Sadržaj:
- Zašto je potrebno vlažiti masnu kožu?
- Kada trebate vlažiti kožu?
- Prirodni načini za vlaženje masne kože
- 1. Mlijeko
- 2. Latice ruže
- 3. Aloe Vera
- 4. Limun i med
- 5. Suncokretovo ulje
- 6. Jagoda
- 7. Ulje jojobe
- 8. Zeleni čaj
- 10 izvora
S masnom kožom nije lako nositi se. Slijeđenje režima njege kože za masnu kožu uključuje puno izazova. Morate paziti da pretjeranim vlaženjem ne uzrokujete proboj ili ne učinite da vaša koža izgleda dosadno ako je uopće ne hidratizirate.
Sastavili smo nekoliko jednostavnih kućnih lijekova koji vam mogu pomoći u postizanju savršene ravnoteže i osigurati da vaš režim njege kože ne bude uzaludan. Čitajte dalje kako biste znali kako možete pripremiti hidratantne kreme koje će odgovarati vašoj masnoj koži.
Zašto je potrebno vlažiti masnu kožu?
Najveći izazov masne kože je održavanje ravnoteže vlage. Zbog toga izbjegavate koristiti hidratantne kreme jer se bojite povećanja masnosti kože.
To je loše jer izglađuje vašu kožu lica prijeko potrebnom hidratacijom. Kao dodatak ovome, redovito korištenje kemijskih sredstava za čišćenje i pranja lica može vašu kožu ukloniti od prirodnih ulja i učiniti je dosadnom i suhom.
Ovisno o tome koliko je vaša koža masna, možete je odabrati vlažiti jednom ili dva puta dnevno. U sljedećem ćemo odjeljku vidjeti kada biste trebali vlažiti kožu.
Kada trebate vlažiti kožu?
- Nakon što ujutro operete lice, sredstvo za čišćenje ili čišćenje kože može vam skinuti prirodna ulja.
- Nakon tuširanja (upotrijebite laganu hidratantnu kremu) jer pomaže vratiti prirodnu ravnotežu vlage vaše kože.
- Na kraju dana, nakon što ste oprali lice (upotrijebite hidratantnu kremu na bazi vode), jer pomaže u sprječavanju da koža preko dana postane previše suha.
Nisu svi kemijski formulirani hidratantni kremi možda prikladni za masnu kožu. Stoga smo sastavili popis domaćih hidratantnih krema koje vam mogu pomoći.
Prirodni načini za vlaženje masne kože
1. Mlijeko
Mlijeko sadrži mliječnu kiselinu koja ima hidratantna svojstva (1). Također pomaže u održavanju funkcije kožne barijere.
Uzmite četvrt šalice svježeg mlijeka i dodajte mu nekoliko kapi soka limete. Dobro promiješajte i nanesite ga na lice. Isperite vodom nakon 10 minuta. To možete učiniti jednom tjedno.
2. Latice ruže
Istraživanja pokazuju da ekstrakti latica ruže pokazuju protuupalni učinak na kožu (2). I latice ruže i ružina voda pokazuju tonizirajuće i adstringentne učinke na kožu (3).
Uzmite malo ružine vode u lonac i dodajte joj šalicu latica ruže. Pustite da zavrije. Ohladiti i procijediti otopinu. Dodajte mu gel aloe vere i ohladite ovu smjesu. Nanesite ovo na lice i ostavite ga uključenog. To možete učiniti svaku večer prije spavanja.
3. Aloe Vera
Aloe vera ne samo da može vlažiti vašu kožu već je i zaštititi od oštećenja izazvanih UV zračenjem (4), (5).
Pomiješajte jednu žličicu karnauba voska, dvije do tri žlice ulja jojobe i žlicu vode. Smjesu otopite stavljajući je u vodenu kupelj. Ostavite da se ohladi i dodajte ostatak sastojaka te dobro promiješajte. Nanesite ovu hidratantnu kremu na lice i vrat. Činite to svaku večer prije spavanja.
4. Limun i med
Shutterstock
Limun djeluje adstringentno. Med je izvrstan omekšivač koji ne samo da vlaži vašu kožu već može i smanjiti akne (6).
