Sadržaj:
- Joga za smanjenje tjelesne topline
- 7 joga poza za snižavanje tjelesne temperature
- 1. Tadasana (planinska poza)
- 2. Baddha Konasana (Leptir poza)
- 3. Anjaneyasana (poza polumjeseca)
- 4. Simhasana (poza lava)
- 5. Ustrasana (poza kamila)
- 6. Bhujangasana (poza kobre)
- 7. Savasana (poza leša)
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Ljeto je ovdje! Prošla su vremena kada je ljeto bilo o ugodnom suncu i umirujućoj toplini. Radi se o ekstremnoj vrućini koja stvara nelagodu i razdražljivost u našim tijelima. Neprekidno znojenje, peckanje očiju i isušena grla postaju vam stalni pratitelji ove sezone, a sve što želite je skočiti u bazen i rashladiti se. Ovdje nudimo alternativno i trajnije rješenje - 7 joga poza za hlađenje ove ljetne sezone. Pogledaj.
Prije toga, naučimo kako joga može ohladiti vašu tjelesnu temperaturu.
Joga za smanjenje tjelesne topline
Joga prirodno smanjuje tjelesnu temperaturu. Toplinska energija iz metaboličkih aktivnosti vašeg tijela uzrokuje tjelesnu toplinu. Ponekad se zbog pretjerane vrućine vani i manjeg unosa vode vaše tijelo zagrije do neugodne razine s kojom se treba pozabaviti. Određene joga poze mogu smanjiti temperaturu vašeg tijela i ohladiti ga. Izmijenite svoju svakodnevnu vježbu joge ugrađujući sljedeće poze ovog ljeta.
7 joga poza za snižavanje tjelesne temperature
- Tadasana (planinska poza)
- Baddha Konasana (Leptir poza)
- Anjaneyasana (poza polumjeseca)
- Simhasana (poza lava)
- Ustrasana (poza deve)
- Bhujangasana (poza kobre)
- Savasana (mrtvačka poza)
1. Tadasana (planinska poza)
Slika: Shutterstock
Tadasana, poznata i kao planinska poza, stojeća je poza i osnova svih ostalih poza. Može se vježbati tijekom bilo kojeg dijela dana, a ne nužno na prazan želudac, pogotovo kada radite samo ovu asanu. Tadasana je joga osnovne razine, a u pozi morate ostati najmanje 10-12 sekundi. Trajanje zadržavanja ove poze ovisi o vašoj praktičnosti.
Prednosti: Tadasana usklađuje vaše tijelo i um i smanjuje tupost i depresiju. To vas energizira i osvježava, poboljšava cirkulaciju krvi i uravnotežuje disanje.
Da biste saznali više o pozi i kako to učiniti, pogledajte ovaj cjelovit i sveobuhvatan vodič: Tadasana
Natrag na TOC
2. Baddha Konasana (Leptir poza)
Slika: Shutterstock
Baddha Konasana, poznata i kao Leptir poza, nazvana je tako jer pokreti u asani predstavljaju leptira koji maše krilima. Relativno je jednostavna poza i ima mnoštvo različitih blagodati za različite dijelove vašeg tijela i mozga. Radite ovu asanu ujutro ili navečer 10-12 minuta. Prije nego što napravite asanu, provjerite postoji li razmak od četiri do šest sati od zadnjeg obroka.
Prednosti: Baddha Konasana stimulira vaše srce i čini ga pumpati više krvi. Također ublažava tjeskobu i umor. Dobro ublažava stres i uklanja umor od dugih sati tjelesne aktivnosti.
Da biste saznali više o pozi i kako to učiniti, pogledajte ovaj cjelovit i sveobuhvatan vodič: Baddha Konasana
Natrag na TOC
3. Anjaneyasana (poza polumjeseca)
Slika: Shutterstock
Anjaneyasana, koja se naziva i poza polumjeseca, poza je koju Hanuman iz Ramayane zauzima. Zbog oblika je poznata i kao Posa polumjeseca. Vježbajte ovu asanu ujutro natašte za najbolje rezultate. Držite pozu 10-15 sekundi na svakoj nozi.
Prednosti: Anjaneyasana gradi vaš mentalni fokus. Otvara vam pluća, prsa i ramena, uravnotežuje tijelo i povećava koncentraciju i svijest. To ne samo da okrepljuje vaš probavni sustav već i energizira cijeli vaš sustav.
