Sadržaj:
- Što je crno vino?
- Koje su vrste crnog vina?
- Što je povijest crnog vina?
- Koji sastojci crvenog vina čine tako korisnim?
- Je li crveno vino dobro za vas?
- Koje su blagodati crvenog vina za zdravlje?
- 1. Jača zdravlje srca
- 2. Smanjuje razinu kolesterola
- 3. Pomaže u borbi protiv dijabetesa
- 4. Bori se protiv raka
- 5. Sprječava pretilost
- 6. Sprječava visoki krvni tlak i moždani udar
- 7. Promovira dugovječnost
- 8. Smanjuje stres
- 9. Poboljšava snagu kostiju
- 10. Smanjuje rizik od katarakte
- 11. Promovira zdravlje jetre
- 12. Može vam pomoći u prevenciji Alzheimerove bolesti
- 13. Jača zdravlje mozga
- 14. Bori se protiv depresije
- 15. Poboljšava san
- 16. Poboljšava funkciju pluća
- 17. Sprječava kvarenje zuba
- 18. Povećava razinu omega-3 masnih kiselina
- 19. Jača imunološki sustav
- 20. Pomaže u borbi protiv Parkinsonove bolesti
- Kako crveno vino koristi koži?
- 21. Usporava starenje i čini kožu sjajnom
- 22. Bori se protiv akni
- 23. Liječi opekline od sunca
- Bilo kakve pogodnosti za kosu?
- 24. Promovira gustu kosu
- Kako se pravi crveno vino?
- Crveno vino vs. Bijelo vino: što je zdravije?
- Koji su nuspojave crnog vina?
Jeste li znali da crno vino može biti zdravo? Brojni su dokazi da umjereni unos crnog vina može imati blagotvorne učinke. Može promovirati zdravlje srca, pa čak i boriti se protiv nekih oblika raka. Međutim, ključna je umjerena konzumacija crnog vina.
U ovom postu razmotrit ćemo sve što trebate znati o crnom vinu, uključujući načine na koje to može koristiti vašem zdravlju.
Sadržaj
- Što je crno vino?
- Koje su vrste crnog vina?
- Što je povijest crnog vina?
- Koji sastojci crvenog vina čine tako korisnim?
- Je li crveno vino dobro za vas?
- Koje su blagodati crvenog vina za zdravlje?
- Kako crveno vino koristi koži?
- Bilo kakve pogodnosti za kosu?
- Kako se pravi crveno vino?
- Crveno vino protiv bijelog vina: što je zdravije?
- Koji su nuspojave crnog vina?
- Kako piti vino umjereno?
- Koji su popularni recepti za crno vino?
- Kako kupiti crno vino? Što uzeti u obzir?
- Kako odabrati i pohraniti crno vino?
- Koje su najbolje upotrebe crnog vina?
Što je crno vino?
Ovo je vrsta vina od crnih sorti grožđa. Ali boja vina može se razlikovati - u rasponu od intenzivne ljubičice (mlada vina) do crvene cigle (zrela vina) i smeđe (starija vina).
Kako se pravi vino zanimljiva je priča - od odabira do boce. O postupku ćemo detaljno razgovarati u kasnijem odjeljku ovog posta. Jednostavno rečeno, crno vino nastaje drobljenjem i fermentacijom grožđa tamne boje (cijelog ploda).
Sadržaj alkohola u crnom vinu obično se kreće od 12% do 15%.
Organsko vino je još jedna vrsta vina koja ima suptilnu razliku. Ovo vino proizvodi se od grožđa koje se uzgaja prema načelima organskog uzgoja - koji zabranjuje uporabu kemikalija i drugih umjetnih gnojiva.
Jedna čaša crnog vina ima oko 125 kalorija. Sadrži oko 3,8 grama ugljikohidrata i nema kolesterola.
Ali hej, jeste li znali da postoje različite vrste crnog vina?
Natrag na TOC
Koje su vrste crnog vina?
Postoje različite vrste crnog vina, svako sa svojim jedinstvenim elementom. Neki od najpopularnijih su:
- Syrah, koji se naziva i Shiraz. Ova sorta daje začinjeno i izdašno crno vino. Sorta se obično koristi za proizvodnju prosječnih vina. Ali neka vina koja dolaze iz ove sorte imaju intenzivne okuse i veliku dugovječnost.
- Merlot, čija je mekoća ovu sortu učinila 'uvodom vina' za nove vinopije.
- cabernet, jedna od najboljih svjetskih sorti. Ova vrsta vina obično se podvrgava hrastu.
- Malbec, koji potječe iz četvrti Bordeaux u Francuskoj, ova se sorta često miješa s cabernetom i merlotom.
- crni pinot, koji je jedno od najplemenitijih grožđa crvenog vina. Ovu je sortu teško uzgajati.
- Zinfandel, najsvestranija svjetska vinska sorta grožđa.
- Sangiovese, što može biti dobar izbor za kuhinje talijanskog stila.
- Barbera, koja ima slične atribute kao Merlot, iako ne toliko popularna.
Ne samo sorte, već i crno vino ima bogatu povijest.
Natrag na TOC
Što je povijest crnog vina?
Crveno se vino prvi put proizvodilo (pomoću postupka fermentacije) u Gruziji i Iranu još oko 6000. pne. A vino se prvi put spominje kao umjetni lijek oko 2200. godine prije nove ere, u staroegipatskim papirusima i sumerskim pločicama.
Hipokrat, nadaleko poznat kao otac zapadne medicine, promovirao je vino kao dio zdrave prehrane. Prema njegovim riječima, vino je također bilo dobro za dezinfekciju rana, ublažavanje bolova tijekom porođaja i liječenje simptoma proljeva i letargije. Čak su i tijekom srednjeg vijeka bili poznati katolički redovnici koji često koriste vino za razne medicinske tretmane. I tijekom epidemije kolere 1892. koja je potresla Njemačku, vino se koristilo za sterilizaciju vode.
Početkom 20. stoljeća zabilježen je uspon pokreta Temperance koji je obeshrabrio konzumaciju vina, povezujući je s alkoholizmom.
