Sadržaj:
- Top 12 zdravstvenih prednosti vožnje stacionarnim biciklom
- 1. Pomaže kod mršavljenja
- 2. Jača zdravlje srca
- 3. Poboljšava snagu
- 4. Smanjuje rizik od dijabetesa
- 5. Poboljšava pokretljivost zglobova
- 6. Pojačava funkciju mozga
- 7. Smanjuje stres
- 8. Poboljšava ravnotežu
- 9. Povećava izdržljivost
- 10. Vježba s malim utjecajem
- 11. Izvrsno za toniranje
- 12. je vrlo zgodan
- Savjeti za dobar trening stacionarnog bicikla
- 1. Sedlo
- 2. Položaj
- 3. upravljači
- 4. Otpor
- 5. Pozicioniranje tijela
- 6. Imati varijacije
- 7. Glazba
- Kako odabrati svoj sobni bicikl
- Reference
Sobni bicikl izvrsna je vježba u zatvorenom za ljude svih dobnih skupina. Od pomaganja u mršavljenju do smanjenja stresa, ova vježba može imati razne prednosti. Evo glavnih 12 razloga zašto je stacionarni biciklizam dobar za vaše zdravlje. Nastavi čitati!
Top 12 zdravstvenih prednosti vožnje stacionarnim biciklom
1. Pomaže kod mršavljenja
Shutterstock
Stacionarno bicikliranje izvrstan je način sagorijevanja kalorija. Možete sagorjeti bilo gdje između 40-80 kalorija u samo 10 minuta, ovisno o tjelesnoj težini i intenzitetu vježbanja. To je izvrstan način za izbacivanje masnoće s donjeg dijela tijela jer aktivira gluteus, četverokut, tetive i telad.
2. Jača zdravlje srca
Stacionarni biciklizam je kardio vježba koja ubrzava rad srca i omogućuje srčanim mišićima da rade jače kako bi ispratili potrebu za kisikom. To, pak, pomaže u poboljšanju zdravlja srca.
3. Poboljšava snagu
U stacionarnim biciklima možete podesiti otpor kotača. Morali biste jače pedalirati da pokrenete kotač. To u konačnici pomaže poboljšati snagu nogu i donjeg dijela tijela.
4. Smanjuje rizik od dijabetesa
Shutterstock
Dijabetes je usko povezan s pretilošću. Stoga gubitak kilograma može pomoći u smanjenju rizika od dijabetesa. Stacionarni bicikli izvrsno sagorijevaju kalorije i mogu vam pomoći da izgubite kilograme.
5. Poboljšava pokretljivost zglobova
Biciklizam pomaže poboljšati opseg pokreta vaših zglobova. Koristi koljenima, gležnjevima i zglobovima kuka. Kada pedalirate, svi se ti zglobovi okreću, poboljšavajući njihov opseg pokreta i jačajući ih.
6. Pojačava funkciju mozga
Nekoliko je studija potvrdilo da stacionarni biciklizam pomaže poboljšati kognitivne funkcije, pamćenje i pažnju (1), (2), (3). Dobri hormoni koji se oslobađaju tijekom vježbanja i djelovanja pedala igraju značajnu ulogu.
7. Smanjuje stres
Shutterstock
Bilo koji oblik vježbanja pomaže oslobađanju hormona koji se "osjećaju dobro". Kao rezultat toga, osjećate se dobro na kraju seanse. Stacionarni biciklizam također vam pomaže da se znojite i sagorijevate kalorije. To smanjuje razinu stresa i potiče oslobađanje serotonina.
8. Poboljšava ravnotežu
Stacionarni biciklizam također pomaže poboljšati ravnotežu, koordinaciju i hod. Posebno je korisno za starije osobe i ljude koji se oporavljaju od kroničnog moždanog udara (1), (4). Također pomaže u prevenciji padova i prijeloma kod starijih osoba.
9. Povećava izdržljivost
Izdržljivost ili izdržljivost ne grade se za jedan dan. Potrebno je vrijeme i vježba. Međutim, možete ga ubrzati dodavanjem stacionarnog biciklizma u svoj režim vježbanja. Bilo koji kardio ili trening snage moći ćete završiti s više lakoće i bez prebrzog gubljenja daha.
10. Vježba s malim utjecajem
Shutterstock
Stacionarno biciklizam je vježba s malim utjecajem u usporedbi s drugim oblicima kardio-treninga, poput Zumbe i trčanja. Lako je za vaše zglobove i srce. Možete sjesti na sedlo i pedalirati do boljeg zdravlja.
11. Izvrsno za toniranje
Stacionarni biciklizam također je sjajan za toniziranje donjeg dijela tijela. Djeluje na vaše trbušne mišiće, butine, četverokut i telad. Izbacit ćete masnoću s nogu i izgraditi čistu mišićnu masu.
