Sadržaj:
- Što je prehrambeni nedostatak?
- Koji su najčešći nedostaci hranjivih tvari?
- 1. Nedostatak željeza (uzrokuje anemiju)
- 2. Nedostatak joda (uzrokuje gušu i hipotireozu)
- 3. Nedostatak vitamina A (uzrokuje noćno sljepilo)
- 4. Nedostatak kompleksa vitamina B
- 5. Nedostatak vitamina C (uzrokuje skorbut)
- 6. Nedostatak vitamina D (uzrokuje rahitis i osteomalaciju)
- 7. Nedostatak kalcija (uzrokuje hipokalcemiju)
- 8. Nedostatak magnezija (uzrokuje hipomagnezijemiju)
- 9. Nedostatak cinka
- Manjak hranjivih sastojaka - jeste li u riziku?
Svaki peti smrtni slučaj povezan je s lošom prehranom i prehranom (1). To pridonosi preko 678 000 smrtnih slučajeva u SAD-u godišnje (2).
Ove statistike otkrivaju alarmantnu činjenicu. Naše dijete nisu onakve kakve bi trebale biti. Nedostaju im prave hranjive tvari, a to bi mogao predstavljati problem. U ovom postu raspravljat ćemo o 10 najčešćih prehrambenih nedostataka, njihovim simptomima i onome što možete učiniti kako biste ih spriječili / liječili.
Što je prehrambeni nedostatak?
Vaše tijelo treba nekoliko vitamina i minerala za optimalno funkcioniranje i prevenciju bolesti. Ti se vitamini i minerali nazivaju mikrohranjivima.
Nutritivni nedostatak javlja se kada vaše tijelo ne primi ili ne može apsorbirati određenu hranjivu tvar u potrebnoj količini. Ako se to produlji, može dovesti do opasnosti.
Vaše tijelo ne može proizvoditi mikrohranjive sastojke. Morate ih steći prehranom (3). Neki vrlo česti nedostaci hranjivih sastojaka uključuju nedostatak vitamina A, joda, folata i željeza, što može imati poražavajuće posljedice.
Te posljedice uključuju oslabljenu kogniciju, bolest koronarnih arterija, bolesti oka, infekcije, rak, dijabetes, upale, pretilost, između ostalih (4), (5).
Stoga je važno spriječiti nedostatke upravo na njihovim tragovima. Jedan od načina to je utvrđivanje uobičajenih simptoma. Ti simptomi mogu uključivati umor, blijeđu kožu, pospanost, poteškoće s disanjem, lupanje srca, lošu koncentraciju, trnce ili utrnulost u zglobovima, gubitak kose i vrtoglavicu.
Sljedeći je korak bolje razumijevanje nedostatka hranjivih sastojaka.
Koji su najčešći nedostaci hranjivih tvari?
1. Nedostatak željeza (uzrokuje anemiju)
Možda imate anemiju zbog nedostatka željeza ako osjetite sljedeće simptome (6):
- Blijeda koža
- Ekstremni umor
- Krhki nokti
- Bolovi u prsima i otežano disanje (popraćeni ubrzanim otkucajima srca)
- Hladne ruke i noge
- Upala jezika
- Neobična želja za nehranjivim tvarima poput leda ili prljavštine
- Glavobolja i vrtoglavica
Kada vaše tijelo nema dovoljno željeza za proizvodnju hemoglobina, možete razviti anemiju zbog nedostatka željeza. Hemoglobin pomaže u transportu kisika kroz tijelo (7).
Gubitak krvi jedan je od glavnih uzroka nedostatka željeza. Žene su u većem riziku jer gube krv tijekom menstruacije. Čak i nedostatak željeza u vašoj prehrani može dovesti do ovog nedostatka.
Vegetarijanci ili vegani, menstruacije i trudnice te osobe koje češće daruju krv povećani su rizik od nedostatka željeza (6).
Najbolji načini liječenja uključuju uzimanje dodataka željeza i obogaćivanje prehrane hranom bogatom željezom. Ostale metode uključuju intravensku transfuziju željeza ili crvenih krvnih stanica, koje se koriste tijekom teških slučajeva anemije s nedostatkom željeza.
Najbogatiji izvori hem željeza su nemasno meso i plodovi mora. Heme željezo oblik je željeza koji se nalazi u mesu, peradi i plodovima mora - i lakše se apsorbira u tijelu (9).
