Sadržaj:
- Je li post za vodu dobar za vas?
- Tko bi trebao brzo zalijevati
- Tko NE SMIJE brzo zalijevati
- Blagodati vodenog posta
- 1. Promovira autofagiju
- 2. Snižava krvni tlak
- 3. Smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti
- 4. Poboljšava osjetljivost na inzulin
- 5. Smanjuje oksidativni stres
- Opasnosti od vodenog posta
- Kako postiti
- Ekskluzivno brzo vodeno (24-72 sata)
- Faza nakon brzog jedenja (1-3 dana)
- Zaključak
- Pitanja stručnjaka za čitatelje
- 10 izvora
Post je vjekovni proces koji pomaže pomladiti vaše tijelo, um i dušu. Vodeni post je vrsta posta u kojem se pije samo voda. Može vam pomoći smanjiti oksidativni stres i krvni tlak te pomoći u gubitku kilograma (1).
Post u vodi obično traje 24 do 72 sata. Ako želite produžiti trajanje, trebate dobiti liječnički pristanak. Pročitajte kako biste saznali dobrobiti vodenog posta, tko bi ga trebao izbjegavati, kako to učiniti i opasnosti ako ga previše odgurnete.
Je li post za vodu dobar za vas?
Post je izvrstan način za pojačavanje metabolizma i podmlađivanje tijela. Ali potpuna brza voda dulje od 72 sata nije znanstvena ili zdrava.
Kratkoročni post (brzi vodom) povezan je s autofagijom (proces kojim tijelo čisti oštećene stanice i zamjenjuje novonastalim) (2). Međutim, dugotrajni post može predstavljati mnoge zdravstvene rizike i pokazati se opasnim.
Da biste potaknuli metabolizam, možete isprobati jedan dan vodenog posta pod odgovarajućim medicinskim nadzorom. Ali ako namjeravate smršavjeti, nemojte dugo isprobavati ovu nezdravu praksu. Post u vodi samo je kratkoročni pristup koji se može slijediti jednom u 15 dana, najviše 1-3 dana.
Tko bi trebao brzo zalijevati
Postiti vodom možete ako:
- liječnik vas je zamolio.
- želite ojačati imunitet.
- imate prekomjernu težinu.
- vi ste na nadgledanom programu posta.
Tko NE SMIJE brzo zalijevati
Ne biste smjeli brzo zalijevati (ili brzo prema uputama liječnika) ako:
- liječnik vam NE preporučuje post.
- imate hipoglikemiju.
- imate dijabetes.
- na bilo kojem ste lijeku.
- nedavno ste imali operaciju.
- trudna si.
- upravo ste rodili.
Post s vodom u kratkom razdoblju povezan je s mnogim zdravstvenim prednostima. O njima se govori u sljedećem odjeljku.
Blagodati vodenog posta
1. Promovira autofagiju
Autofagija je tjelesni postupak uklanjanja otpada nastalog razgradnjom stanica ili komponenata koje su ili nefunkcionalne ili ih tijelo ne zahtijeva. U osnovi je to postupak čišćenja vašeg tijela (3).
Većina neurodegenerativnih bolesti uzrokovana je abnormalnom agregacijom proteina, koja se može smanjiti autofagijom (4). Vodeni post jednom ili dva puta tjedno pomaže u čišćenju abnormalnih stanica.
Ne postoje kratkoročne intervencije kojima bi se dokazalo da kratkotrajni post vodom može pomoći u čišćenju staničnih ostataka. Za dokazivanje ovog aspekta potrebno je više studija na ljudima.
2. Snižava krvni tlak
Pijenje više vode i smanjenje potrošnje soli način je za snižavanje krvnog tlaka. Ako je pod medicinskim nadzorom, dugotrajno postenje s vodom može vam pomoći u upravljanju krvnim tlakom.
Istraživanje američkih znanstvenika pokazalo je da je od 68 osoba s graničnom hipertenzijom 82% smanjilo krvni tlak nakon što je podvrgnuto kliničkom postu natašte pod liječničkim nadzorom (5).
