Sadržaj:
- Koji je prehrambeni profil peršina
- Koje su zdravstvene prednosti peršina?
- 1. Može regulirati razinu šećera u krvi
- 2. Zdravlje bubrega u svibnju
- 3. Može imati učinke protiv raka
- 4. Može poboljšati zdravlje srca
- 5. Može podržati zdravlje kostiju
- 6. Svibanj pomoć u probavi
- 7. Svibanj jača imunitet
- 8. Neka poboljša zdravlje jetre
- 9. Ima antibakterijska svojstva
- 10. Može vam pomoći zaštititi oči
- Koje su blagodati peršina za kožu?
- Tonik za lice u borbi protiv akni
- Trebat će vam
- Postupak
- Sredstvo za čišćenje lica za ujednačen ton kože
- Trebat će vam
- Postupak
- Paket za lice za posvjetljivanje kože
- Trebat će vam
- Postupak
- Tonik za zdravu kožu
- Trebat će vam
- Postupak
- Što je povijest peršina?
- Koje su različite vrste peršina
- Kako koristiti peršin za kuhanje
- Kako uključiti peršin u svoju prehranu
- Recepti od peršina
- Što trebaš
- Postupak
- Što trebaš
- Postupak
- Kako odabrati i čuvati peršin
- Rizici i nuspojave peršina
- Zaključak
- Pitanja stručnjaka za čitatelje
Peršin ( Petroselinum crispum ) kulinarska je i ljekovita biljka porijeklom iz Mediterana. Lišće, stabljike i sjeme biljke koriste se u mnogim receptima.
Peršin je bogat hranjivim sastojcima i antioksidantima. Anegdotalno je poznato da pomaže u smanjenju krvnog tlaka, kolesterola i alergija (1). Koristi se za izradu sapuna, krema, parfema (1). Peršin je dobar za kožu zbog svojih antimikrobnih i protuupalnih aktivnosti.
Pogledajmo bogati prehrambeni profil, uporabu, blagodati i nuspojave peršina. Pomaknite se prema dolje.
Koji je prehrambeni profil peršina
Pola šalice (30 g) svježeg, nasjeckanog peršina pruža 11 kalorija, 2 grama ugljikohidrata, 1 gram proteina, 1 gram masti i 1 gram vlakana (2).
- Bogat je izvor vitamina A (8424 IU), vitamina C (133 mg), vitamina K (1640 µg), folne kiseline (152 µg) i kalija (554 mg) (2).
- Peršin također sadrži flavonoide, karotenoide i vitamin C koji imaju antioksidativna svojstva (2).
U sljedećem ćemo dijelu pogledati zdravstvene prednosti peršina.
Koje su zdravstvene prednosti peršina?
1. Može regulirati razinu šećera u krvi
Peršin i njegovo esencijalno ulje bogati su antioksidansom koji se naziva miristicin (3). Miristicin može pomoći u regulaciji razine šećera u krvi. Također može smanjiti inzulinsku rezistenciju i upalu. Međutim, potrebno je više istraživanja kako bi se razumjeli ti učinci.
2. Zdravlje bubrega u svibnju
Peršin je prirodni diuretik (4). Može vam pomoći u uklanjanju toksina i klica iz tijela. Štakori hranjeni ekstraktom sjemena peršina pokazivali su više urina nego kad su pili samo vodu (4). Peršin može inhibirati natrijevu kalijevu pumpu koja je uključena u regulaciju urina u bubrezima (4).
Studije na životinjama nadalje sugeriraju da peršin ima nefroprotektivne učinke na štakore s bubrežnim problemima (5).
3. Može imati učinke protiv raka
Peršin je bogat flavonoidima za koje se zna da imaju antikancerogena svojstva. Flavonoidi inhibiraju rast stanica i smanjuju oksidativni stres (6).
Istraživanje na životinjama otkrilo je da apigenin, flavonoid koji se nalazi u sjemenkama peršina, može pomoći u ubijanju stanica raka i smanjenju veličine tumora (7).