Izvori nehemskog željeza uključuju orašaste plodove, grah i povrće (posebno špinat) (10).
Jedna porcija obogaćenih žitarica za doručak sadrži oko 18 miligrama željeza, što udovoljava 100% dnevnih potreba. Tri unce pržene goveđe jetre sadrže 5 miligrama željeza, što udovoljava 28% dnevnih potreba. Pola šalice kuhanog špinata sadrži 3 miligrama željeza, što udovoljava 17% dnevnih potreba (10).
Uključivanje željeza u vašu prehranu je jednostavno. Špinat možete dodati sendviču za doručak ili tjestenini i juhama. Ako ste ljubitelj mesa, možete kombinirati 1 kilogram mljevene govedine s 1/3 kilograma sitno sjeckane goveđe jetre. Dodajte malo češnjaka u prahu, luk, sol i papar. Od njih možete raditi polpete.
2. Nedostatak joda (uzrokuje gušu i hipotireozu)
Možda imate manjak joda ako imate sljedeće simptome (11):
- Guša, koja karakterizira povećanu štitnjaču
- Umor
- Zatvor
- Podbuhlo lice
- Slabost mišića
- Suha koža
- Bolovi u mišićima i nježnost
- Stanjivanje kose
- Depresija
- Oštećeno pamćenje
- Debljanje
- Povećana osjetljivost na hladnoću
- Neredovite menstruacije
- Povišena razina kolesterola u krvi
Nedostatak joda događa se kada prehranom ne unosite dovoljno joda. Žene češće razvijaju hipotireozu od muškaraca. Druge osobe za koje je vjerojatnije da će razviti ovo stanje uključuju one koji su ranije imali problema sa štitnjačom, one koji su bili podvrgnuti operaciji radi ispravljanja problema sa štitnjačom i one koji su u obitelji imali bolest štitnjače.
Podložni su čak i oni koji su radili zračenjem štitnjače, vrata ili prsa. Trudnice i žene općenito imaju veću vjerojatnost da će im nedostajati joda (11).
Najbolji način za sprečavanje nedostatka joda je konzumacija hrane bogate hranjivim sastojcima. Masovno su sol i kruh obogaćeni jodom (12). Dostupni su i dodaci joda - koje možete uzimati nakon što se posavjetujete sa svojim liječnikom.
Morske alge najbogatiji su izvor joda. Samo 1 gram morskih algi sadrži 16 do 984 mcg joda, što zadovoljava 11% do 1,989% dnevne potrebe. Tri unce pečenog bakalara sadrži 99 mcg joda, što udovoljava 66% dnevnih potreba. Jedna šalica običnog jogurta s niskim udjelom masti sadrži 75 mcg joda, što zadovoljava 50% dnevne potrebe za hranjivim tvarima (13).
Kao brzi večernji međuobrok možete dobiti šalicu jogurta s malo masnoće. U večernji smoothie možete dodati i alge u prahu (zvanu spirulina).
Možda ćete htjeti provjeriti i unos selena jer je jako povezan s koncentracijom joda u serumu. Selen ima važnu ulogu u sintezi i metabolizmu hormona štitnjače (14).
Uključivanje brazilskih orašastih plodova u vašu prehranu može vam pomoći povećati razinu selena. Ipak, pripazite na pretjeranu potrošnju. Mogli bi prouzročiti toksičnost selena ako se redovito konzumiraju (14).
3. Nedostatak vitamina A (uzrokuje noćno sljepilo)
Možda imate manjak vitamina A ako osjetite sljedeće simptome (15):
- Suha i ljuskava koža
- Suhe oči
- Nejasna rožnica
- Upaljene oči
- Noćno sljepilo
Nedostatak odgovarajućeg unosa prehrane najveći je uzrok nedostatka vitamina A. Ljudi na mjestima gdje je riža glavna hrana također mogu iskusiti simptome - s obzirom na to da riža nema beta-karoten.
Određena zdravstvena stanja poput celijakije, kroničnog proljeva, cistične fibroze i ciroze mogu ometati apsorpciju vitamina A u tijelu (15).
Dojenčad, djeca i trudnice i dojilje imaju veći rizik od razvoja nedostatka vitamina A. Osobe s cističnom fibrozom također su u većem riziku (16).
