Sadržaj:
- Što je bijeli čaj?
- Je li bijeli čaj dobar za vas?
- Vrste bijelog čaja
- 1. Bai Hao Yinzhen (Srebrna igla)
- 2. Bai Mu Dan (bijeli božur)
- 3. Shou Mei (Noble, Long Life obrve)
- 4. Gong Mei (Tribute obrva)
- 5. Bijeli puerh čaj
- Ostale vrste bijelih čajeva
- 1. Cejlonski bijeli
- 2. Darjeeling White
- 3. Assam White
- 4. Afrička bijela
- Svojstva bijelog čaja
- Prednosti bijelog čaja
- 1. Pomaže u mršavljenju
- 2. Pomagala u liječenju akni
- 3. Može biti korisno u trudnoći
- 4. Pomaže u liječenju raka
- 5. Poboljšava zdravlje kose i kože
- 6. Može pomoći u liječenju dijabetesa
- Ostale blagodati bijelog čaja
- 7. Poboljšava energiju i pažnju
- 8. Pomaže u smanjenju upale
- 9. Može biti korisno za bubrege
- 10. Poboljšava zdravlje jetre
- 11. Dobar je za srce
- 12. Dobar je za zube
- 12. Poboljšava reproduktivno zdravlje
- 14. Pomaže u liječenju hipotireoze
- 15. Može poboljšati memoriju
- 16. Protiv starenja
- 17. Pomaže u probavi
- Kako napraviti bijeli čaj
- Što trebamo
- Što trebamo učiniti
- Bijeli čaj vs zeleni čaj
- Nuspojave bijelog čaja
- Najčešća pitanja
Nakon dugotrajnog i zamornog dana, ne želimo li se svi samo opustiti i pijuckati šalicu vrućeg čaja? Bez obzira radi li se o zelenom čaju ili nekom drugom piću s okusom, sama pomisao na to da imamo omiljeni napitak podiže nam raspoloženje, zar ne?
No, jeste li znali da postoji potpuno drugačija vrsta čaja koja može nadmašiti zdrave aspekte redovitog čaja? Govorim o bijelom čaju, koji je bio hvaljen samo u Aziji do nedavnog rasta popularnosti. Danas se Zapad probudio s divnim blagodatima bijelog čaja, a njegova zdrava dobrota postaje poznata u cijelom svijetu.
Pa, zašto biste trebali ići na bijeli čaj? Po čemu se razlikuje od ostalih vrsta čaja? Čitajte dalje da biste saznali više.
Što je bijeli čaj?
Znanstveno ime - Camellia sinensis
Izvorno - Kina (provincija Fujian), istočni Nepal, istočni Tajland, Tajvan, Šri Lanka i Indija
Zanima vas povijest porijekla bijelog čaja?
Pa, bijeli čaj rođen je kao nesreća prije nekih 5000 godina u Kini. Dogodilo se da je tijekom putovanja zemljom car Shen Nung iznenada osjetio žeđ i bio opskrbljen prokuhanom vodom. Nažalost (ili bolje rečeno, na sreću), neki listovi bijelog čaja odletjeli su i pali u posudu s vodom, dajući mu izrazit i simpatičan okus. Car je trenutno volio to posebno piće i zamolio stanovnike da potraže podrijetlo ovog određenog lista. I tako je rođen naš poseban bijeli čaj!
Zanimljivo, zar ne? Pa, sve je u vezi s ovim čajem zanimljivo, od boje do okusa.
Slika: Shutterstock
Dolazeći do znanstvenog aspekta, bijeli čaj potječe od na suncu osušenih pupova i lišća biljke Camellia sinensis. Ova vrsta je najmanje obrađena od svih ostalih varijanti. Budući da je prepun svih esencijalnih hranjivih sastojaka, bijeli čaj smatra se superiornijim od svih čajeva.
Pa, zašto ga nazivamo 'bijelim čajem'? To je jednostavno zato što pupoljci biljke imaju fine, srebrnobijele žice. Oni ovom napitku daju lagani i slatkasti okus. Koliko je kofeina prisutno u bijelom čaju? Pa, količina kofeina u bijelom čaju je daleko manja u usporedbi s crnim ili zelenim čajem. To je samo 28 miligrama kofeina u jednoj 8oz. šalica bijelog čaja.
Je li bijeli čaj dobar za vas?
Da, bijeli čaj je na brojne načine vrlo dobar za vaše zdravlje. Osim što pomaže u gubitku kilograma i pomaže u liječenju dijabetesa, bijeli čaj je koristan na brojne načine. To uključuje poboljšanje zdravlja kože i kose, liječenje akni, pomoć u liječenju raka, smanjenje upale, poboljšanje zdravlja jetre i bubrega, održavanje reproduktivnog zdravlja, održavanje zdravlja srca, poboljšanje pamćenja, energije i budnosti, podržavanje liječenja hipotireoze i poboljšanje oralnog zdravlja.