Međutim, potrebno je više ljudskih ispitivanja kako bi se ustanovili učinci kratkotrajnog posta s vodom na krvni tlak.
3. Smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti
Povremeno ili povremeno posti može pomoći u smanjenju razine kolesterola i triglicerida (6). Međutim, postoje vrlo ograničene studije koje to podržavaju.
Pilot istraživanje pokazalo je da bi dan vodenog posta mogao smanjiti razinu triglicerida i poboljšati razinu ukupnog kolesterola i HDL-a (7).
Studija također navodi da su dugoročni učinci ovih kratkoročnih promjena nepoznati. Potrebno je više studija kako bi se shvatilo kako se posno posivanje vode može koristiti kao preventivni tretman za smanjenje rizika od metaboličkih bolesti.
4. Poboljšava osjetljivost na inzulin
Inzulin i leptin su hormoni koji pomažu u regulaciji razine glukoze u krvi, odnosno gladi. Post uglavnom poboljšava osjetljivost na inzulin i regulaciju glukoze u krvi.
Studija Sveučilišta u Alabami otkrila je da isprekidan post (8-satno razdoblje) poboljšava osjetljivost na inzulin i smanjuje apetit (8).
Međutim, ne postoje studije koje bi utvrdile moguće učinke vode natašte na razinu glukoze u krvi. Budući da se radi o potpuno vodenom postu, ljudi s dijabetesom trebaju se posavjetovati s liječnikom prije nego što ga isprobaju.
5. Smanjuje oksidativni stres
Još jedna prednost vodenog posta je smanjenje oksidacijskog stresa. Akumulacija reaktivnih vrsta kisika (ROS) zbog nezdravog načina života i loših prehrambenih navika povećava oksidativni stres i upale u tijelu. Jedanaest dana vodenog posta kod 10 dobrovoljaca smanjilo je oksidativni stres (1).
Iako post s vodom ima određene prednosti, on također predstavlja nekoliko zdravstvenih rizika.
Opasnosti od vodenog posta
- Nezdravo mršavljenje: Post vodom od 24-48 sati može pomoći ljudima da izgube gotovo 2 kg. Ovaj gubitak kilograma ne može se smatrati gubitkom masti, već gubitkom vodene težine, mišića i ugljikohidrata. To je nezdravo mršavljenje i nije održiv pristup jer nikakva hrana nije dopuštena, osim vode.
- Nedostatak hranjivih tvari: Vodno gladovanje čak 3 dana uzrokuje nedostatak hranjivih sastojaka jer ćete piti samo vodu.
- Dehidracija: Iako za vrijeme posta možete piti puno vode, nije dovoljno rehidrirati stanice. 20% vode dobivamo iz hrane koju jedemo, što je dovoljno za zadržavanje vode u stanicama i tkivima. Vodeni post povećava izlučivanje mokraće, što naše stanice ostavlja dehidriranim.
- Ortostatska hipotenzija: Učestalo je pitanje među ljudima koji dugo poste. Uključuje naglo smanjenje sistoličkog krvnog tlaka za 20 mmHg i dijastoličkog krvnog tlaka od 10 mmHg kada iznenada ustanete (9).
- Slabost: Tijekom vodenog posta vašem tijelu nedostaju hranjive tvari, a mogli biste osjetiti vrtoglavicu, slabost i zamagljivanje mozga. Kako vaš mozak ne dobiva dovoljno goriva, mogli biste izgubiti fokus i koncentraciju.
- Može dovesti do prejedanja: Budući da je unos kalorija potpuno ograničen, možda ćete najesti prejedanje nakon što postignete post.
- Pogoršati određena zdravstvena stanja: I kratkotrajno i dugotrajno postu može pogoršati određena zdravstvena stanja. Može izazvati nagli pad razine inzulina, što narušava regulaciju glukoze u krvi kod osoba s dijabetesom. Također povećava proizvodnju mokraćne kiseline (medicinski poznate kao giht) (10). Također može uzrokovati žgaravicu jer povećava proizvodnju želučane kiseline.
