Sadržaj:
- Herniated Disc - Ukratko:
- Uzroci hernije diska:
- Mogućnosti liječenja hernije diska:
- Zašto se odlučiti za jogu kako bi se oslobodio hernije diska?
- Joga za herniju diska:
- 1. Poza deve:
- 2. Postava skakavaca:
- 3. Kobra poza:
- Kako koristiti joga poze za ublažavanje boli:
- Mjere predostrožnosti:
Patite li od nesnosnih bolova u leđima? Olakšajte se činjenicom da niste sami! Preko 80 posto odrasle populacije pati od bolova u leđima iz različitih razloga. Mnogi također pate od problema hernija diska koji ljudi danas češće primjećuju i prijavljuju.
Pa, kako se može liječiti hernija diska? Joga ima rješenje. Želite li znati više? Nastavi čitati!
Herniated Disc - Ukratko:
Hernija diska može biti vrlo bolno stanje. To se događa kad se diskovi postavljeni između kralješaka pokidaju i kada unutrašnjost diska strši. To pritiska susjedne živce. Jednostavnije rečeno, kada se intervertebralni diskovi stisnu i počnu izbočiti prema van (hernija) ili u određenim slučajevima puknu, to uzrokuje jake bolove u donjem dijelu leđa (1).
Kad vas pogodi ovo bolno stanje, zahvaćene su i noge i leđa. Bol se pojačava pokretima i intenzitet može varirati od jedne osobe do druge. Takva kakva je, hernija diska može se pojaviti u bilo kojem dijelu vaše kralježnice, ali u većini slučajeva zahvaća lumbalna kralježnica.
Uzroci hernije diska:
Glavni uzroci su:
- Degeneracija kralježnice s godinama, trošenjem.
- Nesreća i posljedica ozljede.
- Ozljede povezane sa sportom.
- Sjedilački način života
Mogućnosti liječenja hernije diska:
Postoji nekoliko mogućnosti liječenja koje liječnici predlažu za liječenje ovog stanja. Prvo se pokušavaju nekirurški zahvati. Daju se lijekovi protiv bolova, a savjetuju se i promjene u prehrani. Vježbe i joga poze mogu donijeti značajno olakšanje boli, kao što je već viđeno. Kao posljednja opcija pokušava se operacija. Samo se jednom od deset predlaže operativni zahvat, a to se radi kada ne primijete poboljšanje, čak ni nakon čitavog mjeseca liječenja (2).
NSAID se često primjenjuju za smanjenje boli, kao i obloge s ledom. Stručnjaci danas preporučuju i jogu za jačanje leđa. Ovaj oblik vježbanja ne samo da pomaže ojačati leđa, već je i sjajan način istezanja i održavanja leđa fleksibilnim (3). Imajte na umu da su joga asane ili vježbe vrlo specifične za vrstu stanja. Na primjer, primjena joga asana u slučaju spondilolisteze potpuno se razlikuje od spondiloze. Molimo vas da shvatite vaše specifično stanje i povežete ga sa asanama koje su navedene u nastavku.
Opcije eksperimentalnog liječenja poput endoskopske discektomije i elektrotermalne dekompresije diska mogu se također predložiti određenim pacijentima (4). Ali toplo preporučujemo da napravite drugo mišljenje prije nego što se poslužite takvim planovima liječenja, koji ponekad mogu nanijeti više štete nego koristi.
Zašto se odlučiti za jogu kako bi se oslobodio hernije diska?
Je li joga dobra za herniju diska? Specifične joga poze, kada se izvode pod njegom i stručnim nadzorom, mogu žrtvama hernije diska učinkovito donijeti olakšanje od mučne boli. Nekoliko stručnjaka za jogu, poput BKS Iyengar, preporučilo je neke posebne poze joge za pacijente s ovim stanjem.
Studije također sugeriraju da će oboljeli od hernije diska imati velike koristi od jednostavnih pokreta koji ističu ekstenziju kostiju (5). Kao što već znate, joga ima brojne vježbe istezanja koje će pacijentima s hernijom diska neizmjerno olakšati akutnu bol, a istodobno pomoći u jačanju kostiju na leđima.