Vrste bijelog čaja
Znanje o vrstama i sortama čaja ponekad vam može pomoći da pronađete savršeni čaj za sebe. Pročitajte više o glavnim vrstama bijelog čaja, zajedno s ostalim dostupnim čajevima u svijetu.
- Bai Hao Yinzhen (Srebrna igla)
- Bai Mu Dan (bijeli božur)
- Shou Mei (Noble, Long Life obrve)
- Gong Mei (Tribute obrve)
- Čaj od bijelog puerha
1. Bai Hao Yinzhen (Srebrna igla)
Ova je kraljevska sorta najcjenjenija u Kini i svijetu. Uzgajani su u kineskoj provinciji Fujian, listovi srebrne igle imaju cca. Duljine 30 mm, a pupoljci su prekriveni vidljivim srebrnastim dlačicama. Zbog toga zauzima prvo mjesto u hijerarhiji bijelih čajeva, što ga čini najskupljom sortom.
Najbolji listovi bijelog čaja iščupaju se u proljeće, posebno od sredine ožujka do sredine travnja kada ne lijeva.
Vrhunska karakteristika najbolje kuhanog bijelog čaja od srebrne igle je blijedožuta nijansa koja dolazi s najboljom temperaturom vode (75 Celzijevih stupnjeva). Nepromjenjivo možete vidjeti bijele dlake kako se svjetlucaju s lišća.
Bijeli čaj od srebrne igle nosi lagan, nježan, svjež i slatkast okus. Svakako dodajte dvije do tri žličice listova čaja i dulje vrijeme strmijte taj čaj (pet do osam minuta) kako biste iz njega izvukli najbolje.
2. Bai Mu Dan (bijeli božur)
Ova se sorta malo razlikuje od gore opisane. Uključuje nove listove, kao i središnji iglani izdanak biljke. Iako je široko prihvaćen kao jeftiniji primjerak bijelog čaja od srebrne igle, možda ćete se iznenaditi kad saznate da su ovaj čaj od bijelog božura zapravo ljubitelji bijelog čaja zbog svog punog okusa i niže cijene.
Postupak čupanja ovog čaja sličan je onom kod srebrne igle, s naglaskom na proljetnu sezonu bez kiše. Najbolji bijeli božur potječe od udjela "dva lista do pupa" i suši se kako bi stvorio zeleno lišće, koje na kraju stvara čaj.
Dok pripremate ovaj čaj, moći ćete prepoznati izrazitu aromu zbog koje ćete se osjećati dobro i lako. Čaj je poznat po blijedozelenoj / zlatnoj boji i voćnom okusu koji nema travnatih okusa.
3. Shou Mei (Noble, Long Life obrve)
Posljednja kategorija kineskog bijelog čaja je Shou Mei, koji dolazi od prirodno uvenulih gornjih listova i vrhova bijelih stabala. Ovaj čaj, sličan srebrnoj igli, uzgaja se u provinciji Fujian u Kini, a u svijetu je poznat po zelenkastoj boji i punom okusu. Loše kvalitete općenito daju pivu tamnozlatnu boju i moraju se izbjegavati.
4. Gong Mei (Tribute obrva)
Ova se sorta općenito smatra trećom preferencijom među ljubiteljima čaja. Gong Mei je obrađeniji od ostale dvije gore spomenute inačice. Potječe od stabala Xiao Bai (malih bijelih) koja se sastoje od mladog lišća blago savijenog (otuda i naziv 'Obrve') bez pupova.
Ova sorta ima tamno zlatnu boju i punog okusa, a često se poslužuje s prigušenim sumom.
5. Bijeli puerh čaj
Ova se sorta uzgaja na planinskim vrhovima provincije Yunnan u Kini, a bere se u proljeće. Svaki korak berbe ove sorte vrši se ručno. Poznat je po bogatom i slatkastom okusu i daje nevjerojatnu aromu.
Ostale vrste bijelih čajeva
Kao što smo ranije razgovarali, postoje različite druge vrste bijelog čaja koje se uzgajaju širom svijeta. Pogledajmo.
1. Cejlonski bijeli
Kao što i samo ime govori, ovaj se čaj uzgaja u regiji Šri Lanke i smatra se jednom od najboljih sorti, što ga čini izuzetno skupim. Uzgaja se i bere ručno, pa se stoga može nazvati zanatlijskim radom. Listovi se suše na suncu, a zatim se lagano valjaju rukama.
Cejlonski bijeli ili srebrni čaj od vrhova poznat je po nježnom i laganom okusu s laganim bakrenim nijansama.
2. Darjeeling White
Baš poput cejlonskog bijelog čaja, i bijeli čaj Darjeeling zanatski je rad i uzgaja se u kišnoj klimi. Listovi su super pahuljasti, lagani i daju miris poput meda.
