Sadržaj:
- Kako bademi koriste vašem zdravlju?
- 1. Bademi: Moćnice hranjivih sastojaka
- 2. Može vam umiriti, tonizirati i pomladiti kožu
- 3. Može stimulirati rast kose
- 4. Može poboljšati pamćenje, zdravlje mozga i spoznaju
- 5. Svibanj pomoć mršavljenja
- 6. Može li potaknuti razinu dobrog kolesterola (HDL)
- 7. Može ponuditi i pomoći kardiovaskularnu zaštitu
- 8. Može poboljšati kontrolu glikemije i dijabetesa
- 9. Svibanj potaknite zasićenost, pojačajte energiju i poboljšajte želučano okruženje
- Isječak vremena!
- 10. Svibanj promiče i održava zdravlje očiju
- 11. Može ojačati kosti i spriječiti koštane bolesti
Bademi ( Prunus amygdalus ) svijetli su orašasto narančasto-smeđe boje. Na kulinarskoj su sceni otprilike 3000. pr
Obilje esencijalnih minerala, vitamina, polifenola i vlakana čini bademe zdravim dodatkom vašoj prehrani. Istraživanje kaže da bademi mogu pomoći u liječenju problema povezanih s kožom i kosom zbog svojih antioksidativnih i protuupalnih svojstava.
Bademi su bogati hranjivim sastojcima poput mono nezasićenih masnih kiselina (MUFA), polinezasićenih masnih kiselina (PUFA) i prehrambenih vlakana. Oni su također rezerve minerala i vitamina. To uključuje kalcij, kalij, magnezij, fosfor, bakar, željezo, cink, mangan, tiamin, vitamin B, vitamin E i nekoliko fitonutrijenata (1).
Stoga mogu pomoći u upravljanju akutnim i kroničnim stanjima poput dijabetesa, pretilosti, kardiovaskularnih bolesti i hiperlipidemije (1).
Da biste saznali kako bademi nude ove blagodati i što im daje tako veliku terapeutsku važnost, nastavite čitati!
Kako bademi koriste vašem zdravlju?
Bademi su škrinje s hranjivim sastojcima poput vitamina E, cinka, kalija i masnih kiselina. Mogu vam poboljšati pamćenje, održati dobar vid, poboljšati probavu i dugo vremena biti siti.
1. Bademi: Moćnice hranjivih sastojaka
Bademi mogu biti izvrstan međuobrok. Oni su sjemenke bogate hranjivim tvarima, s niskim udjelom ugljikohidrata i visoke energije koje ne dovode u pitanje ugodno vaše nepce.
Popularni su zbog svojih zdravstvenih dobrobiti zbog sastava hranjivih sastojaka. Bademi su bogati hranjivim sastojcima poput mono nezasićenih masnih kiselina (MUFA), polinezasićenih masnih kiselina (PUFA) i prehrambenih vlakana.
Oni su također rezerve minerala i vitamina. To uključuje kalcij, kalij, magnezij, fosfor, bakar, željezo, cink, mangan, tiamin, vitamin B, vitamin E i nekoliko fitonutrijenata (1).
Bademi se mogu pohvaliti impresivnim hranjivim profilom. 1 oz (28 g) badema sadrži 14 g masti, 6 g proteina i 164 kalorije (2).
Način konzumiranja badema određuje njihovu izmjerenu metabolizirajuću energiju (ME).
Energija koja se može metabolizirati je neto energija preostala nakon gubitka fekalija i urina. Drugim riječima, ME predstavlja energiju dostupnu za vitalne procese poput rasta, razmnožavanja, rada (kretanja) i disanja (1).
Utvrđeno je da je izmjereni ME cijelih prirodnih badema, cijelih prženih badema i nasjeckanih badema znatno manji od izmjerenog ME bademovog maslaca (1).
ME cijelih prirodnih badema bilo je manje od onih u cijelim prženim bademima (1).
2. Može vam umiriti, tonizirati i pomladiti kožu
Bademi su bogati uljima i vitaminom E. Te nezasićene masti i polifenoli djeluju kao izvrsni regeneratori kože. Zbog toga su drevne medicinske škole koristile bademovo ulje za liječenje problema sa suhom kožom.
Bademovo ulje može se koristiti za liječenje suhih stanja kože, poput psorijaze i ekcema. Također vam može pomoći poboljšati tonus i ten kože. Potrebne su daljnje studije kako bi se utvrdila njegova učinkovitost u liječenju postoperativnih ožiljaka (3).
Ovo sjeme su prirodni izvori ⍺-tokoferola, koji je, zajedno sa 7 drugih članova, poznat kao vitamin E. Tokoferoli su fotoprotektanti. Sprečavaju oštećenja kože nastala izlaganjem sunčevoj svjetlosti i UV zrakama (4), (5).