Tijekom posljednjih godina provedena su brojna istraživanja koja su bacila pozitivno svjetlo na vino, posebno crvenu sortu. Istraživanja su pokazala da umjerena konzumacija vina povoljno utječe na zdravlje srca i upravljanje dijabetesom. To bi također moglo pomoći u borbi protiv pretilosti i bolesti živčanog sustava. Tonu ovog istraživanja vidjet ćete u ovom postu. Samo nastavi čitati.
Prije nego što nastavimo dalje, morate znati o francuskom paradoksu. Ovo je zapažanje da Francuzi imaju vrlo niske stope srčanih bolesti, unatoč tome što konzumiraju velike količine kolesterola i zasićenih masti (1). Određeni stručnjaci vjeruju da bi redovita konzumacija crnog vina od strane Francuza mogla biti razlog.
Ono što je također važno uzeti u obzir jest da su studije pokazale da zasićene masti i kolesterol nisu uvijek tako loši. Kada se konzumiraju u umjerenim količinama, ne nanose nikakvu štetu (2), (3).
Pa, ovo pokazuje crno vino kao eliksir za vitalnost i dobro zdravlje. To još ne znamo, ali koji bi sastojci crvenog vina mogli učiniti tako korisnim?
Natrag na TOC
Koji sastojci crvenog vina čine tako korisnim?
Slika: Shutterstock
Crno vino proizvodi se od grožđa, a grožđe je bogato nekoliko antioksidansa. Neki od njih uključuju katehine, resveratrol, epikatehin i proantocijanidine (4).
Resveratrol, antioksidans koji dolazi iz kožica grožđa, ima blagodati starenja i zdravlje srca.
Flavonoidi, posebno antocijani, koji vinu daju bogatu crvenu boju, mogu imati blagotvorne učinke na cjelokupno zdravlje. A proantocijanidini mogu smanjiti rizik od srčanih bolesti (5). Ovi antioksidanti također pomažu u borbi protiv oštećenja slobodnih radikala. Vina sadrže i šećer - što je nešto što morate uzeti u obzir.
- Suho vino - 4 grama šećera po litri
- Srednje suho vino - 4 do 12 grama šećera po litri (0,5 do 2 grama po čaši)
- Slatko vino - 45 grama šećera po litri (6 grama po čaši)
Crno vino moglo bi biti dostupno u svim ovim vrstama, a ako je moguće, pokušajte odabrati suhu sortu.
I dolazeći do velikog pitanja -
Natrag na TOC
Je li crveno vino dobro za vas?
To je cijeli posao, zar ne? O da, prekomjerna potrošnja je opasna. To vam može uništiti život i natjerati vas da se zapitate zašto ste uopće popili prvi gutljaj.
Ali crno vino, umjereno, ima koristi.
Prednosti. Teško je taj pojam povezati s vinom, zar ne? Pa - ne više. Konzumacija crnog vina (umjereno, sjetite se) može smanjiti rizik od demencije (6). Može čak spriječiti bolesti jetre i ponuditi zaštitu protiv raka (posebno raka prostate) (7), (8).
Postoji toliko mnogo drugih prednosti. Stvarno.
I mi ćemo ih sve pogledati. Ali prije toga, ako ste protiv konzumacije vina (iz bilo kojeg razloga), ali ipak želite blagodati koje ovo vino nudi, imate dobre vijesti.
Tableta od crnog vina. Iskakanje tablete može vam pomoći da dobijete blagodati resveratrola bez potrebe da odčepite niti jednu bočicu. Uzimanje tableta s crvenim vinom također vam može pomoći da izbjegnete sve prazne kalorije i šećere koji dolaze s crnim vinom.
Prije nego što krenemo prema prednostima, želimo jednu stvar vrlo jasno razjasniti.
ODRICANJE Niti Američko udruženje za srce niti Nacionalni institut za srce, pluća i krv ne preporučuju da pijete alkohol samo kako biste spriječili bolest. Alkohol može dovesti do ovisnosti i može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema ili čak pogoršati neke. |
U redu? U redu.
Natrag na TOC
Koje su blagodati crvenog vina za zdravlje?
Pogledajte neke od najboljih zdravstvenih blagodati crnog vina.
1. Jača zdravlje srca
Antioksidanti u crnom vinu mogu povećati razinu dobrog kolesterola (lipoprotein visoke gustoće ili HDL). To sprječava nakupljanje kolesterola, sprečavajući bolesti srca. Polifenoli u crnom vinu, posebno resveratrol, mogu zaštititi obloge krvnih žila u vašem srcu. Utvrđeno je da resveratrol smanjuje krvne ugruške (9). Iako je potrebno više istraživanja, mogućnosti su obećavajuće.
Resveratrol u crnom vinu također može spriječiti sazrijevanje nezrelih masnih stanica. Također može aktivirati protein nazvan sirtuin 1, koji štiti srce od upala (10).
Prema drugoj studiji Izraelskog tehnološkog instituta, crveno vino može poboljšati zdravlje stanica u krvnim žilama. Prema izvješću, redovita (i umjerena) konzumacija crnog vina tijekom 21 dana može značajno poboljšati funkciju vaskularnog endotela. Ali, želimo još jednom naglasiti, umjerenost je ključ. I ni na koji način ne želimo promovirati alkohol. Čaša vina tu i tamo je u redu. Ili ako izlazite vikendom i popijete nekoliko pića uz večeru. Ali vježbajte umjerenost.
Crveno vino također širi arterije. A što se tiče zdravstvene dobrobiti, dvije čaše crnog vina jednake su kao i pet litara voćnog soka (11). Ali ako ste netko tko ima problema s alkoholom, crveno vino nije pravi način za to.
Prema drugoj indijskoj studiji, kvercetin, još jedan polifenol crvenog vina, pokazuje kardioprotektivna svojstva (12). Utvrđeno je i da vino potiče nazadovanje krvnog tlaka. Utvrđeno je i da vinopije imaju višu razinu dobrog kolesterola od svojih kolega. Studija zaključuje da crno vino kao dodatak prehrani može biti korisno za srce. Ali pazite, samo kao dodatak prehrani.