Šalica bijelog čaja Darjeeling nježnog je okusa i mirisa, blijedo je zlatne boje i zaista je ukusna za naše pupoljke.
3. Assam White
Rijetka sorta koja se uzgaja u regiji Assam i nosi vrlo lagane listove. Skuhani bijeli čaj Assam daje prirodno slatki i sladni okus.
4. Afrička bijela
Ova se sorta uzgaja u afričkoj regiji Kenija i Malavi, a ima bogat i prepoznatljiv okus koji privlači mnoge. Sadržaj kofeina u ovoj vrsti veći je od sadržaja ostalih vrsta.
Kliknite ovdje za prikaz povećane verzije ove infografije
Svojstva bijelog čaja
Pogledajmo sada ovdje važna svojstva bijelog čaja:
- Antioksidanti - Razina antioksidansa u bijelom čaju slična je onoj u zelenom i crnom čaju.
- Epigallocatechin Gallate i drugi katehini - Bijeli čaj sadrži niz aktivnih katehina, uključujući EGCG, koji je vrlo koristan u borbi protiv kroničnih bolesti poput raka.
- Tanini - Iako su razine tanina u bijelom čaju niže u usporedbi s ostalim sortama, on je još uvijek koristan u suzbijanju mnogih stanja.
- Teaflavini (TF) - Ovi polifenoli izravno doprinose gorčini i opori čaju. Količina TF-a pronađena u bijelom čaju najmanja je u usporedbi s crnim i zelenim čajevima. To čaju daje slatkast okus.
- Tearubigini (TR) - Blago kiseli tearubigini uglavnom su odgovorni za boju crnog čaja. Oni su u manjoj količini u bijelom čaju u usporedbi s crnim i zelenim čajevima.
Ali što je tako sjajno u bijelom čaju? Nastavi čitati!
Prednosti bijelog čaja
1. Pomaže u mršavljenju
2. Pomaže u liječenju akni
3. Može biti korisno u trudnoći
4. Pomaže u liječenju raka
5. Poboljšava zdravlje kose i kože
6. Može pomoći u liječenju dijabetesa
7. Pojačava energiju i Upozorenje
8. Pomaže u smanjenju upale
9. Može biti korisno za bubrege
10. Poboljšava zdravlje jetre
11. Dobra je za srce
12. Dobra je za zube
13. Poboljšava reproduktivno zdravlje
14. Za hipotireozu
15. Može poboljšati pamćenje
16. Protiv -starenje
17. Pomaže u probavi
Bijeli čaj možete jesti baš kao i uobičajeni čaj, te iskoristiti brojne blagodati koje on nudi. Brojne su prednosti bijelog čaja za zdravlje, a nekoliko njih je navedeno u nastavku.
1. Pomaže u mršavljenju
Jeste li ikad razmišljali o bijelom čaju za mršavljenje? Ako ne, krajnje je vrijeme da ga pogodite. Pretilost je vjerojatno bolest broj jedan u svijetu danas, a čini se da se ljudi nikad ne umaraju tražiti rješenje za to.
A među mnogim rješenjima čini se da bijeli čaj obećava.
U jednoj novoj njemačkoj studiji utvrđeno je da bijeli čaj pomaže u mršavljenju sagorijevanjem postojećih masnih stanica i sprječavanjem stvaranja novih (1).
Također se utvrđuje da je bijeli čaj manje obrađen od svojih kolega i sadrži više onih sastojaka koji su odgovorni za sagorijevanje masti. Zapravo su Kinezi već dugo skrivali brojne zdravstvene prednosti bijelog čaja, a znanstvenici ga nazivaju vrhunskim zdravstvenim pićem.
Prema Harvard Medical School, katehini koji se nalaze u bijelom čaju također mogu pospješiti gubitak kilograma (2). Svi oblici čaja, uključujući bijeli, puni su antioksidansima (3). Oni mogu pomoći u procesu mršavljenja.
Također je utvrđeno da čajni katehini imaju antiangiogena svojstva koja mogu spriječiti pretilost (4).
Natrag na TOC
2. Pomagala u liječenju akni
Pogledajte ljude oko sebe i velika je vjerojatnost da većina njih ima neki oblik akni. Akne nisu štetno ili opasno pitanje, ali ionako ne izgledaju dobro.
Prema istraživanju provedenom na Sveučilištu Kingston u Londonu, bijeli čaj ima antiseptička i antioksidativna svojstva (5). Većina dermatologa vjeruje da antioksidanti štite kožu od staničnih oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima i održavaju je zdravom (6).
U idealnom slučaju, možete uzeti u obzir pijenje bijelog čaja za liječenje akni. Redovito uzimajte po jednu šalicu bijelog čaja dva puta dnevno. Antioksidanti u bijelom čaju ispiru toksine iz vašeg tijela, čije nakupljanje može negativno utjecati na vašu kožu i rezultirati aknama.
