Sadržaj:
- Koje su blagodati i upotreba joda?
- 1. Promovira zdravlje štitnjače
- 2. Može smanjiti rizik za neke guše
- 3. Može vam pomoći u upravljanju preaktivnom štitnjačom i IIH
- 4. Može vam pomoći u liječenju raka štitnjače
- 5. Može pomoći u neurorazvoju tijekom trudnoće
- 6. Može poboljšati kognitivnu funkciju
- 7. Može vam pomoći u poboljšanju porođajne težine
- 8. Može vam pomoći u liječenju fibrocistične bolesti dojke
- 9. Može vam pomoći u dezinfekciji vode
- 10. Može pružiti zaštitu od nuklearnih padavina
- 11. Može vam pomoći u liječenju infekcija
- Izvori joda
- Koliko joda trebate?
- Postoji li rizik od interakcija lijekova s jodom?
- Koji su nuspojave joda?
- Koji su znakovi i simptomi nedostatka joda?
- Tko treba uzimati jod?
- Često postavljana pitanja
- 39 izvora
Jod je mineral koji je neophodan za zdravlje štitnjače, neurološku funkciju i reproduktivno zdravlje. Ovaj element u tragovima potreban je za sintezu hormona štitnjače koji igraju presudnu ulogu u radu mozga, metabolizmu, trudnoći i razvoju fetusa. Važno je da svi konzumiraju preporučenu količinu joda putem zdrave prehrane ili dodataka prehrani.
Većina joda u tijelu veže se za tiroglobulin i nalazi se u štitnjači (1). Glavna je odrednica funkcije štitnjače, a njezin nedostatak može rezultirati nekoliko poremećaja. Nedostatak joda tijekom trudnoće i rasta može narušiti kognitivne funkcije i razvoj. Njegov ozbiljan nedostatak može dovesti do hipotireoze i guše (2). Jod je također popularno dezinficijens i antiseptik koji se koristi za liječenje manjih opeklina i infekcija. Štoviše, koristi se za borbu protiv radioaktivnog izlaganja.
U sljedećem su odjeljku navedene glavne prednosti i upotreba joda. Provjeri ih!
Koje su blagodati i upotreba joda?
1. Promovira zdravlje štitnjače
Funkcija štitnjače apsolutno je presudna za metabolizam. Hormoni T3 i T4 (trijodotironin i tiroksin) sadrže jod kao bitnu komponentu i odgovorni su za regulaciju rada štitnjače (3). Jod je potreban supstrat za sintezu hormona štitnjače i presudan je u autoregulaciji štitnjače i njezinoj funkciji. To pomaže u borbi protiv manjih fluktuacija u endokrinom sustavu (4).
Osim toga, poznato je da jodid - oblik joda - kontrolira rad štitnjače. Štitnjača stimulira hormon (TSH) štitnjačom, a jodid igra presudnu ulogu (5), (6).
Višak ili nedostatak joda može dovesti do različitih poremećaja štitnjače o kojima se detaljno govori u sljedećim odjeljcima.
2. Može smanjiti rizik za neke guše
Dostupnost joda igra važnu ulogu u stvaranju hormona štitnjače u štitnjači (7). U odraslih, blagi do umjereni nedostatak joda povećava učestalost hipertireoze zbog toksične guše (7), (8).
Studije su pokazale da se višak joda, u kombinaciji s nefunkcionalnom štitnjačom, može manifestirati kao multinodularna gušavost, što ponekad dovodi do tireotoksikoze (4). Stoga je važno pažljivo kurirati programe doziranja masovne jodizacije.
3. Može vam pomoći u upravljanju preaktivnom štitnjačom i IIH
Terapiju radioaktivnim jodom (RAI) za hipertireozu prvi su put 1941. godine primijenili liječnici opće bolnice Massachusetts u Bostonu (9). Studije su pokazale da se radioaktivni jod može koristiti u liječenju hipertireoze u djece (10). Ova terapija pokazala je visoku stopu izlječenja u odgovarajućim dozama. Međutim, postoji potencijalni rizik od genetskog oštećenja ili karcinoma štitnjače, zbog čega se ove terapije na bazi radioaktivnog joda koriste konzervativno dok ne budu dostupna daljnja istraživanja (10).