Druga američka studija navodi da resveratrol u crvenom vinu može spriječiti dobni pad kardiovaskularne funkcije (13). A kao prema drugoj talijanskoj studiji, iako crveno vino ima svoje prednosti, ne znamo njegove učinke na one koji ne piju (14). Stoga ovaj post ne traži od osoba koje ne piju piće da počnu uzimati crno vino kako bi iskoristile njegove koristi, već od žestokih pića ograničava unos kako bi stekao koristi. A ljudi koji ne piju svoj dio resveratrola mogu dobiti i kroz grožđe.
Govoreći o zdravoj dozi, muškarci mogu ograničiti konzumaciju na 1-2 pića dnevno. A žene se mogu ograničiti na 1 piće dnevno. Inače, ovo je na višem kraju. Jedno „piće“ jednako je 118 ml vina, ili 355 ml piva, ili 44 ml žestokih alkoholnih pića ili 30 ml žestokih alkoholnih pića (15).
A ako tražite vino koje je najzdravije za srce, idite na crni pinot - grožđe uzgojeno za ovo crno vino dolazi iz vlažnog i hladnog okruženja. To znači da su najzdraviji dijelovi voća svježi.
Iako znamo da umjerena konzumacija crnog vina može spriječiti bolesti srca, ono što ne znamo jest može li preokrenuti postojeće stanje (16). Zahtijevamo više istraživanja u tom pogledu.
2. Smanjuje razinu kolesterola
Osim što podiže razinu dobrog kolesterola, resveratrol u crnom vinu može smanjiti i razinu lošeg kolesterola. No prema Nacionalnom programu za obrazovanje o kolesterolu, smanjenje potrošnje transmasnih kiselina i svakodnevno vježbanje mogli bi biti bolji načini za kontrolu razine kolesterola.
Studije kažu da dnevna čaša crnog vina tijekom četiri tjedna može povisiti razinu dobrog kolesterola za 16 posto, a količinu fibrinogena (spoja za zgrušavanje) smanjiti za 15 posto (17). Posebno je alkohol u vinu taj koji pruža ove blagodati, koje možda neće postići bilo koji ekstrakt crvenog grožđa. Druge studije kažu da iako je crveno vino zaštitno, drugi oblici alkohola možda neće imati slične blagotvorne učinke.
Crveno vino može vam pomoći ako imate tamno meso. Sprječava oslobađanje štetnih spojeva u tamnom mesu koji bi mogli povisiti razinu kolesterola (18). A prema brazilskoj studiji, crno vino moglo bi spriječiti stvaranje plaka, što je izravna posljedica povećanog kolesterola (19).
Crveno vino ne samo da povećava dobar kolesterol, već i povećava čestice. Velike i pahuljaste verzije HDL-a izvrsne su vijesti za srce (20).
3. Pomaže u borbi protiv dijabetesa
Slika: Shutterstock
Prema Američkom udruženju za dijabetes, pijenje crnog vina može smanjiti šećer u krvi do 24 sata. Ali to na stranu, postoje neka istraživanja koja pokazuju kako crveno vino može pomoći dijabetičarima.
Prema nedavnoj studiji, umjerena konzumacija crnog vina može smanjiti rizik od srčanih bolesti u bolesnika s dijabetesom tipa 2 (21). No, osim umjerenosti, ono što dijabetičari (posebno oni koji uzimaju lijekove) također moraju uzeti u obzir je doba dana kada konzumiraju vino.
Još zanimljivije, prema studiji, ljudi koji su konzumirali vino tri do četiri puta tjedno imali su 30% manje šanse za razvoj dijabetesa od onih koji su pili manje od jednom tjedno. Zasluge bi mogli dobiti polifenoli u crvenom vinu, koji mogu pomoći u upravljanju razinom šećera u krvi (22). Međutim, liječnici uključeni u istraživanje ne preporučuju svojim pacijentima da počnu piti samo kako bi smanjili rizik od dijabetesa. Također se mora znati da različite vrste alkohola mogu imati različite učinke na razinu šećera u krvi. Na primjer, pivo može povisiti šećer u krvi, dok žestoka pića mogu opasno sniziti razinu.
Važno je ozbiljno shvatiti slučaj dijabetesa jer su statistike alarmantne. Prema izvješćima WHO-a, broj oboljelih od dijabetesa brzo se povećao - sa 108 milijuna registriranih slučajeva u 1980. na 422 milijuna u 2014. (23). Dijabetes također može uzrokovati moždani udar, zatajenje bubrega, bolesti srca i amputaciju donjih udova (24).
Druga studija potvrdila je da bi uzimanje čaše crnog vina svake noći moglo smanjiti rizik od dijabetesa (25). Sugerira da bi se bezalkoholnim sastojcima crvenog vina moglo pripisati priznanje za njegova antidijabetička svojstva. A kao i drugo ukrajinsko istraživanje provedeno na dijabetičkim štakorima, crveno vino i njegovi polifenoli pokazuju veliko obećanje u liječenju, pa čak i prevenciji dijabetesa (26). Taninska kiselina, jedan od bezalkoholnih spojeva u crnom vinu, također može pomoći u liječenju dijabetesa (27).
Crveno vino jedan je od najbogatijih dijetalnih izvora resveratrola koji, prema studiji, može poboljšati zdravlje arterija dijabetičara (28).
Crveno vino također sadrži 13 puta više resveratrola od bijelog vina (jer crveno vino dulje fermentira s kožicama grožđa). Istraživanja pokazuju da je porast razine šećera nakon obroka jedan od najvećih razloga za upale, što često dovodi do dijabetesa (30). Ali ako uz večeru popijete čašu crnog vina, razina šećera u krvi bila bi oko 30% niža nego da vino niste uzeli.
No, važno je razmotriti riječi dr. Emily Burns, voditeljice istraživačkih komunikacija u tvrtki Diabetes UK, koja kaže da, iako su studije zanimljive, rezultati se ne bi trebali smatrati zelenim svjetlom za pijenje puno alkohola (31).
4. Bori se protiv raka
Prema izvješću Medicinskog centra Sveučilišta u Rochesteru, resveratrol u crvenom vinu može uništiti stanice raka gušterače. Antioksidans to postiže osakaćujući funkciju osnovnog izvora energije stanica (također nazvanog mitohondriji) (32).
