Sadržaj:
- 15 najboljih namirnica za hidrataciju suhe kože
- 1. Voda
- 2. Orašasti plodovi
- 3. Avokado
- 4. Laneno sjeme
- 5. Banana
- 6. Aloe Vera
- 7. Maslinovo ulje
- 8. Riba
- 9. Krastavac
- 10. Tamno lisnato zelje
- 11. Jaja
- 12. Nar
- 13. Čaj od kamilice
- 14. Slatki krumpir
- 15. Kokosovo ulje
- Bodovi koje treba zapamtiti
- Zaključak
- Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
- 24 izvora
Suha, perutava i ispucala koža gruba je na dodir i bolna. Izuzetno suha koža izgleda pothranjeno i dosadno tijekom cijele godine i mjesto je za infekcije kože. Ako vanjska primjena hidratantne kreme ne radi dovoljno, vrijeme je da isprobate dijetu sa suhom kožom. Hrana i piće koje izbacuju toksine i blokiraju vlagu najbolji su lijek za suhu kožu. Evo 15 namirnica koje vašu kožu hidratiziraju i vlaže kako bi je učinila blistavom i besprijekornom. Nastavi čitati!
15 najboljih namirnica za hidrataciju suhe kože
1. Voda
Kad je riječ o liječenju suhe kože, prvi i najvažniji čimbenik je voda. Voda rehidrira vaše stanice, održava homeostazu, sprečava starenje i održava sve vaše stanice aktivnima i funkcioniraju. Ne pijenje dovoljno vode može rezultirati kožnim gubitkom vode, što dovodi do mnogih problema s kožom, uključujući suhu i peruti kožu. Pijte najmanje 3 litre vode (ili više ako redovito vježbate) dnevno kako biste stanicama pomogle u održavanju volumena i oblika (1).
Kako liječiti suhu kožu vodom
- Ako stalno zaboravljate piti vodu, postavite podsjetnike na telefon ili zalijepite post-it bilješke u svaki kut kuće ili na radno mjesto.
- U vodu također možete dodati narezano voće, začinsko bilje i začine kako bi izgledao i okusio zanimljivije.
2. Orašasti plodovi
Orašasti plodovi, poput badema, oraha, makadamije, pinjola, pistacija, indijskih oraščića i lješnjaka, prepuni su esencijalnih masnih kiselina (EFA) poput omega-3 i omega-6 masnih kiselina, proteina, vitamina E, vitamina B-skupine, magnezij, selen, bakar, željezo, cink, kalcij, kalij i dijetalna vlakna. Te hranjive tvari pomažu u održavanju turgičnosti i cjelovitosti stanica, poboljšavaju cirkulaciju i hidratiziraju stanice, čineći vašu kožu mekom, podatnom i sjajnom (2).
Kako liječiti suhu kožu orašastim plodovima
- Namočite orašaste plodove preko noći. Pojedite šaku orašastih plodova ujutro s doručkom. Orašaste plodove možete dodati i u smoothie za doručak, salatu, pomfrit, mlijeko itd. Međutim, količina orašastih plodova koju konzumirate mora biti umjerena ili ograničena kako biste izbjegli unos prekomjerne masnoće.
- Uzmite 4-6 badema (namočenih preko noći), uklonite im kožu i miješalicom napravite bademovu pastu. Dodajte dvije žlice mlijeka i dobro promiješajte. Nanesite ovu masku na lice i ostavite da djeluje 20 minuta. Obrišite ga čistom i mekom krpom umočenom u mlaku vodu.
3. Avokado
Jedna šalica pasiranog avokada sadrži 23 mg vitamina C, 4,8 mg vitamina E, 16,1 µg vitamina A, 48,3 µg vitamina K, 253 mg omega-3 masnih kiselina i 183 µg folata (3). Te hranjive tvari pomažu popraviti tkiva kože, rehidriraju stanice kože, čine je kožom podatnom i smanjuju bore (4).
Kako liječiti suhu kožu avokadom
Avokado možete konzumirati tako da napravite umak od avokada, dodate avokado u salatu ili napravite smoothie od avokada i guacamole.
Možete ga primijeniti i izvana. Pripremite masku tako što ćete zgnječiti četvrtinu avokada i dodati mu jogurt i med. Držite ga 20 minuta, a zatim ga obrišite mekom krpom umočenom u mlaku vodu.
4. Laneno sjeme
Žlica lanenih sjemenki može vam pomoći u liječenju zatvora, pomoći u mršavljenju, poboljšati kardiovaskularno zdravlje, zaštititi vas od raka i, naravno, u liječenju kožnih problema. Sjemenke lana bogate su esencijalnim masnim kiselinama (omega-3 i omega-6), lignanima, fitoestrogenom, proteinima i prehrambenim vlaknima (5). Utvrđeno je da sjeme lana smanjuje iritaciju kože, transepidermalni gubitak vode, hrapavost i ljuštenje te poboljšava glatkoću i hidrataciju kože (6).
