od 12 studija u kojima je sudjelovalo preko 800 000 ljudi otkrilo je da uzimanje velike zdjele kaše (drugo ime za zob) dnevno može smanjiti rizik od smrti od raka za čak 20 posto. Konzumacija vlakana također može smanjiti rizik od raka crijeva (13).
Ovdje opet govorimo o avenanthramidima, posebnim spojevima koji su prisutni u zobi. Posjeduju protuupalna svojstva i dio su obrambenog mehanizma biljke zobi. Utvrđeno je da ovi spojevi inhibiraju rast stanica raka, a da ne štete zdravim (14).
5. Pomozite u liječenju hipertenzije
Utvrđeno je da konzumacija zobi smanjuje sistolički krvni tlak za 7,5 bodova, a dijastolički krvni tlak za 5,5 bodova. Ne samo da smanjuje krvni tlak, već smanjuje rizik od srčanih bolesti za 22 posto. U tu svrhu možete odabrati kuhanu (ne-instant) i organsku zobene pahuljice.
Dodavanje zobi uobičajenoj prehrani hipertenzivnih bolesnika imalo je blagotvorne učinke. Studija je zaključila da bi topiva zob bogata vlaknima mogla biti učinkovita dijetalna terapija za prevenciju i liječenje hipertenzije (15). Drugo istraživanje sugerira da prehrana bogata zobi može smanjiti potrebu za antihipertenzivnim lijekovima (16). Beta-glukan u zobi također pokazuje blagotvorne učinke na metabolizam ugljikohidrata i razinu krvnog tlaka kod pretilih osoba (17).
Zobene pahuljice poznate su i kao ugodna hrana. Smanjuje razinu hormona stresa i pojačava serotonin - to izaziva osjećaj smirenosti (18). Sve to također pridonosi niskom krvnom tlaku.
6. Poboljšati imunitet
Beta-glukan u zobene pahuljice može poboljšati vašu razinu imuniteta. Većina imunoloških stanica u vašem tijelu ima posebne receptore koji su dizajnirani da apsorbiraju beta-glukan. To pokreće aktivnost bijelih krvnih stanica i štiti od bolesti. Zob je također bogata selenom i cinkom koji igraju ulogu u borbi protiv infekcija.
Prema norveškoj studiji, beta-glukan u zobi daleko je snažniji od ehinaceje (sjevernoamerički cvijet popularan zbog svojih ljekovitih svojstava). Spoj može ubrzati zacjeljivanje rana i učiniti antibiotike učinkovitijima u ljudi.
Utvrđeno je i da unos beta-glukana poboljšava imunitet nakon stresa pri vježbanju (19). Ovaj spoj također pomaže nadoknaditi respiratorne infekcije nakon stresa nakon vježbanja. Beta-glukani također poboljšavaju sposobnost makrofaga, neutrofila i prirodnih stanica ubojica - što ih čini još učinkovitijima u borbi protiv širokog spektra mikroba poput bakterija, virusa i gljivica (20).
Beta-glukani se također koriste za poboljšanje imuniteta kod osoba koje pate od sindroma kroničnog umora ili fizičkog ili emocionalnog stresa. Oni također poboljšavaju imunološku razinu tijekom intenzivnih tretmana poput kemoterapije ili zračenja (21).
Rano uvođenje zobi također je povezano sa smanjenim rizikom od astme (22). Drugo istraživanje otkriva da bebe koje se hrane kašicama mogu biti zaštićene od astme. Rizik od dječje astme može se smanjiti za dvije trećine ako se bebe hrane zobom u prvih pet mjeseci od rođenja. To se može pripisati protuupalnim svojstvima zobi (23).
7. Može li pomoći u mršavljenju
Slika: Shutterstock
Zob nudi pogodnosti mršavljenja - još više ako kupujete običnu zob bez ikakvih dodatnih aroma. Budući da pakirana zobena kaša dolazi puna šećera.
Zob je, kao što smo već vidjeli, puna vlakana. Može se osjećati sito dulje vrijeme i obeshrabriti vas od binginga. Prema tajvanskoj studiji, zob sprječava pretilost i raspodjelu trbušne masti. A ako se uzima kao dnevni dodatak, zob može djelovati i kao pomoćna terapija za metaboličke poremećaje (24).
Također je utvrđeno da trenutna zobena kaša povećava sitost i unos energije u usporedbi s gotovom žitaricom za doručak na bazi zobi. Zbog toga hranu u prehrani možete zamijeniti zobene pahuljice i duže ostati siti (25). Jednostavno rečeno, zob vas može napuniti.
Studije su također otkrile da prehrana bogata cjelovitim žitaricama poput zobi može pomoći u regulaciji tjelesne težine. Velika potrošnja cjelovitih žitarica obrnuto je povezana s indeksom tjelesne mase (26).
Zob također može upiti vodu, što dodatno dodaje njenim zasitnim svojstvima. A beta-glukan u zobi može odgoditi pražnjenje želuca.
