Sadržaj:
- Koje probleme uzrokuje pothranjenost?
- Prevencija pothranjenosti
- 1. Ugljikohidrati
- 2. Voće i povrće
- 3. Proteini
- 4. Masti
Pothranjenost se može dogoditi kada pojedinac ne dobije potrebne hranjive sastojke. Djeca, dojenčad i stari ljudi također su uvijek u povećanom riziku od pothranjenosti. Djeca pate od pothranjenosti jer im treba više energije i hranjivih sastojaka tijekom razdoblja rasta i razvoja, dok odrasli mogu patiti zbog gubitka apetita i smanjenog funkcioniranja crijeva. Pothranjenost može imati kratkoročne i dugoročne učinke na nečije zdravlje. Stoga je važno znati o određenim vrstama hrane koje pomažu u prevenciji pothranjenosti.
Koje probleme uzrokuje pothranjenost?
- Nenamjerno mršavljenje
- Umor i umor
- Slabost mišića
- Depresija
- Loše pamćenje
- Slab imunološki sustav
- Anemija
- Zastoj u rastu
- Infekcije kože
- Gubitak kose
- Dugotrajni proljev
- Zatajenje bubrega
Prevencija pothranjenosti
Evo 8 najboljih namirnica za sprečavanje pothranjenosti:
1. Ugljikohidrati
Slika: Getty
Ugljikohidrati pomažu vašem tijelu da dobije energiju. Također pomažu u skladištenju proteina u tijelu. Mozak zahtijeva ugljikohidrate da bi dobio energiju, ali nedovoljni unos ugljikohidrata tijekom mjesec dana može zaustaviti metabolizam masnih kiselina. To rezultira gubitkom proteina iz tijela i slabi ga, što uzrokuje pothranjenost.
Savjetuje se uzimanje 50 do 100 grama ugljikohidrata kako bi se spriječio razvoj ketona. Prehrambeni proizvodi koji uključuju ugljikohidrate su pšenica, zob, šećeri, bijela riža, tjestenina i med.
2. Voće i povrće
Slika: Shutterstock
Poželjno je unos vitamina dobiti iz svježeg voća i povrća. Uključite ih u svoju svakodnevnu prehranu.
3. Proteini
Slika: Getty
Proteini su vitalni hranjivi sastojci prisutni u svakoj stanici ljudskog tijela. Proteini također pružaju tijelu poseban dušik koji se ne može dobiti iz ugljikohidrata ili lipida. Proteini su korisni u regulaciji ph ili kiselinsko-bazne ravnoteže u krvi. Oni su potrebni za sintezu hormona i enzima. Oni su također bitni za stvaranje stanica i imunološki sustav. Tijekom gladovanja velike količine mišićnog tkiva se troše, a to dovodi do lošeg zdravlja. Proteini u odgovarajućoj količini potrebni su za metabolizam i preradu energije u jetri i bubrezima.
Preporučuje se da unosite 10–35% dnevnih kalorija kao proteini. Hrana koja uključuje proteine su mahunarke, jaja, orašasti plodovi, zobene pahuljice, žitarice, pšenica, kvinoja, maslac od kikirikija, meso iz konzerve, riba i kokice.
4. Masti
Slika: Getty
Masti igraju ključnu ulogu u održavanju zdrave kože i kose kada se konzumiraju u našoj svakodnevnoj prehrani. Također pomažu u izolaciji naših tjelesnih organa od šoka, održavaju tjelesnu temperaturu i daju zdravo funkcioniranje stanica. Masti su korisne za pohranu energije u tijelu. Osim toga, masnoće su također dobar izvor esencijalnih masnih kiselina koje su korisne u prevenciji mnogih bolesti, uključujući pothranjenost.
to je