Sadržaj:
- Koje su zdravstvene prednosti hodanja bosonog?
- 1. Može vam pomoći u borbi protiv upale
- 2. Svibanj promovira kardiovaskularno zdravlje
- 3. Može ublažiti tjeskobu
- 4. Može li ojačati imunitet
- 5. Može pomoći u liječenju kroničnih bolova
- 6. Može promovirati bolji san
- 7. Svibanj promovira vid
- Koji su rizici povezani s hodanjem bosih nogu?
- Kako sigurno hodati bosi
- Zaključak
- Često postavljana pitanja
- 8 izvora
Vjerojatno svaki dan hodate bosi kod kuće. Ali za neke je to oblik namjernog rituala. Iako kao djeca počinjemo hodati bosi, ubrzo počinjemo koristiti cipele i druge vrste obuće.
To nas često može lišiti mnogih mogućih blagodati hodanja bosonog. U ovom postu istaknuli smo načine na koje vam hodanje bos može učiniti dobro. Još važnije, reći ćemo vam i kako to učiniti na pravi način.
Koje su zdravstvene prednosti hodanja bosonog?
Hodanje bosih nogu u prirodnom okruženju dovodi vas u kontakt sa zemljom. Ovo prenosi zemljine elektrone u vaše tijelo, što izaziva terapijske učinke. To uključuje smanjenu upalu, stres i bol te poboljšano raspoloženje i spavanje.
1. Može vam pomoći u borbi protiv upale
Utvrđeno je da uzemljenje (drugi naziv za izravan kontakt kože s površinom zemlje) proizvodi mjerljive razlike u citokinima, spojevima koji sudjeluju u upalnom procesu. Zanimljivo je da se ovaj učinak može pripisati zemljinim elektronima (1).
Kontakt kože s površinom zemlje olakšava širenje elektrona iz zemlje u ljudsko tijelo. Ti elektroni ulaze u tijelo kroz određene akupunkturne točke i sluznice (boraveći točno ispod kože) (1).
Antioksidanti u našem tijelu izrađeni su od elektrona koji pomažu neutralizirati slobodne radikale i na kraju se bore protiv upala (2).
2. Svibanj promovira kardiovaskularno zdravlje
Razne studije rasvijetlile su fiziološke učinke bosonogog hodanja na poboljšanje kardiovaskularnog zdravlja. Također su pokazali smanjenje razine viskoznosti krvi, učinak koji može smanjiti hipertenziju (3).
No, opravdano je više istraživanja koja će naglasiti blagotvorne učinke bosonogog hodanja na kardiovaskularno zdravlje.
3. Može ublažiti tjeskobu
Shutterstock
Uzemljenje je također povezano s nižom razinom anksioznosti. Ispitanici koji se bave anksioznošću i depresijom, kada su tijekom spavanja prizemljeni na zemlju u vlastitim krevetima (pomoću provodne podloge za madrac), iskusili su poboljšanje svog stanja (2).
Iako eksperiment nije izveden na ispitanicima koji zapravo hodaju bosi , uključeni mehanizam bio je isti.
4. Može li ojačati imunitet
Prijenos elektrona je opet ključ. Tijelo je sposobno apsorbirati i donirati elektrone u područja koja trebaju imunološku potporu (1).
Izvješća sugeriraju da bi prekid veze sa Zemljom mogao biti važan uzrok porasta bolesti povezanih s upalom koje imaju sve veze sa slabim imunološkim sustavom (1). Hodanje bosih nogu to može ispraviti.
To je zato što nedostatak dovoljno elektrona u tijelu može oslabiti mitohondrije (strukture u tjelesnim stanicama koje su odgovorne za proizvodnju energije), što na kraju dovodi do kroničnog umora i drugih problema. Čak i manja ozljeda može postati dugoročni zdravstveni problem (1).
5. Može pomoći u liječenju kroničnih bolova
Učinci uzemljenja mogu ublažiti razinu boli. Neka istraživanja pokazuju da hodanje bosih nogu može smanjiti bol promjenom broja neutrofila i limfocita u cirkulaciji. Također modulira razne druge čimbenike povezane s upalom (1).
U drugoj studiji, uzemljenje dovodi do brzog rješavanja bolne kronične upale. Mogao bi čak spriječiti znakove upale nakon vrućine, otekline i boli (1).
Međutim, ne preporučujemo vam šetnju (a kamoli hodanje bosih nogu) ako imate ozbiljnu ozljedu.
6. Može promovirati bolji san
Shutterstock
Hodanje bosih nogu također može potaknuti bolji san. Zemljini elektroni se šire u vaše tijelo i uzrokuju višestruke korisne psihološke promjene, uključujući pojačani san svake noći (2).
Uzemljenje također pomaže u normalizaciji dnevnih i noćnih bioloških ritmova. To vam pomaže da se opustite i bolje spavate (4).
7. Svibanj promovira vid
Malo je istraživanja koja bi utvrdila ovaj aspekt. Ovaj bi učinak mogao imati više veze s refleksnim točkama na stopalu povezane s optičkim živcima (5).