Bijeli čaj također možete lokalno koristiti tako da dvije vrećice bijelog čaja prokuhate i zatim pustite da se otopina ohladi kroz hlađenje. Namočite pamučne kuglice u otopinu i trljajte ih po koži nekoliko minuta, nakon čega lice možete oprati hladnom vodom.
Natrag na TOC
3. Može biti korisno u trudnoći
Kao što je već rečeno, bijeli čaj sadrži antioksidanse. U jednoj škotskoj studiji utvrđeno je da antioksidanti nude zaštitu stanica od povećanog oksidativnog oštećenja tijekom trudnoće (7).
Međutim, postoji nekoliko zabrinutosti u vezi s konzumacijom bijelog čaja tijekom trudnoće.
Bijeli čaj sadrži kofein (iako manje od ostalih čajeva, osim zelenog čaja (8), čiji se unos mora ograničiti tijekom trudnoće. To je zato što nerođena beba ne može metabolizirati kofein poput majke. Prema određenim istraživanjima, unos prekomjerne količine Količine kofeina mogu povećati šanse za urođene mane, pobačaj i mrtvorođeno dijete (9).
Stoga je uvijek bolje konzultirati se sa svojim liječnikom i poslušati njegove savjete u vezi s unosom kofeina tijekom trudnoće.
Natrag na TOC
4. Pomaže u liječenju raka
Prema studiji objavljenoj u časopisu Cancer Prevention Research, bijeli čaj može imati antikancerogeni učinak. Zapravo je utvrđeno da je bijeli čaj u istraživanju učinkovitiji od zelenog u uništavanju stanica raka (10).
Prema drugoj malezijskoj studiji, bijeli čaj ima izvrsne antioksidativne i antiproliferativne učinke protiv stanica karcinoma. Čaj ne samo da uništava bolesne stanice, već i štiti zdrave stanice od oštećenja DNA (11).
Prema Oregon State Universityu, bijeli čaj se najmanje obrađuje među ostalim čajevima (12). Bijeli čaj izvrstan je izvor antioksidansa i polifenola, koji su oba spojevi koji se bore protiv raka (13). Također je utvrđeno da čaj (posebno bijeli čaj) ima određene pozitivne učinke na metabolizam koji mogu blokirati neke učinke koji uzrokuju rak.
Bijeli čaj je također zaštitno sredstvo i može se koristiti zajedno s drugim metodama zaštite od sunca za povećanje utjecaja (14). Bijeli čaj sadrži EGCG (epigalokatehin galat), učinkovit antioksidans. Utvrđeno je da lokalna primjena EGCG štiti stanice kože od oštećenja (15). U jednoj američkoj studiji antioksidans je također pokazao da inhibira rast raka prostate (16).
Katehini, vrsta antioksidansa, poznati su po svojim izvrsnim antikancerogenim svojstvima. Utvrđeno je da bijeli čaj sadrži najveću koncentraciju katehina (17), što ga čini jednom od idealnih namirnica za prevenciju ili liječenje raka.
Natrag na TOC
5. Poboljšava zdravlje kose i kože
Bijeli čaj obiluje antioksidansima, a prema Medicinskom centru Sveučilišta Maryland, protuupalna svojstva tih antioksidansa jačaju vezivno tkivo i pomažu u smanjenju alergija poput peruti ili ekcema (18).
Antioksidanti također mogu pomoći u liječenju poremećaja povezanih s kosom poput opadanja kose i slično (19). Već smo vidjeli da bijeli čaj sadrži EGCG. Prema jednom korejskom istraživanju, EGCG može poboljšati rast kose kod ljudi (20). Američka studija također je dokazala učinkovitost EGCG u potpori preživljavanja stanica dlake (21). Istraživanje provedeno na Sveučilištu Konkuk u Koreji imenovalo je antioksidans jednim od korisnih sastojaka u liječenju seboroičnog dermatitisa vlasišta (22).
Utvrđeno je da se infekcije kože uzrokovane gram-negativnim bakterijama (bakterije koje pokazuju otpornost na više lijekova) inače liječe uz pomoć EGCG (23).
EGCG se također smatra izvorom mladosti za stanice kože, ako se utvrdi da ima koristi za stanja kože poput psorijaze, bora, rozaceje i rana (24).
Zbog visokog sadržaja fenola, bijeli čaj jača elastin i kolagen (važne bjelančevine koje se nalaze u vezivnom tkivu), čineći tako kožu jakom i sprječava bore (25).
Natrag na TOC
6. Može pomoći u liječenju dijabetesa
Slika: Shutterstock
Ne čudi ako u svakoj obitelji nađete barem jednu osobu koja je dijabetičar. Promjenom načina života i pogoršanjem životnih navika, dijabetes, nažalost, postaje sve češći fenomen.
