Sadržaj:
- Što radi serotonin?
- Kako vam koristi serotonin?
- 1. Serotonin izaziva sreću
- 2. Može vam pomoći u liječenju depresije i anksioznosti
- 3. Može promovirati bolji san
- 4. Poboljšava funkciju mozga
- 5. Pojačava seksualnu aktivnost
- 6. Svibanj promovira probavno zdravlje
- 7. Svibanj može pomoći kod mršavljenja
- 8. Pomaže u upravljanju bolovima
- 9. Svibanj pomoć u liječenju OCD
- Što se događa kada su razine serotonina niske?
- Kako prirodno povećati razinu serotonina?
- Napomena o sindromu serotonina
- Zaključak
- Reference
Serotonin je neurotransmiter koji proizvode živčane stanice. Naziva se i sretnom kemikalijom - regulira raspoloženje i može pomoći u ublažavanju depresije. Postoji nekoliko drugih načina na koje ovaj hormon igra korisnu ulogu u vašem tijelu. U ovom ćemo postu istražiti sve to - i malo više.
Što radi serotonin?
Serotonin (znanstveno nazvan 5-hidroksitriptamin) potječe od triptofana, esencijalne aminokiseline. Triptofan se često nalazi u orašastim plodovima, crvenom mesu i siru - a njegov nedostatak povezan je s nekoliko poremećaja raspoloženja.
Serotonin utječe na gotovo svaki dio vašeg tijela. Regulira vaše osjećaje i stabilizira raspoloženje. Ovaj neurotransmiter također smanjuje depresiju i regulira anksioznost (1).
Također ima ulogu u stolici i seksualnoj aktivnosti. Preteča je melatonina - kemijske tvari koja regulira tjelesni ciklus spavanja i budnosti (2).
Nekoliko funkcija serotonina u ljudskom tijelu bacaju svjetlost na njegovu važnost i druge bitne aspekte. Ali prije nego što stignemo tamo, morate znati više o blagodatima serotonina - detaljno.
Kako vam koristi serotonin?
Budući da je sretna kemikalija, serotonin pomaže izazvati sreću, a također može smanjiti simptome depresije i tjeskobe. Serotonin također pojačava moždanu aktivnost i spolnu funkciju.
1. Serotonin izaziva sreću
Studije nam pokazuju da neurotransmiteri, poput serotonina, igraju ulogu u ljudskoj sreći (3). Serotonin (i dopamin) regulira i pozitivna i negativna raspoloženja. U studijama je ovaj neurotransmiter posredovao u sreći, zadovoljstvu i optimizmu.
Daljnja istraživanja također nam govore da povećana razina serotonina može biti povezana s pozitivnim raspoloženjem (4).
2. Može vam pomoći u liječenju depresije i anksioznosti
Shutterstock
Istraživači vjeruju da neravnoteža u razini serotonina može utjecati na raspoloženje, uzrokujući depresiju. Mogući problemi povezani s depresijom mogu uključivati nisku proizvodnju serotonina u moždanim stanicama. Međutim, još nije jasno uzrokuju li niske razine serotonina depresiju ili je obrnuto (5).
Ali postoji veza između serotonina i depresije. Neurotransmiter može utjecati na raspoloženje kod depresivnih pacijenata. Serotonin također može ojačati komunikaciju između stanica mozga - čiji nedostatak uzrokuje depresiju (6).
U jednoj studiji na životinjama, miševi s višom razinom serotonina u mozgu pokazali su smanjene znakove depresije i anksioznosti (7).
U drugoj studiji, upotreba SSRI-a (selektivni inhibitori ponovnog uzimanja serotonina) pokazala je poboljšanje simptoma depresije. SSRI su lijekovi koji čine serotonin dostupnijim u mozgu (8). Također je utvrđeno da pacijenti sa samoubilačkim namjerama imaju niže razine serotonina.
3. Može promovirati bolji san
Zanimljivo je da serotonin ima ulogu i u snu i budnosti. Neurotransmiter igra ulogu u stvaranju REM spavanja (9).