Zapravo je važnost crnog vina tijekom liječenja karcinoma tolika da liječnici ne bi savjetovali pacijentu da odustane od crvenog vina ako ga već uzima (očito umjereno). Istraživanja sugeriraju da resveratrol ne uništava samo zloćudne stanice već i štiti normalno tkivo od štetnih učinaka zračenja.
Još je zanimljivije da su stanice gušterače posebno otporne na kemoterapiju. To je zato što organ obično pumpa snažne probavne enzime u dvanaesnik (prvi dio tankog crijeva odmah iza želuca). Ovaj prirodni proces pumpanja gušterače može čak i osloboditi potrebnu kemoterapiju iz stanica. Ali ono što je fascinantno jest da resveratrol u crnom vinu također može smanjiti snagu koja je dostupna za izbacivanje kemoterapije iz stanice.
Istraživanje je također otkrilo da osobe koje uzimaju barem čašu crnog vina tjedno imaju manje šanse da boluju od raka crijeva od onih koji ne piju ili piju alkoholna pića ili pivo (33).
Resveratrol također čini stanice raka osjetljivijima ometajući proteine koji inače inhibiraju kemoterapiju (34). A koncentracija resveratrola u crnom vinu može biti i do 30 mikrograma / ml.
Prema kineskoj studiji, polifenoli crvenog vina također mogu inhibirati proliferaciju stanica raka debelog crijeva (35). Utvrđeno je i da je vino bolje od bijelog vina u liječenju raka dojke. Osim resveratrola, još jedan spoj nazvan miriketin u crnom vinu daje mu preventivna svojstva protiv raka. U istraživanjima miševa utvrđeno je da polifenoli crvenog vina odgađaju pojavu tumora. Drugo španjolsko istraživanje sugerira da je crno vino negativno povezano s razvojem raka pluća - iako su daljnja istraživanja opravdana (36).
Jedno izvješće koje je objavio Harvard Medical School naglašava mogućnost crvenog vina u prevenciji raka prostate (37). Muškarci koji konzumiraju umjerene količine crnog vina imaju samo upola manje šanse da boluju od raka prostate od onih koji ga uopće ne piju. Istraživači pretpostavljaju da bi resveratrol u napitku mogao djelovati protiv muških hormona koji stimuliraju prostatu. Crveno vino također može smanjiti rizik od nekih naprednih i agresivnih karcinoma za čak 60 posto (38).
A prema istraživačima sa Sveučilišta u Koloradu, ako ćete piti alkohol, odaberite crno vino (39).
Ali postoje i kontradiktorni dokazi - što je jednako važno. Jedno izvješće navodi da crno vino može, obratno, povećati rizik od raka. To bi se moglo pripisati udjelu alkohola u vinu (40). Stoga vam preporučujemo da se barem u ovom pogledu pridržavate savjeta svog liječnika - jer rak nije svakodnevna bolest u koju bismo mogli riskirati. Također, kako biste smanjili štetne učinke alkohola, u svoje piće možete dodati niskokaloričnu mješalicu ili između svakog pića popiti čašu vode. Naravno, najbolji način je vježbati umjerenost ili potpuno prestati.
5. Sprječava pretilost
Istraživanja kažu da resveratrol u crnom vinu može lošu masnoću pretvoriti u smeđu masnoću koja sagorijeva kalorije. A dijeta koja sadrži antioksidans može pomoći u borbi protiv pretilosti (41). Resveratrol pojačava oksidaciju dijetalnih masti i sprječava preopterećenje tijela. Ona pretvara bijelu masnoću u smeđu masnoću (koja se naziva i bež masti) koja sagorijeva kao toplina - čime sprječava pretilost i metaboličku disfunkciju.
No važno je napomenuti da određene marke vina, posebno merlot i cabernet sauvignon, sadrže djelić resveratrola koji se nalazi u grožđu. To je zato što je većina korisnih polifenola netopiva i filtrirana tijekom postupka proizvodnje vina. Iako to možda nije slučaj sa svim markama crnog vina, važno je pitati prodavatelja o postupku proizvodnje vina. Malo dodatnog znanja može vam pomoći.
Konzumacija crvenog vina također može smanjiti štetne učinke pušenja (42). Može smanjiti upalu i proces starenja u stanicama (potaknut enzimom zvanim telomeraza), koji obično ubrzava nakon pušenja.
Prema drugom španjolskom istraživanju, polifenoli u crnom vinu moduliraju crijevnu mikrobiotu i pomažu u prevenciji metaboličkih bolesti kod pretilih osoba (43). Ti polifenoli također mogu spriječiti srčane bolesti povezane s pretilošću (44).
Prema izvješću Sveučilišta Purdue, resveratrol se nakon konzumacije pretvara u piceatannol. Piceatannol mijenja način na koji se događa adipogeneza (proces u kojem masne stanice u ranoj fazi postaju zrele) - što znači da spoj može odgoditi ili čak inhibirati adipogenezu (45). Piceatannol se također nalazi u kožicama crvenog grožđa i njegovim sjemenkama, borovnicama i marakuji.
Ali dopustite nam da ovo još jednom naglasimo - UMJERENOST. Prema Američkom institutu za istraživanje raka, kalorije i alkohol u crnom vinu mogu potaknuti debljanje i povećati rizik od bolesti ako se dugoročno uzimaju u velikim količinama (46). Oni također mogu uzrokovati rak. Stoga ograničite konzumaciju na jedno ili manje pića za žene i 2 pića ili manje za muškarce. Dnevno.
6. Sprječava visoki krvni tlak i moždani udar
Jedno izvješće Medicinskog fakulteta Harvard preporučuje bezalkoholno crno vino u odnosu na uobičajenu sortu. Vino štiti od oštećenja arterija, posljedično snižavajući krvni tlak (47). Također, konzumacija bezalkoholnog crnog vina može povisiti razinu dušičnog oksida u krvi. To su dobre vijesti jer dušikov oksid opušta zidove krvnih žila potičući bolji protok krvi. Međutim, redovita tjelovježba i pravilna prehrana najbolje su opcije u bilo kojem danu.
