Sadržaj:
- Možete li koristiti sodu bikarbonu za akne? Je li učinkovit?
- Postoje li nuspojave upotrebe sode bikarbone za akne?
Postoje gomile nepovjerljivih dokaza koji tvrde o blagodatima sode bikarbone protiv akni i ožiljaka od akni. Međutim, ne postoje znanstveni dokazi koji dokazuju ove blagodati sode bikarbone, a nije ni preporučeni medicinski tretman za akne. Narodni je lijek za izbjeljivanje zubi i smirivanje blagih akni, osipa, probavnih smetnji i ugriza buba. Zapravo, soda bikarbona može donijeti više štete nego koristi. Stoga morate biti izuzetno oprezni kada koristite sodu bikarbonu za akne i prištiće. U ovom smo članku razgovarali o svemu što trebate znati o upotrebi sode bikarbone na koži i kod akni.
Možete li koristiti sodu bikarbonu za akne? Je li učinkovit?
Anegdotski dokazi tvrde da je soda bikarbona učinkovita za akne. Međutim, nije bilo nijednog istraživanja koje bi procijenilo djeluje li soda bikarbona protiv akni ili ne. Američka uprava za hranu i lijekove nije odobrila ovaj popularni kućni lijek protiv akni. Zagovornici ovog popularnog kućnog lijeka vjeruju da soda bikarbona može pomoći u smanjenju akni, ovisno o tipu kože.
Tvrdi se da soda bikarbona djeluje isušujuće na kožu, a ovo svojstvo pomaže smanjiti zit i smanjiti upalu. Također se kaže da pomaže na sljedeće načine:
- Soda bikarbona ima protuupalna svojstva koja pomažu smiriti oticanje i crvenilo. Ne samo da pomaže smiriti pojavu osipa, već i smiruje osip, iritaciju i opekline.
- Soda bikarbona je fizički piling. Ima fine čestice koje istiskuju prljavštinu i mrtve stanice kože iz vaših pora. Također uzrokuje relativno manje iritacije od većine pilinga, a istovremeno je učinkovitiji.
- Ne samo da pomaže u borbi protiv akni i sprječava ih, već i minimalizira pojavu ožiljaka od akni i pigmentacije.
- Pomaže upijanju viška ulja s kože. To, pak, isušuje prištiće i mrlje, pomažući im brže zacjeljivanje.
Postoje li nuspojave upotrebe sode bikarbone za akne?
Da, postoji nekoliko rizika povezanih s upotrebom sode bikarbone na koži. Sve što je suvišno nije dobro za kožu. Isto vrijedi i za sodu bikarbonu. Ako ga upotrebljavate prečesto ili ako ne odgovara vašoj koži, mogu se pojaviti sljedeće nuspojave:
- To bi moglo oštetiti zaštitnu barijeru kože i pogoršati akne. To je zato što je pH kože malo na kiseloj strani (što je presudno za održavanje ravnoteže). Kada nanesete sodu bikarbonu, ona uklanja kiselu zaštitnu barijeru i čini je osjetljivom na probijanje i bakterije.
- Može iritirati vašu kožu. Soda bikarbona djeluje isušujuće, a ako je koristite na koži (ili je upotrebljavate prečesto), može nadražiti kožu i uzrokovati crvenilo, izbijanje, osip i osjećaj pečenja.
- To bi moglo previše isušiti kožu i izazvati upalu.
Prosječni prirodni pH kože (bez tuširanja i korištenja bilo kakvih kozmetičkih proizvoda) je 4,7. Obično se kreće između 4,5 i 5,5. Na pH skali, sve ispod 7 je kiselo, a sve iznad 7 je alkalno. Dok je naša koža kisela, soda bikarbona ima pH 9, što je alkalno. Kada nanesete alkalni sastojak na kožu, on prirodno uklanja prirodna ulja, ostavljajući je izloženom UV zrakama, bakterijama i šteti iz okoliša.
Iako se ne preporučuje, možete isprobati nekoliko recepata sode bikarbone za kontrolu upale. Obavezno koristite samo