Međutim, istraživanja bacaju pozitivno svjetlo na bijeli čaj s obzirom na njegovu sposobnost liječenja ili čak prevencije dijabetesa.
Ljudska ispitivanja provedena u kineskoj studiji pokazala su da bi redovita konzumacija bijelog čaja mogla značajno koristiti pacijentima s dijabetesom (26). Drugo istraživanje provedeno na štakorima izazvanim dijabetesom pokazalo je da bijeli čaj smanjuje simptome bolesti (27).
Dijabetes također može imati neželjene učinke na moždani korteks (dio mozga koji igra ulogu u svijesti). Portugalsko istraživanje provedeno 2015. godine nazvalo je redovitu konzumaciju bijelog čaja sigurnom i jeftinom strategijom za sprečavanje negativnih učinaka dijabetesa na mozak (28).
Drugo istraživanje provedeno u Portugalu sugeriralo je da bi konzumacija bijelog čaja mogla biti prirodan i ekonomičan način suzbijanja štetnih učinaka predijabetesa na reproduktivno zdravlje muškaraca (29). Međutim, studija također zahtijeva daljnja istraživanja.
Katehinima u bijelom čaju mora se pripisati zasluga za antidijabetička svojstva čaja, jer je utvrđeno da igraju važnu ulogu u liječenju ili prevenciji dijabetesa tipa 2 (30).
Natrag na TOC
Ostale blagodati bijelog čaja
7. Poboljšava energiju i pažnju
Kao što već znamo, bijeli čaj prolazi kroz najmanje obrade, a time ima i najveću koncentraciju L-teanina (31) (aminokiseline koja pojačava budnost i djeluje umirujuće na um). Bijeli čaj sadrži manje kofeina od ostalih čajeva i, kao rezultat toga, hidratizira - to pomaže u održavanju energije.
Američko istraživanje otkrilo je da L-teanin, zajedno s malo kofeina, može povećati razinu budnosti i smanjiti umor (32).
Brojne studije također su pokazale da kombinacija L-teanina s malo kofeina može smanjiti razinu anksioznosti (33). Aminokiselina također može poboljšati pamćenje i vrijeme reakcije (34).
L-teanin prisutan u bijelom čaju također može smanjiti mentalni i fizički stres (35). Utvrđeno je da aminokiselina povećava proizvodnju serotonina i dopamina u mozgu (36), koji su u osnovi neurotransmiteri koji podižu vaše raspoloženje i čine vas sretnima i budnima.
Natrag na TOC
8. Pomaže u smanjenju upale
Katehini ovdje igraju moćnu ulogu - smanjuju upale, a također smanjuju rizik od bolesti povezanih s kroničnom upalom (poput raka, dijabetesa i ateroskleroze) (37), (38).
U jednom japanskom istraživanju utvrđeno je da katehini suzbijaju upalu mišića i ubrzavaju oporavak nakon vježbanja (39). Utvrđeno je i da suzbijaju učinke čimbenika koji uzrokuju fibrozu (40) (ožiljci vezivnog tkiva obično zbog ozljede).
EGCG koji se nalazi u bijelim čajevima ima izvrsna protuupalna svojstva. Liječi srodne bolesti poput prehlade i gripe, a također ubija razne bakterije i viruse, uključujući virus koji uzrokuje gripu (41). EGCG se također bori protiv ateroskleroze koja je uzrokovana upalom zbog onečišćenja okoliša (42).
Natrag na TOC
9. Može biti korisno za bubrege
U poljskom istraživanju provedenom 2015. godine, konzumacija bijelog čaja bila je povezana sa smanjenjem štetnih učinaka onečišćenja okoliša na ljudsko tijelo, uključujući bubrege (43).
Drugo istraživanje provedeno u Chandigarhu u Indiji pokazalo je ulogu katehina (zbog njihove antioksidativne aktivnosti) u pružanju zaštite od zatajenja bubrega (44).
Kinesko istraživanje na štakorima zaključilo je da bi se katehini mogli pokazati potencijalnim liječenjem bubrežnih kamenaca u ljudi (45).
Natrag na TOC
10. Poboljšava zdravlje jetre
Utvrđeno je da katehini (koji se također nalaze u zelenom čaju) nude zaštitu od hepatitisa (46).
U jednom kineskom istraživanju utvrđeno je da čajni katehini sprečavaju infekciju hepatitisom B (47). Američko istraživanje također je potkrijepilo antivirusne učinke katehina koji mogu pomoći u blokiranju životnog ciklusa virusa hepatitisa B (48).
Međutim, utvrđeno je i da je pretjerani unos katehina toksičan za jetru (49). Stoga budite oprezni ili se posavjetujte s liječnikom prije uzimanja bijelog čaja za jetru.
