Sadržaj:
- Što je estrogen?
- Koje su korisne uloge estrogena?
- 1. Promovira seksualni razvoj
- 2. Može poboljšati zdravlje kostiju
- 3. Svibanj promiče zdravlje srca
- 4. Može vam olakšati simptome menopauze
- Što je estrogena terapija?
- Koje su idealne razine estrogena?
- Koji su rizici terapije estrogenom?
- Tko ne smije uzimati nadomjesnu hormonsku terapiju?
- Napomena o fitoestrogenima
- Zaključak
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
- 19 izvora
Estrogen je spolni hormon koji potiče razvoj i održavanje ženskih karakteristika u ženskom tijelu. Neravnoteža ovog hormona može uzrokovati probleme.
Tu dolazi do izražaja nadomjesna terapija estrogenom. Uključuje liječenje hormonom estrogena kako bi se povećala njegova razina u tijelu. Terapija može pomoći u ublažavanju simptoma menopauze, uključujući vrućine i noćno znojenje (1).
Postoje i drugi načini nadomjesne terapije estrogenom (i estrogenom općenito) koji mogu promicati važne funkcije. Ovaj post istražuje sve one i više.
Što je estrogen?
Kao što je već rečeno, estrogen je primarni ženski spolni hormon. Ima presudnu ulogu u reproduktivnom i neproduktivnom zdravlju žena (2).
Vaše tijelo proizvodi tri različite vrste estrogena. To su estradiol, estron i estriol, s tim da je estradiol glavni estrogenski hormon u vašem tijelu.
Estrogen se uglavnom proizvodi u jajnicima. Ostali nereproduktivni organi koji sudjeluju u sintezi estrogena uključuju jetru, srce, mišiće, kosti i mozak.
Estrogen prvenstveno utječe na strukturne razlike između muške i ženske fiziologije. Ima funkcije i kod reproduktivnih i kod neproduktivnih žena, što ćemo istražiti u sljedećem odjeljku (2).
Koje su korisne uloge estrogena?
Estrogen djeluje na one dijelove vašeg tijela koji sadrže estrogen-specifične hormonske receptore. Hormon potiče spolni razvoj, poboljšava čvrstoću kostiju, poboljšava zdravlje srca i potiče raspoloženje.
1. Promovira seksualni razvoj
Estrogen je odgovoran za razvoj reproduktivne anatomije ženke. Pomaže u razvoju rodnice, maternice i dojki, a također olakšava rast dlaka ispod pazuha i stidnih dijelova tijekom puberteta. Ovi znakovi također označavaju početak plodnosti (2).
2. Može poboljšati zdravlje kostiju
Estrogen igra ulogu u rastu i sazrijevanju kostiju. Također regulira promet kostiju (periodično stvaranje novog koštanog tkiva). Nedostatak estrogena, koji je čest kod žena tijekom menopauze, pojačava resorpciju kostiju. To može dovesti do smanjenja koštane mase i smanjene čvrstoće kostiju (3).
3. Svibanj promiče zdravlje srca
Nedostatak estrogena mogao bi pridonijeti povećanju rizika od srčanih bolesti u žena u postmenopauzi. Vjeruje se da hormon koristi unutarnjim arterijskim zidovima, a time održava krvne žile fleksibilnima (4).
Klinički dokazi prikupljeni godinama sugeriraju da žene koje se podvrgavaju nadomjesnoj terapiji estrogenom imaju manji rizik od kardiovaskularnih bolesti (5). Dugotrajna primjena estrogena može imati kumulativne kardioprotektivne učinke.
Međutim, određene studije nisu bile konačne. Stoga je potrebno više istraživanja u vezi s estrogenom i njegovim kardioprotektivnim učincima (6).
4. Može vam olakšati simptome menopauze
Primjena nadomjesne terapije estrogenom u prevenciji bolesti u žena u menopauzi dobro je primijećena. Utvrđeno je da ova terapija pozitivno mijenja simptome menopauze, uključujući valunge, poremećaje spavanja i promjene raspoloženja (7).
Međutim, neke su studije također osporile blagotvorne učinke nadomjesne terapije estrogenom tijekom menopauze (8). Stoga su potrebne dodatne studije kako bi se utvrdila ta činjenica. Nikada nemojte samostalno započinjati nadomjesnu terapiju estrogenom. Uvijek se obratite svom liječniku koji će procijeniti i odlučiti ispunjavate li uvjete za ovu terapiju ili ne.
To su glavne funkcije hormona estrogena. U sljedećem odjeljku detaljno ćemo istražiti terapiju estrogenom.
Što je estrogena terapija?
Tijelo proizvodi manje estrogena nakon menopauze. Terapija estrogenom je način nadomještanja odsutnog estrogena u tijelu. Nedostatak estrogena može uzrokovati određene probleme koji se terapijom mogu ublažiti.