Poznato je da čak i voda od zobenih pahuljica pomaže u gubitku kilograma. Sve što trebate je jedna šalica zobi, par štapića cimeta i dvije litre vode. Izmiješajte sve. Možete je konzumirati na prazan želudac cijeli mjesec prije nego što vidite rezultate. I, naravno, to mora biti popraćeno pravilnom prehranom i vježbanjem.
8. Promovirajte zdravlje kostiju
Zob nudi mnoštvo minerala neophodnih za zdravlje kostiju. Zob izrezana u čeliku daje prednost valjanoj sorti, jer ona ima manju izloženost zraku i manja je vjerojatnost da užegne. Međutim, pokušajte izbjegavati instant zobene pahuljice jer vrlo brzo mogu užegnuti.
Sljedeći važan mineralni zob bogat je silicijem. Ovaj mineral ima ulogu u formiranju i održavanju kostiju. Silicij također može pomoći u liječenju postmenopauzalne osteoporoze (27).
Međutim, prema izvješću Sveučilišta Pennsylvania, zob može ometati apsorpciju kalcija (28). Stoga se prije uzimanja zobi u tu svrhu posavjetujte sa svojim liječnikom.
9. Poboljšajte kvalitetu spavanja
Aminokiseline i druge hranjive tvari u zobi pomažu u stvaranju melatonina, kemijske tvari koja inducira san (29). A kad se pomiješa s mlijekom ili medom, zob postane prekrasan međuobrok prije spavanja.
Zrna od cjelovitih žitarica također potiču proizvodnju inzulina, koji pomaže živčanim putovima da prime triptofan. Triptofan je aminokiselina koja djeluje kao sedativ na mozak. Zob je također bogata vitaminom B6, koji pomaže u smanjenju stresa (jedan od glavnih uzroka nesanice). Kombinacija zobi s mlijekom i bananama može dodatno pomoći vašem tijelu da se opusti.
Ugljikohidrati u zobi također oslobađaju serotonin, hormon koji se osjeća dobro i koji smanjuje stres i osjeća se smireno (30).
10. Ublažite simptome menopauze
Povećani unos vlakana može ublažiti razdražljivost izazvanu tijekom menopauze, a zob u tom pogledu može učiniti čuda.
Ali tu je kvaka - zob sadrži lignane, vrstu fitoestrogena. I studije nisu sigurne u korisne učinke fitoestrogena tijekom menopauze (31). Također, kuhanje zobenih pahuljica tjedan dana može povećati izlučivanje i usporiti metabolizam kod nekih ljudi. Ako imate takve učinke, prijeđite na ribu basmati i povrće na pari i posavjetujte se s liječnikom.
11. Pojačajte energiju
Budući da su ugljikohidrati primarni izvor energije u tijelu, a budući da je zob bogata ugljikohidratima, oni pružaju energetski poticaj kad se konzumiraju odmah ujutro. Ali ne brinite - zob se puno sporije apsorbira u tijelu, a to vam daje dugotrajniji poticaj (osim što ne povisuje razinu šećera u krvi). A vitamini B u zobi (poput tiamina, niacina i folata) zajedno pomažu vašem tijelu da metabolizira energiju.
Natrag na TOC
Imaju li dobrobiti i za kožu?
Jako puno. Zob pomaže u prevenciji akni i poboljšava ten. Djeluju čak i kao prirodno sredstvo za čišćenje kože. Vaša omiljena kaša (ili zob) ima izvrsne prednosti za vaše lice - maska za lice od zobenih pahuljica učinila bi trik.
12. Pomaganje u liječenju akni
Slika: Shutterstock
Zobene pahuljice mogu upiti višak ulja na vašoj koži i pomoći u liječenju akni. Samo trebate skuhati pola šalice zobenih pahuljica u trećini šalice vode i pustiti da se ohladi. Nanesite gustu pastu na zahvaćena područja na licu. Ostavite da djeluje oko 20 minuta, nakon čega možete isprati toplom vodom. Ovu masku možete napraviti i od rajčice ili bjelanjaka ili luka. Ovo nije ništa drugo do sredstvo za pranje lica od zobenih pahuljica koje možete pripremiti kod kuće.
Piling od zobenih pahuljica također može dobro djelovati u liječenju akni. Piling uklanja mrtve stanice kože i polira vašu kožu. Također smanjuje mrlje i omekšava vašu kožu. Za piling trebate po jednu žlicu sitno mljevene zobene pahuljice, sitno mljevenog smeđeg šećera, sirovog meda i organskog ulja jojobe. Također možete dodati po nekoliko kapi esencijalnog ulja lavande ili geranija. Promiješajte sve sastojke. Nanesite malu količinu ovog pilinga na vlažno lice i umasirajte malim kružnim pokretima. Možete ga ostaviti da djeluje oko 10 minuta, a zatim isperite toplom vodom. Osušite.
Sapun od zobenih pahuljica također može pomoći. Možete kupiti gotov sapun ili napraviti vlastiti (otopite sapun bez mirisa, pomiješajte zobene pahuljice i pustite da se ohlade). Sapun djeluje kao prirodni piling i upija višak ulja bez prekomjernog isušivanja kože.
