Sadržaj:
- Sadržaj
- Izbjeljujuća kupka za ekcem: djeluje li?
- Kupka s izbjeljivačem kod kuće: kako to učiniti
- Korak 1
- Korak 2
- 3. korak
- Zašto kupanje pomaže? Savjeti za kupanje s ekcemom
- 1. Provjerite temperaturu
- 2. Trajanje vašeg vremena tuširanja
- 3. Proizvodi koje koristite
- 4. Vlažite
- 5. Izbjegavajte trljanje kože
- 6. Nikada ne osušite kožu u potpunosti
- Vrste kupki kojima se pokušava upravljati ekcemom
- 1. Kupka od sode bikarbone
- 2. Namakanje uljem za kupanje
- 3. Slana kupka
- 4. Kupka od zobi
- 5. Kupka s octom
- Reference
Ako je ovo scenarij, izbjeljivačka kupka može biti rješenje za vas. Nacionalno udruženje ekcema preporučuje izbjeljivanje kupki kako bi se smanjila upala uzrokovana ekcemom i bakterijama na koži koje mogu izazvati infekcije kože. Samo naprijed i čitajte kako biste razumjeli kako vam izbjeljivačka kupka može pomoći u upravljanju simptomima.
Sadržaj
- Izbjeljujuća kupka za ekcem: djeluje li?
- Kupka s izbjeljivačem kod kuće: kako to učiniti
- Zašto kupanje pomaže? Savjeti za kupanje s ekcemom
- Vrste kupki kojima se pokušava upravljati ekcemom
Izbjeljujuća kupka za ekcem: djeluje li?
Shutterstock
Izbjeljivač (natrijev hipoklorit) jedan je od najstarijih poznatih lijekova za razne probleme kože. Prvi put se koristio početkom 18. stoljeća za liječenje rana, gangrene, opeklina i čira. Korišten je zbog svojih antiseptičkih i ljekovitih svojstava (1).
Bjelilo pomaže u ubijanju bakterija ( Staphylococcus aureus ) odgovornih za ekceme i pojave. Također pomaže u smanjenju upale. U studiji provedenoj 2009. istraživači su pratili djecu s ekcemima koja su se redovito kupala u izbjeljivačkim kupkama. Otkrili su da izbjeljujuće kupke smanjuju upalu kod djece. Također su spriječili razvoj bilo koje sekundarne infekcije (poput stafilokočne infekcije) (2). Drugo istraživanje provedeno na Sveučilištu Northwestern otkrilo je da izbjeljujuće kupke mogu smanjiti ozbiljnost ekcema (3).
Razmišljate o pokušaju izbjeljivačke kupke? Nacionalno udruženje za ekcem preporučuje uzimanje bjelinske kupke 2-3 puta dnevno. Oni također predlažu upotrebu redovnog nekoncentriranog izbjeljivača koji sadrži 5,25% natrijevog hipoklorit. Pročitajte kako biste saznali kako se kupati u izbjeljivačima.
Natrag na TOC
Kupka s izbjeljivačem kod kuće: kako to učiniti
Shutterstock
Za upravljanje simptomima ekcema potrebna vam je samo mala količina izbjeljivača. Također morate pravilno razrijediti izbjeljivač. Kupka za izbjeljivanje sigurna je i za djecu i za odrasle. Slijedite ove upute za kupanje izbjeljivača.
Korak 1
Započnite s provjerom postotka natrijevog hipoklorita u vašem izbjeljivaču. Obično je koncentracija natrijevog hipoklorita između 6% i 8,25%. Ako je koncentracija visoka (bliže 8,25%), upotrijebite manje od pola šalice izbjeljivača.
Korak 2
Izbjeljivač dodajte u oko 151 litru mlake vode, što je otprilike kada puna vode.
Umiješajte ga dobro i namočite se u vodi za izbjeljivanje. Potopite oko 10 minuta, a zatim izađite iz kade.
Kožu možete isprati običnom vodom ako želite i osušiti je ručnikom.
3. korak
Nanesite izdašan sloj hidratantne kreme po cijelom tijelu.
Kada imate ekcem, redovita rutina kupanja presudna je za sprječavanje pojave izljeva i iritacije. To je zato što se vaša koža bori da zadrži vlagu, a kupanje vam može pomoći da vratite izgubljenu vlagu. Zbunjen? Razgovarajmo o tome detaljno.
Natrag na TOC
Zašto kupanje pomaže? Savjeti za kupanje s ekcemom
Shutterstock
Atopijski dermatitis ili ekcem ugrožavaju vašu kožnu barijeru i brzo gube vlagu. U takvom scenariju faktori poput vjetra, temperature, vlage i sapuna mogu pogoršati stanje. Najbolji način da svojoj koži pružite olakšanje daje joj vlagu koja joj je potrebna. Kupanje je najbolji način za to.