Nedavna istraživanja pokazala su da uporaba radioaktivnog joda za liječenje hipertireoze može biti kontraindicirana (11). Jod-inducirani hipertireoza (IIH) javlja se kao posljedica korekcije nedostatka joda, obično u starije populacije s multinodularnom gušom s temeljnim kardiovaskularnim čimbenicima rizika. Praćenje procesa jodiranja može pomoći u upravljanju IIH (12).
IIH se može javiti i zbog povećanja unosa joda kod osoba čija hipertireoza (Gravesova bolest) nije izražena zbog nedostatka joda (12).
4. Može vam pomoći u liječenju raka štitnjače
Tireoidektomija je jedna od standardnih praksi liječenja dobro diferenciranog karcinoma štitnjače (13). Međutim, daje se radioaktivni jod za identificiranje ostataka tkiva. Studije provedene o ulozi radioaktivnog joda kontroverzne su zbog mnogih čimbenika kao što su nerazumijevanje uključenih mehanizama i nedostatak konsenzusa u vezi s dozama i administrativnom praksom u bolnicama (13), (14), (15).
5. Može pomoći u neurorazvoju tijekom trudnoće
Jod je također kritičan za razvoj središnjeg živčanog sustava kod fetusa i djece (3). Majčinski hormoni štitnjače neophodni su za razvoj fetusa jer reguliraju neurorazvoj, posebno u kasnijoj fazi prvog tromjesečja (16). Stoga se trudnicama preporučuje da povećaju konzumaciju joda za 50% bilo prehranom ili dodacima. O preporučenim razinama doziranja detaljno smo razgovarali u sljedećem odjeljku.
Kako trudnoća odmiče, fetus počinje proizvoditi te hormone (16). Hipotiroksinemija, fetalni hipotireoza i kretenizam neke su od ozbiljnih posljedica nedostatka štitnjače i neuronskih oštećenja tijekom trudnoće (16). Autoimune bolesti štitnjače (AITD), sindrom prolazne gestacijske hipertireoze i različiti tipovi gušavosti također su česti tijekom trudnoće, iako je njihova prevalencija niža. Nedostatak joda i dalje je vodeći uzrok mentalne retardacije koja se može spriječiti u svijetu (6), (17).
Studije su pokazale da djeca rođena od žena s hipotireozom pokazuju niže rezultate u neuropsihološkom testu koji mjeri parametre kao što su jezik, inteligencija (inteligentni kvocijent), pažnja i vizualno-motoričke performanse (18). Iako su potrebna daljnja istraživanja kako bi se isključili drugi čimbenici koji mogu igrati ulogu u neonatalnim komplikacijama, preporučuje se da se sve trudnice pregledaju na bolesti štitnjače kako bi se mogle poduzeti preventivne mjere (18), (19).
Jodirana sol nije preferirana metoda za isporuku joda tijekom trudnoće jer prekomjerni unos soli može dovesti do daljnjih komplikacija i zadržavanja vode. Multivitamini su bolja opcija za ispunjavanje preporučenih prehrambenih zahtjeva za jodom tijekom trudnoće (20).
6. Može poboljšati kognitivnu funkciju
Kao što je gore spomenuto, jod je presudan za razvoj središnjeg živčanog sustava kod fetusa i djece (3). Dodatak joda preporučuje se za suzbijanje hipotireoze zbog nedostatka joda tijekom trudnoće. To može pomoći u poboljšanju kognitivne funkcije djece i donekle spriječiti smetnje u učenju (1), (3).
Jod je također bitan za razvoj mozga, stvaranje i diferencijaciju neurona, mijelinizaciju, pa čak i stvaranje sinapsi (1).
Dokazano je da dodatak joda uspješno poboljšava tjelesni i mentalni razvoj djece. Međutim, potrebna su daljnja istraživanja kako bi se razumjela uloga joda u poboljšanju kognitivne funkcije (21).
7. Može vam pomoći u poboljšanju porođajne težine
Istraživanje je utvrdilo povezanost između funkcije štitnjače, jodnog statusa i prenatalnog rasta (22). Visoke razine hormona štitnjače kod majki tijekom prve polovice trudnoće povezane su s nižom porođajnom težinom (23).