Zobene pahuljice sadrže cink koji smanjuje upalu i ubija bakterije koje uzrokuju akne. Dodatak cinka također može pomoći u smanjenju lezija od akni (32).
Međutim, određena izvješća navode da zob može pogoršati akne. Prije upotrebe zobi za liječenje vašeg stanja konzultirajte se sa svojim dermatologom (33).
13. Liječite suhu i svrbež kože
Zobena kaša, prema studiji, pokazuje izravna antioksidativna i protuupalna svojstva - a to može pomoći u liječenju svrbeža povezanog sa suhom i nadraženom kožom (34).
Čak i zobena kaša može pomoći. Pospite vodu za kupanje soda bikarbonom i nekuhane zobene pahuljice. Možete koristiti i koloidnu zobene pahuljice - to su fino mljevene zobene pahuljice posebno izrađene za kadu. Namočite u vodi za kupanje oko 15 minuta, a zatim se osušite. Nanesite hidratantnu kremu dok je vaša koža vlažna (35).
Zobene pahuljice u prahu ili zobeno brašno mogu učiniti čuda i na vašoj koži. Možete jednostavno stopiti zob u prah, a zatim je pomiješati s vrućom vodom kako bi nastala pasta. Nanesite ga na kožu i ostavite da djeluje 15 minuta. Isperite normalnom vodom.
A onda imamo i zobeno mlijeko - što nije ništa drugo do zobene pahuljice natopljene vrućom vodom (koje se pretvaraju u kremasto zobeno mlijeko). Ovo ovseno mlijeko možete koristiti za kožu.
14. Vlažite kožu
Zob može ukloniti mrtve stanice kože i djelovati kao prirodna hidratantna krema. A beta-glukan koji sadrže tvori fini film na vašoj koži. Također prodire duboko u kožu i nudi prijeko potrebnu vlagu.
Jednostavno pomiješajte 2 šalice zobi s 1 šalicom mlijeka i 1 žlicom meda. Nanesite na kožu i ostavite da djeluje oko 15 minuta. Isperite hladnom vodom.
Za kožu možete koristiti i ekstrakt zobi.
15. Osvijetlite kožu
Činjenica da se zob koristi u proizvodima poput pilinga za tijelo, sapuna i piling krema govori nam koliko blagotvorna može biti. Za posvjetljivanje kože svako jutro možete koristiti zob za lice (mješavinu zobene praha i mlijeka).
16. Liječite otrovni bršljan ili pileće boginje
Tisućama godina zobene pahuljice koriste se za liječenje otrovnog bršljana i simptoma vodenih kozica. Za ublažavanje svrbeža uzrokovanog otrovnim bršljanom ili pilećim kozicama ulijte zobeno brašno na gazu. Svežite ovo oko slavine za kadu i povremeno istiskujte vodu za mlaku kupku. Torbicu također možete utrljati na područja koja vas svrbe.
17. Djelujte kao prirodno sredstvo za čišćenje
Zob sadrži spojeve zvane saponini koji djeluju kao prirodno sredstvo za čišćenje i uklanjaju prljavštinu i ulje iz pora. I usput, ne izazivaju iritaciju.
Možete pripremiti zobene mlijeko (namakanjem zobi u vodi) koje djeluje kao prirodno sredstvo za čišćenje i tonik. Nanesite mlijeko na lice pomoću pamučne podloge nakon pranja lica.
Kupku od zobenih mekinja možete koristiti i za čišćenje kože. Stavite pola šalice smotanog zobi u krpu i zavežite ga u malu vrećicu. Stavite ovu vrećicu u kadu i pritisnite dok ne iscuri svo mlijeko. Ovo možete koristiti na tijelu i licu (umjesto sapuna) za blago ribanje.
18. Zaštitite kožu
Proteini u zobenih pahuljicama održavaju prirodnu barijeru kože. Oni čak štite vašu kožu od jakih zagađivača i kemikalija. Mazive masti u zobi pomažu u UV zaštiti.
Natrag na TOC
A kosa?
Iznenađujuće, zob ima koristi i za vašu kosu. Hranjive sastojke u njima čine vašu kosu jačom, a vlasište zdravijim. Također ga čine sjajnijim i svilenkastim.
19. Liječite perut
Slika: Shutterstock
Treba vam samo 1 šalica zobenih pahuljica. Zobene pahuljice ulijte u blender i sameljite ih na srednje jakoj temperaturi (dok ne dobijete fini prah). Pomiješajte ovu mljevenu zobene pahuljice s 2 šalice kipuće vode. Miješajte dok se zobene pahuljice potpuno ne otope. Ostavite smjesu da odstoji oko 10 minuta. Izlijte ovu smjesu kroz sito u posudu srednje veličine.
Ovoj smjesi dodajte 1 žlicu limunovog soka i 1 žličicu jabučnog octa. Dobro promiješati. Možete imati limunov sok ako imate kosu tretiranu bojom. Sada dodajte 20-ak kapi svog omiljenog esencijalnog ulja u posudu i promiješajte. Cijelu smjesu možete uliti u praznu bočicu šampona. Za njegovu upotrebu navlažite kosu mlakom vodom i unesite proizvod u vlasište. Ostavite da djeluje 2 minute i isperite kao i obično.