Iscijedite sok limuna i dodajte mu med. Dobro promiješajte i nanesite ga na lice i vrat. Isperite ga nakon 15 minuta. Ponovite ovo 1-2 puta tjedno za najbolje rezultate.
5. Suncokretovo ulje
Shutterstock
Ulje sjemenki suncokreta sadrži linolnu kiselinu koja hidratizira vašu kožu i jača kožnu barijeru (7).
Uzmite nekoliko kapi suncokretovog ulja i umasirajte ga u kožu. Ostavite. Činite to barem jednom dnevno kako bi vaša koža bila vlažna.
6. Jagoda
Shutterstock
Jagode posjeduju hidratantna svojstva koja mogu promovirati manje transepidermalne gubitke vode i učiniti vašu kožu hranjenom i hidratiziranom (8).
Zgnječite dvije do tri jagode da dobijete gustu kašastu pastu. U ovu pastu dodajte žlicu svježeg vrhnja i jednu do dvije žličice meda i dobro promiješajte. Nanesite ovaj hidratantni paket za lice na lice i vrat. Temeljito isperite nakon 10 minuta. To možete učiniti dva puta tjedno.
7. Ulje jojobe
Jojobino ulje ima omekšavajuća i vlažna svojstva (9). Zbog ovih svojstava koristi se kao sastojak krema za sunčanje i hidratantnih krema.
Uzmite nekoliko kapi ulja jojobe u dlan. Nježno ga umasirajte u kožu nakon tuširanja. Možete i dodati nekoliko kapi ulja jojobe u hidratantnu kremu za lice i nanijeti ga na lice i vrat nakon tuširanja.
8. Zeleni čaj
Shutterstock
Zeleni čaj može spriječiti transepidermalni gubitak vode i održati ravnotežu vlage na koži (10).
Strme vrećice zelenog čaja u vrućoj vodi. Ostavite da se ohladi i ispraznite sadržaj u posudi. Ovome dodajte med i nanesite paket na lice i vrat. Isperite ga nakon 10 minuta. Nanesite ovaj hidratantni paket za lice 1-2 puta tjedno.
Upravljanje masnom kožom može biti izazovno, ali upotreba odgovarajuće hidratantne kreme može vam pomoći održati kožu vlažnom, a da se ne osjećate masno. Također, ne zaboravite napraviti test flastera prije nego što isprobate bilo koju od ovih hidratantnih krema. Ako osjetite bilo kakvu alergijsku reakciju, prekinite upotrebu i odmah se obratite liječniku ili dermatologu.
Je li vam ovaj post bio informativan? Obavijestite nas u komentarima ispod.
10 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Možete pročitati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan čitajući našu uredničku politiku.- Mliječna i laktobijska kiselina kao tipično hidratantni spojevi. Međunarodni dermatološki časopis, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/30270529
- Protuupalno djelovanje kože na ekstrakt latica ruže ( Rosa gallica ) smanjenjem signalnog puta MAPK, Food Science and Nutrition, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6261181/
- Studija izvodljivosti, Ružina voda, Tijelo za razvoj malih i srednjih poduzeća,
Vlada Pakistana.
www.amis.pk/files/PrefeasibilityStudies/SMEDA Rose Water.pdf
- Hidratantni učinak kozmetičkih formulacija koje sadrže ekstrakt Aloe vere u različitim koncentracijama procijenjene tehnikama bioinženjeringa kože. Istraživanje i tehnologija kože, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17026654
- ALOE VERA: KRATKI PREGLED, Indijski časopis za dermatologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/
- Medicinska i kozmetička primjena pčelinjeg meda - pregled, Ayu, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3611628/
- Protuupalni učinci i učinci popravljanja kožnih barijera na lokalnu primjenu nekih biljnih ulja, Međunarodni časopis za molekularne znanosti, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5796020/
- Superkritični ekstrakt CO2 iz sjemenki jagode kao vrijedna komponenta blagih sredstava za čišćenje. Međunarodni časopis za kozmetičke znanosti, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25899676
- Ovlaživači za akne, koji su njihovi sastojci? Časopis za kliničku i estetsku dermatologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4025519/
- Upotreba ekstrakta zelenog čaja u kozmetičkim formulacijama: ne samo antioksidativni aktivni sastojak. Dermatološka terapija, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23742288