Sadržaj:
- Što je Dhyana joga?
- Smirujuće poze Dhyana joge
- 1. Padmasana (poza Lotusa)
- 2. Bhujangasana (poza kobre)
- 3. Paschimottanasana (sjedeći prednji zavoj)
- Pranayama tehnike
- 1. Bhastrika Pranayama (dah mijehom)
- Kako vježbati Bhastrika Pranayamu
- Blagodati Bhastrike Pranayame
- 2. Kapalbhati Pranayama (Svjetlucavi dah lubanje)
- Kako vježbati Kapalbhati Pranayamu
- Blagodati Kapalbhati Pranayame
- Metoda Dharane
- Kako raditi Dhyana jogu?
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Nestabilan um stvara goleme probleme. Srećom, drevna znanost joge nudi Dhyana jogu, umirujući i umirujući alat za ublažavanje mračnih misli vašeg uma.
Postoje različiti načini kako ublažiti vaš mozak i pomoći mu da bolje radi. Dhyana joga je najbolja među njima koja vam omogućuje bolju koncentraciju i koncentraciju.
Otkrivanje načina Dhyana joge je nezgodna stvar. Stoga smo vam odlučili pomoći i savjetovali smo se s joga stručnjacima kako bismo sastavili savršeni vodič za jogu Dhyana.
Vodič možete pronaći u nastavku. Pogledaj.
Što je Dhyana joga?
Siguran sam da ste već čuli izraz Dhyana. Uobičajeni izraz koji se koristi u mnogim azijskim zemljama, izveden je iz sanskrtske riječi 'Dhyai' što znači 'misliti'.
Dhyana joga se u Bhagavad Giti naziva jogom meditacije. Trenira vas da se ne bavite nepotrebnim stvarima i koncentrirate se na ono što trebate učiniti.
Dhyana joga omogućuje vam pronalaženje istine. Pomaže vam da odvojite iluziju od stvarnosti i vidite stvari kakve jesu. Duboka koncentracija dovodi do samospoznaje koja pruža odgovore koji su vam potrebni.
Na najvišoj razini Dhyane, um je svjestan bez fokusa. Postoje minimalne ili nikakve misli koje uznemiruju um.
I dalje ostati bez ičega na što se možete koncentrirati nije lak zadatak i treba vam vremena. Za to trebate izgraditi snagu i izdržljivost kroz asanu, pranayamu i dharanu.
Provjerimo neke asane koje se obično vježbaju za trening Dhyana joge.
Smirujuće poze Dhyana joge
- Padmasana (poza Lotusa)
- Bhujangasana (poza kobre)
- Paschimottanasana (sjedeći prednji zavoj)
1. Padmasana (poza Lotusa)
istock
O pozi - Padmasana ili poza Lotusa meditativna je poza koja odražava duhovnu i prosvjetljujuću konotaciju koju simbol Lotusa nosi u raznim kulturama. Padmasana je srednja Hatha joga asana. Vježbajte to ujutro natašte i sjedite u pozi 1 do 5 minuta.
Prednosti - Padmasana obnavlja razinu energije vašeg tijela. Umiruje vaš mozak i povećava svijest i pažnju. Poza drži kralježnicu ravnom i pomaže u razvoju dobrog držanja.
Da biste saznali više o pozi i njenom postupku, kliknite ovdje- Padmasana.
2. Bhujangasana (poza kobre)
istock
O pozi - Bhujangasana ili poza Cobra je asana koja nalikuje na zmijsku kapuljaču. To je energičan backbend. Bhujangasana je Ashtanga joga asana početne razine. Vježbajte to ujutro natašte i držite pozu 15 do 30 sekundi.
Prednosti - Bhujangasana krijepi srce i podiže raspoloženje. Ublažava stres i umor. Poza pomaže u povećanju cirkulacije krvi i kisika u tijelu.
Da biste saznali više o pozi i njenom postupku, kliknite ovdje - Bhujangasana.
3. Paschimottanasana (sjedeći prednji zavoj)
istock
O pozi - Paschimottanasana ili sjedeći prednji zavoj je asana koja je zavoj prema naprijed i daje dobro istezanje cijelom tijelu. To je Hatha joga asana početne razine. Vježbajte to ujutro natašte i držite pozu 30 do 60 sekundi.
Prednosti - Paschimottanasana uklanja tjeskobu, ljutnju i razdražljivost. Ublažava stres i smiruje vaš um. Poza regulira krvni tlak i poboljšava cirkulaciju krvi.
Da biste saznali više o pozi i njenom postupku, kliknite ovdje - Paschimottanasana.
Sljedeći je korak Pranayama, jogijska praksa upravljanja dahom.
Pranayama tehnike
- Bhastrika Pranayama (dah mijehom)
- Kapalbhati Pranayama (Svjetlucavi dah lubanje)
- Bhastrika Pranayama (dah mijehom)
1. Bhastrika Pranayama (dah mijehom)
istock
Bhastrika Pranayama ili dah mijeha snažna je vježba joga disanja. To je krija za čišćenje koja čisti vaše nadije, nosnice i sinuse i priprema vas za duboko disanje. Također je savršen za energiziranje vašeg tijela.
