Sadržaj:
- Hemoglobin - Ukratko
- 27 Hrana bogata hemoglobinom
- I. Meso
- 1. Jetra
- 2. Mljevena junetina
- 3. Pileća prsa
- II. Plodovi mora
- 4. Školjke
- III. Mahunarke
- 5. Soja
- IV. Škrob i žitarice
- 6. Smeđa riža
- 7. Cjelovite žitarice
- V. Voće
- 8. Suho voće
- 9. Jagode
- 10. Suve šljive
- 11. Jabuke
- 12. Nar
- 13. Sušene rajčice
- 14. Kakiji
- 15. Dudovi
- 16. Ribiz
- 17. Lubenica
- VI. Povrće
- 18. Morske alge
- 19. Cikla
- 20. Krumpir
- 21. Brokula
- 22. špinat
- VII. Bilje
- 23. List koprive
- VIII. Druge opcije
- 24. Jaja
- 25. Sjemenke bundeve
Vjerojatno znate da je hemoglobin važan za funkcioniranje vašeg tijela. Možda biste također znali da to ima neke veze sa željezom, crvenim krvnim zrncima i anemijom. Ali, jeste li znali da povišenje razine hemoglobina podrazumijeva više od pukog unosa željeza?
Znatiželjan? Pročitajte kako biste saznali više o hemoglobinu i zašto je važan.
Hemoglobin - Ukratko
Fotografiju: Shutterstock
Proizvodnja hemoglobina vitalna je za vaše tijelo, a željezo, bakar i vitamini B12, B9 (folati) i C igraju važnu ulogu. Potrebno je imati pravilnu prehranu kako bi se održala optimalna razina hemoglobina. Da bi se to dogodilo, morate pojačati unos hrane koja pomaže u sintezi hemoglobina.
Hemoglobin je protein koji se nalazi u crvenim krvnim stanicama. Njegova je najvažnija funkcija transport kisika iz pluća do svih ostalih stanica, što pomaže u njihovom održavanju.
Niska razina hemoglobina rezultira anemijom, a na nju utječu mnogi čimbenici. Loše prehrambene navike, slaba apsorpcija hranjivih sastojaka potrebnih za proizvodnju hemoglobina, povećanje potrebne doze zbog trudnoće, gubitka krvi, pa čak i određenih lijekova - sve one mogu rezultirati niskom razinom hemoglobina (1).
Najčešći simptomi niskog broja hemoglobina su umor, otežano disanje, vrtoglavica, glavobolja i bol u prsima. To može dovesti do ozbiljnih posljedica i utjecati i na vaš kardiovaskularni sustav (2).
To je bilo sve što ste trebali znati o hemoglobinu. Pogledajmo sada glavne namirnice koje mogu pomoći u povećanju razine hemoglobina. Provjeri ih!
27 Hrana bogata hemoglobinom
- Meso
- Plodovi mora
- Mahunarke
- Škrob i žitarice
- Voće
- Povrće
- Bilje
- Druge opcije
I. Meso
Slika: Shutterstock
Opće je poznata činjenica da je meso, posebno crveno meso, izvrstan izvor željeza. Evo različitih vrsta mesa koje mogu pomoći u povećanju razine hemoglobina:
1. Jetra
Najveća koncentracija željeza, vitamina B12 i folata može se naći u jetri. Janjeća se jetra može pohvaliti najvećom količinom vitamina B12, sa 100 g koji sadrži 85,7 mcg. Također je značajan izvor folata, željeza i vitamina C, imajući po 400 mcg, 10,2 mg i 13 mg.
Ostali dobri izvori su jetra od govedine, puretine i piletine.
2. Mljevena junetina
Mljevena junetina (bez masnoće) dobar je izvor željeza. Svakih 85 grama mljevene govedine daje 2,1 mg željeza.
3. Pileća prsa
Pileća prsa također su dobar izvor željeza.
Iz svakih 100 grama (3,5 oz) pilećih prsa možete dobiti oko 0,7 miligrama željeza.
Natrag na TOC
II. Plodovi mora
Slika: Shutterstock
Morski plodovi, poput školjki, kamenica i kavijara, mogu pružiti više od dnevnih potreba za željezom i vitaminom B12.
4. Školjke
Školjke su najbogatiji prirodni izvor željeza sa 100 grama školjki koje sadrže 28 mg željeza, 22,1 mg vitamina C i 98,9 mcg vitamina B12.
Natrag na TOC
III. Mahunarke
Slika: Shutterstock
5. Soja
Svakih 100 grama soje sadrži 15,7 mg željeza, 375 mcg folata, 6 mg vitamina C.
Natrag na TOC
IV. Škrob i žitarice
Slika: Shutterstock
Škrob poput rižinih mekinja, pšeničnih i zobenih mekinja izvrsni su izvori željeza. Ali oni ne sadrže vitamin C ili B12 i nisu značajan izvor folata.
Oprez: Oni kojima je dijagnosticirana celijakija trebaju izbjegavati hranu koja sadrži gluten (3).
6. Smeđa riža
Smeđa riža također je izvrstan izbor jer je dobar izvor željeza, a 100 grama smeđe riže sadrži oko 0,4 miligrama željeza.