Akumulacija serotonina u dijelu vašeg mozga koji se naziva dorzalna jezgra raphe može vas uspavati (10).
Druge studije također pokazuju da niska razina serotonina može uzrokovati nesanicu. Kad se razina serotonina vrati u normalu, redovito spavanje vraća se na svoje mjesto (11).
Ali višak razine serotonina može vas držati na miru. Odnos između serotonina i sna je složen - i potrebna su nam konkretnija istraživanja kako bismo došli do zaključka (12).
4. Poboljšava funkciju mozga
Optimalna razina serotonina također pojačava kognitivne funkcije. Neurotransmiter bi mogao imati i neke koristi za pacijente s Alzheimerovom bolešću, shizofrenijom i drugim kognitivnim problemima (13).
Serotonin bi mogao imati ulogu i u ljudskom pamćenju (14). Potrebno je više studija prije nego što zaključimo ovaj aspekt.
5. Pojačava seksualnu aktivnost
Jedan od načina na koji serotonin može pojačati seksualnu aktivnost je potencijalno ublažavanje simptoma depresije. Depresija može spriječiti nečiju spolnu aktivnost - a budući da serotonin može pomoći u liječenju depresije, može kao posljedicu pojačati seksualnu aktivnost kod pacijenata (15).
Serotonin također može imati poželjne učinke na mušku spolnu funkciju. Neurotransmiter je povećao erekciju i olakšao ejakulaciju u različitim slučajevima (16).
6. Svibanj promovira probavno zdravlje
Cirkulirajući serotonin u crijevima može odrediti prevladavajući rad crijeva, prema izvješćima (17). Razina serotonina u crijevima opada tijekom zatvora, ali raste tijekom slučajeva proljeva ili celijakije.
Serotonin također utječe na gastrointestinalni protok krvi. Također je uključen u više fizioloških procesa probave (18).
Čak i crijevna mikroflora može utjecati na razinu serotonina, a to pak može utjecati na težinu određenih gastrointestinalnih bolesti (19).
Serotonin može igrati ulogu u promicanju pražnjenja želuca i ublažavanju zatvora (20).
Studije također pokazuju da serotonin može imati i blagotvorne i štetne učinke na crijeva (21). Stoga vam preporučujemo da s tim u vezi razgovarate sa svojim liječnikom - posebno prije nego što se odlučite za bilo koji oblik dodataka serotonina za liječenje probavnih problema.
7. Svibanj može pomoći kod mršavljenja
Studije pokazuju da depresija može dovesti do debljanja - zbog nezainteresiranosti pogođene osobe da se upušta u zdravu prehranu i tjelesne vježbe. Kako serotonin može ublažiti simptome depresije, može pomoći u gubitku kilograma (22).
Serotonin također može aktivirati određene neurone i pomoći u smanjenju apetita. Također utječe na mozak-sustav melanokortina, što je važan molekularni put koji kontrolira tjelesnu težinu (23).
Otkriveno je i da određeni lijekovi serotonina smanjuju unos hrane s visokim udjelom masti kod ispitanika. Aktivacija serotonina u ljudskom sustavu također može dovesti do selektivnog izbjegavanja masti u prehrani (24). Ti se lijekovi smatraju održivom opcijom za kontrolu epidemije pretilosti u budućnosti (25).
8. Pomaže u upravljanju bolovima
Serotonin igra glavnu ulogu u moduliranju percepcije boli. Migrenske glavobolje često se liječe serotonergičkim lijekovima - koji također pomažu u liječenju kronične boli (26).
Čini se da čak i SSRI imaju poželjne učinke na stanja kronične boli (27).
9. Svibanj pomoć u liječenju OCD
Iako su nam potrebna dodatna istraživanja, neke studije pokazuju da SSRI mogu pomoći u liječenju opsesivno-kompulzivnog poremećaja (28).
Te nam koristi pokazuju koliko je važan neurotransmiter serotonin. Ali, što ako razina serotonina opadne? Što bi se tada dogodilo?