Ovaj šampon od zobenih pahuljica također tretira vlasište koje svrbi i sprječava višak ulja i prljavštine.
20. Pomozite u borbi protiv gubitka kose
Svojstva zobi koja pomažu u liječenju peruti također pomažu u sprječavanju gubitka kose. Da biste napravili masku za kosu od zobenih pahuljica koja tretira gubitak kose, trebate po 1 žlicu zobenih pahuljica, svježeg mlijeka i badema. Pomiješajte sve sastojke da nastane glatka pasta. Samo trebate osigurati da vam se kosa ne zapetlja prije upotrebe ove maske. Nježno nanesite na kosu i ostavite da djeluje oko 20 minuta. Isperite mlakom vodom.
Ova maska jača folikule dlake i čini vašu kosu jačom.
Zob je također bogata omega-6 masnim kiselinama koje pomažu popraviti oštećenu kosu (36).
21. Poboljšati izgled kose
Izgled vaše kose važan je koliko i snaga. Za upotrebu zobi za poboljšanje izgleda kose trebaju vam samo 3 žlice obične zobi, ½ šalice mlijeka i po 1 žlica kokosovog ulja i meda. Sve sastojke dobro izmiješajte. Nanesite masku na kosu i vlasište i ostavite da djeluje 30 minuta. Šamponirajte kosu kao i obično.
Ova maska čini vašu kosu sjajnom, a također daje svilenkastost vašim kosi. Vlaži i vašu kosu.
22. Odlično se potrudite za plavu kosu
Ne brinite ako imate plavu kosu. Mljeveni zob može poslužiti kao izvrstan šampon za plavokose ljepotice. Jednostavno morate utrljati malo mljevene zobi po tjemenu, a četkicom od čekinja nježno izbrišite višak zobi.
To je dugačak popis pogodnosti. Ali sigurno da neće naštetiti ako saznate malo više o zobi!
Natrag na TOC
Što još moram znati o zobi?
Također morate znati o različitim vrstama zobi:
Zobene mekinje - ovo je prvi dio zrna zobi koji se prerađuje. Mljeveni je iz trupa koji je prepun vlakana, proteina, željeza i magnezija. Prilično je niskokaloričan i vrlo jednostavan za kuhanje.
Zobena krupica - To je ono što se nalazi unutar trupa zobenog zrna. Tekstura mu je slična gušćem zrnu riže.
Rezana zob od čelika - To je ništa drugo do zobena krupica nasjeckana na komade. Naziva se i irski zob, potrebno im je oko 20 minuta da kuhaju na ploči štednjaka. Jedna četvrtina šalice zrezane zobi od čelika ima jednaku hranjivu vrijednost kao pola šalice nekuhane zamotane zobi (o tome ćemo raspraviti).
Škotska zob - To je sitnije mljevena zob izrezana u čeliku. Imaju najjedanstveniji okus i prirodnu slatkoću svih vrsta.
Valjana zob (zvana i staromodna zob) - iako je najobrazovnija od svih vrsta, ipak ima dobru hranjivu vrijednost. To je vrsta zobene kaše koju biste obično pronašli u paketima kupljenim u trgovini (osim ako nije drugačije naznačeno). Nakon kuhanja postaju manje žvakaći zbog toga koliko su tanko razvaljani.
Zobene brašno - Ovo je brašno mljeveno od cjelovite zobene krupice, škotske zobi ili zobi izrezane od čelika. Mljeveni je dok potpuno ne omekša.
Razlika između češnjaka i valjane zobi (dvije uobičajene vrste) je u tome što se prva sječe na komade, treba joj najduže da se kuha i ima zubnu i žvakaću teksturu. Potonji izgledaju ravno i nepravilno okrugli te se mogu brže kuhati.
Dolazeći na suhu zob u odnosu na kuhanu zob, potrebno je samo pola šalice prve da bi se napravila jedna šalica druge. Šalica kuhane zobene kaše zadovoljava oko 12 posto dnevnih potreba za tiaminom, dok jedna šalica suhe zobene kaše daje oko 25 posto.
Suha zobena kaša sadrži veće koncentracije drugih minerala poput željeza, magnezija, fosfora, cinka, bakra, mangana i selena.
Lijepo. Ali što je s…
Natrag na TOC
Njihova povijest?
Ljudi koji su prvi počeli uzgajati pšenicu i ječam (još 12000. godine prije Krista) nisu bili impresionirani zobi. Upravo su ih smatrali dosadnom kulturom. Ali bilo je to 2000. godine prije Krista u Skandinaviji i Poljskoj, gdje su ljudi primijetili da zob raste puno bolje od tamošnje pšenice. Otprilike 1500. godine prije Krista, poljoprivrednici u sjevernoj Europi (koja je hladnija i vlažnija, a time i pogodna za rast zobi) počeli su namjerno uzgajati zob.
