Sadržaj:
- Baba Ramdev joga
- Vježbe za oči Baba Ramdev
- 1. Rotacija oka - gore-dolje
- 2. Okretanje oka - bočno
- 3. Rotacija oka - u smjeru kazaljke na satu i u suprotnom smjeru
- 4. Palmiranje
- 5. Trataka
- 6. Bhastrika Pranayam
- 7. Kapalbhati Pranayama
- 8. Bahya Pranayam
- 9. Anuloma - Viloma Pranayama
- 10. Udgeeth Pranayama
- 11. Agnisara Kriya
- 12. Šavasana
Prije toga, doznajmo jedinstvenost Baba Ramdev joge.
Baba Ramdev joga
Baba Ramdev je indijski guru joge koji je popularizirao koncept joge širom Indije i nekoliko drugih stranih zemalja putem televizije i joga kampova. Njegova joga naglašava Pranayamu i niz joga poza koje liječe određene bolesti u tijelu. Sada, provjerimo neke od njih vezane uz oči.
Vježbe za oči Baba Ramdev
- Rotacija oka - gore i dolje
- Rotacija oka - bočno
- Okretanje oka - u smjeru kazaljke na satu i u suprotnom smjeru
- Palming
- Trataka
- Bhastrika Pranayam
- Kapalbhati Pranayama
- Bahya Pranayam
- Anuloma - Viloma Pranayama
- Udgeeth Pranayama
- Agnisara Kriya
- Šavasana
1. Rotacija oka - gore-dolje
Napisao Bernarr MacFadden, William Bates, putem Wikimedia Commons
Prednosti: Stalno kretanje očima pomaže u očuvanju poremećaja oka i poboljšava vid.Postupak: Da biste izvršili rotaciju oka gore-dolje, sjednite na pod ispruženih nogu. Leđa i glava neka budu uspravni. Stavite obje ruke na odgovarajuća koljena. Zatvorite desnu šaku i stavite je na desno koljeno palcem prema gore. Neka vam pogled bude prikovan za bilo koji predmet ispred vas. Sada duboko izdahnite i usmjerite pogled prema gore, držeći glavu fiksiranu. Udahnite i vratite pogled na predmet. Učinite isto od donjeg pogleda do gornjeg. Ponovite isti postupak s lijevom šakom na lijevom bedru. Zatvorite oči 15 sekundi prije ponavljanja vježbe. Vježbu napravite 10 puta.
Natrag na TOC
2. Okretanje oka - bočno
Prednosti: Pomicanje očnih jabučica u stranu dobro je za ljude s kratkovidnošću i hipermetropijom.
Postupak: Da biste izvršili bočnu rotaciju, sjednite u Padmasanu držeći glavu i leđa uspravnima. Ispružite ruke sklopljenim i zatvorenim šakama i palčevima okrenutim prema gore, replicirajući Linga mudru. Držite pogled uprt u palčeve. Približite stisnute šake očima, stavljajući ih između obrva. Pomaknite šake udesno, a očne jabučice prate put. Glava bi pritom trebala ostati ravna. Vratite šake natrag između obrva očima prateći leđa. Ponovite isto na lijevoj strani. Ponovite cijeli postupak deset puta, zatvarajući oči na 10 sekundi nakon svakog ponavljanja.
Natrag na TOC
3. Rotacija oka - u smjeru kazaljke na satu i u suprotnom smjeru
Prednosti: Rotacije u smjeru kazaljke na satu i u smjeru suprotnom od kazaljke na satu opuštaju oči i štite ih od bilo kojih bolesti i poremećaja. Ova je vježba idealna za one koji provode duge sate ispred računala.
Postupak: Da biste izvršili ovu rotaciju, sjednite u Padmasanu s uspravnom glavom i kralježnicom i rukama oslonjenim na koljena u joga mudri. Podignite desnu šaku palcem prema gore. Držite lakat uspravno pritom. Usredotočite oči na palac, držeći glavu uspravnom. Pomaknite palac u smjeru kazaljke na satu prateći ga pogledom. Ponovite to pet puta i ponovite isto pet puta u smjeru suprotnom od kazaljke na satu. Ponovite cijeli postupak pomicanjem pogleda prema lijevom palcu.
