Sadržaj:
- Što je vanilija?
- Esencija i ekstrakt vanilije
- Blagodati ekstrakta esencije vanilije za kožu
- 1. Liječenje akni:
- 2. Prednosti protiv starenja:
- 3. Smiruje opekline:
- 4. Promovira zdravu kožu:
- Blagodati kose od vanilije
- 5. Vanilija za svilenkastu kosu:
- 6. Pospješuje rast kose:
Volite li vaniliju? Naravno da jesi. Tko ne voli vaniliju? Ali što ga čini tako posebnim i zašto ga svi vole? Ovdje saznajte blagodati vanilije za kožu, kosu i zdravlje. Ali, prije toga znajte što je to i više o tome.
Što je vanilija?
Samo spominjanje kolača od vanilije, kreme od vanilije ili sladoleda od vanilije tjera nas da slinimo! Ovaj okus vanilije uživa u cijelom svijetu. Samo su neki od nas svjesni njegovog izvora i podrijetla. Recite nam više o ovom okusu koji je stoljećima bio dio raskošnih slastica.
Sladoled od vanilije i drugi deserti koje volimo jesti svoj okus pripisuju ekstraktu vanilije koji se dobiva iz zrna vanilije. Ovi grah su sušene mahune dobivene iz orhideja roda vanilije . Njegov nevjerojatno mekan i slatkast okus i miris čine ga popularnim sastojkom slatkih napitaka i slastičarnica. Ovi grah dobiva se radno intenzivnim postupkom.
Esencija i ekstrakt vanilije
Biljka vanilije zeljasta je penjačka loza (1) kojoj je za optimalni rast potrebno drvo ili stup. Nosi cvjetove u obliku trube koje pčele i ptice ptice oprašuju, pa čak i oprašuju ručno. Nezrele mahune vanilije postaju žute kad narastu 5 do 8 centimetara i spremne su za berbu. Zatim se blanširaju u kipućoj vodi, znoje i suše na suncu nekoliko tjedana dok ne postanu tamno smeđe i naborane. Tada se bijela kristalna esencija poznata kao vanilin ekstrahira iz nekih graha vrhunske kvalitete. Ova se esencija naziva okusom vanilije.
Najčešći oblik vanilije je ekstrakt vanilije koji se priprema perliranjem usitnjenih zrna vanilije u etilni alkohol i vodu oko 48 sati. Smjesa se čuva nekoliko mjeseci, a zatim filtrira. Na tržištu je dostupno nekoliko sorti vanilije od kojih se najviše koristi madagaskarska vanilija. Ova bogata slatka sorta čini 75% proizvodnje vanilije, dok ostatak čini vanilija s Tahitija i Meksika.
Mahune vanilije sadrže nekoliko sitnih crnih sjemenki koje se koriste za okus mnogih slatkih jela i čokolade. Vanilin je srž zrna vanilije, ali umjetni se vanilin također proizvodi u velikoj mjeri od nusproizvoda drvene pulpe. Aroma vanilije često je mješavina čiste i imitacije vanilije. Pojava sitnih crnih mrlja u jelu s okusom vanilije pokazatelj je čiste vanilije.
Blagodati ekstrakta esencije vanilije za kožu
Ovo će vas možda iznenaditi. Blagodati ekstrakta vanilije ili esencije proširuju se i na vašu kožu. Koristi se kao sastojak nekoliko proizvoda za njegu kože poput losiona za tijelo, balzama za usne, maslaca za tijelo i krema za davanje mirisa.
1. Liječenje akni:
Antibakterijska svojstva vanilije čine je korisnom za liječenje akni. Vanilin svojim antibakterijskim učincima pomaže očistiti kožu smanjujući pojavu prištića i akni (2).
2. Prednosti protiv starenja:
Vanilija je bogata antioksidansima koji sprečavaju i preokreću oštećenja kože uzrokovana slobodnim radikalima (3). Pomaže usporiti znakove starenja poput finih linija, bora i staračkih pjega. Naširoko se koristi u kozmetičkoj industriji zbog svojih mirisa i protiv starenja. Primjena sirovih zrna vanilije prožete organskim uljem daje sjajan čokoladni miris, a vašu kožu čini glatkom i mekom.
3. Smiruje opekline:
Vanilija se koristi kao tradicionalni lijek za zacjeljivanje opeklina, rana i posjekotina. Koncentrirani ekstrakti vanilije ili esencijalno ulje ne smiju se nanositi izravno na nedavne opekline. Lokalni tretmani koji sadrže ekstrakte vanilije mogu biti korisni. Preporučljivo je posavjetovati se s liječnikom prije korištenja takvih kućnih lijekova za opekline (4).
4. Promovira zdravu kožu:
Vanilija je dobar izvor B-vitamina poput niacina, tiamina, vitamina B6 i pantotenske kiseline koji igraju važnu ulogu u održavanju zdrave kože. Antioksidativna svojstva vanilije štite vašu kožu od oštećenja uzrokovanih zagađivačima okoliša i toksinima (5). Možete pripremiti piling za oživljavanje kože iznutra. Sve što trebate je razrezati 5 zrna vanilije da biste izbacili sjeme. Dodajte ovo sjeme zajedno s 3 žlice smeđeg šećera i 2 kapi eteričnog ulja vanilije u svježe iscijeđeni limunov sok. Pomiješajte sastojke i nanesite ga na lice. Masirajte nekoliko minuta, a zatim isperite toplom vodom. Zatim nalijte malo hladne vode na lice.
Blagodati kose od vanilije
Popis blagodati vanilije nepotpun je ako ne govorimo o njezinoj ulozi u njezi kose. Dobar je izvor mnogih hranjivih sastojaka koji pomažu u održavanju zdravlja kose.
5. Vanilija za svilenkastu kosu:
Vanilija u kombinaciji s drugim sastojcima može vašu kosu učiniti svilenkastom, sjajnom i glatkom. U tu svrhu možete pripremiti paket za kosu. Rastopite oko 4 oz. shea maslac u kotlu. Nakon što se potpuno otopi, dodajte 5 kapi esencijalnog ulja vanilije i po 2 žlice ulja badema, jojobe i ricinusa. Nakon hlađenja miješajte ovu smjesu dok ne postigne mekšu konzistenciju. Ovu smjesu možete nanositi na kosu 10 do 15 minuta i oprati blagim šamponom. To će vašu kosu učiniti mekom i upravljivom, a da je pritom ne postane ljepljiva. Ova se smjesa može čuvati na sobnoj temperaturi ili u hladnjaku za buduću upotrebu.
6. Pospješuje rast kose:
I nosač i esencijalna ulja pomažu u promicanju rasta kose (6). Ta se ulja mogu kombinirati s esencijalnim uljem vanilije za tretman vrućim uljem. Za početak razdvojite kosu češljem sa širokim zubima i temeljito je isperite toplom vodom. Nakon toga zagrijte high šalice bilo kojeg nosača ulja kao što je djevičansko maslinovo, jojobino, bademovo ili kokosovo ulje na jakoj vatri oko 30 sekundi. Dodajte mu po 10 kapi esencijalnih ulja lavande i vanilije i temeljito promiješajte. Primjenjujući ovo na kosu od korijena do vrhova, kružnim pokretima masirajte vlasište 2 do 3 minute. Obavezno ga nanesite na cijelu dužinu niti kose, koncentrirajući se