Za vrijeme Rimskog carstva ljudi su također uzgajali i jeli zob u Italiji. Do srednjeg vijeka zob je putovao u Veliku Britaniju. Škotski doseljenici donijeli su zob u Sjevernu Ameriku 1600. godine poslije Krista, gdje su ljudi u početku uzgajali zob za jelo konja. A onda se usjev proširio na ostatak svijeta.
Blagodati koje ste upravo vidjeli su zbog hranjivih sastojaka koje zob sadrži.
Natrag na TOC
Koje su hranjive tvari u zobi?
Prehrambene činjeniceVeličina posluživanja 156g | ||
---|---|---|
Količina pri serviranju | ||
Kalorije 607 | Kalorije od masti 90 | |
% Dnevne vrijednosti * | ||
Ukupno masti 11g | 17% | |
Zasićene masti 2g | 9% | |
Trans masti | ||
Kolesterol 0mg | 0% | |
Natrij 3mng | 0% | |
Ukupni ugljikohidrati 103g | 34% | |
Dijetalna vlakna 17g | 66% | |
Šećeri | ||
Proteini 26g | ||
Vitamin A | 0% | |
Vitamin C | 0% | |
Kalcij | 8% | |
Željezo | 41% | |
Vitamini | ||
Količine po odabranoj porciji | % DV | |
Vitamin A | 0,0IU | 0% |
Vitamin C | 0,0 mg | 0% |
Vitamin D | - | - |
Vitamin E (alfa tokoferol) | - | - |
Vitamin K | - | - |
Tiamin | 1,2 mg | 79% |
Riboflavin | 0,2 mg | 13% |
Niacin | 1,5 mg | 7% |
Vitamin B6 | 0,2 mg | 9% |
Folat | 87,4mcg | 22% |
Vitamin B12 | 0,0mcg | 0% |
Pantotenska kiselina | 2,1 mg | 21% |
Kolin | - | |
Betaine | - | |
Minerali | ||
Količine po odabranoj porciji | % DV | |
Kalcij | 84,3 mg | 8% |
Željezo | 7,4 mg | 41% |
Magnezij | 276mg | 69% |
Fosfor | 816mg | 82% |
Kalij | 669mg | 19% |
Natrij | 3,1 mg | 0% |
Cinkov | 6,2 mg | 41% |
Bakar | 1,0 mg | 49% |
Mangan | 7,7 mg | 383% |
Selen | - | - |
Fluorid | - |
Govoreći o cjelovitoj zobi i cjelovitoj pšenici, prva sorta sadrži endosperm, mekinje i klice - dok je druga vrsta pšenice cjelovitog zrna. Oboje su prepuni hranjivih sastojaka.
A kada dođemo do smeđe riže i zobenih pahuljica, iako su oboje zdravi, postoje određena područja na kojima svaki od njih ima prednost. Zob ima manje kalorija (1 šalica kuhane zobi sadrži 145 kalorija) od smeđe riže (1 šalica sadrži 216 kalorija). Zob također nudi manje ugljikohidrata. Međutim, smeđa riža nudi više količine niacina i B6, dok zob sadrži dvostruku količinu željeza. Smeđa riža sadrži nešto višu razinu magnezija i mangana.
Zob sadrži vrlo malo šećera (0,5 grama šećera na svakih 100 grama zobi). A svakih 100 grama zobi sadrži oko 7 grama masti.
A sada…
Natrag na TOC
Što je s receptima?
Zobni recepti jednostavno su ukusni. I zdrava. Naši najpopularniji odabiri uključuju čokoladne zobene pahuljice, smoothie od zob od banane i zobene pahuljice od jabučne pite.
1. Čokoladne zobene pahuljice
Slika: Shutterstock
Što trebaš
- ½ šalica čipsa od čokolade
- 1 šalica pšeničnog brašna
- 1/3 šalice kondenziranog mlijeka bez masti
- ½ žličica praška za pecivo
- ½ šalica staromodne zobi
- ½ žličica sode bikarbone
- ¼ žličica soli
- ¼ šalice ulja repice ili soje
- ¾ šalice smeđeg šećera
- 1 žličica vanilije
- 1 jaje
- 2 žlice staromodne zobi
- 2 žličice omekšanog maslaca
Upute
- Zagrijte čips od čokolade i mlijeko u teškoj šerpi na laganoj vatri. Nastavite miješati dok se čokolada ne otopi. Stavi ga sa strane. Sada zagrijte pećnicu na 350 o F. Poprskajte četvrtastu posudu sprejem za kuhanje.
- Pomiješajte brašno, pola šalice zobi, prašak za pecivo, sodu bikarbonu i sol u velikoj zdjeli. Staviti na stranu. Umješajte ulje, smeđi šećer, vaniliju i jaje u srednjoj posudi pomoću vilice dok smjesa ne postane glatka. Umiješajte to u smjesu brašna dok se sve dobro ne sjedini. Odvojite pola šalice tijesta za preljev.