Oprez: Ako imate srčanih problema ili ste na razrjeđivaču krvi, posavjetujte se sa svojim liječnikom prije nego što dodate laneno sjeme u svoju svakodnevnu prehranu, jer oni također djeluju kao razrjeđivači krvi i mogu komunicirati s vašim lijekovima.
Kako liječiti suhu kožu sjemenkama lana
- Konzumirajte mljeveno sjeme lana ili lanenog praha kako biste olakšali njihovu probavu i apsorpciju hranjivih sastojaka. Dodajte laneni prah u svoj jutarnji doručak, smoothieje, sokove, salate itd.
- Žličici jogurta dodajte žlicu lanenog praha i dobro promiješajte. Nanesite ovu masku na kožu i ostavite je da djeluje 20 minuta. Isperite ga mlakom vodom.
5. Banana
Banane su bogate vitaminima A, B, C i D, niacinom, riboflavinom, tiaminom, bakrom, cinkom, željezom, magnezijem, kalcijem, kalijem, fosforom, folatima i prehrambenim vlaknima (7). Prehrambena vlakna u bananama pomažu u izbacivanju toksina, podmlađujući tako stanice kože. Također se kaže da redovita konzumacija banana može vašoj koži dati sjaj i glatkoću koji su joj potrebni, iako nema znanstvenih dokaza koji bi to dokazali.
Oprez: Ako imate problema s bubrezima ili dijabetesom, obratite se svom liječniku ili dijetetičaru prije dodavanja banana u svakodnevnu prehranu.
Kako liječiti suhu kožu bananom
- Konzumirajte najmanje jednu bananu (i ne više od dvije banane) dnevno. Možete ga doručkovati ili napraviti smoothie od banane, palačinke, muffine, kolače ili ga dodati žitaricama za doručak.
- Paket za lice od banane možete napraviti tako što ćete pola banane zgnječiti s jednom žličicom meda i jednom žlicom jogurta. Nanesite ga na lice ravnomjerno. Ostavite da djeluje 20 minuta, a zatim ga isperite mlakom vodom.
6. Aloe Vera
Ova zelena i mesnata biljka ima bezbroj zdravstvenih blagodati. Tretiranje suhe kože ili, u tom pogledu, bilo kojeg problema s kožom jedan je od njih. Gel aloe vere sadrži lipide, vodu, vitamine A, C, E, B12 i kolin, minerale, poput cinka, bakra, kalija, magnezija, selena, kroma i kalcija, aminokiseline, glikozide, antrakinone i glukomanane. Aloe vera ima antioksidativna, antibakterijska i protuupalna svojstva. Pomaže u rehidraciji, vlaženju i omekšavanju kože. Pospješuje sintezu kolagena, usporava starenje kože i štiti kožu od UV zračenja (8).
Kako liječiti suhu kožu Aloe Verom
- Možete konzumirati sok od aloe vere koji se prodaje u ljekarnama. Ne konzumirajte gel od aloe vere ili domaći sok od aloe vere jer može sadržavati fatalne toksine.
- Zgnječite gel aloe vere i nanesite ga na kožu. Ostavite da djeluje 20 minuta, a zatim ga obrišite čistom, mekom krpom umočenom u mlaku vodu.
7. Maslinovo ulje
Drevni Egipćani koristili su maslinovo ulje kao jedan od sastojaka svoje kozmetike. Masne kiseline prisutne u maslinovom ulju pomažu u održavanju integriteta vanjskog sloja kože i zacjeljuju rane, imaju protuupalna i antioksidativna svojstva, štite kožu od fotod oštećenja, sprječavaju stvaranje ožiljaka i hidratiziraju kožu (9). Dakle, maslinovo ulje može vam pomoći nahraniti i omekšati kožu nakon samo nekoliko nanošenja. Najbolje je što nije ljepljivo poput kokosovog ulja, niti ima jak miris.
Kako liječiti suhu kožu maslinovim uljem
- Preljev za salatu pripremite s ekstra djevičanskim maslinovim uljem i koristite ga za kuhanje svih obroka.
- Lokalno nanesite maslinovo ulje. Također možete pomiješati dvije žlice maslinovog ulja, dvije žlice mlijeka i jednu žlicu meda i smjesu nanijeti na kožu. Ostavite da djeluje 30 minuta, a zatim ga isperite mlakom vodom.