Neravnoteža estrogena može dovesti do neredovitih menstrualnih ciklusa, valunga i noćnog znojenja. Također može uzrokovati gubitak kose i bolove u zdjelici (9).
Terapija pruža vašem tijelu idealnu razinu estrogena. Na ovaj način moći ćete se bolje nositi s pitanjima nakon menopauze.
Koje su idealne razine estrogena?
U žena u menopauzi, razina estrogena varira između 30 i 400 pikograma po mililitru (pg / ml). U žena u menopauzi, ove razine su između 0 i 30 mg / ml (10).
Razine estrogena također mogu ići više nego inače. Ovo je jedna od čestih nuspojava nadomjesne terapije estrogenom, gdje osobe koje su u početku imale nedostatak estrogena obično razvijaju višak razine estrogena. Simptomi uključuju umor, hladne ruke i noge, glavobolju, gubitak kose, promjene raspoloženja, probleme s pamćenjem i osjetljive grudi (11).
Visok nivo estrogena također može biti rezultat određenih lijekova, uključujući hormonske kontraceptive. Kontracepcijska sredstva (kontracepcijske pilule) obično sadrže veće koncentracije estrogena, a oni mogu povisiti razinu estrogena u tijelu (12).
Određeni prirodni ili biljni lijekovi, neki antibiotici i fenotiazini (lijekovi za liječenje mentalnih ili emocionalnih problema) mogu također povisiti razinu estrogena.
Iako nadomjesna terapija estrogenom može liječiti simptome nedostatka estrogena, ona dolazi s određenim rizicima.
Koji su rizici terapije estrogenom?
Osim nuspojava (koje se s vremenom najčešće smanjuju), nadomjesna terapija estrogenom može predstavljati i ozbiljne rizike. Iako su istraživanja ograničena, važno je da ih uzmemo na znanje.
Studije ističu mogućnost terapije koja povećava rizik od raka dojke i jajnika. Također može povećati rizik od moždanog udara i plućne tromboembolije (začepljenje krvne žile krvnim grlom) (13).
Stoga je važno pažljivo razgovarati sa svojim liječnikom prije odlaska na terapiju. Osigurajte da vaš liječnik zna sve što se odnosi na vašu zdravstvenu povijest.
Još važnije, morate znati je li terapija estrogenom (ili hormonska nadomjesna terapija općenito) potpuno sigurna za vas.
Tko ne smije uzimati nadomjesnu hormonsku terapiju?
Hormonska terapija možda neće biti prikladna ako imate rak u anamnezi (posebno onaj dojke, jajnika ili maternice), krvne ugruške i povišen krvni tlak.
Neupravičena terapija estrogenom može povećati rizik od raka. Studije također nagađaju o mogućnosti da estrogen stimulira rast raka jajnika (14).
Estrogen primijenjen oralno također može povećati rizik od nastanka krvnih ugrušaka (15).
Određene studije također su izvijestile o povišenju krvnog tlaka u žena koje koriste estrogen (16). Druge studije pokazale su mješovite rezultate.
Zamjenska terapija estrogenom možda nije prikladna za sve. Stoga se obratite svom liječniku prije donošenja odluke.
Međutim, možete smanjiti rizike povezane s terapijom estrogenom čineći sljedeće:
• Shvatite koji vam proizvod najbolje odgovara. Estrogen je dostupan u obliku tableta, gelova, flastera, vaginalnih krema i čepića koji se sporo oslobađaju.
• Redovito tražite daljnju njegu. To će vam osigurati da blagodati terapije premašuju rizike.
• Usvojite zdrav način života. Redovito vježbajte, hranite se zdravo, smanjite alkohol i pušenje i upravljajte stresom.
Osim što se koristi u estrogenskoj terapiji (i nadomjesnoj hormonskoj terapiji), sintetski estrogen koristi se i u kontracepcijskim tabletama.
Također je važno znati postoji li jedna posebna klasa spojeva o kojoj morate znati.
Napomena o fitoestrogenima
Fitoestrogeni su vrsta prirodnih spojeva koji se nalaze u biljnoj hrani. Većina njih već je dio većine naše prehrane.
Fitoestrogeni oponašaju estrogen. Njihova je kemijska struktura vrlo slična strukturi estrogena (17). Kada fitoestrogeni uđu u tijelo, tjelesni estrogeni receptori prema njima postupaju kao da su estrogen.
To može biti dobro za žene koje se približavaju menopauzi, jer fitoestrogeni mogu pomoći u ravnoteži hormona (18). Ti spojevi mogu poslužiti kao prirodna alternativa estrogenskoj terapiji (koja koristi uporabu sintetskog estrogena).
Utvrđeno je da fitoestrogeni smanjuju rizik od osteoporoze, liječe bolesti srca i pomažu u prevenciji raka dojke i ostalih simptoma menopauze (18).
S druge strane, fitoestrogeni se također smatraju endokrinim poremećajima. Oni također mogu nositi slične rizike kao terapija estrogenom (18).
