Sadržaj:
- Zdravstvene dobrobiti šetnje
- 1. Pomaže kod mršavljenja
- 2. Poboljšava zdravlje srca
- 3. Regulira krvni tlak
- 4. Regulira razinu glukoze u krvi
- 5. Jača kosti i olakšava zajedničke pokrete
- 6. Povećava plućni kapacitet
- 7. Pojačava imunološke funkcije
- 8. Poboljšava gastrointestinalnu funkciju
- 9. Podiže raspoloženje
Hodanje je izvrsna aerobna vježba i učinkovit način za pokretanje metabolizma. Prema časopisu Medicine and Science in Sports and Exercise, hodanje pomaže smanjiti prevalenciju kroničnih bolesti (1). Zapravo, hodanje (brzinama jednakim ili većim od 8 km / h) troši više energije od trčanja istom brzinom (2). Pročitajte kako biste saznali o zdravstvenim blagodatima svakodnevnog hodanja.
Zdravstvene dobrobiti šetnje
1. Pomaže kod mršavljenja
Hodanje je učinkovit način sagorijevanja kalorija i gubitka kilograma.
Istraživači sa Sveučilišta u Alabami osmislili su eksperiment koji je uključivao pretile pacijente u zajedničkoj šetnji (koncept poznat kao "pješački autobus") do svojih odredišta u gradu i oko njega. Nakon osam tjedana provjerena je njihova težina i više od 50% sudionika izgubilo je u prosjeku 5 kilograma (3).
Hodanje također povećava potrošnju energije i učinkovit je i jeftin način sagorijevanja kalorija (4).
2. Poboljšava zdravlje srca
Hodanje pomaže poboljšati zdravlje srca. Istraživanje provedeno na odraslim ženama u ruralnom New Yorku pokazalo je pozitivnu povezanost između hodanja i poboljšanih biomarkera kardiovaskularnog zdravlja (5).
Mnoga istraživanja također sugeriraju da hodanje smanjuje rizik od kardiovaskularnih događaja za 31%. Prema smjernicama Američke udruge za srce / American College of Sports Medicine, svaka bi odrasla osoba trebala vježbati umjereni intenzitet (poput brzog hodanja) najmanje 30 minuta dnevno, pet dana u tjednu (6).
3. Regulira krvni tlak
Hodanje također može pomoći u snižavanju krvnog tlaka poboljšavajući cirkulaciju.
Istraživači s medicinskog koledža Wakayama u Japanu proveli su eksperiment na osobama s blagom hipertenzijom, gdje je 83 sudionika 12 tjedana hodalo 10 000 koraka dnevno. Na kraju 12 tjedana pokazali su značajan pad krvnog tlaka i povećali izdržljivost (7).
4. Regulira razinu glukoze u krvi
Redovite kratke šetnje mogu poboljšati razinu glukoze u krvi natašte i nakon obroka.
Znanstvenici preporučuju ne manje od 5000 koraka dnevno - s više od 3000 koraka koji čine brzu šetnju - kako bi pomogli u upravljanju dijabetesom tipa 2 (8).
Mala studija rađena na neaktivnim starijim osobama (> 60 godina) s razinom glukoze u krvi od 105-125 mg / dL pokazala je da je kratkotrajno hodanje 15 minuta ili 45 minuta nakon obroka (doručak, ručak i večera) kontrolirano nakon obroka. odgovor glukoze (9).
5. Jača kosti i olakšava zajedničke pokrete
Redovito hodanje jača kosti poboljšanjem podmazivanja između zglobova te jačanjem i toniziranjem mišića.
Malo istraživanje provedeno na 27 osoba s simptomatskim osteoartritisom koljena pokazalo je da je hodanje na istezanje od 30 minuta ili više povećavalo bol u koljenu, dok je isti volumen hodanja u više navrata poboljšao opterećenje koljena i ublažio bol (10).
6. Povećava plućni kapacitet
Hodanje vam također može povećati kapacitet pluća. Kada hodate, udišete više kisika u odnosu na stacionarno stanje. Ova izmjena kisika i ugljičnog dioksida u većem volumenu može vam pomoći povećati kapacitet pluća, a time i vašu izdržljivost i performanse.
Studija objavljena u The European Respiratory Journal otkrila je da bi aerobna sposobnost mogla pomoći u povećanju volumena pluća (11).
7. Pojačava imunološke funkcije
Hodanje pomaže smanjiti česte napade infekcije i jača imunitet. Istraživanje je provedeno na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Duke na dvanaest odraslih osoba sa stabilnim reumatoidnim artritisom.
Sudionici su zamoljeni da šetaju trakom 30 minuta, tri puta tjedno po 10 tjedana. Pokazali su poboljšanu imunološku funkciju i rizik od infekcije na kraju studije (12).
8. Poboljšava gastrointestinalnu funkciju
Osim održavanja dobrih prehrambenih navika i pijenja vode, trebali biste hodati i za poboljšanje gastrointestinalne funkcije.
Studije su pokazale da vježbanje niskog intenziteta ima zaštitnu ulogu kod gastrointestinalnih poremećaja. Poboljšava gastrointestinalnu pokretljivost i protok krvi u gastrointestinalnom traktu. Međutim, postoje ograničeni dokazi o njegovu utjecaju na sindrom iritabilnog crijeva (IBS) i zatvor (13).
9. Podiže raspoloženje
Nekoliko znanstvenih studija dokazalo je da tjelesna aktivnost može pomoći u prevenciji depresije (14). Hodanje je visoko