Studije na staničnim linijama karcinoma također su otkrile da apigenin pokazuje svojstva proliferacije, protuupalnosti i anti-metastaza u karcinomu debelog crijeva (8). Utvrđeno je da apigenin djeluje antikancerogeno na karcinom dojke (9).
Drugi antikancerogeni flavonoid koji se nalazi u peršinu je luteolin (10), (11). Istraživanje je pokazalo da luteolin može imati preventivne učinke na rak debelog crijeva (10).
Peršin također sadrži karnozol, još jedan spoj s obećavajućim rezultatima u liječenju karcinoma dojke, kože, debelog crijeva i prostate (12).
4. Može poboljšati zdravlje srca
Peršin se u narodnoj medicini koristi za liječenje hipertenzije. Bogat sadržaj flavonoida u peršinu pomaže u poboljšanju zdravlja srca i smanjenju rizika od kardiovaskularnih bolesti (13).
Peršin je također dobar izvor folne kiseline. Unos folata povezan je s dobrim zdravljem srca (14). Niske razine folata mogu biti štetne za srce (15). Stoga uključivanje peršina u prehranu može biti korisno u tom pogledu.
5. Može podržati zdravlje kostiju
Peršin je dobar izvor vitamina K. Vitamin pomaže u stvaranju koštanih stanica nazvanih osteociti (16). Utvrđeno je da peršin inhibira resorpciju kostiju (proces u kojem kosti apsorbira i razgrađuje tijelo) kod štakora (17).
6. Svibanj pomoć u probavi
Tradicionalno se peršin koristi za liječenje probavnih i gastrointestinalnih poremećaja. Sadržaj vlakana u peršinu pomaže u probavi (18). Pomaže u premještanju hrane u probavnom traktu, a djeluje i kao prebiotička hrana za dobre bakterije u crijevima.
Utvrđeno je da ekstrakti peršina djeluju protiv čira u istraživanjima miševa. To su postigli inhibiranjem prekomjernog lučenja želučanog soka (19).
7. Svibanj jača imunitet
Peršin sadrži mnogo antioksidansa i protuupalnih spojeva, uključujući flavonoide (20). Apigenin se bori protiv upala u tijelu (21).
Peršin također sadrži vitamin C. Hranjiva tvar snažan je antioksidans koji pojačava imunološki sustav (22). Peršin sadrži flavonole, poput kaempferola i kvercetina, koji se bore protiv oksidacijskog stresa i staničnih oštećenja (23).
8. Neka poboljša zdravlje jetre
Peršin bi mogao regulirati kolesterol i imati zaštitni učinak na jetru štakora (24). Druge su studije otkrile da peršin može pomoći u regeneraciji jetrenih stanica i regulirati enzime u jetri kod miševa s dijabetesom (25).
9. Ima antibakterijska svojstva
Peršin se tradicionalno koristi zbog svoje sposobnosti za borbu protiv klica. U studiji je peršin pokazao antimikrobno djelovanje u kareish siru (26).
Eterično ulje peršina pokazalo je i antibakterijsko i protugljivično djelovanje (27). Mogao bi inhibirati rast bakterija kao što su Staphylococcus aureus i Listeria monocytogenes (27). Također bi mogao zaštititi od gljivica Penicillium ochrochloron i Trichoderma viride (27).
10. Može vam pomoći zaštititi oči
Peršin sadrži vitamin A, hranjivu tvar koja može pomoći u poboljšanju zdravlja očiju (28). Peršin također sadrži karotene, poput luteina i zeaksantina, koji pomažu u zaštiti očiju (29). Ovi pigmentirani antioksidanti pomažu u održavanju zdravlja očiju sprečavanjem oksidativnog oštećenja. Smanjuju rizik od degeneracije makule i katarakte (29).