Španjolski istraživači također kažu da alkohol u crnom vinu slabi njegovu sposobnost snižavanja krvnog tlaka (48). Dakle, bezalkoholno crno vino moglo bi biti pravi put.
Crveno vino također može smanjiti krvni tlak snižavanjem stresa. Stres vam može povisiti razinu krvnog tlaka, ali porcija crnog vina noću može vam pomoći da se opustite.
Utvrđeno je i da mala čaša vina dnevno smanjuje rizik od ishemijskog moždanog udara za 10 posto (49). Sve što prelazi tu količinu moglo bi biti problematično - jer alkohol može povisiti razinu krvnog tlaka, uzrokujući moždani udar.
Resveratrol u crnom vinu također može potaknuti moždane stanice da se brane od slobodnih radikala, čime sprječava moždani udar (50). No, potrebno je više istraživanja - jer sve vrste crnog vina ne sadrže iste količine resveratrola. Ali u suprotnom, ako odlučite piti, neka crno vino bude prvi izbor - jer može zaštititi mozak (51).
Ali opet, ovdje imamo kontradiktorne dokaze - drugi skup istraživača kaže da su učinci crvenog vina na krvni tlak isti kao i pivo. A uklanjanje alkohola iz crnog vina možda neće imati velike razlike. Prema istraživačima, to je osjetljiva ravnoteža. Muškarci moraju piti manje od 2 pića dnevno; i žene, ne više od 1. Alkohol, ako se uzima umjereno, može smanjiti rizik od nastanka krvnih ugrušaka - što bi inače moglo uzrokovati moždane udare (52). Ali da, shvatili ste - umjerenost je ključna.
U još jednom istraživanju utvrđeno je da polifenoli crvenog vina ne snižavaju razinu krvnog tlaka (53). Piće možda neće imati ni pozitivne učinke na hipertenziju. A drugo australsko istraživanje sugerira da bi crveno vino moglo povisiti razinu krvnog tlaka u muškaraca koji nisu normativni (54).
7. Promovira dugovječnost
Istraživanje francuskih znanstvenika otkriva da resveratrol u crnom vinu može povećati životni vijek za čak 60% (55). Antioksidans bi također mogao pružiti višu razinu energije. Iako su testovi provedeni na crvima, istraživači vjeruju da se slični učinci mogu primijetiti i na ljude. Resveratrol bi mogao aktivirati evolucijski odgovor na stres u ljudskim stanicama koji bi mogao poboljšati dugovječnost.
Antioksidans se nalazi u nekim bobicama, grožđu, kikirikiju i zrnu kakaa - proizvodi se u tim biljkama kao odgovor na stres. To je prirodni fitoaleksin (koji se naziva i branitelj biljke) koji nastaje kao odgovor na mehaničku traumu (poput ozljede), ultraljubičasto svjetlo ili infekciju gljivicama - pruža sredstvo za obranu (56). Istraživanja sugeriraju da slično može djelovati i na ljude.
Talijansko istraživanje kaže da vino može povećati životni vijek inducirajući gene za dugovječnost (57). A prema Stanfordskom centru za dugovječnost, resveratrol u crvenom vinu može zaštititi naše neurone od neželjenih učinaka starenja (58). Međutim, količina resveratrola koju možete dobiti iz crnog vina prilično je mala u usporedbi s onom u tableti. Ako biste samo iz vina trebali dobiti usporedivu količinu resveratrola, možda ćete morati piti 600 boca crnog vina dnevno (59). A to sigurno nije dobra ideja, zar ne?
8. Smanjuje stres
Slika: Shutterstock
Ovo smo već vidjeli.
I da, opet je to resveratrol. Ovaj spoj u crnom vinu stimulira određeni protein koji aktivira određene gene koji popravljaju DNA, suzbija tumorske gene i promiče gene dugovječnosti. U osnovi, ono što mislimo reći je da vam čaša crnog vina dnevno može pomoći da manje stresujete. Najbolji način da to postignete je čaša vina uz večeru, a ne neposredno prije spavanja - to može imati smirujući učinak na vas, a da vam ne ometa ciklus spavanja.
Ali učinci crvenog vina na ublažavanje stresa nisu primjenjivi na trudnice. Žene koje očekuju podvrgavaju se velikom stresu - a pijenje crnog vina nije najbolja opcija za borbu protiv njega. Alkohol, u bilo kojem obliku, može štetiti djetetu (60).
Udobna hrana poput kolačića sigurno može ublažiti stres, ali loša strana je što se srušite. Voće i povrće, te crno vino, naravno, ublažavaju stres i nude antioksidanse koji mogu biti korisni (61).
9. Poboljšava snagu kostiju
Jedno istraživanje objavljeno u Oxford Academic Journal otkrilo je da resveratrol u crnom vinu može poboljšati gustoću kosti kralježnice kod muškaraca koji pate od metaboličkog sindroma (62). Studija sugerira da resveratrol pozitivno utječe na kost potičući stvaranje ili mineralizaciju. Spoj također ima protuupalna svojstva koja mogu spriječiti gubitak kostiju. Potiče stanice u tijelu koje stvaraju kosti (63).
Jedna ili dvije čaše vina mogu djelovati jednako dobro kao lijekovi da zaštite starije žene od stanjivanja kostiju. Utvrđeno je da umjereni unos alkohola nakon menopauze održava čvrstoću kostiju u kasnijim godinama. Još je zanimljivije da je neravnoteža između otapanja stare kosti i stvaranja nove kosti ono što uzrokuje osteoporozu kod starijih žena - a alkohol, kada se umjereno konzumira, uklanja tu neravnotežu (64). Ipak, Nacionalno društvo za osteoporozu upozorava da se ne pije više alkohola kako bi se zaštitile kosti. Prekomjerni alkohol može povećati rizik od prijeloma.
10. Smanjuje rizik od katarakte
Prema studijama, resveratrol i drugi antioksidanti u crnom vinu mogu pomoći u prevenciji sljepoće (65). U drugoj studiji Medicinskog fakulteta Sveučilišta Washington, resveratrol u vinu sprječava rast kontrole krvnih žila u oku izvan kontrole. Također sprječava dijabetičku retinopatiju i dobnu degeneraciju makule (66).