Natrag na TOC
11. Dobar je za srce
Španjolska studija uključivala je upotrebu adriamicina, antikancerogenog sredstva koje može povećati oksidativni stres u stanicama. Utvrđeno je da konzumacija bijelog čaja tijekom više od 12 mjeseci preokreće oksidativno oštećenje stanica na srcu. Srce je također oporavilo antioksidativno djelovanje, ali uz najveću dozu bijelog čaja (50). Također je utvrđeno da bijeli čaj pokazuje antioksidativne učinke na srce u jednoj studiji provedenoj u Grčkoj (51).
Utvrđeno je da bijeli čaj sadrži najviše antioksidansa u usporedbi s drugim vrstama čaja. Katehini pronađeni u bijelom čaju pokazali su da snižavaju razinu kolesterola, smanjuju krvni tlak i poboljšavaju funkcioniranje krvnih žila, čime su na kraju smanjili rizik od kardiovaskularnih bolesti (52). Američko istraživanje također je otkrilo da čajni katehini imaju blagotvoran učinak na koronarnu bolest srca (53). Isto je zaključeno u studiji 2001. provedenoj u Nizozemskoj (54).
Natrag na TOC
12. Dobar je za zube
Slika: Shutterstock
Bijeli čaj sadrži fluoride, flavonoide i tanine, koji bi na razne načine mogli biti korisni za zube. Prema istraživanju provedenom u Indiji, fluor iz čaja mogao bi biti koristan u smanjenju karijesa. Tanini inhibiraju stvaranje plaka, a flavonoidi sprečavaju rast bakterija plaka (55). Ovdje treba napomenuti još jednu točku - bijeli čaj sadrži tanine, ali samo u manjim količinama. Stoga nije vjerojatnost da će zubi izgubiti boju kao drugi čajevi (56) (osim zelenih i biljnih čajeva).
Također je utvrđeno da bijeli čaj deaktivira viruse i uništava bakterije koje uzrokuju šupljine u zubima (57). U jednoj su studiji ekstrakti bijelog čaja dodavani različitim zubnim pastama, a prema nalazima pojačani su antibakterijski i antivirusni učinci zubnih pasta.
Natrag na TOC
12. Poboljšava reproduktivno zdravlje
Portugalsko istraživanje zaključilo je da ekstrakt bijelog čaja može igrati ulogu u poboljšanju reproduktivnog zdravlja muškaraca (58).
Natrag na TOC
14. Pomaže u liječenju hipotireoze
Opet, to su katehini. U jednoj indijskoj studiji utvrđeno je da katehini posjeduju antitireoidna svojstva, a uzimanje ih bio je učinkovit način prevencije hipotireoze (59).
Natrag na TOC
15. Može poboljšati memoriju
Bijeli čaj dobar je izvor antioksidansa i jedan od najboljih izvora katehina. To ga čini dobrom hranom za poboljšanje pamćenja ili čak usporavanje opadanja memorije.
Studija provedena u Portugalu utvrdila je ulogu katehina u zaštiti mozga od dobnog pada pamćenja (60).
Prema drugoj studiji, redovita konzumacija bijelog čaja pomogla je poboljšati zdravlje moždane kore kod predijabetičkih štakora, sugerirajući da bi mogla pomoći u postizanju sličnih rezultata i kod ljudi (61).
Natrag na TOC
16. Protiv starenja
S vremenom naša koža postaje opuštena i opuštena zbog prisutnosti slobodnih radikala u našem tijelu. To ubrzava proces starenja kože. Ne brinite! Redovito uzimanje bijelog čaja može spriječiti bore i opuštenu kožu. Bijeli čaj bogat je polifenolima koji pomažu u neutraliziranju slobodnih radikala. Ovaj nevjerojatan čaj također ima antioksidativna svojstva revitaliziraju vašu kožu i zaustavljaju prerano starenje.
Natrag na TOC
17. Pomaže u probavi
Imate li česte napadaje probavne smetnje ili žgaravice? Predlažem da pijete bijeli čaj dva puta dnevno za bolje i produljeno olakšanje. Šalica bijelog čaja trenutno će vam olakšati grčeve u želudcu i mučninu te u trenu smanjiti kiselost u želucu.
Prihvaćanje bijelog čaja također je dobar način da pojačate prirodnu detoksikaciju u tijelu. Toliko blagoslova u šalici!
Natrag na TOC
Dakle, ovdje se radilo o spektakularnim blagodatima bijelog čaja za zdravlje, sada ćemo pogledati pripremu bijelog čaja.
Kako napraviti bijeli čaj
Pravljenje vlastite šalice čaja pruža zadovoljstvo kojemu nikada neće biti jednako. Isto vrijedi i za bijeli čaj, koji je posebno fin i poseban. Pogledajmo kako možemo skuhati čašu savršenstva u granicama svog doma.