Joga za herniju diska:
Postoji prilično joga poza za pacijente s hernijama diska koje mogu donijeti olakšanje od ovog zdravstvenog stanja. To su sjedeći prednji zavoj, poza skakavaca, poza kobre, poza mosta i deve. Nekoliko okrenutih joga poza poput postolja za podlakticu i postolja za rame također može biti dobro za pacijente.
1. Poza deve:
Slika: Shutterstock
- Da biste ušli u pozu deve, kleknite na pod, a zatim držite obje ruke na bokovima.
- Gornji dio stopala trebao bi biti na prostirci. Sada produžite kralježnicu.
- Polako se savijte unatrag, stavljajući obje ruke na pete.
- Ispružite vrat i savijte glavu unatrag.
- Zatim gurnite obje ruke na tabane.
- Ostanite u ovom položaju nekoliko sekundi.
2. Postava skakavaca:
Slika: Shutterstock
Ova poza pomaže potaknuti cirkulaciju krvi i povećava fleksibilnost.
- Isprva lezite na podu na trbuhu. Ako je potrebno, upotrijebite mekanu podstavku.
- Ruke trebate ispružiti uz tijelo. Naslonite čelo i lice na pod.
- Dok udišete, podignite prsa, glavu, noge i ruke od tla.
- Osigurajte da su vam noge ravne i da ruke ostanu ravne sa strane.
- Zatim raširite nožne prste i prste. Usredotočite se na udisanje.
- Ostanite u ovoj pozi nekoliko sekundi.
3. Kobra poza:
Shutterstock
Ova vježba savijanja leđa jača vaša ramena, ruke i isteže mišiće u prednjem dijelu trupa.
- Lezite na pod s ravnim dlanovima i držite ispod ramena.
- Vrhovi stopala moraju biti ravni na podu.
- Zatim uhvatite trbušnjake povlačenjem pupka prema unutra i naginjanjem dijela zdjelice.
- Sada pritisnite dlanove i raširite prste.
- Povucite ramena unazad zahvaćajući i lopatice.
- Odgurnite gornji dio tijela tijela s površine i držite ruke ispravljene.
- Stopala, bokovi i noge trebaju biti čvrsto postavljeni na pod.
- Nagnite bradu prema gore i podignite prsa.
- Ostanite u ovoj pozi nekoliko sekundi.
Kako koristiti joga poze za ublažavanje boli:
Poge savijanja unazad pomažu u jačanju vaših stražnjih ligamenata, kao i mišića koji drže oštećeni disk u njegovom položaju. Redovito vježbanje takvih joga pomaže u postizanju stabilnosti i prilagodbe kralježnice. U početku se podignite samo na pola puta, a nakon što kralježnica dopušta, prijeđite u potpuno držanje nakon nekoliko tjedana vježbanja.
Da biste dobili olakšanje od akutne boli uzrokovane diskom, mogu se isprobati asane poput makarasane i matsyakridasane. Možete ih isprobati na krevetu. Oni mogu ublažiti pritisak na oštećene korijene živaca. Kako se bol smanjuje, možete se prebaciti na poza savijanja unatrag, kažu stručnjaci. Kada je bol manja, možete početi raditi pozu Bhujangasana ili Cobra. Nakon nekog vremena možete isprobati i joga poze poput Ardha shalabhasane, Poorne shalabhasane i Dhanurasane. Nakon vježbanja poza, trebate se odmoriti u shavasani. U idealnom slučaju, trebali biste vježbati ove poze ujutro.
Nakon što vam se dijagnosticira hernija diska, možete započeti s jednostavnim joga pozama poput onih gore spomenutih. Suprotno gore navedenom, neka stanja kralježnice poput atrofije aspekta zahtijevaju širenje prema naprijed i treba izbjegavati dublje savijanje. Slično tome, trebali biste se suzdržati od iskušavanja sjedećih položaja prekriženih nogu jer mogu dovesti do pritiska na korijen živca.
Mjere predostrožnosti:
Trebali biste se držati