Natrag na TOC
4. Palmiranje
Prednosti: Dlanom zagrijavate oči za bolju cirkulaciju. To je brz i jednostavan način za opuštanje očiju. Poboljšava cirkulaciju krvi i zadržava umor i natečenost.
Postupak: Da biste napravili palming, sjednite u ugodan položaj. Snažno trljajte dlanove jedni o druge dok ne osjetite toplinu koja zrači iz njih. Stavite dlanove na zatvorene oči i osjetite kako se toplina širi.
Natrag na TOC
5. Trataka
Prednosti: Trataka znači neprekidno promatrati neki objekt određeno vrijeme. To poboljšava vašu koncentraciju i vid. Ova vježba za oči smanjuje visoku kratkovidnost.
Postupak: Sjednite udobno, bilo u Padmasani ili Vajrasani. Postavite svijeću na otprilike dva metra od mjesta na kojem sjedite. Upali svijeću i pogledaj u plamen ne trepćući. Možete brojati brojeve u glavi da biste pratili vrijeme i da vam se um ne pokoleba. Gledaj koliko možeš. Što dulje to radite, to bolje.
Natrag na TOC
6. Bhastrika Pranayam
Prednosti: Bhastrika Pranayam pojačava cirkulaciju krvi u glavi i poboljšava vid. Također osvježava vaše fizičko i mentalno biće.
Postupak: Sjednite u Padmasanu s uspravnom kralježnicom. Desnim palcem zatvorite desnu nosnicu. Snažno i brzo izdahnite i izdahnite kroz lijevu nosnicu. Učinite to oko 20 puta. Dok vježbate možete osjetiti kako trbušni zidovi pušu. Učinite svoj posljednji dah, dug i dubok. Sada ponovite isti postupak na desnoj nosnici s lijevim palcem zatvarajući lijevu nosnicu. Završavanje vježbe na obje nosnice čini jednu bhastriku. Opustite se oko 30 sekundi i ponovite cijeli postupak. Učinite to oko 10 minuta.
Natrag na TOC
7. Kapalbhati Pranayama
Prednosti: Očistite pluća i poboljšajte cirkulaciju za bolji vid ovom vježbom disanja koja sjaji lubanju. Ovo je vrlo moćna vježba koja vam osigurava ravniji trbuh, bolji vid, sjajnu kosu i još mnogo toga. Udisanje je gotovo nikakvo, dok su izdisaji snažni i u brzom slijedu.
Postupak: Sjednite u ugodan položaj. To može biti Padmasana, Sukhasana ili Vajrasana. Ako imate bolove u leđima, možete si dopustiti da vas podrži zid, jer je ova vježba disanja snažna i početnici bi mogli biti izloženi bolima u leđima. Zatvorite oči i držite ruke u joga mudri. Fokusirajući se na donji dio trbuh, na brzinu udahnite nakon čega slijede snažni i brzi izdisaji, za početak. Početnik može držati ruku na trbuhu jer će joj biti teško koncentrirati se tijekom početnih ponavljanja. Polako povećavajte broj ciklusa. Redovitim vježbanjem možete doseći do 100 brojanja.
Natrag na TOC
8. Bahya Pranayam
Prednosti: Osim što je izvrstan način za poboljšanje cirkulacije i čišćenje pluća, ovo također pomaže u ublažavanju poremećaja povezanih s reproduktivnim organima. Obavezno se ova pranajama izvodi na prazan želudac.