- Pretapajte preostalo tijesto u tavu i po njemu rasporedite smjesu čokolade. Dodajte 2 žlice zobi i maslac u izdvojeno tijesto. Miješajte vilicom dok smjesa ne postane mrvičasta. Male kašike zobene smjese ravnomjerno ispustite preko čokoladne smjese.
- Pecite oko 20 minuta ili dok gornja strana ne postane čvrsta i zlatna. Ostavite da se hladi oko pola sata.
- Poslužiti.
2. Smoothie od banane zobi
Što trebaš
- ¼ šalica staromodne zobi
- ½ šalica običnog nemasnog jogurta
- 1 banana, narezana na trećine
- ½ šalica mlijeka bez masti
- ¼ žličica mljevenog cimeta
- 2 žličice meda
Upute
- Sve sastojke i pire kombinirajte dok ne dobijete glatku smjesu.
- Poslužite odmah.
3. Zobena kaša od jabučne pite
Što trebaš
- 1 šalica staromodne zobi
- 2 šalice bademovog mlijeka
- 1 tanko narezana jabuka
- 2 žličice cimeta i javorovog sirupa
- 1 šalica nezaslađenog umaka od jabuka
Upute
- Na srednje tepsiji kombinirajte zob, bademovo mlijeko, cimet i javorov sirup. Zagrijavajte na slabom plamenu dok se većina mlijeka ne upije.
- Dodajte umak od jabuka i dobro promiješajte.
- Pričekajte dok se sve mlijeko i umak od jabuka ne upije (može potrajati oko 20 minuta).
- Maknite s vatre i poslužite.
Ovo je jedan recept za zobene pahuljice za mršavljenje. Pojačava vaš metabolizam i pomaže u naporima za smanjenje težine.
A sada, krećemo prema važnom odjeljku…
Natrag na TOC
Odabir i pohrana
Izbor
Pravilan odabir je presudan kako biste osigurali maksimalnu korist od ove žitarice.
- Zob je poželjno kupiti u malim količinama, jer ovo zrno ima veći udio masti od ostalih žitarica, a time brže užeže.
- Danas je zob dostupna u pretpakiranim kontejnerima, kao i u kantama za smeće.
- Dok kupujete zobene pahuljice, uvijek pogledajte popis sastojaka na paketu kako biste bili sigurni da proizvod ne sadrži sol, šećer ili druge aditive.
- Uvijek radije kupite valjanu zob ili zobene pahuljice u zdravstvenim radnjama.
- Kada kupujete iz rasutih kanti, osigurajte da su posude prekrivene i da nemaju smeća i vlage. Trgovina bi trebala imati dobar promet proizvoda kako bi se osiguralo da je proizvod svjež.
Skladištenje
Pravilno skladištenje također je vitalni faktor koji osigurava da proizvod zadrži svježinu i okus dok se ne upotrijebi.
- Valjanu zobene pahuljice, kao i sve ostale žitarice, treba držati u hermetički zatvorenoj posudi kako bi se spriječilo prodiranje vlage i gamadi.
- Treba ga čuvati u hladnom i tamnom ormariću do tri mjeseca ili u hladnjaku do šest mjeseci.
- Zobene mekinje imaju visok udio ulja i stoga ih treba hladiti u hladnjaku.
- Zobeno brašno ima nešto duži rok trajanja u odnosu na pšenično brašno jer zob sadrži prirodni antioksidans koji obeshrabruje užeglost
- Zobene brašno treba staviti u hladnjak i upotrijebiti u roku od tri mjeseca. Obavezno upotrijebite zobene pahuljice u roku valjanosti označenom na pakiranju.
I…
Natrag na TOC
Bilo koja druga upotreba zobi? A kako kuhati?
Dolje su dati drugi savjeti za jelo i kuhanje zobi.
Jelo
Čelično izrezana zob: Smatra se najprikladnijom za doručak, u osnovi se radi o cjelovitoj zobenoj krupici koja je kuhana na pari i izrezana na komade. Ova nepljoštena, čelik izrezana zob je gruba. Stoga se mogu namočiti preko noći u vrućoj vodi i kuhati ujutro kako bi se napravio biserni, žvakaći cjeloviti doručak. Također se mogu miješati i najhranjivija su od zobi.
Instant zob: dostupan je u trgovinama u malim pakiranjima i smatra se najmanje hranjivim zbog šećera i aditiva. Konzistencije su poput brašna i teško se obrađuju, kuhaju na pari, valjaju, dehidriraju i prže. Budući da se lako miješaju, mogu se kuhati za minutu ili dvije. Uvijek preferirajte običnu instant zob jer ona s okusom ima visok sadržaj šećera. Obična zob dodala je hranjive sastojke jer su im oduzete izvorne hranjive tvari.
Zobene pahuljice: Pripremljeni od zobenih brašna, zobene pahuljice izuzetno su hranjive i dobre kao i tost. Možete probati napraviti ovseni kruh kod kuće.
Zobene pahuljice: Ovi ukusni kolačići savršena su kombinacija okusa i prehrane. Mogu se konzumirati s kikiriki maslacem ili komadićima čokolade i pripremiti za zasitni međuobrok. Omiljeni su kod djece.
