Sadržaj:
- Kako ukloniti trajne tetovaže - kirurške metode
- 1. Lasersko uklanjanje tetovaža
- i) Pasivni laserski tretman
- ii) Aktivni laserski tretman
- 2. Intenzivna terapija impulsnim svjetlom
- 3. Kriohirurgija
Žalite li zbog te tetovaže? Ponekad vas odluka odjednom može oživjeti za cijeli život. Ono što se možda činilo kao „sjajna ideja“ u to doba, sada je možda jednostavno neugodno. Ako se možete povezati i odlučili ste izbrisati ovu impulzivnu odluku, onda se ne brinite - niste sami i postoji nekoliko mogućnosti.
Prije toga, evo nekoliko stvari koje morate imati na umu prije nego što krenete na uklanjanje tetovaža:
- Budite jasni biste li radije zataškavali ili biste djelomično ostavili tetovažu jer nijedan postupak uklanjanja tetovaže nije u potpunosti zajamčen. Ponekad izblijede samo djelomično i ostave sliku duha ili trajno podignut ožiljak.
- Jedan tretman neće odraditi posao - trebat će vam više sesija s prosječnim vremenom između sesija od 4 do 6 tjedana, jer se vaša koža mora oporaviti između tih sesija. Međutim, to se razlikuje od osobe do osobe.
- Uspješnost postupka uklanjanja ovisi o raznim čimbenicima, kao što su - mjesto tetovaže, vaša dob i hoće li to raditi profesionalci ili amateri (tetovaže koje rade amateri često je lakše ukloniti jer se rade neravnom rukom, tako da postoji golema razlika u zasićenosti, dubini i ujednačenosti u usporedbi s onom koju je napravio profesionalni tattoo umjetnik).
- Starih se tetovaža relativno lakše riješiti nego nečega što ste nedavno radili.
- Morate biti educirani i svjesni potencijalnih nuspojava - najčešća je hiper-pigmentacija koja ili zamračuje ili posvjetljuje područje. To obično zacjeljuje u roku od 6-12 mjeseci. Ostale potencijalne nuspojave uključuju ožiljke, opekline, promjene u teksturi kože i infekcije.
- Najbolje je suzdržati se od upotrebe antibiotika kada se uklanja lasersko uklanjanje tetovaža jer većina ovih lijekova pokreće osjetljivost na svjetlost što može pogoršati vaš proces ozdravljenja.
Uvijek je važno istražiti i ako sumnjate, nemojte ulaziti u postupak. Međutim, ako ste mentalno i fizički spremni za to proći, vrijeme je da odaberete najučinkovitiju tehniku uklanjanja.
Kako znanost napreduje, a uklanjanje tetovaža steklo je ogromnu popularnost, u taj je postupak uključeno sve manje rizika. Ispod su neki od najtraženijih načina uklanjanja trajnih tetovaža.
Kako ukloniti trajne tetovaže - kirurške metode
- Lasersko uklanjanje tetovaža
- Intenzivna terapija impulsnim svjetlom
- Kriohirurgija
- Dermoabrazija
1. Lasersko uklanjanje tetovaža
Shutterstock
Ovo je najsigurnija i najpoželjnija tehnika uklanjanja tetovaža s minimalnim nuspojavama. Laser uklanja tetovažu razbijanjem pigmentnih boja tinte svjetlosnim snopom visokog intenziteta.
Postoje dvije vrste lasera koje se mogu koristiti za postupak - "pasivni" i "aktivni" laserski sustav za uklanjanje tetovaža.
i) Pasivni laserski tretman
Samo zato što "Pasivni laser" u sebi sadrži riječ "laser", to ne postaje način uklanjanja tetovaža koji nije siguran. Ovo je jeftiniji način da se riješite tetovaže, ali nemojte se previše uzbuđivati - ova će tehnika samo djelomično izblijedjeti. Naći ćete ovu tehniku koju vam nude saloni za tetoviranje ili kozmetičke klinike. Najbolje je znati razliku između ovih i medicinskih aktivnih lasera s Q-prebacivanjem kako vas ne bi iskoristili, da biste na kraju dobili djelomično izblijedjelu tetovažu u ime „uštede“.
ii) Aktivni laserski tretman
Dolazimo do najučinkovitijeg i najučinkovitijeg načina uklanjanja tetovaža gotovo svih boja - Active Laser. Dermatolozi smatraju da je tehnika laserskog uklanjanja s aktivnim Q-Switchem (AQS) idealna. Potrebna su različita sjedenja, a također ima minimalan rizik od ožiljaka. Ako se slijedi odgovarajuća briga, one će zacijeliti u roku od 6-12 mjeseci.
Postoje tri vrste lasera s aktivnim Q-sklopkama - Nd: YAG, Ruby i Alexandrite. Svaka cilja različit raspon spektra boja. U većini slučajeva tijekom liječenja uklanjanjem tetovaža koristi se više od jednog Q-switch lasera - i svi oni daju impresivne rezultate.
Shvati razliku?
2. Intenzivna terapija impulsnim svjetlom
Shutterstock
Terapija intenzivnim impulsnim svjetlom (IPL) koristi svjetlost širokog spektra koja uklanja gornji sloj kože (epidermis). Razgrađuje pigmente u tetovaži na manje dijelove, koji se zatim apsorbiraju u krvotok i odvode s mjesta. Vremenom zahvaćeno područje zacjeljuje regeneracijom kože.
Međutim, ova tehnika nije preporučljiva za ljude u boji jer je njihova koža osjetljiva na trajni gubitak boje kože (hipo-pigmentacija). Također, ova je tehnika pogodna za veće tetovaže jer emitira velike svjetlosne impulse.
3. Kriohirurgija
Izvor
Ova se metoda najčešće koristi za uklanjanje karcinoma kože i bradavica, ali se koristi i za uklanjanje tetovaža. Tijekom postupka, zatamnjeno područje je izloženo izuzetno hladnoj temperaturi prskanjem leda. Za to se najčešće koristi tekući dušik. Zatim se područje brusi dermoabrazijom kako bi se uklonili gornji slojevi kože. To se izvodi u općoj anesteziji jer je vrlo bolno. Najveći nedostatak ove tehnike je što može oštetiti ne samo područje tetoviranja već i tkivo kože.
Metoda je najmanje učinkovita na zelenim i žutim pigmentima. Također, ovaj postupak nije