To su zdravstvene prednosti peršina. Također je poznato da biljka potiče zdravlje kože. U sljedećem smo odjeljku obradili isključivo ovu temu.
Koje su blagodati peršina za kožu?
- Bogat hranjivim sastojcima: Peršin je bogat hranjivim sastojcima, poput bakra, cinka, mangana, kalcija i kalija, koji su neophodni za zdravu kožu.
- Anti-age: Vitamin C u peršinu pomaže u usporavanju starenja. Djeluje u borbi protiv slobodnih radikala koji uzrokuju oksidativni stres (30). Hranjiva tvar također pomaže smanjiti fine bore i bore. Pomaže u popravljanju stanica i potiče proizvodnju kolagena (30). To pomaže koži da izgleda gipko i mlado.
- Protiv akni: Antimikrobna svojstva peršina mogu pomoći u borbi protiv bakterija i smanjenju akni (27). Peršin također može uravnotežiti višak sebuma. Međutim, ne postoje studije koje podupiru ovu tvrdnju.
- Protuupalno: Peršin sadrži antioksidanse koji mogu pomoći u smanjenju iritacije i crvenila kože.
- Evens tonus kože i smanjuje pigmentaciju: Vitamin C u biljci može posvijetliti kožu i smanjiti neravna mjesta. Vitamin C također može pomoći u smanjenju hiperpigmentacije.
Peršin se može koristiti za zdravlje kože. Ovdje smo nabrojali nekoliko recepata s peršinom koje možete koristiti na svojoj koži.
Tonik za lice u borbi protiv akni
Trebat će vam
- Destilirana voda
- Listovi peršina
- Nekoliko kapi limunovog soka
- 3 kapi ulja čajevca
- 3 kapi ekstrakata ružmarina
Postupak
- U kipuću vodu dodajte lišće peršina.
- Nakon što se ohladi, dodajte nekoliko kapi limunovog soka, ulje čajevca i ekstrakte ružmarina.
- Ulijte ovu smjesu u bocu i upotrijebite je kao toner.
Sredstvo za čišćenje lica za ujednačen ton kože
Trebat će vam
- Destilirana voda
- Listovi peršina
- Nekoliko kapi limunovog soka
- 1 žličica meda
Postupak
- Namočite peršin u toploj vodi.
- Napravite finu pastu i dodajte jednu žličicu meda i nekoliko kapi limunovog soka.
- Ovo sredstvo za čišćenje lica posvijetlit će mjesta i ukloniti mrtve stanice, što dovodi do meke, blistave kože.
Paket za lice za posvjetljivanje kože
Trebat će vam
- 1 žlica jogurta
- Listovi peršina
- Nekoliko kapi ulja čajevca
- 1 žlica zobenih pahuljica
Postupak
- U jednu žlicu jogurta dodajte nekoliko peršinovih listova.
- U ovu smjesu dodajte jednu žlicu zobenih pahuljica i napravite finu pastu.
- Ovoj smjesi možete dodati nekoliko kapi ulja čajevca i nanijeti ovu masku za lice na čistu, zdravu kožu.
Tonik za zdravu kožu
Trebat će vam
- Destilirana voda
- Listovi peršina
Postupak
- Izvadite sok iz lišća i pomiješajte ga s 200 ml vode.
- Konzumirajte ovu smjesu svakodnevno kako biste dobili zdravu kožu. Izbjegavajte višak konzumacije.
To su načini na koje peršin možete koristiti za promicanje zdravlja kože. Vidjeli smo brojne blagodati peršina. Što je s zavirivanjem u njegovu povijest?
Što je povijest peršina?
Grci su visoko poštovali peršin. Koristila se za počast sportašima koji su pobjeđivali. Također se koristio za ukrašavanje grobnica. Koristila se u medicini prije nego što su je Rimljani uveli za ukrašavanje hrane. Uzgaja se već više od 2000 godina. Danas je peršin dostupan u različitim vrstama.
