Sadržaj:
- Zašto se javljaju bolovi u donjem dijelu leđa?
- Joga za bolove u donjem dijelu leđa
- Joga pozira za bolove u donjem dijelu leđa
- 1. Bharadvajasana (poza vidioca)
- 2. Bitilasana (poza krave)
- 3. Marjariasana (poza mačke)
- 4. Sethu Bandha Sarvangasana (poza u mostu)
- 5. Adho Mukha Svanasana (pozi prema dolje okrenut prema dolje)
- 6. Padangusthasana (poza velikog prsta)
- 7. Trikonasana (poza trokuta)
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Bolovi u donjem dijelu leđa ozbiljno prigušuju raspoloženje i mogu smanjiti vašu produktivnost. Kako to popraviti bez ikakvih nuspojava?
Donji dio leđa ili lumbalna kralježnica dobro su projektirani s međusobnom vezom kostiju, živaca, zglobova, ligamenata i mišića. Svi oni rade zajedno kako bi vam pružili snagu i fleksibilnost.
Ali donji dio leđa također vas brzo može učiniti osjetljivima na ozljede. Čak i predugo stajanje ili sjedenje uzrokuje bol. Pa, popravimo s ovih 7 joga poza za bolove u donjem dijelu leđa.
Prije toga, otkrijmo uzroke bolova u donjem dijelu leđa.
Zašto se javljaju bolovi u donjem dijelu leđa?
Mišići na donjem dijelu leđa se savijaju i rotiraju kukovima dok hodate i podupiru kičmeni stup.
Donji dio leđa pomaže u svakodnevnim pokretima poput savijanja i uvijanja. Također podržava težinu vašeg gornjeg dijela tijela.
Bolovi u donjem dijelu leđa javljaju se kada postoje ozljede mišića, zglobova ili diskova. Tijelo izliječi ozljedu upalom, što osjećate kao bol.
Bolovi se javljaju zbog suza mišića, problema s diskom ili istegnutih ligamenata. Ostala stanja poput fibromialgije, osteoporoze, osteoartritisa, stenoze kralježnice i ankilozirajućeg spondilitisa također uzrokuju bolove u donjem dijelu leđa.
Trudnoća je još jedan uzrok zbog dodatne tjelesne težine i potencijalne kompresije kralježničnih živaca. Pretilost može povećati pritisak na kralježnicu i uzrokovati naprezanje diska i mišića leđa.
Otkrijmo kako je joga korisna u ublažavanju bolova u donjem dijelu leđa.
Joga za bolove u donjem dijelu leđa
Loša prehrana i nedostatak vježbanja svakodnevno povećavaju rizik od bolova u donjem dijelu leđa. Prije nego što postane previše loše, morate to popraviti, a joga je najbolja opcija za to.
Leđni i trbušni mišići bitne su sastavnice mišićne mreže kralježnice. Kada vježbate joga pozi koje njeguju ove mišiće, brinu se o bolovima u leđima.
Istezanje je važno za one koji pate od bolova u donjem dijelu leđa. Kada istegnete mišiće tetive, pomaže u razvoju pokreta u zdjelici, što na kraju smanjuje stres u donjem dijelu leđa.
Također, istezanje povećava protok krvi u donjem dijelu leđa i hrani njegove mišiće i tkiva. Pomaže toksinima da istječu i hranjivim tvarima.
Negativne misli čine da vjerujete da su vaši bolovi u donjem dijelu leđa jači nego što jesu i uzrokuju dodatni pritisak, što također utječe na vaš um. Meditirajte da biste to prevladali i brzo riješili bolove u donjem dijelu leđa joga pozama.
Pogledajmo sada te joga poze.
Joga pozira za bolove u donjem dijelu leđa
Sljedeće joga poze ublažit će bolove u donjem dijelu leđa, kao i spriječiti da se pojave u budućnosti. Ali ako imate jaku bol u leđima, posavjetujte se s liječnikom prije nego što nastavite s ovim pozama.
- Bharadvajasana (poza vidioca)
- Bitilasana (poza krave)
- Marjariasana (poza mačke)
- Sethu Bandha Sarvangasana (poza u mostu)
- Adho Mukha Svanasana (pozi prema dolje okrenut prema dolje)
- Padangusthasana (poza velikog prsta)
- Trikonasana (poza trokuta)
1. Bharadvajasana (poza vidioca)
Slika: Shutterstock
O pozi : Bharadvajasana ili Poza vidjelice sjedi u kralježnici. Ime je dobio po vidiocu zvanom Bharadvaj, koji je jedan od Saptarishijevih ili Sedam vidjelaca. Bharadvajasana je Hatha joga asana srednje razine. Vježbajte pozu ujutro natašte i držite je 30 do 60 sekundi.
Prednosti: Bharadvajasana proteže kralježnicu i bokove, masira trbušne organe i ublažava bol u leđima. Dobro djeluje onima u drugom tromjesečju trudnoće jačajući leđa.