Nije li zapanjujuće da vam nešto tako jednostavno kao što je hodanje bos može na važan način promijeniti život? Međutim, ova aktivnost ne dolazi uz određena upozorenja.
Koji su rizici povezani s hodanjem bosih nogu?
Bez odgovarajuće snage stopala mogli biste se izložiti potencijalnoj šteti kada hodate bosi na otvorenom. To je osobito istinito ako tek počinjete hodati bosi, nakon što ste veći dio života proveli šetajući u cipelama.
Jedan od takvih rizika je rizik od infekcija. Neke studije pokazuju da hodanje bosonog može kod osjetljivih osoba dovesti do bolesti dijabetičkog stopala (6).
Također je važno uzeti u obzir površinu po kojoj hodate bosi. Hodanje bosih nogu po kontaminiranom tlu može dovesti do infekcije ankilozom (7). Ličinke (nezreli crvi) prisutne u kontaminiranom tlu mogu prodrijeti u kožu ljudi.
Možda ćete također htjeti izbjegavati bose hodanje na područjima koja su obično povezana s gljivičnim infekcijama. To uključuje bazene, svlačionice, teretanu i plažu (8).
Postoji nekoliko načina na koje možete osigurati da možete sigurno hodati bosi. Istražit ćemo ih u sljedećem odjeljku.
Kako sigurno hodati bosi
Kao i za sve ostalo, i za ovo su potrebni vrijeme i strpljenje. Molimo upamtite sljedeće:
- Počnite polako . Nogama i gležnjevima morate dati dovoljno vremena da se prilagode novom okruženju. Počnite hodati bosi po novim površinama oko 10 minuta svaki dan. Kako se noge naviknu, možete povećati vrijeme i udaljenost.
- Hodajte u zatvorenom . Prije odlaska možete vježbati bosonogo hodanje u zatvorenom. Vaša bi kuća bila puno sigurnije mjesto za početak hodanja bosih nogu.
- Olakšajte ako je potrebno . Zapamtite, ovo nije dosadan posao. Ako osjetite bilo kakvu bol i nelagodu, prestanite. Odmorite se i nastavite s radom sljedeći dan s malo više pažnje.
- Radite vježbe balansiranja stopala . To vam može dodatno ojačati stopala i učiniti vas bolje pripremljenima za boso hodanje na otvorenom. To možete učiniti upravo u svom domu. Možete se uravnotežiti na jednoj nozi ili čak saviti i istegnuti stopala.
Zaključak
Hodanje bosonogo bilo je kako su ljudi započeli. Tako smo evoluirali. Povratak svojim korijenima uvijek će imati velike koristi, ako poduzmemo potrebnu brigu.
Počnite polako. Počnite već danas. Hodanje bosi u prirodi ima mnogo snažnije blagodati.
Koliko često hodate bosi? Kako se osjećaš? Javite nam svoje mišljenje ostavljajući komentar u okviru ispod.
Često postavljana pitanja
Je li u redu hodati bos po traci?
Potpuno je u redu hodati bosi po traci. Možda će vam postati neugodno tek nakon nekog vremena.
Čini li hodanje bosim nogama šire?
Ne, nije.
Može šetnja po travi?
Trava bi mogla biti najbolja površina na kojoj možete hodati bosi. To je najbliže Zemlji.
8 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Čitajući našu uredničku politiku možete saznati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan.- Učinci uzemljenja (uzemljenja) na upalu, imunološki odgovor, zacjeljivanje rana te prevencija i liječenje kroničnih upalnih i autoimunih bolesti, Journal of Inflammation Research, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4378297/
- Uzemljenje: Implikacije za zdravlje povezivanjem ljudskog tijela sa Zemljinim površinskim elektronima, Časopis za okoliš i javno zdravstvo, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3265077/
- Uzemljenje (uzemljenje) ljudskog tijela smanjuje viskoznost krvi - glavni čimbenik kardiovaskularnih bolesti, Časopis za alternativnu i komplementarnu medicinu, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3576907/
- Body-Earthing, Psihologija izvanrednih uvjerenja, Sveučilište Ohio State.
u.osu.edu/vanzandt/2018/04/18/body-earthing/
- Ponovno posjećivanje refleksologije: koncept, dokazi, trenutna praksa i osposobljavanje liječnika, Časopis za tradicionalnu i komplementarnu medicinu, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni zavodi za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4624523/
- Je li hodanje bosom faktor rizika za dijabetičku bolest stopala u zemljama u razvoju? Ruralno i udaljeno zdravlje, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17571928
- Paraziti - udica, centri za kontrolu i prevenciju bolesti.
www.cdc.gov/parasites/hookworm/index.html
- Prevencija i liječenje gljivičnih infekcija, Sveučilište za znanost o zdravlju Sveučilišta A&M u Teksasu.
vitalrecord.tamhsc.edu/preventing-and-treating-fungal-infections/