Zobene mekinje: Ovo je u osnovi mljevena zob s još uvijek pričvršćenom ljuskom. Teško je probavljiv i prije upotrebe treba ga namočiti. Oni se obično dodaju u smoothieje i vrlo su vlaknasti i hranjivi.
Kuhanje
Kuhana zob je relativno slađa od nekuhane. Različite sorte zobi zahtijevaju različite načine kuhanja i trebaju različito trajanje kuhanja.
Valjani zob traje otprilike 15 minuta, dok se zob od čelika izrezan može kuhati za oko 30 minuta.
Ovsena krupica, jer je tvrđa, zahtijeva više vremena i vode i može se kuhati za 50 minuta. Najbolji način je dodati zob u hladnu vodu i pirjati. Mogu se uključiti u mnoga jela.
- Punjenje obroka ili međuobroka: zobi se može dodati u vaš smoothie ili zeleni smoothie kako biste napravili zasitni obrok ili međuobrok.
- Hranjiv doručak: Vruća zdjela zobenih pahuljica s voćem i orasima može biti ukusan i hranjiv doručak.
- Kao sredstvo za zgušnjavanje juhe: Zobeno brašno može se koristiti umjesto kukuruznog brašna za zgušnjavanje umaka i juha. Može se dodavati dok se juha zagrijava tako da postane gusta. Krušne mrvice mogu se zamijeniti zobi.
- Premaz za tofu: Može se koristiti kao premaz za tofu. Tofu se može umočiti u mlijeko, a zatim u zobene pahuljice i pržiti kako bi postao hrskaviji.
- Priprema palačinki ili kaše : Zobene pahuljice mogu se koristiti za pripremu palačinki ili kaše. U tu svrhu zobenu kašu možete preko noći namočiti u hladnjak i odmah je pojesti sljedeći dan.
- Kao sredstvo za prskanje žitarica: Zobene mekinje možete posipati po vrućim ili hladnim žitaricama.
- Izrada kruha, tjestenina ili muffina: od kruha ili zobenih brašna možete koristiti kruh ili kifle. Budući da je izuzetno fleksibilan, zob može zamijeniti brzu i prerađenu hranu te se lako može koristiti za izradu tjestenina, muffina i kroasana.
A sada, zabavni dio…
Natrag na TOC
Zabavne činjenice? Bilo koji?
- Zob je jednogodišnja trava, baš kao i pšenica.
- Osim što se od žitarica proizvodi druga žitarica, ona se u prehrambenim proizvodima koristi kao zobeni keksi.
- Prema anketi, zob se nalazi na prvom mjestu među namirnicama za doručak.
- 29. listopada u SAD -u je Nacionalni dan zobene kaše.
- Otkriveno je da gotovo 75 posto američkih kućanstava u svojim ormarima ima zobene pahuljice.
- Najpopularniji preljevi od zobenih pahuljica su mlijeko, šećer i voće.
Također…
Natrag na TOC
Gdje mogu kupiti zob?
Možete skoknuti do najbližeg supermarketa. Ili provjerite ima li zobi na mreži na Amazonu ili Bigbasketu. Neke od najboljih robnih marki (uključujući vezu za kupnju) su -
Quaker (određeni ljudi koriste quaker zob za njegu kože), Saffola, Kellogg's i Bagrry's.
Imate nešto drugo u svom umu, zar ne?
Natrag na TOC
Zanima me ima li i zob nuspojave
Iako je zob sigurna za većinu ljudi (uključujući trudnice i dojilje), kod nekih ljudi može izazvati plinove i nadutost. Nanošenje zobi na kožu također može uzrokovati izbijanje. Nekoliko drugih nuspojava uključuju:
- Može blokirati crijevo
- Probavna pitanja
Izbjegavajte konzumaciju zobenih proizvoda ako imate bilo kakvih probavnih tegoba. Neki bi se ljudi mogli pogoršati. Posavjetujte se sa svojim liječnikom.
Zaključak
Zob je tako nevjerojatno dobra da vam nismo morali ni reći da je takva. Sve ste već znali, zar ne? Neka ovo bude vaš redoviti doručak i uvjerite se kako vam život postaje bolji - svakim danom.
I pričekajte, recite nam kako vam je ovaj post uljepšao dan. Ostavite komentar ispod.
Natrag na TOC
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Je li zobena kaša bez glutena?
Obično da. Sigurno je za ljude s intolerancijom na gluten. Ali ako se radi o paketu zobi koji se komercijalno prerađuje ili kontaminira, mogao bi sadržavati gluten.
Možete li jesti sirovu zob?
Da, ali bolje je da ih ne jedete suhe. Budući da je zob bogata vlaknima, jedenje suhog može izazvati crijevne probleme. Nekuhanu zob možete preliti mlijekom ili čak umiješati u vodu. Iako suha zob sadrži veće koncentracije nekih hranjivih sastojaka, bolje ju je konzumirati s tekućinom.
Koje je najbolje vrijeme za jesti zob?