Da biste saznali više o pozi i njenom postupku, kliknite ovdje: Bharadvajasana
Natrag na TOC
2. Bitilasana (poza krave)
Slika: Shutterstock
O pozi : Bitilasana ili poza krave je asana koja nalikuje stavu krave. 'Bitila' je sanskrtska riječ koja znači krava. To je Vinyasa joga asana početničke razine. Vježbajte to ujutro natašte i čistite crijeva 10 do 15 sekundi.
Prednosti: Bitilasana poboljšava vaše držanje i ravnotežu. Jača i rasteže kralježnicu. Također pomaže u stvaranju emocionalne ravnoteže ublažavanjem stresa i smirivanjem uma.
Da biste saznali više o pozi i njenom postupku, kliknite ovdje: Bitilasana
Natrag na TOC
3. Marjariasana (poza mačke)
Slika: Shutterstock
O pozi : Marjariasana ili mačja poza nevjerojatan su potez koji izgleda poput istezanja mačke. Poza mačke početna je razina Ashtanga joga asane. Vježbajte je ujutro natašte i držite je 10 do 15 sekundi.
Prednosti: Marjariasana povećava fleksibilnost kralježnice. Tonizira trbuh i poboljšava probavu i cirkulaciju krvi u tijelu.
Da biste saznali više o pozi i njenom postupku, kliknite ovdje: Marjariasana
Natrag na TOC
4. Sethu Bandha Sarvangasana (poza u mostu)
Slika: Shutterstock
O pozi : Sethu Bandha Sarvangasana ili Bridge Pose je asana koja izgleda poput mosta, pa otuda i ime. Poza je Vinyasa joga asana početničke razine. Vježbajte ga ujutro natašte ili navečer nakon razmaka od 4 do 6 sati od zadnjeg obroka. Držite pozu 30 do 60 sekundi.
Prednosti: Sethu Bandha Sarvangasana jača vaše koljenice i smiruje vaš središnji živčani sustav. Terapeutski djeluje protiv osteoporoze i hipertenzije. Poza također ublažava grčeve u trbuhu.
Da biste saznali više o pozi i njenom postupku, kliknite ovdje: Sethu Bandha Sarvangasana
Natrag na TOC
5. Adho Mukha Svanasana (pozi prema dolje okrenut prema dolje)
Slika: Shutterstock
O pozi : Adho Mukha Svanasana ili poza psa okrenutom prema dolje je asana koja izgleda poput psa koji se savija prema naprijed. To je astanga joga asana početne razine. Vježbajte je ujutro ili navečer natašte i držite 1 do 3 minute.
Prednosti: Adho Mukha Svanasana vas pomlađuje i energizira te ublažava stres i blagu depresiju. Poza produžuje i ispravlja kralježnicu, ublažavajući bolove u leđima.
Da biste saznali više o pozi i njenom postupku, kliknite ovdje: Adho Mukha Svanasana
Natrag na TOC
6. Padangusthasana (poza velikog prsta)
Slika: Shutterstock
O pozi : Padangusthasana ili poza velikog prsta jedna je od najlakših joga asana i dio je prvog skupa asana podučenih za početnike. To je Hatha joga asana. Vježbajte ga ujutro ili navečer natašte i držite ga najmanje 30 sekundi.
Prednosti: Padangusthasana poboljšava fleksibilnost vašeg tijela. Kontrolira nervozu i isteže donji dio leđa. Poza uravnotežuje vaše tijelo i um i liječi visoki krvni tlak.
Da biste saznali više o pozi i njenom postupku, kliknite ovdje: Padangusthasana
Natrag na TOC
7. Trikonasana (poza trokuta)
Slika: Shutterstock
O pozi : Trikonasana ili poza trokuta tvori oblik trokuta, pa je stoga i nazvan. To je Vinyasa joga asana početničke razine. Vježbajte to ujutro ili navečer natašte i čiste crijeva. Držite pozu 30 sekundi.
Prednosti: Poza jača i isteže leđa i bokove. Smanjuje krvni tlak, stres i tjeskobu. Povećava fleksibilnost nogu i kukova. Poza također smanjuje masnoće u struku i bedrima.
Da biste saznali više o pozi i njenom postupku, kliknite ovdje: Trikonasana
Natrag na TOC
Sada ćemo odgovoriti na neke uobičajene upite u vezi s jogom za bolove u donjem dijelu leđa.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Koliko često vježbam joga asane za bolove u donjem dijelu leđa?
Vježbajte asane svaki dan najmanje 10 minuta.
Je li joga najbolje za liječenje bolova u donjem dijelu leđa?
To može biti zato što vas mentalno i fizički iscjeljuje na način da se neće ponoviti ako redovito vježbate. I nema nuspojava.
Bolovi u donjem dijelu leđa nešto su od čega svi patimo u nekom trenutku svog života. To bi moglo biti iz različitih razloga, a tim više zbog načina na koji sada vodimo svoj život s manjom tjelesnom aktivnošću. Dakle, preporučuju se pokreti i gore navedene asane mogu zadržati bol i donijeti hranu tkivima koja okružuju kralježnicu.