Što se događa kada su razine serotonina niske?
Pod niskom razinom serotonina podrazumijevamo razinu nižu od 101 do 283 nanograma po litri (ng / ml) - što je raspon za optimalnu razinu serotonina u ljudskom tijelu.
Točne razine serotonina razlikuju se od pojedinca do pojedinca - i mogu se razlikovati ovisno o ispitanim uzorcima i drugim mjerenjima.
Niske razine serotonina mogu dovesti do nedostatka serotonina, čiji simptomi uključuju (29):
- Depresivno raspoloženje
- Agresija
- Anksioznost
- Razdražljivost
- Nisko samopouzdanje
- Loš apetit
- Loše pamćenje
- Impulsivno ponašanje
- Nesanica
Ostali fizički simptomi nedostatka serotonina uključuju:
- Debljanje
- Umor
- Žudnja za ugljikohidratima
- Mučnina
- Problemi s motorikom probave (poput sindroma iritabilnog crijeva i zatvora)
Točni uzroci nedostatka serotonina još nisu utvrđeni. Ali neki potencijalni uzroci mogu uključivati sljedeće:
- Prisutnost manjeg broja serotoninskih receptora u tijelu.
- Postojeći serotoninski receptori ne primaju serotonin učinkovito.
- Serotonin bi se mogao prerano razgraditi ili apsorbirati.
- Niska razina triptofana, vitamina B6 i D ili omega-3 masnih kiselina koje su tijelu potrebne za proizvodnju serotonina.
Čak i vaša životna iskustva mogu igrati ulogu. Studije pokazuju da su sudionici s povijesti zlostavljanja djece imali niže razine serotonina u usporedbi s onima koji nisu bili zlostavljani (30).
Ali onda, sve ovo ne mora značiti loše vijesti. Nedostatak serotonina može se liječiti. Ovdje govorimo o SSRI-ima, koji su dostupne mogućnosti liječenja za liječenje nedostatka serotonina.
Selektivni inhibitori ponovnog uzimanja serotonina antidepresivi su koji vašem tijelu omogućuju učinkovitiju upotrebu. Neki od uobičajenih SSRI-a dostupnih na tržištu su:
- Celexa
- Prozac
- Sarafem
- Zoloft
- Lexapro
- Paxil
Imamo li i mi neke prirodne metode? Pomaknite se prema dolje da biste saznali.
Kako prirodno povećati razinu serotonina?
- Tjelovježba: Utvrđeno je da vježba djeluje antidepresivno (31). Tjelovježba poboljšava raspoloženje - i kod zdravih i kod depresivnih osoba. Također je utvrđeno da tjelovježba pojačava funkciju serotonina u mozgu (32).
- Izloženost jakom svjetlu : Studije pokazuju da izlaganje jakom svjetlu, bilo suncu ili svjetlosnoj kutiji, može povećati razinu serotonina u vašem sustavu (33).
- Prehrana: Hrana koja pojačava razinu triptofana može pridonijeti optimalnoj razini serotonina (32). To uključuje jaja, losos, tofu, sir, ananas, orašaste plodove i puretinu.
- Indukcija raspoloženja: Namjerno stvaranje sretnog raspoloženja ili bavljenje nečim što volite može povećati razinu serotonina u mozgu (32).
Liječenje nedostatka serotonina je moguće, a rezultati su ohrabrujući. Ali s obzirom na medicinske tretmane (poput SSRI-a), morate nešto znati.
Napomena o sindromu serotonina
Naziva se i toksičnost serotonina, događa se kada istodobno uzimate dva SSRI lijeka ili kada uzimate previše lijekova. Stoga, pripazite na doziranje i nikada nemojte uzimati lijekove bez medicinskog nadzora. Razgovarajte sa svojim liječnikom.