Koje su različite vrste peršina
- Uvijeni list ili obični peršin često se koriste kao ukras u juhama, varivima i drugim jelima. Hrskave je teksture.
- Ravni list peršina ili talijanski peršin ima jači okus od uvijenog lista peršina. Također se koristi u salatama, varivima, juhama i umacima kao ukras.
- Hamburg ili njemački peršin jedna je vrsta čiji se korijen u obliku repa koristi umjesto lišća. Korijen se može pržiti ili koristiti u varivima i juhama radi okusa.
U sljedećem ćemo dijelu istražiti kako koristiti peršin za kuhanje.
Kako koristiti peršin za kuhanje
Peršin je svestrana i jeftina opcija za aromu koja podiže okus i prezentaciju bilo kojeg jela. Obično se koristi u varivima i juhama. Mnogi preljevi za salatu i marinade koriste svježi peršin. Aroma poboljšava cjelokupno kulinarsko iskustvo. Za kuhanje se mogu koristiti i svježi i sušeni peršin.
Francuska kuhinja uključuje peršin u zalihi i juhu, dok bliskoistočna jela, poput humusa i baba ghanousha, peršin koriste kao ukras.
Talijanska hrana, poput tjestenine, špageta, pizze ili lazanja, koristi sušeni peršin kao sastojak za aromu. Umaci, poput pestoa ili salse, također uključuju peršin. Obično se dodaje na kraju postupka kuhanja kako bi se zadržao okus jela.
Kako uključiti peršin u svoju prehranu
Bacite stabljike i nasjeckajte listove peršina. Mogu se koristiti u salati od krumpira ili umacima na bazi rajčice. Možete ga dodati i svom omletu. Sok od peršina možete uključiti u svoj smoothie za svjež okus.
Također možete provjeriti sljedeće recepte i uključiti bilje u svoju prehranu.
Recepti od peršina
- Čaj od peršina
Što trebaš
- 250 ml pročišćene vode
- ¼ šalica svježeg lišća peršina
Postupak
- Pročišćenu vodu kuhajte kuhalom za vodu za čaj.
- Isperite svježe lišće peršina pod hladnom tekućom vodom.
- Listove strmo strpite u kipuću vodu oko 10 minuta.
- Procijedite lišće i uživajte.
- Losos s bademovim koricama
Što trebaš
- ½ šalica badema
- 2 žlice peršina
- 1 žličica morske soli i mljevenog crnog papra
- 1 žlica naribane organske korice limuna
- 4 fileta lososa
- 2 žlice ulja avokada
- 4 šalice špinata
Postupak
- Bademe sameljite u kuhači.
- Na tanjuru pomiješajte bademov prah s peršinom, koricom limuna, soli i paprom.
- Izdubite losos u smjesu od badema s obje strane.
- Zagrijte ulje na velikoj tavi na srednje jakoj vatri. Dodajte losos i kuhajte oko 5 minuta sa svake strane.
- Poslužite preliveno limunovim sokom.
Prije nego što počnete kuhati s peršinom, možda ćete htjeti odabrati pravi peršin i pravilno ga spremiti.
Kako odabrati i čuvati peršin
Izbor
Peršin je dostupan tijekom cijele godine u supermarketima. Potražite svježi peršin koji ima čvrste stabljike. Pokušajte kupiti peršin iz organskog izvora. Izbjegavajte kupnju peršina s uvelim ili žutim lišćem, plijesni i tamnim mrljama.
Skladištenje
Peršin se mora pravilno čuvati. Ako ne, može uvenuti i izgubiti okus. Peršin čuvajte na tamnom mjestu, dalje od sunčeve svjetlosti. Uklonite sve žute ili prljave uvele listove i temeljito operite lišće. Ocijedite višak vode na kuhinjskoj krpi. Ponovite postupak pranja, a zatim otresite višak vode s lišća. Položite ih na kuhinjsku krpu i lagano utapkajte kako bi uklonili preostalu vodu. Stavite listove u ziploc vrećicu i spremite ih u hladnjak. Svježe može trajati oko 10 dana. Peršin možete čuvati dulje vrijeme držeći stabljike u vodi. Morate promijeniti vodu kako biste spriječili mikrobiološku kontaminaciju.