Oralni vitamin A mogao bi biti obećavajući način liječenja nedostatka, posebno ako su simptomi ozbiljni ili je uzrok malapsorpcija. Oni također mogu uključivati dodatke beta-karotena. Međutim, imajte na umu da su dodaci beta-karotenu povezani s povećanim rizikom od određenih karcinoma (15).
Gubitak vida uzrokovan ožiljcima iznimka je i ne može se poništiti suplementacijom (17). Stoga je bolje izbjeći takav nedostatak osiguravajući da unosite dovoljno vitamina kroz prehranu.
Batat je najbogatiji prirodni izvor vitamina A. Jedan cjeloviti pečeni batat sadrži 28.058 IU vitamina A, što zadovoljava nevjerojatnih 561% dnevnih potreba.
Goveđa jetra je još jedan izvrstan izvor - 3 unce pržene jetre nude 22.175 IU vitamina A, što udovoljava 444% dnevnih potreba (16). Pola šalice kuhanog špinata nudi 11.458 IU vitamina A, a to zadovoljava 229% dnevne potrebe (16).
Batat možete uključiti u svoju prehranu tako što ćete ga pripremiti za prilog jelima od peradi ili mesa. Batat možete i zgnječiti te ga pripremiti uz ukusnu kombinaciju visokokvalitetnog kozjeg sira. Špinat je izvrstan dodatak vašem sendviču s doručkom.
4. Nedostatak kompleksa vitamina B
B-kompleks kombinacija je vitamina B skupine. Nedostatak bilo kojeg od ovih može uzrokovati probleme.
Nedostatak vitamina B1 ili tiamina uzrokuje beriberi. Beriberi je karakteriziran oštećenim osjetnim, refleksnim i motoričkim funkcijama. To također može dovesti do kongestivnog zatajenja srca, uzrokujući edeme u donjim udovima, au nekim slučajevima čak i smrt (18). Pojedinci koji konzumiraju alkohol, imaju dijabetes, starije odrasle osobe i oni koji su podvrgnuti bariatrijskoj operaciji izloženi su većem riziku.
Nedostatak vitamina B3 ili niacina uzrokuje pelagra. Ovo stanje karakteriziraju proljev, demencija i dermatitis osjetljiv na sunce. Ako se ne liječi, pelagra može dovesti do smrti (19).
Nedostatak vitamina B7 ili biotina uzrokuje stanjivanje kose i osip oko očiju, nosa i usta. Također može uzrokovati infekcije kože i, u rijetkim slučajevima, napadaje (20).
Nedostatak vitamina B12 (koji se naziva i kobalamin) može uzrokovati umor, gubitak apetita, gubitak kilograma, zatvor i probleme s živcima. Ostali simptomi mogu uključivati depresiju i zbunjenost (21).
Folat je još jedan vitamin B-kompleksa čiji nedostatak može uzrokovati ozbiljne komplikacije. Simptomi uključuju slabost, poteškoće u koncentraciji i otežano disanje. To također može dovesti do gastrointestinalnih problema (22).
U žena nedostatak folata povećava rizik od rađanja dojenčadi s oštećenjima neuralne cijevi. Neadekvatan status majčine folate također može uzrokovati malu porođajnu težinu novorođenčadi, prijevremeni porod i zaostajanje u razvoju fetusa (22).
Pojedinci s poremećajem upotrebe alkohola i trudnice (ili one u fertilnoj dobi) imaju rizik od nedostatka folata.
Hrana bogata vitaminima skupine B uključuje obogaćene žitarice, svinjske kotlete, nemasnu govedinu, tunjevinu, jaja i kuhani špinat (18).
5. Nedostatak vitamina C (uzrokuje skorbut)
Možda imate manjak vitamina C ako osjetite sljedeće simptome (23):
- Depresija
- Umor
- Osip
- Oštećeno zacjeljivanje rana
- Gingivitis
- Gubitak težine
- Razdražljivost
- Skurbut (karakteriziran krvarenjem zubnog mesa i otvaranjem prethodno zaliječenih rana)
Primarni uzrok skorbuta je neadekvatan unos vitamina C. Pojedine osobe s visokim rizikom uključuju ljude koji su ovisni o alkoholu i pušenju, oni koji imaju lošu prehranu i oni koji imaju teške mentalne bolesti. Čak su i osobe na dijalizi pod rizikom jer se vitamin C gubi u procesu liječenja (24).