Resveratrol također može smanjiti rizik od katarakte povećavanjem razine glutationa u vašem sustavu (67).
Kao i druge studije, grožđe (i vino koje od njega dolazi), zeleno ili crveno ili crno, može djelovati kao čarobni metak u borbi protiv mrene (68).
11. Promovira zdravlje jetre
Umjerena konzumacija vina ne samo da je sigurna za jetru, već čak može smanjiti rizik od bezalkoholne masne bolesti jetre (69). Suprotno tome, unos piva ili likera mogao bi povećati rizik od bolesti za četiri puta.
12. Može vam pomoći u prevenciji Alzheimerove bolesti
Otkriveno je da resveratrol u crnom vinu popravlja nepropusne krvno-moždane barijere, omogućujući krvi iz tijela da uđe u mozak. Ovaj popravak usporava napredovanje kognitivnih problema u bolesnika s Alzheimerovom bolesti (70). Pacijenti s Alzheimerom suočavaju se s daljnjim problemima zbog upale živčanog tkiva, koja je često uzrokovana lučenjem štetnih imunoloških molekula iz tijela u mozak. Resveratrol isključuje ove imunološke molekule, što bi inače uzrokovalo upalu i uništilo neurone.
Istraživači su također proučavali spojeve koji su zaostali nakon prolaska crvenog vina kroz crijeva - te spojeve nazivaju ljudskim crijevnim metabolitima (71). Ti metaboliti mogu spriječiti moždane stanice da umru.
13. Jača zdravlje mozga
Prema istraživanju koje je proveo Yale School of Medicine, iako molekule vina nemaju okus ili okus, potiču mozak da stvori taj osjećaj. To čini da vaša siva tvar radi više, jačajući zdravlje mozga (72). Zapravo, okus možda nikada neće biti u vinu, ali stvara ga mozak kušača vina.
Utvrđeno je da umjerene redovite doze crnog vina imaju i antioksidativni učinak u hipokampusu dijabetičara. Resveratrol ima slične učinke i na hipokampus i na frontalni korteks (73).
No u suprotnom, pretjerana konzumacija alkohola može pogoršati vaše razmišljanje i prouzročiti oštećenje mozga (74).
Međutim, opet imamo kontradikciju. Neka istraživanja ne podržavaju uvriježeno mišljenje da čaša crnog vina dnevno može spriječiti oštećenje mozga (75). Stoga, ako imate bilo kakvu moždanu bolest, a uz to konzumirate vino, odmah prestanite i obratite se svom liječniku. Ne riskiraj.
14. Bori se protiv depresije
Prema istraživanju, 2 do 7 čaša crnog vina tjedno mogu smanjiti depresiju. Isto istraživanje također sugerira da prekoračenje granice, obrnuto, može uzrokovati depresiju.
Doći do postotaka (radi jasnoće), konzumacija 5 do 15 grama alkohola dnevno smatra se u redu. A mala čaša vina sadrži oko 9 grama alkohola. Sad ste dobili ideju, zar ne?
15. Poboljšava san
Slika: Shutterstock
Od grožđa napravljeno crno vino bogato je melatoninom, istim spojem koji kod ljudi izaziva san. Ovaj hormon u našem mozgu proizvodi epifiza. A gotovo grožđe koje se koristi za proizvodnju crnog vina sadrži više melatonina nego naša krv. Prema znanstvenicima, sadržaj melatonina u crnom vinu mogao bi biti dovoljno visok da nam pomogne spavati (76).
Melatonin u crnom vinu može regulirati cirkadijski ritam, pomažući tako spavanju.
U još jednom istraživanju, ljudi koji su pili crno vino zabilježili su bolju kvalitetu sna od onih koji su pili običnu vodu (77).
16. Poboljšava funkciju pluća
Prema izvješću, resveratrol u crnom vinu može ublažiti upalni proces koji se javlja kod kronične opstruktivne plućne bolesti (KOPB) (78). Prema istraživačima s Nacionalnog instituta za srce i pluća na Imperial College u Londonu, pušenje je primarni uzrok KOPB - a bolest je nepovratna. Jedno grčko istraživanje pokazalo je da su dvije čaše crnog vina umanjile štetu na arterijama uzrokovanu jednom cigaretom.
Prema ohijskoj studiji, resveratrol može pomoći u liječenju plućne hipertenzije (79). Iako je za razmjeru studije potrebno više istraživanja, čini se da to obećava ljudskom zdravlju.
17. Sprječava kvarenje zuba
Studije su otkrile da crno vino može zaštititi vaše zube sprečavanjem karijesa. Vino može pomoći u uklanjanju bakterija iz zuba, koje inače proizvode kiselinu koja vremenom oštećuje zube (80).
Ali ovo bi mogao biti kompromis između prednosti i nedostataka - smanjenog rizika od nastanka šupljina u odnosu na umrljane zube i dodatnih kalorija od alkohola. Umjereno, međutim, možete uživati u blagodatima.
Bakterija koje crveno vino uklanja je streptokok, koji se rutinski nalazi u zubnim šupljinama. Polifenoli u crnom vinu mogu pomoći u uklanjanju ovih bakterija (81).
Studije ipak imaju kontraindikacije. Prvo, istraživanje je provedeno u laboratoriju, a određeni kritičari tvrde da se uvjeti unutar laboratorija znatno razlikuju od onih unutar usta. Također bi moglo biti moguće da bi alkohol, kiseline i šećeri u crnom vinu mogli poništiti blagodati njegovih polifenola.
Dakle, dvije stvari koje treba zapamtiti - ovdje govorimo o umjerenoj konzumaciji. Čak i prije toga, posavjetujte se sa svojim stomatologom i poslušajte njegov / njezin savjet.
18. Povećava razinu omega-3 masnih kiselina
Ne moramo vam reći koliko su važne omega-3 masne kiseline. Prema izvješću Katoličkog sveučilišta, umjereni unos crnog vina može povećati razinu omega-3 masnih kiselina u crvenim krvnim stanicama. Studija također sugerira da crno vino ima bolje rezultate od ostalih alkoholnih pića (82). Istraživači pretpostavljaju da bi se ovaj učinak mogao pripisati vinskim polifenolima.