Dodatak joda može pozitivno utjecati na porođajnu težinu novorođenčadi (24).
Studije su pokazale da oralna primjena joda poboljšava stope preživljavanja novorođenčadi u populacijama kojima prijeti nedostatak joda (25).
8. Može vam pomoći u liječenju fibrocistične bolesti dojke
Sigurnost i učinkovitost jodne terapije u liječenju i upravljanju fibrocističnom bolešću dojke u životinja dobro je dokumentirana (26), (27), (28).
Međutim, pacijentice s fibrocističnom bolešću dojke drugačije su reagirale na nadomjesnu terapiju jodom (29). Studije su ograničene na potvrđivanje ove tvrdnje, ali postoje preliminarni podaci koji sugeriraju da jod može pomoći u upravljanju fibrocističnom bolešću dojke i rakom dojke (26).
9. Može vam pomoći u dezinfekciji vode
Poznato je da je jod jeftino i učinkovito sredstvo za dezinfekciju vode zbog svojih germicidnih svojstava (30). Međutim, to bi moglo dovesti do gutanja joda koji prelazi dnevnu preporučenu količinu. To može predstavljati rizik jer višak joda može dovesti do nekoliko zdravstvenih komplikacija (30). Jod se redovito koristi u bazenima za čišćenje i dezinfekciju vode.
10. Može pružiti zaštitu od nuklearnih padavina
SZO preporučuje primjenu kalijevog jodida (KI) kao profilaktičku mjeru nakon nuklearnih nesreća (31). To je jedna od najsigurnijih i najučinkovitijih metoda za suzbijanje slučajne radioaktivne izloženosti tijekom nuklearne reakcije (32). Kalijev jodid zasićuje transport štitnjače i negativno regulira taloženje radioaktivnog joda u štitnjači. To pomaže u prevenciji disfunkcije štitnjače i raka štitnjače (32).
11. Može vam pomoći u liječenju infekcija
Povidon jod (PVP-I) je antiseptičko i antimikrobno sredstvo. Može se koristiti za liječenje posjekotina, ogrebotina i manjih opeklina (33). Zapravo ga preporučuje SZO na popisu osnovnih lijekova (34). Obično se koristi za liječenje rana (prije i poslije operacije) i infekcija kože, jer ima antimikrobno djelovanje širokog spektra.
Sad kad znate sve o zdravstvenim blagodatima joda, provjerimo sve načine na koje ga možete sigurno unijeti.
Izvori joda
Prirodni izvori joda navedeni su u nastavku (21):
- Joda se prirodno nalazi u izobilju u morskim algama (alge, nori, kombu i wakame), škampima i ribi poput bakalara i tune.
- Mliječni proizvodi su još jedan bogat izvor joda. Uključite mlijeko, sir i jogurt u svoju prehranu kako biste ubrali zdravstvene prednosti joda.
- Kruh i žitarice na bazi žitarica također sadrže jod.
- Povrće i voće glavni su izvori joda. Jod koji se nalazi u tlu gdje se obrađuju može igrati važnu ulogu u njihovoj hranjivoj vrijednosti.
Jod također možete uzimati u obliku dodataka prehrani i jodirane kuhinjske soli (21).
Možete saznati više o izvorima joda i kako ih uključiti u prehranu.
Sada, razgovarajmo o tome koliko joda trebate unijeti u sljedećem odjeljku.
Koliko joda trebate?
Količina joda koju trebate jesti svaki dan ovisi o vašoj dobi. Prosječne dnevne preporučene količine navedene su u nastavku u mikrogramima (mcg) (21).
- Životna faza i preporučeni unos
- Rođenje do 6 mjeseci: 110 mcg
- Dojenčad 7-12 mjeseci: 130 mcg
- Djeca od 1 do 8 godina: 90 mcg
- Djeca 9-13 godina: 120 mcg
- Tinejdžeri 14-18 godina: 150 mcg
- Odrasli: 150 mcg
- Trudnice i žene: 220 mcg
- Dojenje tinejdžera i žena: 290 mcg
Žene koje su trudne ili doje trebaju dodatni jod jer bebe dobivaju jod od svojih majki, posebno tijekom ranih stadija trudnoće. Američko udruženje štitnjače i Američka akademija za pedijatriju preporučuju ženama koje su trudne, planiraju zatrudnjeti ili doje uzimati dnevni dodatak koji sadrži 150 mcg joda u obliku kalijevog jodida (21).