7. Cjelovite žitarice
Cjelovite žitarice, poput ječma, kvinoje i zobenih pahuljica, također su bogate željezom. Svakih 100 grama bilo kojeg cjelovitog zrna sadrži oko 2,5 miligrama željeza.
Natrag na TOC
V. Voće
Slika: Shutterstock
Vitamin C neophodan je za apsorpciju željeza, što povećava razinu hemoglobina. Voće poput naranče, limuna, guave i ličija preporuča se zbog visokog sadržaja vitamina C.
8. Suho voće
Suhe marelice, grožđice i datulje pouzdani su izvori željeza. Zapravo, 100 grama suhog voća ima 0,8 miligrama željeza. Osim željeza, ovo suho voće sadrži i neophodna vlakna i vitamine.
9. Jagode
Ove izvrsne bobice korisne su za osobe s niskom razinom hemoglobina na dva načina - pružanjem željeza i povećanjem apsorpcije željeza u tijelu.
10. Suve šljive
Uzimanje soka od suhe šljive također je učinkovit način za povećanje razine hemoglobina. Ovo je voće bogato željezom, vlaknima i vitaminom C koji pomažu u stvaranju crvenih krvnih zrnaca.
11. Jabuke
Slika: Shutterstock
Jabuke su bogate željezom (i više drugih hranjivih sastojaka), što ih čini pogodnima za povišenje razine hemoglobina. Dakle, uzmite jabuku već danas!
12. Nar
Nar je bogat željezom, kalcijem, bjelančevinama, ugljikohidratima, vlaknima i još nekoliko vitamina i minerala. Stoga se često preporučuju osobama koje imaju nisku razinu hemoglobina.
13. Sušene rajčice
Sto grama sušenih rajčica sadrži do 9,1 miligrama željeza, što ih čini važnima za one koji pate od niskog broja hemoglobina.
14. Kakiji
Ovo narančasto voće pouzdan je izvor željeza, vitamina C, antioksidansa i nekoliko drugih hranjivih sastojaka.
15. Dudovi
Slika: Shutterstock
Osim što je zdrava i ukusna alternativa hrani osobama s dijabetesom, dud je dobar i za one s niskom razinom hemoglobina. Zapravo, 100 grama ovog egzotičnog voća sadrži oko 1,8 miligrama željeza.
16. Ribiz
Crni ribiz je također dobar način za povećanje broja eritrocita. Poznato je da sadrže oko 1 do 3 miligrama željeza na 100 grama, ovisno o vrsti.
17. Lubenica
Ovo osvježavajuće voće na bazi vode također se našlo na listi najboljih namirnica za povećanje razine hemoglobina. To je zbog visoke razine željeza prisutnog u njemu. Također je bogat vitaminom C, što čini proces apsorpcije željeza boljim i bržim.
Natrag na TOC
VI. Povrće
Slika: Shutterstock
Iako je lako pronaći povrće bogato željezom, ono nedostaje kao izvor folata i nema vitamin B12.
18. Morske alge
Da biste povećali razinu hemoglobina, morate se okrenuti morskim algama, od kojih 100 g sadrži 28,5 mg željeza i 93 mcg folata.
19. Cikla
Cikla se često preporučuje za pojačavanje hemoglobina zbog visokog sadržaja folata. Također je dobar izvor vitamina C i željeza.
20. Krumpir
Slika: Shutterstock
Krumpir je bogat željezom i vitaminom C, što ga čini hranom prihvatljivom za hemoglobin.
21. Brokula
Ovaj daleki i ukusniji rođak cvjetače sadrži oko 2,7 miligrama željeza na 100 grama. Osim toga, brokula sadrži i druge bitne hranjive sastojke, poput magnezija te vitamina A i C.
22. špinat
Špinat je zasigurno najbolja vegetarijanska opcija za one koji žele pojačati hemoglobin. Zapravo, 100 grama ove lisnate dobrote sadrži do 4 miligrama željeza.
Natrag na TOC
VII. Bilje
Slika: Shutterstock
Bilje je jedna od najboljih opcija za povišenje razine hemoglobina. Iako su začini poput majčine dušice, peršina, metvice i sjemenki kima bogati željezom, količina koja se obično konzumira nije dovoljno značajna da napravi veliku razliku. Ali pružaju dodatno pojačanje dnevnim potrebama za željezom.
23. List koprive
Ova biljka može igrati vrlo važnu ulogu u povišenju razine hemoglobina. List koprive bogat je željezom, vitaminima B i C te nekoliko drugih vitamina koji utire put poboljšanom broju eritrocita.
Natrag na TOC
VIII. Druge opcije
24. Jaja
Jaja su s razlogom reklamirana kao doručak prvaka. Jedno jaje sadrži približno 6 grama proteina, 0,55 mcg vitamina B12, 22 mcg folata i 0,59 mg željeza.
25. Sjemenke bundeve
Slika: Shutterstock
Ruke dolje, najbolji izvor željeza. Iznenadit ćete se kada saznate da 100 grama sjemenki bundeve ili chia sadrže oko 15 miligrama željeza, tj. Nevjerojatnih 83 posto dnevno