Stoga je uvijek bolje poslušati savjet liječnika. Hrana bogata fitoestrogenima uključuje sljedeće:
- Orašasti plodovi i sjemenke (orasi, sjemenke sezama, sjemenke suncokreta)
- Žitarice (pšenične klice, zob, ječam)
- Voće (jabuke, šipak, grožđe, brusnice, mrkva)
- Povrće (klice, mung grah, leća)
- Proizvodi od soje (soja, tofu, miso juha, tempeh)
- Tekućine (kava, pivo, crno vino, maslinovo ulje)
- Bilje (korijen sladića, crvena djetelina)
Međutim, konzumacija ove hrane umjereno i prema prehrambenim smjernicama neće nanijeti veliku štetu.
Zaključak
Estrogen je presudni hormon u tijelu, više za žene. Snižavanje razine estrogena prirodni je proces koji se događa kako žene stare. Zamjenska terapija estrogenom ovdje može igrati važnu ulogu.
Ali kao što smo vidjeli, terapija dolazi sa svojim udjelom rizika. Predlažemo da razgovarate sa svojim liječnikom i razgovarate o svim potrebnim detaljima.
Ispravne navike su uvijek ključne. Redovita tjelesna vježba, hranjiva prehrana, pravilan san i upravljanje stresom mogu vam pomoći da postignete dobro zdravlje.
Jeste li se ranije podvrgavali terapiji estrogenom? Kakva su bila vaša iskustva? Podijelite s nama ostavljajući komentar u donjem okviru.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Podiže li kurkuma razinu estrogena?
Istraživanje je nejasno. Mala studija pokazala je da kurkumin u kurkumi može smanjiti razinu estrogena (19). Međutim, opravdano je više studija.
19 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Možete pročitati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan čitajući našu uredničku politiku.- Estrogenska nadomjesna terapija, Nacionalni institut za rak.
www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/estrogen-replacement-therapy
- Putovi sinteze i signalizacije estrogena tijekom starenja: od periferije do mozga, Trendovi u molekularnoj medicini, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni zavodi za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3595330/
- Metabolizam estrogena i kostiju, Maturitas, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8865143
- Menopauza i bolesti srca, Američko udruženje za srce.
www.heart.org/en/health-topics/consumer-healthcare/what-is-cardiovascular-disease/menopause-and-heart-disease
- Hormonska terapija i bolesti srca, Američki koledž opstetričara i ginekologa.
idf.org/aboutdiabetes/what-is-diabetes/types-of-diabetes.html
- O dijabetesu. (nd).
www.acog.org/Clinical-Guidance-and-Publications/Committee-Opinions/Committee-on-Gynecologic-Practice/Hormone-Therapy-and-Heart-Disease?IsMobileSet=false
- Estrogen i žensko srce, molekularna i stanična endokrinologija, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni zavodi za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5709037/
- Kvaliteta života i menopauza: uloga estrogena, Journal of Women's Health, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12570037
- Razumijevanje djelovanja estrogena tijekom menopauze, endokrinologija, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2717878/
- 11 neočekivanih znakova hormonske neravnoteže, Northwell Health.
www.northwell.edu/obstetrics-and-gynecology/fertility/expert-insights/11-unexpected-signs-of-hormonal-imbalance
- Estradiol, Medicinski centar Sveučilišta Rochester.
www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?ContentTypeID=167&ContentID=estradiol
- Hormonalna terapija: Upravljanje nuspojavama kod žena, Medicinski centar Sveučilišta Rochester.
www.urmc.rochester.edu/encyclopedia/content.aspx?contenttypeid=34&contentid=26606-1
- Rizici kontrole: Procjena veze između kontracepcijskih pilula i raka dojke, Sveučilište Harvard, Fakultet umjetnosti i znanosti.
sitn.hms.harvard.edu/flash/2014/the-risks-of-control-assessing-the-link-bet Between-birth-control-pills-and-breast-cancer/
- Štetni učinci hormonske nadomjesne terapije, lijekovi i starenje, Springer Link.
link.springer.com/article/10.2165%2F00002512-199914050-00003
- Hormonska nadomjesna terapija i rak, Ginekološka endokrinologija, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11826770
- Hormonska nadomjesna terapija, Nacionalni centar za biotehnološke informacije.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK493191/
- Zamjenska hormonska terapija u postmenopauzi i kardiovaskularne bolesti, sustavni pregled dokaza, Agencija za zdravstveno istraživanje i kvalitetu.
www.ahrq.gov/downloads/pub/prevent/pdfser/hrtcvdser.pdf
- Potencijalni učinci fitoestrogena na zdravlje, British Journal of Pharmacology, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5429336/
- Prednosti i nedostaci fitoestrogena, Granice u neuroendokrinologiji, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni zavodi za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3074428/
- Kurkumin inhibira endometriozne stanice endometrija smanjenjem stvaranja estradiola, Iranski časopis za reproduktivnu medicinu, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3941414/