Općenito, jod je siguran na preporučenim razinama. Međutim, treba biti oprezan kada se uzima uz određene lijekove koji su navedeni u sljedećem odjeljku.
Postoji li rizik od interakcija lijekova s jodom?
- Poznato je da dodaci joda komuniciraju s nekoliko lijekova kao što je M1ethimazole / Tapazole (liječi hipertireozu). Većina lijekova protiv štitnjače i unos visokih doza joda bit će kontraproduktivni. Mogli bi dovesti do smanjenja proizvodnje hormona štitnjače (21).
- Kalijev jodid, ako se uzima s ACE inhibitorima (Benazepril / Lotensin, Lisinopril, Prinivil ili Zestril) koji se često propisuju za povišen krvni tlak, može dovesti do povećane razine kalija u krvotoku (21).
- Lijekovi poput Spironolactone / Aldactone i Amilorid / Midamor - koji su diuretici koji štede kalij - također mogu povećati razinu kalija u tijelu kada komuniciraju s kalij-jodidom (21).
Uvijek se posavjetujte sa svojim liječnikom ili medicinskim stručnjakom prije uzimanja dodataka joda.
Jod je izvrstan dodatak za rad štitnjače, ali također predstavlja rizik od određenih nuspojava. Pogledajte ih u sljedećem odjeljku.
Koji su nuspojave joda?
Premalo ili previše joda može poremetiti osjetljivu ravnotežu rada štitnjače. Osim poremećaja štitnjače, visok unos joda može uzrokovati povraćanje, peckanje u ustima, grlu, želucu i vrućicu. Također se mogu pojaviti simptomi kao što su slab puls, proljev i mučnina (21). Upala štitnjače, rak i gušavost također su manifestacije jodnog statusa i regulacije štitnjače.
Koji su znakovi i simptomi nedostatka joda?
S druge strane ljestvice je nedostatak joda. Nedostatak joda u okolišu jedan je od vodećih uzroka poremećaja štitnjače kao što su gušavost, kretenizam, smrtnost fetusa i novorođenčadi te porast kognitivnih i neuromotornih teškoća (4), (35). To je riješeno primjenom programa masovne jodizacije s uspješnim rezultatima (1), (4).
Budući da su jodni status i proizvodnja hormona štitnjače povezani, simptomi nedostatka joda također se preklapaju sa simptomima hipotireoze:
- Oticanje u vratu: Ovo je čest simptom guše, koji je uzrokovan nedostatkom joda. Niska razina joda potiče eksponencijalno razmnožavanje stanica štitnjače, što uzrokuje oticanje vrata.
- Neočekivano debljanje: Razine joda i štitnjače sudjeluju u regulaciji metabolizma. To može dovesti do debljanja. Međutim, potrebne su daljnje studije kako bi se razumio točan mehanizam koji stoji iza toga (36), (37).
- Umor i slabost: Kako je funkcija štitnjače u korelaciji s potrošnjom energije, nedostatak joda ili hipotireoza mogu uzrokovati osjećaj umora, letargije i umora (38).
- Gubitak kose (38)
- Suha, perutava koža (38)
- Osjećam se hladnije nego obično (38)
- Promjene u otkucajima srca (38)
- Problemi s učenjem i pamćenjem (38)
- Problemi tijekom trudnoće (38)
- Obilna ili neredovita razdoblja (38)
Dakle, odgovorimo na najvažnije pitanje.
Tko treba uzimati jod?
Jod je neophodan za normalno funkcioniranje tijela. Suplemente joda trebaju uzimati:
- Žene koje su trudne i doje (21).
- Osobe s nedostatkom joda ili hipotireozom (21).
- Ljudi koji žive u područjima s nedostatkom joda (21).
- Ljudi s nedostatkom joda koji konzumiraju prekomjerne količine goitrogena, poput soje i križnog povrća (21).