Liječenje obično uključuje velike doze vitamina C redovito (25).
Pomaže i nadopunjavanje prehrane hranom bogatom vitaminom C. Tri četvrtine šalice soka od naranče sadrži 93 mg vitamina C, što udovoljava 155% dnevnih potreba. Srednja naranča sadrži oko 70 mg vitamina, što udovoljava 117% dnevne potrebe (26). Ostali izvori uključuju brokulu, krumpir i cvjetaču.
Uzimanje naranče dnevno trebalo bi voditi računa o vašim potrebama za vitaminom C. U večernju salatu možete baciti brokulu, krumpir i kriške naranče.
6. Nedostatak vitamina D (uzrokuje rahitis i osteomalaciju)
Možda imate manjak vitamina D ako imate sljedeće simptome (27):
- Bolovi u kostima
- Generalizirana slabost
- Mijalgija (bol u skupini mišića)
Nedostatak je uzrokovan iz nekoliko razloga, koji također mogu biti čimbenici rizika. Neki od njih uključuju ograničenu izloženost sunčevoj svjetlosti, tamnu kožu ili upalnu bolest crijeva ili druga stanja koja uzrokuju malapsorpciju hranjivih sastojaka (28).
Vegani i vegetarijanci također mogu biti izloženi velikom riziku jer većina prirodnih izvora vitamina D uključuje ribu, mliječne proizvode i perad.
Liječenje nedostatka vitamina D može uključivati oralno dodavanje 50 000 IU vitamina D 2 tjedno tijekom osam tjedana (29).
Dodavanje prave hrane vašoj prehrani (osim redovitog izlaganja jutarnjem suncu) najbolji je način za sprečavanje nedostatka vitamina D.
Tri unce kuhanog lososa sadrži 447 IU vitamina D, koji zadovoljava 112% dnevnih potreba. Tri unce konzervirane ribe tune sadrži 154 IU vitamina i zadovoljava 39% dnevnih potreba (30). Ostali dobri izvori uključuju mlijeko, jogurt, jaja i goveđu jetru.
Možete doručkovati tunu u konzervi za doručak ili u obroke uključiti jaja i mlijeko. Ako ste vegetarijanac, idite na sok od naranče obogaćen vitaminom D (provjerite naljepnicu). Jedna šalica obogaćenog soka od naranče sadrži 137 IU vitamina D i udovoljava 34% dnevnih potreba (30).
7. Nedostatak kalcija (uzrokuje hipokalcemiju)
Možda imate manjak kalcija ako osjetite sljedeće simptome (31):
- Zbunjenost
- Umor
- Anksioznost
- Krhki nokti
- Oštećena koncentracija
- Loše pamćenje
- Suha koža
- Gruba kosa
- Alopecija
- Grčevi u mišićima i mišićna slabost
Hipokalcemiju može uzrokovati nekoliko čimbenika. To uključuje neadekvatan kalcij u prehrani, nedostatak izloženosti sunčevoj svjetlosti, kronične bolesti bubrega, bolesti jetre ili ciroze jetre i smanjenu apsorpciju kalcija u crijevima (31). Nedostatak vitamina D također može dovesti do hipokalcemije (32).
Pojedinci kojima prijeti manjak kalcija uključuju žene u postmenopauzi, osobe s intolerancijom na laktozu i vegetarijanke (33). Liječenje hipokalcemije obično uključuje oralni kalcij i vitamin D u obliku dodataka (34).
Obični jogurt s malo masnoće najbogatiji je izvor kalcija. Osam unci jogurta sadrži 415 miligrama kalcija, što udovoljava 42% dnevne potrebe. Osam unci nemasnog mlijeka sadrži 299 miligrama kalcija, što udovoljava 30% dnevnih potreba (33).
Sok od naranče obogaćen kalcijem još je jedna dobra opcija. Obavezno provjerite naljepnice. Šest unci soka sadrži 261 miligram kalcija, što udovoljava 26% dnevne potrebe (33).
