Sadržaj:
- Što radi imunološki sustav?
- Joga za jačanje imunološkog sustava
- Joga za imunološki sustav - 7 najboljih poza
- 1. Tadasana (planinska poza)
- 2. Vrikshasana (drvo poza)
- 3. Padangusthasana (poza velikog prsta)
- 4. Trikonasana (poza trokuta)
- 5. Utkatasana (poza stolice)
- 6. Bhujangasana (poza kobre)
- 7. Matsyasana (Riblja poza)
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Česti napadi prehlade i groznice uznemiruju. Krhko tijelo, nizak otpor i slab obrambeni mehanizam sprečavaju vas i uklanjaju iz aktivnog načina života. Cjelodnevno zaglavljivanje u krevetu i odsustvo s posla je uznemirujuće, a sve što poželite je proći nekoliko dana bez ikakvih zdravstvenih problema. U takvom scenariju najbolje je kladiti prirodni imunitet, a ovih 7 joga poza vratit će vas na pravi put. Pročitajte kako biste saznali kako.
Što radi imunološki sustav?
Imunološki sustav je ogromna i organizirana mreža stanica, tkiva i organa koji brane tijelo od klica, virusa i mikroorganizama. Igra vitalnu ulogu u održavanju vašeg tijela zdravim sprečavanjem infekcije. Tako velikom sustavu potreban je razrađen i dobro povezan mehanizam rada, a imunološki sustav u vašem tijelu upravo tako funkcionira. Prvo otkriva, a zatim reagira na prisutnost neprijateljskog elementa u tijelu i djeluje kroz niz sustavnih koraka u borbi protiv njega. Ponekad imunološki sustav ima tendenciju kvara zbog različitih razloga poput stresa, neaktivnog načina života i loših prehrambenih navika. A kad se dogodi, to nije dobar znak. Dobra vijest je da joj možete pomoći vratiti joj prethodni sjaj vježbanjem restorativne joge.
Pitate se kako to učiniti? Nastavite čitati da biste saznali više.
Joga za jačanje imunološkog sustava
Evo kako su joga i imunološki sustav međusobno povezani. Da bi bilo što dobro funkcioniralo, bitni su ravnoteža i stabilnost. Isto se odnosi na imunološki sustav, a kad nastupi neravnoteža, to utječe na imunološki sustav. Joga daje holistički poticajni pristup vašem tijelu i izvrsno djeluje na smanjenju razine stresa, primarnog razloga za slab imunološki sustav. Postoje specifične joga poze koje jačaju i podržavaju vaš imunološki sustav, a redovito prakticiranje držat će ih na oku.
Joga za imunološki sustav - 7 najboljih poza
- Tadasana (planinska poza)
- Vrikshasana (poza drveća)
- Padangusthasana (poza velikog prsta)
- Trikonasana (poza trokuta)
- Utkatasana (poza stolice)
- Bhujangasana (poza kobre)
- Matsyasana (Riblja poza)
1. Tadasana (planinska poza)
Slika: Shutterstock
Tadasana, također zvana Mountain Pose, osnovna je poza iz koje izlaze sve ostale asane. Stoga se s pravom naziva 'majkom' svih joga poza. Ova poza Hatha Yoge na osnovnoj razini može se izvoditi u bilo koje doba dana i treba je držati najmanje 10-20 sekundi ili barem pet dubokih udisaja. Ako pratite Tadasanu s drugim položajima, pazite da vam želudac bude prazan.
Prednosti: Tadasana pomaže vratiti ravnotežu i regulira probavni sustav. Ujednačava vaše disanje, povećava svijest, ublažava napetost i poboljšava cirkulaciju krvi. Tadasana protjeruje tupost i održava vas osvježenima. Povećava vašu energiju i usklađuje vaše tijelo i um.
Da biste saznali više o pozi i kako to učiniti, kliknite ovdje: Tadasana
Natrag na TOC
2. Vrikshasana (drvo poza)
Slika: iStock
Vrikshasana se naziva i drvetom, jer predstavlja stabilan i uravnotežen stav drveta. Najbolje je ovu pozu Hatha Yoga za početnike izvoditi ujutro natašte i svježeg uma, ali ako se osjećate toliko skloni zauzeti pozu za sredodnevnu stanku u uredu ili prije večere, pronađite vrijeme koje vam najbolje odgovara za tebe. Uravnotežite se, radeći sve do zadržavanja po minutu na svakoj nozi, dok duboko dišete.
Prednosti: Vrikshasana jača kralježnicu i pomaže koordinaciji živaca i mišića. Poboljšava vaše mentalne sposobnosti i održava vas stabilnim. Okrepljuje cijelo vaše tijelo istežući ga, povećavajući vašu izdržljivost i održavajući vas fokusiranim. Podiže vam samopouzdanje i opušta živčani sustav.
Da biste saznali više o pozi i kako to učiniti, kliknite ovdje: Vrikshasana
Natrag na TOC
3. Padangusthasana (poza velikog prsta)
Slika: Shutterstock
Padangusthasana, koja se naziva i poza velikog prsta, pomaže rastezati mišiće na stražnjem dijelu nogu, kralježnice i vrata. Ovu osnovnu razinu Hatha Yoge pozirajte barem 30 sekundi rano ujutro na prazan želudac. U slučaju da to propustite ujutro, probajte navečer nakon 2-3 sata od zadnjeg obroka.