Većina ljudi više voli zob za doručak, ali možete ga dobiti kad god želite.
Utječe li ovsena kaša mikrovalnim pećnicama na svoj glikemijski indeks?
Ne, neće.
Reference
- „ Zoben beta-glukan smanjuje koncentraciju kolesterola u krvi... “. Građanska bolnica Ottawa, Sveučilište Ottawa, Kanada. 1994. srpnja.
- „ Avenanthramidi i fenolne kiseline iz zobi su bioraspoloživi... “. Sveučilište Tufts, Boston, SAD. 2004. lipanj.
- „ Zob i kolesterol: izgledi za prevenciju srčanih bolesti “. Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- „ Žitarice i koronarna bolest srca “. Sveučilište u Sydneyu, Sydney, Australija. 2002. siječnja.
- „ Zob “. Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- " Zrna od cjelovitih žitarica: Najbolja opklada za snižavanje kolesterola ". Medicinski fakultet na Harvardu. 2015. listopada.
- „ ZAKLJUČIVANJE JOŠ VIŠE ZDRAVO “. Sveučilište Wisconsin Madison. 2012. svibnja.
- „ Metabolički učinci unosa zobi u bolesnika s dijabetesom tipa 2 “. Sveučilište Sichuan, Kina. 2015. prosinca.
- „ Beta-glukani u liječenju dijabetesa... “. Australsko nacionalno sveučilište, Australija. 2008. prosinca.
- „ 4 superhrane za osobe s dijabetesom “. Zdravstveno sveučilište u Utahu. 2015. ožujka.
- „ Bolest zobi i crijeva: sustavni pregled literature “. Sveučilište Aberdeen, Škotska. 2014. listopada.
- „ Status vitamina B6, B12, folata i homocisteina u staračkoj kući... “. Sveučilište u Beču, Austrija. 2010. ožujka.
- " Kaša može zaštititi od raka, sugerira Harvardova studija ". Telegraf. 2016. lipanj.
- „ Potraga za hranom koja umiruje “. Sveučilište Tufts. 2012. listopad.
- „ Gutanje zobi smanjuje sistolički i dijastolički krvni tlak u bolesnika... “. Američka nacionalna medicinska knjižnica. 2002. travnja.
- " Smanjuju li žitarice od ovsene žitarice od cjelovitog zrna potrebu za antihipertenzivnim lijekovima... ". Medicinski fakultet Sveučilišta Minnesota, Minneapolis, SAD. 2002. travnja.
- „ Učinci konzumiranja hrane koja sadrži zoben beta-glukan na krvni tlak... “. Istraživanje zračenja, Chicago, SAD. 2007. lipanj.
- „ Jedite ispravno, pijte dobro, manje stresa: hrana, biljni dodaci i čajevi za smanjenje stresa “. Istražite integrativnu medicinu.
- „ Učinci zobenog beta-glukana na urođeni imunitet... “. Arnold School of Public Health, SAD. 2004. kolovoz.
- ““. Università degli Studi di Pavia, Italija. 2009. lipanj.
- „ Priprema, karakterizacija i biološka svojstva β-glukana “. BIS Farmaceutski fakultet, Indija. 2011. travnja.
- " Rano uvođenje zobi povezano sa smanjenim rizikom od trajne astme... ". Nacionalni institut za zdravlje i dobrobit, Helsinki, Finska. 2010. siječanj.
- „ Bebe hranjene kašom„ zaštićene od astme “ “. Telegraf. 2010. siječanj.
- " Zob sprječava pretilost i raspodjelu masnoća na trbuhu... ". Medicinsko sveučilište Chung-Shan, Tajvan. 2013. ožujka.
- " Instant zobene pahuljice povećavaju sitost i smanjuju unos energije... ". Državno sveučilište Louisiana, Louisiana. 2016. siječnja.
- " Učinci zobi na pretilost, upravljanje tjelesnom težinom i sitost... ". Internetska knjižnica Wiley. 2013. studeni.
- „ Silicij: pregled njegove potencijalne uloge u prevenciji i liječenju postmenopauzalne osteoporoze “. Orlando Health Department of Ortopedic Surgery, Orlando, SAD. 2013. svibnja.
- „ Kalcij za zdravlje kostiju “. Sveučilište u Pennsylvaniji.
- „ Poboljšajte noćni san s ovih šest namirnica “. Telegraf. 2015. lipanj.
- „ Spavajte bolje: pojedite ovih 5 namirnica “. Fox News. 2010. studeni.
- „ Fitoestrogeni u postmenopauzi... “. Sveučilište u Bologni, Italija. 2014. veljače.
- „ Akne “. Sveučilište u Torontu.
- „ Avena fatua L “. Prirodna priroda okruga Orange, Kalifornija.
- „ Protuupalno djelovanje koloidne zobene pahuljice (Avena sativa)... “. Američka nacionalna medicinska knjižnica. 2015. siječnja.
- „ Atopijski dermatitis (ekcem) “. MayoClinic.
- " Top 10 namirnica koje poboljšavaju vašu kosu ". Fox News. 2012. studeni.