Peršin može uzrokovati određene štetne učinke kod nekih ljudi. Možda ćete ih htjeti provjeriti prije nego što biljku uvrstite u svoju prehranu.
Rizici i nuspojave peršina
Peršin treba jesti umjereno. Ako se prekomjerno konzumira, može dovesti do alergija. Slijede nuspojave.
- Svibanj ometati krvni tlak
Peršin može regulirati krvni tlak moderiranjem pumpi s natrijevim kalijem. Međutim, kada se konzumira u većim količinama, može komunicirati s lijekovima za hipertenziju (31). Ako primijetite bilo kakve promjene u razini krvnog tlaka, obratite se liječniku.
- M ay uzrokovati hipoglikemiju
Miristicin u peršinu može smanjiti razinu šećera u krvi. Ako ste već na lijekovima za snižavanje šećera u krvi, uzimanje viška peršina može dovesti do hipoglikemije (pretjerano niske razine šećera u krvi).
- Interakcije tijekom kirurgije
Peršin može spriječiti zgrušavanje krvi i produljiti vrijeme krvarenja (32). Stoga može uzrokovati prekomjerno krvarenje tijekom operacije. Izbjegavajte peršin najmanje dva tjedna prije zakazanog zahvata.
- Osjetljivost kože
Određene osobe razvijaju osjetljivost na sunce nakon topikalne primjene ulja peršina ili sjemena peršina (33). To može uzrokovati opekline i osipe. Stoga se prije upotrebe obratite svom liječniku.
- Bolest bubrega
Iako je peršin koristan za bubrege, on može izazvati neželjene reakcije kod osoba s bubrežnom bolešću. Međutim, u ovom aspektu nedostaju istraživanja. Stoga se posavjetujte sa svojim liječnikom.
- Pitanja u vezi s trudnoćom i dojenjem
Iako je siguran u normalnim količinama, prekomjerni unos peršina tijekom trudnoće ili dojenja može uzrokovati komplikacije. Peršin može smanjiti proizvodnju mlijeka (34). Stoga možda nije preporučljivo uzimati ga tijekom laktacije.
- Ostale interakcije s lijekovima
Peršin ima velike količine vitamina K, koji sudjeluje u zgrušavanju krvi. Biljka može komunicirati s lijekovima koji se koriste za sprečavanje zgrušavanja krvi (32). Neke studije smatraju sumnjivom interakciju između peršina i varfarina (antikoagulansa) (35).
Zaključak
Peršin je svestrana biljka za mnoge namjene. Bogat je hranjivim sastojcima, uključujući vitamin K i flavonoide. Ima ulogu u zdravlju srca, kostiju i očiju. Ima antimikrobno, antioksidativno i antitumorsko djelovanje koje pomažu u borbi protiv mnogih kroničnih bolesti. Međutim, potrebno je više istraživanja kako bi se provjerile tvrdnje.
Tradicionalno se peršin koristi kao diuretik, abortivno sredstvo i sredstvo za iskašljavanje. Pomaže u održavanju zdrave, bistre kože. Suhe ili svježe listove peršina možete lako uključiti u svoju prehranu dodavanjem u juhe, salate, marinade i umake.
Pitanja stručnjaka za čitatelje
Može li vam peršin pomoći da smršavite?
Anegdotski dokazi sugeriraju da bi se peršin mogao koristiti u pićima za detoksikaciju i mršavljenje. Međutim, ne postoje znanstveni dokazi koji pokazuju da je peršin dobar za mršavljenje.
Što se događa kada pojedete previše peršina?
Peršin je američka administracija za hranu i lijekove prepoznala kao siguran (GRAS). Međutim, budući da je diuretik, nije