Prednosti: Padangusthasana smiruje mozak jer ublažava stres i tjeskobu. Potiče se probavni sustav, što može poboljšati probavu. Vaša jetra i bubrezi dobivaju više protoka krvi, što rezultira novom i poboljšanom energijom. Opuštajući središnji živčani sustav, Padangusthasana čuva nesanicu i može vam pomoći da mirno spavate noću.
Da biste saznali više o pozi i kako to učiniti, kliknite ovdje: Padangusthasana
Natrag na TOC
4. Trikonasana (poza trokuta)
Slika: Shutterstock
Trikonasana, koja se naziva i Posa trokuta, nazvana je tako jer podsjeća na trokut. Ovo je jedna od najboljih joga poza za imunološki sustav. Zadržite ovu joga pozu u Vinyasa stilu za početnike 30 sekundi ili pet do deset dubokih udisaja. Najbolje je raditi asanu ujutro dok ste pod naponom, a hrana se potpuno probavlja. Ali, kao i kod ostalih poza, pronađite koje vrijeme vam najbolje odgovara - 2-3 sata prije ili nakon obroka.
Prednosti: Trikonasana može poboljšati cirkulaciju u vašem tijelu. Može pomoći probavi, smanjiti krvni tlak i poboljšati koncentraciju i ravnotežu. Umiruje vaš um i smanjuje stres.
Da biste saznali više o pozi i kako to učiniti, kliknite ovdje: Trikonasana
Natrag na TOC
5. Utkatasana (poza stolice)
Slika: Shutterstock
Utkatasana, koja se naziva i Poza predsjedatelja, poput je sjedenja na stolici - samo je malo izazovnija jer ne koristite stolicu, već koristite svoje tijelo bez stvarne stolice. Da biste iskoristili najveću korist od Utkatasane, zadržite se u pozi najmanje 30-60 sekundi ili 5-10 dubokih udisaja.
Prednosti: Utkatasana može poboljšati vašu snagu, energiju i ravnotežu. Stimulira vaše srce i masira trbušne organe dok zahvaćate srž. Da biste ostali pod naponom, redovito vježbajte Utkatasanu.
Da biste saznali više o pozi i kako to učiniti, kliknite ovdje: Utkatasana
Natrag na TOC
6. Bhujangasana (poza kobre)
Slika: iStock
Bhujangasana, zvana i poza kobre, nalikuje na uzdignutu kapuljaču kobre. Bhujangasana je dio prakse Suryanamaskar. Držite ovu osnovnu razinu Ashtanga joge 15-30 sekundi ili 5-10 udaha.
Prednosti: Bhujangasana može potaknuti vaš probavni sustav i cirkulaciju. Otvara vam srce i pluća, pomažući u ublažavanju stresa. Povećava fleksibilnost kralježnice, podiže vam raspoloženje, stimulira jezgru i pojačava energiju.
Da biste saznali više o pozi i kako to učiniti, kliknite ovdje: Bhujangasana
Natrag na TOC
7. Matsyasana (Riblja poza)
Slika: Shutterstock
Matsyasana, koja se naziva i Riblja poza, unosi malo smisla u vaše tijelo kad se uspori, baš kao što je Lord Vishnu uzeo Matsyin avatar da ukloni sve loše na zemlji. Slično ostalim položajima držite ovu pozu Hatha Yoge 15-30 sekundi ili pet dubokih udisaja.
Prednosti: Matsyasana stimulira vašu srž i probavu. Može ublažiti napetost u ramenima i vratu. Može vam pomoći u regulaciji disanja i stimuliranju paratireoidne žlijezde. Matsyasana pruža probavnim organima dobru masažu i čuva tjeskobu, zatvor i umor.
Da biste saznali više o pozi i kako to učiniti, kliknite ovdje: Matsyasana
Natrag na TOC
Ove joga poze nude mnoštvo blagodati koje utječu na vaš imunološki sustav na bolje, izravno ili neizravno. Zdrav imunološki sustav održava vas u formi kao gusle. Joga će spriječiti bolesti jačanjem vašeg imunološkog sustava. Dakle, sigurno biste trebali pokušati.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Kako potaknuti imunološki sustav?
Vježbajte jogu svakodnevno, slijedite zdravu prehranu, održavajte optimalnu težinu i klonite se alkohola i pušenja kako biste ojačali svoj imunološki sustav.
Koliko je san važan za jačanje imuniteta?
Adekvatan san neophodan je za održavanje vašeg imunološkog sustava jakim. Ako ste neispavani, veća je vjerojatnost da ćete se prehladiti kada ste izloženi virusu.
Kako djeluju cijepljenja?
Cijepljenje uvodi oslabljenu klicu ili toksin u vaše tijelo kako bi ga pripremilo za borbu protiv virusa i razvilo borbena tijela koja će vašem tijelu pomoći u borbi protiv bolesti.