Ali imajte na umu, samo kupanje nije dovoljno. U stvari, pretjerano kupanje također može pogoršati vaš ekcem. Evo nekoliko stvari koje morate imati na umu prilikom pripreme bjelinske kupke:
1. Provjerite temperaturu
Vrući tuševi zvuče opuštajuće, ali oduzimaju koži esencijalna ulja. Dugotrajni vrući tuševi također mogu oštetiti zaštitnu barijeru vaše kože, čineći je teškom za zadržavanje vlage. Stoga idite na toplu vodenu kupku jer vam ne isušuje kožu.
2. Trajanje vašeg vremena tuširanja
Volite provoditi vrijeme u vodi? Pa, tko ne? Međutim, dugo zadržavanje u kadi ili tušu također može isušiti vašu kožu. Namakanje u kadi 10-15 minuta dovoljno je da vaša koža dobije potrebnu hidrataciju.
3. Proizvodi koje koristite
Provjerite proizvode koje nanosite na kožu tijekom tuširanja / kupke. Sapun može iritirati vašu kožu i izazvati pojavu izljeva jer sadrži štetne kemikalije. Isto vrijedi i za šampone. Komercijalni šamponi sadrže SLS (natrijev lauril sulfat). Kada njima perete kosu, pjenica može doći u kontakt s zahvaćenim područjima na koži i nadražiti ih.
Za pranje kose i tijela možete koristiti neem šampon i neem sapun ili bilo koja druga blaga sredstva za čišćenje s omekšivačima.
4. Vlažite
Nakon kupanja, vlaženje kože je neophodno. Koristite formulu za intenzivnu hidrataciju.
Vlažite se kad god i što je češće moguće, posebno nakon kupanja i prije odlaska u krevet.
Bolje je da raspored kupanja i vlaženja rasporedite neposredno prije spavanja. Na taj se način vaša koža može vlažiti vlagu preko noći.
5. Izbjegavajte trljanje kože
Dok se kupate, izbjegavajte korištenje krpica ili pilinga za čišćenje kože jer mogu pogoršati iritaciju. Uvijek lagano isperite rukama.
6. Nikada ne osušite kožu u potpunosti
Neka vaše tijelo upije vlaga. Nikada ne osušite kožu u potpunosti nakon kupanja energično je brišući ručnikom. Lagano ga tapkajte ručnikom i odmah nanesite hidratantnu kremu.
Osim bjelinske kupke, možete isprobati i nekoliko drugih vrsta posebnih kupki za liječenje ekcema. Evo popisa posebnih tretmana za kupanje koje možete isprobati.
Natrag na TOC
Vrste kupki kojima se pokušava upravljati ekcemom
Shutterstock
1. Kupka od sode bikarbone
Dodajte četvrtinu šalice sode bikarbone u kadu punu vode. Namočite u njemu 10-15 minuta. Soda bikarbona pomaže smanjiti svrbež. Također možete napraviti pastu pomoću sode bikarbone i vode i nanijeti je na zahvaćeno područje.
2. Namakanje uljem za kupanje
U vodu za kupanje dodajte prirodna ulja za kupanje. Ipak, pripazite da ne sadrže nikakve mirise. Također pripazite da ne upotrebljavate otopine za mjehurićeve kupke jer sadrže kemikalije koje mogu iritirati vašu kožu. I na kraju, budite oprezni kada koristite ulja za kupanje, jer mogu učiniti kadu skliskom.
3. Slana kupka
Kada imate ekcem, vaša je koža izuzetno osjetljiva. Stoga biste na koži mogli osjetiti peckanje kad uđete u kadu. Da biste ublažili taj početni osjećaj peckanja, dodajte vodu u vodu.
4. Kupka od zobi
Zob se osjeća izuzetno ugodno na vašoj koži. U kadu dodajte malo zobenih pahuljica. Ublažava svrbež i iritaciju kože. Čak možete nanijeti pastu od zobenih pahuljica na zahvaćeno područje prije kupanja.
5. Kupka s octom
Dodajte šalicu octa u vodu za kupanje. Ocat (posebno jabučni ocat) izuzetno je koristan za kožu jer ublažava svrbež i ubija bakterije. Ocat možete koristiti i kao mokri preljev i nanijeti ga na zahvaćeno područje.
I na kraju, ne zaboravite redovito pratiti dermatologa jer se simptomi ekcema mijenjaju s godinama.
Kad imate ekcem, kupanje može biti malo nezgodno. Štoviše, ovo stanje kože zahtijeva potpuno novu i jedinstvenu rutinu njege kože. Slijedite prilagođenu rutinu njege kože religiozno, a ne samo tijekom izbijanja. Imajući na umu nekoliko stvari pomoći će vam da vratite kontrolu nad svojim stanjem. Isprobajte ove metode i javite nam kako je to prošlo u odjeljku za komentare u nastavku.
Natrag na TOC
Reference
- "Upotreba bjelila za kupke za liječenje..", Australasian Journal of Dermatology, Wiley Online Library
- “Liječenje Staphylococcus aureus..”, Pedijatrija, NCBI
- “Učinkovitost bjelinskih kupki u smanjenju težine..”, Anali alergije, astme i imunologije, Elsevier