Da biste saznali više o pozi i kako to učiniti, pogledajte ovaj cjelovit i sveobuhvatan vodič: Anjaneyasana
Natrag na TOC
4. Simhasana (poza lava)
Slika: Shutterstock
Simhasana ili Poza lava poznata je kao razarač svih bolesti. Asana predstavlja lava koji riče. To je prilično lagana i ugodna poza i treba joj oko 30 sekundi. Preporuča se izvođenje ujutro natašte.
Prednosti: Simhasana ublažava napetost u vašem tijelu, posebno na licu i prsima. Poboljšava cirkulaciju krvi u licu i održava vaše oči zdravima. Također zadržava upalu grla i neugodan zadah.
Da biste saznali više o pozi i kako to učiniti, pogledajte ovaj cjelovit i sveobuhvatan vodič: Simhasana
Natrag na TOC
5. Ustrasana (poza kamila)
Slika: Shutterstock
Ustrasana, koja se naziva i Camel Pose, prosječna je zavoja unatrag i otvara srčanu čakru. Držite pozu najmanje 30-60 sekundi u ovoj asani. Preporuča se ova poza na prazan želudac ujutro ili navečer pod vodstvom instruktora.
Prednosti: Ustrasana poboljšava disanje i liječi čakre u vašem tijelu. Poboljšava probavu i liječi zatvor. Dobar je za cjelokupno zdravlje i dobrobit tijela. Također poboljšava cirkulaciju krvi u mozgu, detoksicira vaše tijelo i poboljšava njegovu fleksibilnost.
Da biste saznali više o pozi i kako to učiniti, pogledajte ovaj cjelovit i sveobuhvatan vodič: Ustrasana
Natrag na TOC
6. Bhujangasana (poza kobre)
Slika: Shutterstock
Bhujangasana, koja se naziva i poza kobre, dio je vježbe Surya Namaskar. Ime je dobio jer je poza slična nadigranoj kapuljači kobre. Riječ je o tvrdom zavoju unatrag koji treba raditi strogo na prazan želudac. Prazan želudac omogućuje vam širenje u pozi. Idealno bi bilo ostati u ovoj pozi 15-30 sekundi.
Prednosti: Bhujangasana otvara vaša prsa i pomaže u čišćenju srca i plućnih prolaza. Poboljšava cirkulaciju krvi, smanjuje umor, podiže vaše raspoloženje i olakšava simptome astme.
Da biste saznali više o pozi i kako to učiniti, pogledajte ovaj cjelovit i sveobuhvatan vodič: Bhujangasana
Natrag na TOC
7. Savasana (poza leša)
Slika: Shutterstock
Savasana, ili Mrtva poza, sliči mrtvom tijelu. Asana izgleda lako, ali može se pokazati teškom jer uključuje potpuno isključivanje uma i tijela. Ostanite u Savasani 10-12 minuta, ali pri tome pripazite da ne zaspite.
Prednosti: Savasana opušta cijelo vaše tijelo, potpuno i sveobuhvatno. Osvježava i pomlađuje te je sjajan za vaše mentalno zdravlje i cirkulaciju krvi. Stres, umor, depresija i napetost nestaju kad radite Savasanu. Pomaže vam da se bolje usredotočite i poboljšava samopouzdanje.
Da biste saznali više o pozi i kako to učiniti, pogledajte ovaj cjelovit i sveobuhvatan vodič: Savasana
Natrag na TOC
Ovih sedam poza pomažu u smanjenju tjelesne topline, a također pružaju cjelovit režim vježbanja u vježbama stajanja, sjedenja, savijanja i ležanja.
Ajmo sada odgovoriti na neka često postavljana pitanja u vezi s jogom ljeti.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Koliko često radim jogu?
Svaki dan, ako je moguće. Neka to bude dio vašeg svakodnevnog režima vježbanja.
Mogu li nositi cipele dok radim jogu?
Joga se mora raditi bosa. Moramo osjetiti stopala dok radimo jogu kako bi nam pomogli da se stabiliziramo i uravnotežimo.
Mogu li se baviti jogom kad sam bolestan?
Baviti se jogom dok ste bolesni ovisi o tome od koje bolesti patite. Posavjetujte se s instruktorom joge i ponašajte se u skladu s tim. Joga obično može riješiti vašu bolest.
Mogu li se baviti jogom kad sam ozlijeđena?
Mogu li se baviti jogom kad sam ozlijeđena?
to je