Bademi su posebno poznati po svojim antioksidantima. Polifenoli badema - posebno flavonoidi - nevjerojatna su sredstva za uklanjanje slobodnih radikala. Također djeluju protuupalno na vašu kožu.
Ukratko, bademi u vašoj prehrani ili bademovo ulje mogu liječiti suhu kožu, ožiljke, bore, pigmentaciju i fotodamage (4), (5), (6).
3. Može stimulirati rast kose
Gubitak kose sve je veći problem među suvremenim ženama i muškarcima. Za to krivi modernu prehranu, način života, zagađenje, hormonsku neravnotežu, pothranjenost, pa čak i prekomjernu prehranu. Razne terapije mogu vam pomoći u suočavanju s ovim problemom. Masaža uljem klasična je opcija.
Masaža bademovim uljem jedan je od najsigurnijih lijekova za rast kose. Potrebno je vrijeme da se upije u tjeme, ali vitamin E u njemu može uvjetovati vašu kosu. Studije pokazuju da dodatak vitamina E također može povećati broj kose kod ljudi koji imaju gubitak kose (7).
Još važnije, nedostatak mikronutrijenata može se očitovati opadanjem kose. Nedostatak biotina je rijedak, ali rezultira stanjivanjem kose. To može uzrokovati opadanje kose, osip, lomljive nokte i probleme s egzoskeletom.
Za pržene bademe kaže se da su dobri izvori biotina (¼ šalice sadrži oko 1,5 mcg biotina).
Stoga dodavanje badema prehrani i masiranje njegovog ulja na kosu i vlasište može potaknuti zdrav rast kose (8).
4. Može poboljšati pamćenje, zdravlje mozga i spoznaju
Orašasti plodovi poput badema prirodni su izvori tokoferola, folata, mono i polinezasićenih masnih kiselina i polifenola. Te hranjive tvari mogu spriječiti ili odgoditi nastanak dobnih kognitivnih poremećaja i amnezije (9).
Studije na štakorima pokazale su da su bademi, ako se daju 28 dana, značajno poboljšali zadržavanje memorije.
Fitokemikalije badema također kontroliraju razinu kolesterola. To osigurava da oksidirani plakovi ne blokiraju neurone. Ovdje je predloženo da acetilkolin u bademima bude aktivni spoj (9).
To pokazuje nootropna svojstva badema.
Za prehranu koja sadrži bademe kažu da je izuzetno zdrava. Na primjer, mediteranska prehrana koja uključuje masline, bademe i ostale orašaste plodove, rajčice, špinat, češnjak, šparoge i slanutak može promovirati cjelokupno zdravlje mozga. To je sve zahvaljujući nezasićenim mastima koje nude (10).
5. Svibanj pomoć mršavljenja
Bademi izazivaju osjećaj sitosti kad ih grickate. Hranjivih su sastojaka. To sprječava hedonsku grickanje gladi i prejedanje, u konačnici sprječava debljanje.
Nezasićene masti u bademima snižavaju kolesterol. Bademi su također izvrsni izvori dijetalnih vlakana (1 oz sadrži 3,5 g vlakana, 2,4 g netopivih vlakana). Hrani bogatoj vlaknima treba vremena da se probavi, zbog čega ćete se dulje osjećati sito (11).
Međutim, ovaj mehanizam badema treba proučiti. Mnogi istraživači ne vjeruju da bademi mogu pomoći u gubitku kilograma. Ovisi o cijelom vašem planu prehrane, a ne samo o jednom sastojku, zar ne?
Možete i dalje dodati 1440 kJ ekvivalentne porcije badema s ograničenim rizikom od debljanja (12).
6. Može li potaknuti razinu dobrog kolesterola (HDL)
Dokazano je da konzumacija orašastih plodova poput badema smanjuje loš kolesterol (LDL).
Bademi su dobri izvori mononezasićenih masti i polinezasićenih masti koji reguliraju razinu LDL-a kod osoba s dijabetesom i visokim kolesterolom, kao i kod njihovih zdravih dijelova (13).
Jedenje badema kao dio vaše redovite prehrane može pomoći u podizanju dobrog (HDL) kolesterola u cirkulaciji. Zamjena grickalica s visokim udjelom ugljikohidrata bademima (oko 43 g / dan) dobar je način za početak (14).
Imati višu razinu HDL-a od LDL-a u cirkulaciji koristi nekoliko organskih sustava - prvenstveno vašem srcu (15).