Nedostatak joda rano u životu narušava kogniciju i rast, ali jod je također ključna odrednica poremećaja štitnjače u odraslih. Teški nedostatak joda uzrokuje gušu i hipotireozu. I nedostatak joda i višak joda povezani su s povećanim rizikom od poremećaja štitnjače. Daljnja istraživanja su opravdana kako bi se provjerili optimalni rasponi unosa joda i razjasnili učinci unosa joda na poremećaje štitnjače.
Često postavljana pitanja
Jesu li dodaci jodu sigurni?
Suplemente joda treba uzimati pod liječničkim nadzorom. Studije su pokazale da višak joda može biti štetan (39).
Koliko je vremena potrebno za ispravljanje nedostatka joda?
Iako postoje ograničeni podaci, ljudi su pokazali poboljšanje u 3 mjeseca nakon uzimanja joda.
39 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Čitajući našu uredničku politiku možete saznati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan.
Original text
- Choudhry, Hani i Md Nasrullah. "Konzumacija joda i kognitivne performanse: potvrda odgovarajuće konzumacije." Znanost o hrani i prehrana vol. 6,6 1341-1351. 1. lipnja 2018., doi: 10.1002 / fsn3.694
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6145226/?report=classic
- Zimmermann, Michael B. i Kristien Boelaert. "Nedostatak joda i poremećaji štitnjače." Lancet dijabetes i endokrinologija 3.4 (2015): 286-295.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S2213858714702256
- De Escobar, Gabriella Morreale, María Jesús Obregón i Francisco Escobar Del Rey. "Nedostatak joda i razvoj mozga u prvoj polovici trudnoće." Prehrana za javno zdravstvo 10.12A (2007): 1554-1570.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18053280/
- Woeber, Kenneth A. "Jod i bolesti štitnjače." Medicinske klinike Sjeverne Amerike 75.1 (1991): 169-178.
europepmc.org/article/med/1987441
- Mariotti, Stefano i Paolo Beck-Peccoz. "Fiziologija osi hipotalamus-hipofiza-štitnjača." Endotekst. MDText. com, Inc., 2016.
www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK278958/
- Chung, Hye Rim. "Funkcija joda i štitnjače." Anali dječje endokrinologije i metabolizma 19.1 (2014):
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4049553/
- Laurberg, Peter i sur. "Unos joda kao odrednica poremećaja štitnjače u populacijama." Najbolja praksa i istraživanje Klinička endokrinologija i metabolizam 24.1 (2010): 13-27.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20172467/
- Zimmermann, Michael B. "Istraživanje nedostatka joda i guše u 19. i početkom 20. stoljeća." Časopis o prehrani 138.11 (2008): 2060-2063.
www.researchgate.net/publication/23399680_Research_on_Iodine_Deficiency_and_Goiter_in_the_19th_and_Early_20th_Centuries1
- Kaplan, Michael M., Donald A. Meier i Howard J. Dworkin. "Liječenje hipertireoze radioaktivnim jodom." Klinike za endokrinologiju i metabolizam Sjeverne Amerike 27.1 (1998): 205-223.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0889852905703078
- Rivkees, Scott A. "Upravljanje hipertireozom u djece s naglaskom na uporabu radioaktivnog joda." Pregled dječje endokrinologije: PER 1 (2003): 212.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16444161/
- Toft, Daniel J. "Terapija radioaktivnim jodom za hipertireozu povezana je s povećanom smrtnošću od solidnog raka." Klinička štitnjača 31.8 (2019): 326-329.
www.liebertpub.com/doi/full/10.1089/ct.2019%3B31.326-329
- Stanbury, John Burton i sur. "Hipertireoza izazvana jodom: pojava i epidemiologija." Štitnjača 8.1 (1998): 83-100.
www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/thy.1998.8.83
- Haymart, Megan R. i sur. "Upotreba radioaktivnog joda za rak štitnjače." Jama 306,7 (2011): 721-728.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3352591/
- Bouvet, Clément i sur. "Ponovno liječenje pomoćnim radioaktivnim jodom ne poboljšava preživljavanje bez recidiva kod pacijenata s diferenciranim karcinomom štitnjače." Frontiers in Endocrinology 10 (2019): 671.