Toksičnost serotonina može uzrokovati sljedeće simptome zbog pretjerane aktivnosti živaca (34):
- Zbunjenost
- Nemir i uznemirenost
- Proljev
- Glavobolja
- Povećani krvni tlak i broj otkucaja srca
- Drhtanje
- Znojenje
- Gubitak mišićne koordinacije
- Proširenje zjenice
- Ukočenost mišića
Teška toksičnost serotonina u nekim slučajevima može biti opasna po život. Ali upotreba samo jednog lijeka u granicama doziranja obično ne rezultira toksičnošću serotonina (35).
Zaključak
Serotonin ima glavnu ulogu u nekoliko tjelesnih procesa. Rijetko kad postanete deficitarni, ali ako se dogodi, imajte na umu da imate mogućnosti liječenja. Ispravnim promjenama u načinu života možete se ponovno vratiti na pravi put!
Što još mislite da smo propustili spomenuti o serotoninu? Zašto nas ne obavijestite ostavljajući komentar u okviru ispod?
Reference
- “Proširena biologija serotonina” Godišnji pregled medicine, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Epifiza i melatonin" Državno sveučilište u Koloradu.
- “Sreća i zdravlje: biološko…” Iranski časopis za javno zdravlje, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Psihološka, neurokemijska i…" Neuropsychologia, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Kakve veze serotonin ima s depresijom?" Svjetska psihijatrija, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Depresija proizlazi iz pogrešne komunikacije između…" ScienceDaily.
- “Nedostatak autoreceptora serotonina 1B…” Neuropsychopharmacology, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Nenormalnost serumskog serotonina u…” Medicinski časopis, Oružane snage Indije, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Neurofarmakologija sna i budnosti…” Klinike za medicinu spavanja, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Serotonin i san" Medicina spavanja.
- „Nesanica, serotonin i depresija“ Georgian Medical News, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Učinci nedostatka sna na izvanstaničnu…” Neuroznanost, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Serotonergički sustav i kognitivni…” Translacijska neuroznanost, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Serotonin, živčani biljezi i pamćenje” Granice u farmakologiji, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Seksualna disfunkcija povezana s antidepresivima…” Lijekovi, zdravstvena zaštita i sigurnost pacijenata, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Dopamin i serotonin: utjecaji na muškarce…” Fiziologija i ponašanje, ScienceDirect.
- “Serotonin u gastrointestinalnom traktu” Trenutno mišljenje u endokrinologiji, dijabetesu i pretilosti, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Djelovanje serotonina na gastrointestinalni…" Zbornik Društva za eksperimentalnu biologiju i medicinu, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Poremećaji serotonina i gastrointestinalnog trakta…” Klinička i translacijska gastroenterologija, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Serotonin i njegova uloga u radu debelog crijeva…” Bolesti debelog crijeva i rektuma, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Neurotransmiteri: kritični modulatori…”, časopis za staničnu fiziologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Depresija i debljanje…”, časopis za afektivne poremećaje, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Novi uvid u to kako serotonin smanjuje apetit…" ScienceDaily.
- "Serotonin, ponašanje u prehrani i unos masti" Istraživanje pretilosti, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Serotoninski lijekovi: učinci na apetit…” Trenutni ciljevi lijekova, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Serotonin i depresija", British Medical Journal.
- "Liječenje kronične boli SSRI-ima…" Istraživanje i upravljanje bolovima, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Uloga serotonina u opsesivno-kompulzivnom poremećaju", British Journal of Psychiatry, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Odrasli nedostatak serotonina u mozgu…" Journal of Neuroscience, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Prijavljeno zlostavljanje djetinjstva povezano je s…" Wiley Online Library.
- “Učinci tjelesnih vježbi na anksioznost…” Pregled kliničke psihologije, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- "Kako povećati serotonin u ljudskom mozgu…" Journal of Psychiatry & Neuroscience, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Sunshine, serotonin and skin…” Inovacije u kliničkoj neuroznanosti, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- “Serotoninski sindrom” The Ochsner Journal, Američka nacionalna medicinska knjižnica.
- „Prepoznavanje i liječenje…“, kanadski obiteljski liječnik, Američka nacionalna medicinska knjižnica.