12. je vrlo zgodan
To zapravo ne može biti od koristi za zdravlje, ali od koristi za vaše zdravlje. Ako vam vožnja biciklom do posla ili škole nije zgodno, stacionarni bicikl izvrsna je opcija za održavanje kondicije. Također, lako možete izbjeći vrućinu, zagađenje, prašinu, kišu i sve ostale vanjske čimbenike koji vas mogu spriječiti u vježbanju.
Ovo je 12 razloga zašto je stacionarni biciklizam dobar za vaše zdravlje. Evo nekoliko savjeta kako svoje treninge biciklizma učiniti zabavnijim.
Savjeti za dobar trening stacionarnog bicikla
Shutterstock
Evo nekoliko savjeta kako maksimalno iskoristiti svoj biciklistički trening:
1. Sedlo
Pametno odaberite svoje sedlo. Sedlo ili sjedalo trebali bi biti udobni da vas ne ozlijede stražnjicu tijekom vježbanja.
2. Položaj
Neka vaše mjesto popravi profesionalac. Ako to radite sami, imajte na umu da bi vaše sjedalo trebalo biti na takvoj visini da vam noge budu samo malo savijene dok vozite bicikl. Na taj način ne biste pritiskali zglobove koljena.
3. upravljači
Većina stručnjaka preporučuje da kupite sobni bicikl s upravljačem, a upravljač treba prilagoditi visini većoj od vašeg sjedala.
Korištenje upravljača zahvaća gornji dio tijela, što kod mini bicikala za vježbanje koji nemaju upravljač nije moguće. Također, upravljač bi trebao biti na udaljenosti podlaktice od vašeg tijela.
4. Otpor
Otpor je dio vašeg biciklističkog treninga jednako kao i brzina. Iako brzina pruža kardio prednosti, za trening snage potreban je otpor. Ako ne koristite dovoljno otpora, ne radite učinkovito mišiće. To znači da nećete sagorjeti toliko kalorija. Upotrijebite dovoljno otpora da biste postigli bolje rezultate.
5. Pozicioniranje tijela
Nemojte se naginjati naprijed ili nazad tijekom vožnje bicikla. Naslonite se samo malo i čvrsto držite jezgru tijekom vožnje biciklom. Kad se previše nagnete prema naprijed, to ometa vaše disanje i unos kisika.
6. Imati varijacije
Provjerite ima li raznolikosti u vašem treningu. Za poboljšanje rezultata koristite različite brzine i otpore. U svoju uobičajenu rutinu vježbanja također možete dodati 10 minuta vožnje u mirovanju.
7. Glazba
Upotrijebite glazbu za uvećavanje vježbanja. Napravite popis za reprodukciju. Odaberite pjesme prema njihovim ritmovima i upotrijebite ih da unesete varijacije u svoj trening. Možete brže okretati pedale za ubrzane pjesme i koristiti otpor za usporene pjesme.
Kako odabrati svoj sobni bicikl
Shutterstock
- Vaš sobni bicikl trebao bi imati udobno sedlo koje se može podesiti na dobru visinu.
- Prije kupnje znajte težinu vašeg bicikla.
- Ako imate problema sa leđima, nabavite bicikl s pričvršćenim naslonom. S druge strane, ako nema problema vezanih uz leđa, nemojte se namamiti da kupujete skuplji model samo radi dodatnog pribora koji vam nije potreban.
- Upravljači bi trebali biti podesivi i pomični, slično poput cross-trenera.
- Provjerite ima li vaš bicikl mogućnost korištenja otpora.
- Osigurajte da vaš bicikl ima zaslon koji vam može pokazati brzinu, otkucaje srca i broj sagorijenih kalorija. To vam pomaže dok vježbate jer možete bilježiti svoj napredak.
- Postoje opcije za bicikle za vježbanje koje se isporučuju s bučicama ili s pričvršćenim steperom i twisterom (poput Bodygymovog modela 6000R). Postoje i bicikli koji su modificirani kao eliptični trenažeri i pružaju prednosti njih dvoje. Odaberite sve što vam se sviđa.
- Prije kupnje provjerite recenzije da biste utvrdili je li bicikl čvrst i siguran i može li ga malo grubo iskoristiti.
Nadam se da sada znate kako najbolje iskoristiti sobni bicikl. Redovita uporaba može vam poboljšati zdravlje. Dakle, nemojte čekati! Nabavite svoj pretplatu za bicikl ili teretanu i nastavite pedalirati.
Reference
- “Učinci stacionarnih biciklističkih vježbi na ravnotežu i sposobnosti hoda bolesnika s kroničnim moždanim udarom” Journal of Physical Therapy Science, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje, SAD.
- “Vožnja biciklom na biciklističkom stolu pozitivno utječe na kognitivne performanse” PlosOne, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje, SAD.
- „Neuropsihološke blagodati vježbanja u stacionarnom biciklu i cybercycle vježbanja za starije odrasle osobe s dijabetesom: istraživačka analiza“ Journal of Diabetes Science and Technology, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje, SAD.
- „Učinak vježbanja stacionarnog ciklusa na hod i…“ Časopis za fizikalnu terapiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje, SAD.