Što trebamo
- 2 žličice lišća bijelog čaja
- 1 šalica vode
- Zaslađivač po vašem izboru (nije obavezno)
Što trebamo učiniti
- Kuhajte vodu dok ne dosegne temperaturu od 75-85 Celzijevih stupnjeva (170-185 stupnjeva Fahrenheita).
- Ostavite da odstoji minutu ili malo prije dodavanja listova čaja.
- Listovi bijelog čaja nisu toliko kompaktni i gusti u usporedbi s ostalim sortama. Stoga dodajte dvije žličice lišća bijelog čaja u vodu za šalicu čaja.
- Pustite da se smjesa strmi otprilike pet do osam minuta ili više od toga, ovisno o vašoj želji.
- Procijedite i prenesite čaj u šalicu.
- Dodajte zaslađivač i vaša šalica bijelog čaja je spremna!
Bijeli čaj jedna je od namirnica koja vam s vremenom može znatno poboljšati život. Neka to bude dio vaše prehrane i budite zdravi!
Prehrambene činjenice | |
---|---|
Kalorije u vrućem piću zelenog i bijelog čaja | |
Veličina posluživanja: 1 oz | |
Količina pri serviranju | |
Kalorije | 0,0 |
Ukupno masti | 0,0 g |
Zasićene masti | 0,0 g |
Polinezasićene masti | 0,0 g |
Mononezasićene masti | 0,0 g |
Kolesterol | 0,0 mg |
Natrij | 0,0 mg |
Kalij | 0,0 mg |
Ukupni ugljikohidrati | 0,0 mg |
Dijetalna vlakna | 0,0 g |
Šećeri | 0,0 g |
Vitamin A | 0,0% |
Vitamin B-12 | 0,0% |
Vitamin B-6 | 0,0% |
Vitamin C | 0,0% |
Vitamin D | 0,0% |
Vitamin E | 0,0% |
Kalcij | 0,0% |
Bakar | 0,0% |
Folat | 0,0% |
Željezo | 0,0% |
Magnezij | 0,0% |
Mangan | 0,0% |
Niacin | 0,0% |
Pantotenska kiselina | 0,0% |
Fosfor | 0,0% |
Riboflavin | 0,0% |
Selen | 0,0% |
Tiamin | 0,0% |
Cinkov | 0,0% |
* Postotne dnevne vrijednosti temelje se na prehrani od 2000 kalorija.
Vaše dnevne vrijednosti mogu biti veće ili niže, ovisno o vašim kalorijskim potrebama. |
Bijeli čaj vs zeleni čaj
Očito je da znanje o drugoj varijanti čaja dovodi do rasprave o tome koja je bolja. Nesumnjivo je zeleni čaj popularan iz svih dobrih razloga, ali bijeli ga čaj lako može preuzeti da nema njegove cijene. Zašto to govorim? Pa, usporedimo ih oboje kako bismo saznali više.
- Antioksidanti - Iako bijeli čaj ima slične vrste antioksidansa kao zeleni čaj, količina i kvaliteta znatno su veće, što ga čini vodećim u zdravstvenom faktoru. Svi znamo da nam prisutnost ovih antioksidansa pomaže u otklanjanju raznih bolesti, uključujući kardiovaskularne rizike, visoku razinu kolesterola i rizike povezane s rakom. Oni također pomažu u mršavljenju.
- Kofein - Još jedan čimbenik u korist bijelog čaja može biti prisutnost samo 15 mg kofeina u usporedbi s 20 mg u zelenom čaju. Ako tražite redovno piće koje će nanijeti manje štete povezano s kofeinom, predlažem da odete na bijeli čaj.
Napomena: Pa, izuzetaka uvijek ima, isti je slučaj s dostupnošću kofeina. Možda ovo ne znamo. Ali kofein zapravo pomaže u gubitku kilograma. Dakle, za one koji žele skinuti nekoliko kilograma, predlažem da radije odete na zeleni čaj.
- Okus - Svi znamo kakav je okus gorkog zelenog čaja (ne poričem njegove kvalitete. Ali, budimo iskreni, ne može svatko popiti šalicu punu zelenog čaja bez dodavanja zaslađivača!). Pa, u ovoj je kategoriji bijeli čaj definitivno pobjednik jer je okus bijelog čaja gladak, nježan i nešto slađi. Da barem nije tako skupo i teško ga je pronaći!
- Dostupnost - Pa, u ovom je dijelu zeleni čaj pobjednik, ruku na srce! Zeleni čaj dobre kvalitete možete pronaći bilo kad, a da na to ne potrošite bombu, dok je traženje savršenog bijelog čaja poput pronalaska vode u pustinji.
- Antimikrobno - možda zvuči iznenađujuće, ali mnoga su istraživanja zaključila da bi bijeli čaj mogao biti bolji u borbi protiv virusa, bakterija i gljivica poput salmonele i stafilokoka u usporedbi sa zelenim čajem. Dakle, možemo zaključiti da je bijeli čaj bolji od zelenog mnogo aspekata, ali samo kad se uspijete dočepati čisto bijelog čaja. Pazite se duplikata i onih nečistih.