www.frontiersin.org/articles/10.3389/fendo.2019.00671/full
- Pineda, JD, i sur. "Terapija jodom-131 za pacijente s karcinomom štitnjače s povišenim tiroglobulinom i negativnim dijagnostičkim snimanjem." Časopis za kliničku endokrinologiju i metabolizam 80.5 (1995): 1488-1492.
academic.oup.com/jcem/article-abstract/80/5/1488/2650871
- Skeaff, Sheila. (2011.). Nedostatak joda u trudnoći: Učinak na neurorazvoj u djeteta. Hranjive tvari. 3. 265-73. 10.3390 / nu3020265.
www.researchgate.net/publication/221755969_Iodine_Deficiency_in_Pregnancy_The_Effect_on_Neurodevelopment_in_the_Child
- Mościcka, A i J Gadzinowski. „Wpływ niedoboru jodu w ciazy na rozwój płodu i noworodka“. Ginekologia polska vol. 72,11 (2001): 908-
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/11848033/
- Krassas, Gerasimos i sur. "Bolesti štitnjače tijekom trudnoće: niz važnih problema." Hormoni, sv. 14, br. 1, siječanj 2015, str. 59–69,
link.springer.com/article/10.1007/BF03401381
- Aleksandar, Erik K. i sur. "Smjernice Američkog udruženja za štitnjaču iz 2017. za dijagnozu i upravljanje bolestima štitnjače tijekom trudnoće i nakon poroda." Štitnjača 27.3 (2017): 315–389.
www.liebertpub.com/doi/full/10.1089/thy.2016.0457
- Glinoer, Daniel. "Važnost prehrane jodom tijekom trudnoće." Prehrana javnog zdravstva, sv. 10, br. 12A, prosinac 2007., str. 1542–1546
www.cambridge.org/core/journals/public-health-nutrition/article/importance-of-iodine-nutrition-during-pregnancy/3059F2795E74FABFFD50E7130F480FAB
- "Ured za dodatak prehrani - jod." Nih.Gov, 2017., ods.od.nih.gov/factsheets/iodine-consumer/.
ods.od.nih.gov/factsheets/iodine-consumer/
- Alvarez-Pedrerol, M, i sur. "Razina joda i hormoni štitnjače u zdravih trudnica i porođajna težina njihovih potomaka." European Journal of Endocrinology, sv. 160, br. 3, ožujak 2009., str. 423–429
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19114540/
- León, Gemma i sur. „Disfunkcija štitnjače majke tijekom trudnoće, prijevremenog porođaja i porođajne težine. Kohorta Infancia y Medio Ambiente, Španjolska. " Pedijatrijska i perinatalna epidemiologija, sv. 29, br. 2., 7. siječnja 2015., str. 113–122
onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/ppe.12172
- Anees, Mariam i sur. "Učinak suplementacije joda majke na funkciju štitnjače i ishod porođaja u endemskim područjima gušavosti." Trenutna medicinska istraživanja i mišljenja, sv. 31, br. 4., 13. veljače 2015., str. 667–674
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25629792/
- Cobra, Claudine i sur. "Preživljavanje dojenčadi poboljšava se oralnim dodavanjem joda." The Journal of Nutrition, sv. 127, br. 4, 1. travnja 1997., str. 574–578
academic.oup.com/jn/article/127/4/574/4728729
- Patrick L. Jod: Nedostatak i terapijska razmatranja. Altern MedRev. 2008; 13: 116–127
pdfs.semanticscholar.org/6a65/acf35112a508c3b3193a6dbf168e55d5090f.pdf
- Smyth, Peter PA. "Uloga joda u antioksidativnoj obrani u bolestima štitnjače i dojki." Biofaktori 19.3‐4 (2003): 121-130.
iubmb.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/biof.5520190304
- Venturi, Sebastiano. "Postoji li uloga joda u bolestima dojke?" The Breast 10.5 (2001): 379-382.
www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0960977600902674
- Ghent, WR, i sur. "Zamjena joda kod fibrocistične bolesti dojke." Kanadski kirurški časopis. Journal canadien de chirurgie 36.5 (1993): 453-460.
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8221402/
- Backer, Howard i Joe Hollowell. „Upotreba joda za dezinfekciju vode: toksičnost joda i maksimum