Kako postiti
Postoje dvije podfaze: ekskluzivna brza voda (24-72 sata) i faza brze prehrane (1-3 dana).
Ekskluzivno brzo vodeno (24-72 sata)
U ovoj fazi smijete piti samo vodu. Nije dozvoljen sok, biljni čajevi, bezalkoholna pića. Pijte dovoljno vode tijekom dana. Evo nekoliko uputa:
- Ako ste novi u postu, pokušajte bez hrane 4 sata. Obilno doručkujte u 8 sati ujutro, a zatim prekinite svoj "post" u 12 sati u podne.
- Trajanje posta postupno povećavajte na 8 sati.
- Probajte ramazanski post. Utovarite proteine, prehrambena vlakna i zdrave masti prije izlaska sunca. Jedite ponovo nakon zalaska sunca.
- Ako možete, povećajte trajanje posta na 24 sata. Učinite to jednom ili dva puta tjedno.
Faza nakon brzog jedenja (1-3 dana)
Ova je faza presudna jer ćete možda naginjati prejedanju nakon što postignete post. Stoga morate biti vrlo oprezni nakon faze posta. Ne svinjajte hranu. Prekini s malo suhog voća, a slijedi ga zdravim sokovima ili smoothiejima. Evo nekoliko uputa:
- Uključite cjelovite žitarice i nemasne proteine u svoju prehranu kako biste nadoknadili gubitak mišića i poboljšali snagu.
- Konzumirajte smjesu suhog voća i orašastih plodova i sjemenki da biste obnovili omega-3 masne kiseline.
- Ne pijte prženu i prerađenu hranu.
Zaključak
Post u vodi ima nekoliko prednosti ako se prati pod odgovarajućim medicinskim nadzorom. Međutim, većina studija je rađena na životinjama, a postoji potreba za više ljudskih studija kako bi se utvrdile njegove koristi ili učinkovitost.
Ako imate zdravstveno stanje, obratite se liječniku i registriranom dijetetičaru. Dugotrajni post s vodom nije medicinski preporučen, ali ako želite postiti, isprobajte isprekidan post ili alternativni dan.
Pitanja stručnjaka za čitatelje
Koliko dugo možete brzo zalijevati vodom?
Možete voditi vodu maksimalno 24-72 sata pod odgovarajućim liječničkim nadzorom. Dugotrajni post može biti koban jer je hrana potpuno ograničena.
Vraća li vam post uz vodu metabolizam?
Kako je vodeni post bez kalorija, on podržava metabolizam i potiče mršavljenje. Ako postite 2-3 dana, to će pokrenuti vaš metabolički proces. Međutim, dugotrajni post usporava metabolizam.
10 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Čitajući našu uredničku politiku možete saznati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan.- Učinci cjelovite dijete za postivanje i regeneraciju vode na rad bubrega, oksidativni stres i antioksidanse, Bratislava Medical Journal, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29455546
- Kratkotrajni post izaziva duboku neuronalnu autofagiju, Autofagija, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3106288/
- Autofagija: stanični i molekularni mehanizmi, The Journal of Pathology, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2990190/
- Autofagija u neurodegenerativnim bolestima: od mehanizma do terapijskog pristupa, molekula i stanica, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4443278/
- Medicinski nadziran post samo u vodi u liječenju granične hipertenzije, Časopis za alternativnu i komplementarnu medicinu, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12470446
- Intermitentni post kod kardiovaskularnih poremećaja - pregled, hranjive tvari, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6471315/
- Randomizirano unakrsno ispitivanje kratkotrajnog posta samo u vodi: metaboličke i kardiovaskularne posljedice, prehrana, metabolizam i kardiovaskularne bolesti, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23220077
- Intermitent Fasting: Surprising Update, Harvard Health Publishing, Harvard Medical School.
www.health.harvard.edu/blog/intermittent-fasting-surprising-update-2018062914156
- Procjena i upravljanje ortostatskom hipotenzijom, američki obiteljski liječnik.
www.aafp.org/afp/2011/0901/p527.html
- Post: povijest, patofiziologija i komplikacije, The Western Journal of Medicine, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6758355