Nuspojave bijelog čaja
Iako je bijeli čaj općenito siguran zbog niskih kofeina i visokih hranjivih svojstava, još uvijek može predstavljati određeni rizik za korisnike. Nekoliko povezanih rizika su:
- Znamo da je količina kofeina vechinese bijela suzna s malo bijelog čaja, ali još uvijek je prisutna u njemu. Uz to, poznato je da bijeli čaj dobiven iz mladog lišća sadrži veće količine kofeina u usporedbi s onim dobivenim iz starijih listova. Ponekad razine kofeina mogu čak premašiti količine u zelenom čaju. Kofein može uzrokovati brojne nedostatke u načinu života i zdravlju, uključujući nesanicu, nervozu, uznemirenost, vrtoglavicu i druge učinke na naš središnji živčani sustav. Ekstrakti bijelog čaja čak mogu uzrokovati gastrointestinalne probleme kad se uzimaju u većim količinama, zato pripazite na dozu.
- Bijeli čaj bogat je flavonoidima koji mogu vezati željezo koje nije hem, čime inhibiraju njegovu apsorpciju u tijelu na 70 posto. Dakle, kako biste izbjegli ovu nevolju, možda će vam se preporučiti da pijete ovaj čaj prije obroka i istovremeno s uzimanjem dodataka željeza.
Nadam se da ste sada jasni za što je dobar bijeli čaj. Samo imajte na umu ove točke i uživajte u blagodatima dobivenim od nebeskog bijelog čaja.
Najčešća pitanja
1. Koliko šalica bijelog čaja na dan je idealna konzumacija?
2. Koliko kalorija ima šalica bijelog čaja?
Ako ne dodamo nijednu vrstu zaslađivača i šalicu bijelog čaja skuhamo kod kuće koristeći lišće bijelog čaja, broj kalorija je nula. Ali što se tiče proizvedenih vrećica čaja, broj kalorija može doseći i 100. Dakle, bolje je odabrati nezaslađeni, domaći bijeli čaj kako bi urodio većinom koristi.
3. Koje sve čimbenike treba imati na umu dok kuhate bijeli čaj kod kuće?
Kuhanje savršenog bijelog čaja ponekad može biti pomalo nezgodno. Ali ako imate na umu nekoliko točaka, nećete biti razočarani rezultatima.
- Za pripremu čaja uvijek koristite čistu i nezagađenu vodu. Nikad nemojte ići po mišljenju da će kipući vodu očistiti.
- Izbjegavajte dovođenje vode do točke vrenja jer može uništiti osjetljive komponente.
- Ako želite napraviti jaču čašu za sebe, možete povećati postupak namakanja na idealnih 10-12 minuta, ali izbjegavajte prelazak te razine.
- Možete ponovno koristiti čajne listove do maksimuma (2-3 puta maksimalno), ali nemojte pretjerivati.
4. Kada treba piti bijeli čaj?
Iako nema idealnog vremena za konzumaciju bijelog čaja, možda ga imate rano ujutro, a zatim navečer, samo zamjenjujući uobičajene rutine čaja. Ako planirate uzeti četiri šalice, svoje vrijeme možete podijeliti u skladu s tim. Ali, uzmite ga jedan sat prije nego što ćete jesti. Također, izbjegavajte uzimati bilo gdje u blizini redovitog rasporeda lijekova.
5. Gdje možemo kupiti bijeli čaj?
Kao što znamo, postoji niz varijanti bijelog čaja. Kupnja putem interneta najisplativija je opcija. Pretražite internetske stranice poput eBaya i Amazona i potražite prilično dobre prodavače. Inače, čak možete zatražiti i trgovce koji se bave kineskim bijelim čajem ako ste voljni kupiti tu varijantu.
6. Je li bijeli čaj kisele prirode?
U usporedbi s drugim biljnim čajevima, bijeli čaj prelazi razinu kiselosti, koja se kreće između 4-7 na pH ljestvici, ovisno o sorti. Ali, zbog toga se ne treba brinuti.
7. Mrlja li bijeli čaj zube?
Ne, nije poznato da fermentirani bijeli čaj uzrokuje mrlje na zubima. Ali ako imate vrste koje daju malo tamne nijanse, možda ćete naići na ovaj problem. Ove vrste sadrže veće količine teaflavina i tearubigina za koje se zna da stvaraju mrlje interakcijom s proteinskim pločicama vaših zuba.
Recite nam kako vam je pomogao ovaj post o blagodatima bijelog čaja. Jeste li probali bijeli čaj? Voljeli bismo čuti kako je ispalo. Pošaljite svoje komentare komentirajući u donji okvir.