8. Nedostatak magnezija (uzrokuje hipomagnezijemiju)
Možda imate manjak magnezija ako osjetite sljedeće simptome (35):
- Povraćanje
- Mučnina
- Umor
- Slabost
- Gubitak apetita
- Utrnulost
- Napadaji
- Nenormalni srčani ritmovi
- Trnci
- Grčevi u mišićima
Primarni uzrok magnezija je prehrambena neadekvatnost. Malapsorpcija bi također mogla biti drugi uzrok. Prekomjerni unos alkohola i dugotrajni proljev također mogu uzrokovati nedostatak magnezija (36).
Ljudi s visokim rizikom od ovog nedostatka uključuju one koji su ovisni o alkoholu, osobe s dijabetesom ili gastrointestinalnim problemima i starije odrasle osobe (35).
Uzimanje magnezija na usta najčešći je oblik liječenja (36).
Ozbiljni nedostatak magnezija također može dovesti do nedostatka kalcija ili kalija (s obzirom na poremećaj mineralne homeostaze), što dovodi do daljnjih problema (35). Homeostaza je stanje stabilne ravnoteže ili ravnoteže.
Uključivanje hrane bogate magnezijem u svoju prehranu najbolji je način za sprečavanje ovog nedostatka. Orašasti plodovi spadaju u najbogatije izvore magnezija. Jedna unca suhog prženog badema (23 grama) sadrži 80 miligrama magnezija, što udovoljava 20% dnevne potrebe. Slična količina suhog prženog indijskog oraščića sadrži 74 miligrama magnezija, što udovoljava 19% dnevne potrebe (35). Ostali izvori uključuju špinat, kikiriki i smeđu rižu.
Bademe ili indijske oraščiće možete uklopiti u večernju salatu ili ih posuti po smoothiju. Također u svojim pripravcima od riže možete zamijeniti bijelu rižu smeđom.
9. Nedostatak cinka
Možda imate manjak cinka ako osjetite sljedeće simptome (37):
- Gubitak apetita
- Oslabljeni imunološki sustav
- Gubitak kose
- Proljev
- Letargija
- Polako zacjeljivanje rana
- Neobjašnjiv gubitak kilograma
Alkoholizam je jedan od glavnih uzroka nedostatka cinka. Ostali uzroci uključuju kroničnu bolest bubrega, dijabetes, poremećaje jetre ili gušterače i bolest srpastih stanica (37).
Pojedinci s većim rizikom uključuju one ovisnike o alkoholu, vegetarijance, osobe s gastrointestinalnim problemima i trudnice ili dojilje (38).
Liječenje nedostatka cinka može uključivati unos dodataka cinka. Unos hrane bogate cinkom također izvrsno djeluje.
Kamenice su najbogatiji izvori cinka. Tri unce kuhanih i prženih kamenica sadrže 74 miligrama cinka, što udovoljava 493% dnevnih potreba. Tri unce kuhane rakovice sadrži oko 6,5 grama cinka, što udovoljava 43% dnevnih potreba. Pečeni grah i sjemenke bundeve također su dobri izvori cinka (38).
Kuhane kamenice možete dodati jelima od tjestenine kako biste povećali unos cinka. Možete ih dodati i juhama od plodova mora i varivima. Vegetarijanci mogu dodati pečeni grah ili sjemenke bundeve u večernju salatu od povrća. Možete ih posipati i po posuđu.
Moramo dobro paziti na prehranu. Ako se zanemaruju prehrambeni nedostaci, mogu dovesti do komplikacija opasnih po život.
Razgovarali smo o čimbenicima rizika za svaki nedostatak. Ali na općoj razini, u našoj populaciji postoje podskupine koje su u većem riziku.
Manjak hranjivih sastojaka - jeste li u riziku?
Slijede skupine pojedinaca kojima može biti veći rizik od prehrambenih nedostataka (39):
- Ekskluzivno dojena djeca
- Adolescenti
- Pojedinci s tamno obojenom kožom
- Žene u premenopauzi
- Trudna žena
- Starije odrasle osobe
- Pojedinci ovisni o alkoholu
- Pojedinci na restriktivnoj dijeti (poput veganske ili bezglutenske dijete)
- Ljudi ovisni o pušenju
- Pretile osobe
- Pacijenti koji su podvrgnuti bariatrijskoj operaciji
- Pojedinci s upalnom bolesti crijeva
- Pacijenti koji su podvrgnuti dijalizi bubrega
- Pojedinci koji između ostalog uzimaju antibiotike, antikoagulanse, antikonvulzive, diuretike
Dodaci prehrani su često