To bi također moglo objasniti zašto je konzumacija crnog vina povezana sa zdravljem srca - jer je poznato da omega-3 promiču zdravlje srca.
19. Jača imunološki sustav
Istraživanje je pokazalo da dnevna čaša vina (posebno crno vino) može pojačati imunološki sustav i pomoći u borbi protiv infekcija (83). A čaša ili dvije crnog vina također vam mogu pomoći da pobijedite one dosadne prehlade.
Prema American Journal of Epidemiology, ova zaštita može biti jača kod crnog vina nego kod bijele varijante. Studija navodi da crno vino može razviti vrstu imuniteta koji može otjerati 200 virusa koji potiču prehladu (84).
Prema studiji Sveučilišta Florida, crno vino ne potiskuje imunološki odgovor - što u osnovi znači da vino neće štetiti vašem imunološkom sustavu (ako se uzima umjereno, naravno). Blagodati crnog vina možete dobiti bez ikakve štete za imunološku funkciju (85).
20. Pomaže u borbi protiv Parkinsonove bolesti
Prema studiji iz 2008. objavljenoj u European Journal of Pharmacology, resveratrol može zaštititi stanice i živce, a također smanjiti oštećenje mozga kod pacijenata s Parkinsonovom bolešću. Istraživanje je provedeno na štakorima s pozitivnim rezultatima.
Također je utvrđeno da resveratrol štiti stanice mozga od oštećenja uzrokovanih cijevima umetnutim u mozak za liječenje DBS-om (duboka stimulacija mozga).
Drugo američko istraživanje navodi da bi resveratrol i kvercetin u crnom vinu mogli ponuditi neuroprotekciju kod pacijenata s Parkinsonovom bolešću (86). Međutim, potrebna su daljnja istraživanja.
Katehini u crnom vinu također mogu zaštititi mozak od ozljeda uzrokovanih neurotoksinima (koji sudjeluju u nastanku Parkinsonove bolesti) (87).
Natrag na TOC
Kako crveno vino koristi koži?
Ovdje pronađite koje su blagodati crnog vina za vašu kožu.
21. Usporava starenje i čini kožu sjajnom
Već smo vidjeli kako crno vino usporava starenje vašeg tijela i mozga. Pa, dobro djeluje i na održavanju vaše kože mladom.
Čaša crnog vina dnevno može vašu kožu zablistati i smanjuje rizik od prekanceroznih lezija kože (88). Zapravo, istraživači predviđaju da bi kreme za kožu s resveratrolom mogle biti sljedeća velika stvar u kozmetičkoj industriji.
Crveno vino također može vratiti vašoj koži izvorni sjaj. Polifenoli u vinu mogu spriječiti staničnu oksidaciju koja stari kožu (89). Također, antioksidativna svojstva resveratrola izuzetno dobro djeluju protiv oksidacijskog stresa kojem su stanice kože vrlo često izložene (90). Ovaj antioksidans je toliko moćan da se sada istražuje zbog njegove sposobnosti da spriječi rak kože i druge opasne kožne bolesti.
Resveratrol u crnom vinu također štiti kožu od štetnih učinaka izazvanih UV zračenjem (91).
22. Bori se protiv akni
Slika: Shutterstock
Prema nedavnoj studiji, resveratrol u crnom vinu može usporiti rast bakterija koje uzrokuju akne. Također inhibira proliferaciju keratinocita, što može uzrokovati lezije akni (92).
Rezultati su bili posebno učinkoviti kada su oboljeli od akni, zajedno s čašom crnog vina, također išli na lokalno liječenje benzoil peroksidom. Kombinacija resveratrola i benzoil peroksida mogla bi pružiti produljene antibakterijske učinke na akne bakterije (93).
23. Liječi opekline od sunca
Jeste li znali da se opekline mogu pojaviti za samo 20 minuta, ali da potraje i 6 sati da se pojave? To znači da biste mogli biti opečeni, a da to ni ne shvatite. I pogodite što - ovo je najveći faktor rizika u nastanku raka kože. Ali ne brinite - jer trljanje crvenog vina na zahvaćena područja može ublažiti opekline (94).
Flavonoidi u crnom vinu sprječavaju da koža stvara reaktivne vrste kisika, spojeve koji reagiraju s UV zrakama i uzrokuju opekline. To ne znači da možete potpuno napustiti kremu za sunčanje. Nastavite koristiti kremu za sunčanje, ali isto tako ponekad i popijte gutljaj crnog vina.
Kako pripremiti masku za lice od crnog vina Možete koristiti crno vino ili masku za lice od crvenog vina. A priprema maske je jednostavna. Uz crno vino, možda ćete htjeti uključiti i alge i aloe veru. Pomiješajte jednu žličicu svakog od tri sastojka u posudi. Operite i tonirajte lice, a smjesu nanesite na lice (ili na zahvaćeno područje) pomoću vate. Ostavite masku takvu kakva je 15 minuta. Isperite hladnom vodom i osušite lice mekim, čistim ručnikom. |
Natrag na TOC
Bilo kakve pogodnosti za kosu?
Evo nekoliko blagodati crnog vina za kosu.
24. Promovira gustu kosu
Vjeruje se da pijenje crnog vina poboljšava cirkulaciju, osiguravajući odgovarajuću cirkulaciju kože vlasišta. To može smanjiti gubitak kose.
Također možete isprati kosu crvenim vinom. Nakon šamponiranja i korištenja regeneratora te pranja kose možete isprati crvenim vinom.
Također se vjeruje da resveratrol u crnom vinu smanjuje upalu i stvaranje mrtvih stanica na vlasištu, potičući tako rast kose i čineći je gušćom.
Međutim, željeli bismo vam reći da ne postoje konkretni dokazi o blagodatima crnog vina za kosu. Stoga budite oprezni i obratite se stručnjaku za njegu kose.
I dolazeći do onoga o čemu smo razgovarali na samom početku - kako se pravi crno vino?
Natrag na TOC
Kako se pravi crveno vino?