7. Može ponuditi i pomoći kardiovaskularnu zaštitu
Orašasti plodovi, poput badema, sadrže puno vlakana, nezasićenih masnoća i fitokemikalija. Poznato je da ovaj profil smanjuje rizik od kardiovaskularnih bolesti (KVB) (1).
To je nedavno dokazano proučavanjem mediteranske prehrane. Mediteranska prehrana dopunjena s 30 g orašastih plodova dnevno (bademi, lješnjaci i orasi) smanjuje rizik od kardiovaskularnih događaja za 28% (16).
Bademi sadrže hranjive sastojke poput folne kiseline, L-arginina, vitamina E i vitamina B. Te hranjive tvari mogu modulirati krvožilnu funkciju (vazodilatacijsko svojstvo) krvožilnog sustava.
Ovo sjeme također može ublažiti upalu i oksidativni stres u vašem tijelu.
Stoga vas bademi mogu zaštititi od koronarne bolesti srca (CAD), ateroskleroze i povišenog krvnog tlaka (hipertenzije) (1), (16).
8. Može poboljšati kontrolu glikemije i dijabetesa
Studije su pokazale da bademi mogu smanjiti eskalaciju šećera u krvi nakon obroka. Pomažu u stabilizaciji razine šećera u krvi kod osoba s dijabetesom (17), (18).
Jedući oko 60 g badema dnevno povećava unos dijetalnih vlakana, magnezija, polinezasićenih masnih kiselina, mononezasićenih masnih kiselina i vitamina E (17).
Većina ovih fitonutrijenata ima antioksidativna svojstva koja smanjuju rizik od oksidativnog oštećenja proteina (19).
Bademi kontroliraju razinu šećera u krvi, povećavaju razinu HDL-a, zarobljavaju molekule LDL-a u cirkulaciji, bore se protiv oksidativnog stresa i potiču sitost. Ova svojstva također smanjuju rizik od kardiovaskularnih bolesti kod osoba s dijabetesom tipa 2.
9. Svibanj potaknite zasićenost, pojačajte energiju i poboljšajte želučano okruženje
Bademi imaju tvrdu teksturu. Njih može biti teško slomiti. Zapravo se značajan dio sirovog bademovog tkiva očuva netaknut čak i nakon žvakanja, probave i vrenja debelog crijeva. Ali, njihovo žvakanje (žvakanje) stalno oslobađa više lipida i više energije (20), (21).
Još jedan bonus jedenja badema je taj što vam daje osjećaj sitosti (sitosti) zbog njihove spore stope raspadanja.
Prženje badema povećava brzinu raspadanja. Također se probavljaju brže od sirovih (20).
Grickanje nekoliko badema nakon ručka može se nositi s padom budnosti, pamćenja i fokusa nakon ručka (22). Oni pumpaju vašu razinu energije.
Jedna unca badema daje oko 164 kcal (kilokalorija), pistacije daju 159 kcal, a kikiriki daje 161 kcal energije (2). Pametno odaberite grickalice za sredinu!
Isječak vremena!
Bademovo ulje možete lokalno nanijeti na kožu. Međutim, ostaje uglavnom na površini vaše kože. Poput ulja jojobe i avokada, ne prodire u slojeve vaše kože.
Sadrži slobodne nezasićene masne kiseline (npr. Oleinsku kiselinu), čije molekule mogu poremetiti kožnu barijeru i povećati njezinu propusnost za druge spojeve prisutne u biljnim uljima (23).
Zbog toga ulja od badema, jojobe, avokada i soje čine idealna ulja za nošenje.
10. Svibanj promiče i održava zdravlje očiju
Kaže se da makula mrežnice ima visoke koncentracije slobodnih radikala koji mogu oštetiti proteine i DNA u tim stanicama. Antioksidanti štite makulu od degeneracije.
Karotenoidi poput luteina i zeaksantina poboljšavaju gustoću pigmenta u ovom području.
Omega-3 masne kiseline, posebno dokozaheksaenojska kiselina (DHA), bore se protiv očnih upala.
Jesti hranu bogatu tim mikronutrijentima može spriječiti gubitak vida, degeneraciju makule i druge poremećaje oka (24), (25).
Bademi sadrže prilične količine vitamina E (7 mg TE po ¼ šalice) i cinka (0,9 mg / oz.). Iako vitamin E sprječava agregaciju trombocita i poboljšava vazodilataciju, cink igra vitalnu ulogu u signalima stanica i prijenosu živčanih impulsa.
Jesti male količine badema možda neće spriječiti probleme s očima, ali mogu kontrolirati njihovu težinu (25).
11. Može ojačati kosti i spriječiti koštane bolesti
Konzumacija 1200 mg kalcija svaki dan obavezna je za sve žene i muškarce starije od 51 godine. Ovo je