Kako vježbati Bhastrika Pranayamu
Sjednite u položaj Lotus uspravnih leđa. Udahnite duboko kroz nos, ispunjavajući pluća zrakom. Zatim izdahnite na isti način. Učini to nekoliko puta da se smiriš.
Nakon toga počnite snažno izdahnuti brze udahe kroz nos. Slijedite to udisanjem na isti način.
Dah bi vam trebao dolaziti iz dijafragme, a trbuh vam se mora udaljavati i disati dok dišete. Ostatak vašeg tijela trebao bi biti miran.
Napravite rundu ispod disanja, slijedeći prirodno disanje, a zatim prijeđite na sljedeću turu. Dok prirodno dišete, promatrajte osjećaje u tijelu i umu. Napravite najmanje 3 runde Bhastrike i završite sesiju.
Blagodati Bhastrike Pranayame
Bhastrika Pranayama jača vaša pluća. To smiruje vaš um i pročišćava dah.
Vježba disanja donosi mir i mir u vaš um.
2. Kapalbhati Pranayama (Svjetlucavi dah lubanje)
istock
Kapalbhati Pranayama ili Svjetlucavi dah lubanje tehnika je disanja koja će vam redovitim vježbanjem dati sjajnu glavu i blistav intelekt. To je 'shat' kriya koja ispire otrovni zrak iz vašeg tijela. Riječ "Kapalbhati" znači sjajna glava. 'Kapal' znači čelo, a 'Bhati' znači sjaj.
Kako vježbati Kapalbhati Pranayamu
Sjednite u Sukhasani i stavite dlanove na koljena. Usredotočite se na područje trbuha.
Udahnite duboko kroz nos, ispunjavajući pluća zrakom.
Udahnite mirno i svjesno. Povucite trbuh prema kralježnici. Stavite ruku na trbuh i osjetite kako se mišići skupljaju.
Dok se opuštate od kontrakcije, izdahnite u kratkom i brzom naletu. Dok to činite, čut će se šištanje. Nakon toga slijedi automatsko udisanje.
Vježbajte jedan krug Kapalbhatija koji se sastoji od udisanja i izdisaja 20 puta. Nakon jedne runde, zatvorite oči u Sukhasani i promatrajte svoje tijelo.
Blagodati Kapalbhati Pranayame
Kapalbhati smiruje vaš mozak i pomlađuje vaše tijelo. Tehnika disanja poboljšava vaše pamćenje i moć koncentracije.
Da biste saznali više o tehnici disanja, kliknite ovdje - Kapalbhati Pranayama.
Sljedeći je korak Dharana ili koncentracija s jednim vrhom.
Metoda Dharane
Dharana vježba um da se koncentrira na jedan energetski centar fokusirajući se na jedan objekt, senzaciju ili mantru. Kad god vam se pokoleba, vratite ga predmetu, senzaciji ili mantri.
Na primjer, kad držite molitvene zrnca, sa svakom kuglicom koju dodirnete vraćate koncentraciju u sadašnji trenutak.
Naš um je prepun mnogih misli i ideja. Moći ćete ih kontrolirati i ne dopustiti im da utječu na vaš fokus izazov je koji biste trebali poduzeti kroz Dharanu.
Kako raditi Dhyana jogu?
Jednom kada vaše tijelo postane receptivno za asane, um oplemenjen pranajamom i cijelo vaše dresiranje da se više puta usredotočite, polako skliznete u dhyanu ili stanje svjesnosti postojanja.
Svijest u dhyani je poput rijeke koja teče bez stanke. Dok se fokusirate na vraćanje sadašnjeg trenutka, opet i opet, on na kraju ostaje u sadašnjosti bez ikakve stanke, kada iskusite Dhyanu ili čistu i potpunu svijest o sadašnjosti.
Sada ćemo odgovoriti na neke uobičajene upite o Dhyana jogi.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Koliko često vježbam Dhyana jogu?
Dhyana joga je kontinuirani proces. Morate redovito vježbati pohe Dhyana joge, pranajamu i koncentraciju s jednim vrhom kako biste mogli doseći i ostati u državi Dhyana.
Gdje mogu naučiti Dhyana jogu?
Mnogi certificirani instituti za jogu širom svijeta uvježbavaju vas u tom procesu, ali na kraju se sve svodi na vas da kroz dhyana yogu nastojite i postignete bolje stanje bivanja.
Ne postoji ništa poput zadržavanja u sadašnjem trenutku i potpune svjesnosti toga. Mnogi naši problemi nastaju zato što nas smeta i zamajava naša prošlost ili previše razmišljanja o tome što bi se moglo dogoditi u budućnosti. Dhyana joga je put koji će vam pomoći da se klonite prošlosti i uživate u sadašnjosti. Samo naprijed i poduzmite ovaj postupak jer će vam to poboljšati život.