To je zanimljiv proces, vidite. Prvo, grožđe se bere ručno. Zatim prolaze kroz fazu fizičke obrade. Grožđe se prevrne u kantu i odnese u vinariju, gdje se pomoću vijčanog mehanizma prevozi do opreme za preradu grožđa.
Zatim, slijedi postupak uklanjanja teme. Grožđe grožđa koje stiže u vinariju mješavina je stabljika i lišća i ostalih dijelova biljke - što gotovom vinu može dati gorak okus. Stoga su stabljike i lišće odvojeni od ploda. Objavi ovo, grožđe je obično malo zdrobljeno. Intenzitet drobljenja može varirati od laganog do tvrdog prema željama vinara. Smrvljena smjesa (koja se naziva i "mošt") pumpa se u posudu od nehrđajućeg čelika (ili betona) za fermentaciju.
Tu se događa razdvajanje čvrste i tekuće faze. Kožice plodova isplivaju na površinu i čine kapicu. Također se kontrolira temperatura jer fermentacija oslobađa toplinu koja, ako se ne kontrolira, može narušiti okus.
Nakon toga, sok se ekstrahira iz grožđa (koje se naziva i " prešanje "). A tu je i druga faza mikrobiološke transformacije - koja se također naziva malolaktična fermentacija - gdje se jabučna kiselina u grožđu pretvara u mliječnu kiselinu pod utjecajem bakterija. Zatim se crveno vino dekantira (dodaje se konzervans sumpor-dioksida za sprečavanje bakterijskog kvarenja). A zatim odležava prije punjenja (razdoblje varira od nekoliko dana do nekoliko mjeseci) u spremnike od nehrđajućeg čelika ili betona. Vino se zatim podvrgava finoći, gdje se napokon ispravljaju svi nedostaci (poput suvišnih tanina). Filtracijadogađa se nakon ovoga, gdje se vino potpuno bistri uklanja uklanjanjem preostalih stanica kvasca ili bakterija (to, opet, ovisi o željama vinara). I na kraju, vino se puni u staklene boce s čepovima od pluta (nazvano punjenje u boce).
Sve u redu - ide tona istraživanja. Blagodati (i nekoliko kontraindikacija) crnog vina. Ali uokolo se krije još jedno važno pitanje.
Vidjeli smo da i bijelo vino ima neke prednosti. A vidjeli smo da je crno vino daleko bolje. Ali ipak, kako se inače ove dvije vrste vina razlikuju?
Natrag na TOC
Crveno vino vs. Bijelo vino: što je zdravije?
Primarna razlika povezana je s načinom fermentacije soka od grožđa. Za proizvodnju bijelog vina grožđe se preša, a kožice, sjemenke i stabljike uklone prije fermentacije.
Ali u slučaju crnog vina, zgnječeno grožđe izravno se prebacuje u kace i fermentira s kožicama, sjemenkama i stabljikama (često se uklanjaju stabljike i lišće, ako postoje). Ove ljuske grožđa daju vinu boju.
A budući da je crno vino natopljeno kožicama grožđa (a bijelo vino nije), sadrži korisnije spojeve od bijelog vina.
Određene vrste bijelog vina proizvode se od bijelog grožđa, dok se određene vrste crnog vina proizvode od crnog grožđa.
Ali što se tiče nutritivnog sadržaja, crno vino pobjeđuje. Ruke dolje. Antioksidanti su koncentriraniji u crnom vinu. Vino također sadrži etanol koji ima neželjene učinke - narušava ravnotežu tekućina i djeluje prooksidantno. Ali polifenoli u vinu suprotstavljaju se tim negativnim učincima. Budući da crno vino ima veću koncentraciju polifenola, djeluje bolje u negiranju štetnih učinaka etanola (95).
Čini se da bijelo vino ima prednost u pogledu zdravlja pluća. Vino može sadržavati određene hranjive sastojke koji mogu pomoći tkivima u plućima da bolje funkcioniraju. Iako crveno vino sadrži i te određene hranjive sastojke, taj je odnos bio jači za bijelo vino (96).
Blagodati crnog vina jednostavno su nevjerojatne. O da, a ima i nekih kontradikcija. Koje je također potrebno znati. Baš poput nuspojava koje ćemo vidjeti sada.
Natrag na TOC
Koji su nuspojave crnog vina?
Ovdje pogledajte koji su štetni učinci neumjerenog pijenja crnog vina.
- Učinci za razrjeđivanje krvi
Resveratrol je također poznat po svojim antikoagulantnim svojstvima. To znači da spoj može inhibirati svojstvo koagulacije krvnih pločica koje su potrebne za zgrušavanje krvi. Sve ovo postaje prijetnja kada uzimate resveratrol zajedno s lijekovima za razrjeđivanje krvi. Rezultat bi mogao biti pretjerano krvarenje.
- Učinci tijekom trudnoće i dojenja
Alkohol, u bilo kojem obliku, nije siguran za konzumaciju tijekom trudnoće. To može uzrokovati urođene nedostatke u dojenčeta, pa čak i pobačaj.
Crveno vino je veliko ne-ne i za majke koje doje. Alkohol prolazi kroz majčino mlijeko, što dovodi do abnormalnih vještina učenja kod djeteta (97).
- Inhibira zacjeljivanje mišića
Kad se uzima u velikim dozama, resveratrol može otežati ciklus popravljanja mišića i pridonijeti starenju (98). Konzumacija vina također može povećati rizik od raka dojke.
- Glavobolja
To se naziva i glavoboljom od crvenog vina, a to je stanje često popraćeno crvenilom i mučninom. Glavobolja se javlja u roku od 15 minuta nakon uzimanja čaše crnog vina. Ovo se stanje ne poštuje kod bijelog vina ili drugih alkoholnih pića.
Visoke koncentracije sulfita, tanina, histamina i prostaglandina u crnom vinu mogu uzrokovati ove glavobolje.
Nekoliko načina na koje možete spriječiti ove glavobolje:
- Ispijanje čaše vode nakon svake čaše vina.
- Uzmite dva aspirina, poput ibuprofena ili acetaminofena, koji razrjeđuju krv. Ovi su