Postupak: Udobno se smjestite u Sukhasani ili Padmasani. Udahnite duboko i ispraznite pluća snažnim izdahom. Sad, držeći disanje, zaključajte bradu prsima. Ovo je poznato kao Jalandhar's Bandha. Povucite trbuh prema unutra što je više moguće kako bi se približio kralježnici. Ovo je poznato kao Udhiyana Bandha. Sad, držite mišiće prepona prema gore ili se držite u Mooladhara bandhi. Za početak držite Bandhe oko 10 do 15 sekundi. Duboko udahnuvši, pustite Bandhe. Za početak ponavljajte otprilike 2 minute, povećavajući vrijeme s 5 na 7 minuta.
Natrag na TOC
9. Anuloma - Viloma Pranayama
cc licenca (BY) Flickr fotografija koju je podijelio Mrityunjaya Yoga Studio
Prednosti: Ovo je najlakša od pranajama, a poznata je i kao zamjenska vježba disanja na nosnice.
Postupak: Sjedeći u Padmasani ili Sukhasani, ispružite ruke, odmarajući dlanove na koljenima u joga mudri. Podignite desnu ruku u Pranayama mudru. Pomoću palca zatvorite desnu nosnicu. Udahnite duboko lijevom nosnicom. Zatvaranje lijevu nosnicu, dopustite izdah kroz desnu nosnicu. Sad udahnite kroz desnu nosnicu i dopustite izdah kroz lijevu nosnicu. Ovo završava jedan krug Anuloma - Viloma Pranayama. Ponovite 10 do 15 puta za početak, povećavajući na 50 do 75 puta, postupno.
Natrag na TOC
10. Udgeeth Pranayama
Prednosti: Ovo je u osnovi vježba meditacije, u kojoj se očekuje skandiranje „OM“. Ovo je idealno za one koji se žele opustiti. Djeca to mogu vježbati kako bi poboljšala svoju memorijsku snagu. Ova vježba disanja uključuje udisanje i izdisanje dužeg trajanja.
Postupak: Udobno se smjestite u Sukhasani ili Padmasani. Udahnite duboko. Dok izdišete, mantrajte Om što duže možete. Što duže zadržite dah, to su bolji rezultati. Jedno pojanje završava jedan krug. Opustite se zatvorenih očiju, normalno dišući, oko 15 sekundi prije kretanja naprijed sa sljedećim ponavljanjem. Ponavljajte to 2 do 3 minute za početak, postupno povećavajući trajanje na 10 minuta.
Natrag na TOC
11. Agnisara Kriya
Prednosti: Agnisara je kombinacija dviju sanskrtskih riječi - Agni (vatra) i Sara (čišćenje ili pranje). Točnije, ova vježba usredotočena je na čišćenje vatre ili Manipura čakre smještene blizu pupka.
Postupak: Stanite nogama odvojeno jedna od druge i duboko udahnite nos.
Lagano savijte koljena. Sagnite glavu malo prema dolje i izdahnite kroz usta. Pazite da leđa uvijek budu uspravna, a trbušni mišići u opuštenom položaju. Povucite pupak prema gore i prema unutra tako da se približi kralježnici. Zadržite dah oko 15 brojanja, a zatim deset puta klapajte trbušnim mišićima, naprijed i nazad, zadržavajući dah.
Natrag na TOC
12. Šavasana
cc licenca (BY) Flickr fotografiju podijelio David Mezzo
Prednosti: Trebali biste dopustiti tijelu da se opusti nakon bilo kojeg treninga, a Corpse Pose je idealna asana.
Postupak: Lezite u ležećem položaju. Držite stopala skupa ili ispružena, u skladu s nivoom udobnosti. Ostavite ruke da se odmaraju s obje strane tijela, dlanovima okrenutim prema tlu. Zatvorite oči. Udahnite i duboko izdahnite, omogućujući tijelo da se potpuno opusti.
Natrag na TOC
Vježbanje gore spomenute Ramdev Baba joge za vid zajamčeno vam nudi dobre rezultate. Ipak, trebali biste u svoj život unijeti dobru prehranu s odgovarajućom količinom odmora kako bi se rezultati mogli bolje ubrati!