8. Riba
Ribe hladne vode, poput bakalara, lososa, tune i haringe, mogu biti od velike koristi za vaše zdravlje. Te su ribe bogate omega-3 masnim kiselinama i također održavaju preporučeni omjer omega-3 i omega-6 masnih kiselina (1: 1). Konzumacija ove ribe pomoći će smanjiti upalu, izbaciti toksine i zaključati vlagu u koži (10). To čini vašu kožu nježnijom, nježnijom i sjajnijom. Štoviše, ove su ribe također dobar izvor hranjivih sastojaka koji pomažu u održavanju proaktivnih stanica, što dovodi do njihovog boljeg funkcioniranja i izgleda.
Kako liječiti suhu kožu ribom
- Kupite divlje ulovljeni aljaški losos, svježe ulovljenu tunu, bakalar ili haringu s lokalne ribarnice. Ovu ribu možete kupiti i u supermarketu, ali pripazite da je svježa. Da biste liječili suhu kožu, ribu biste trebali jesti s kožom jer je masni sloj ispod kože bogat omega-3 masnim kiselinama. Uz ribu možete peći na roštilju, peći, loviti poši ili napraviti curry.
- Također možete jesti kapsule s ribljim uljem. Posavjetujte se sa svojim liječnikom radi preporučene doze.
9. Krastavac
Krastavci su izvrsni za liječenje suhe kože. Jedan krastavac sadrži 287 g vode, vitamine A, C i K, folate, kalcij, magnezij, kalij, cink, selen, fosfor, omega-3 masne kiseline i prehrambena vlakna (11). Visok sadržaj vode u krastavcu čini ga jednom od najboljih namirnica za liječenje suhe kože. Štoviše, koža krastavca također je izvrstan izvor silicijevog dioksida, važne komponente mišića, tetiva, ligamenata, hrskavice i kostiju (12). To kožu čini zdravom.
Kako liječiti suhu kožu krastavcem
- Krastavce tanko narežite, pospite malo soli i konzumirajte. Ili možete dodati krastavac u salatu, sendvič ili vodu za detoksikaciju ili napraviti juhu od krastavaca i sok od krastavca.
- Ogulite krastavac i sitno ga naribajte. Dodajte žličicu meda i gela od aloe vere i dobro promiješajte. Nanesite ovu masku i ostavite da djeluje 20 minuta. Obrišite masku čistom i mekom krpom umočenom u mlaku vodu.
10. Tamno lisnato zelje
Tamno lisnato zelje izvrsno je za vašu kožu (13). Kelj, špinat, brokula, kupus, blitva, zelje, repa, maslačak itd. Bogati su izvori vitamina A, B, C i K, kalcija, cinka, magnezija, željeza i folne kiseline te dijetalne prehrane vlakno. Oni su također antioksidativne i protuupalne prirode (14). Dakle, oni mogu pomoći u zacjeljivanju suhe i svrbežne kože uklanjanjem toksina iz tijela i smirivanjem kože.
Kako liječiti suhu kožu tamnim lisnatim zelenilom
- Možete napraviti zeleni smoothie sa špinatom ili keljem. Konzumirajte blanširano tamnolisnato zelje. Možete ih i pržiti ili ih stavljati u salate ili sendviče.
- Kupite svježe, tamno lisnato zelje. Možete ih čuvati u ziplock vrećicama, ali ne duže od tri dana.
11. Jaja
Jaja su napunjena vitaminima A, D i E, folatima, kolinom, proteinima, omega-3 i omega-6 masnim kiselinama, kalcijem, kalijem, fosforom, selenom i natrijem (15). Ako konzumirate jaja da biste se riješili suhe i ljuskave kože, ne zaboravite konzumirati žumanjak. Konzumirajte ga u ograničenim količinama, ovisno o individualnoj predispoziciji riziku od povišene razine kolesterola ili srčanim problemima. Sadrži vitamine topive u mastima koji pomažu poboljšati integritet membrane stanica kože (16).
Kako liječiti suhu kožu jajima
- Ujutro za doručak konzumirajte 1-2 cijela kuhana ili poširana jaja. Možete i kajganu. Dodajte jaja u salatu ili sendvič za ručak.
- Nanesite žumanjak na kožu. Ostavite da djeluje 10 minuta i isperite ga mlakom vodom.
12. Nar
Praktično je nemoguće jesti šipak bez sjemenki. A te sjemenke trebaju vam za liječenje kože. Sjemenke nara imaju protuupalna i antioksidativna svojstva (17). Stoga mogu pomoći u poboljšanju elastičnosti kože i smanjenju iritacije, upale i svrbeža. Nar je također bogat vodom, vitaminima A i C te mineralima (18). To pomaže hidratiziranju stanica kože i zacjeljivanju pukotina nastalih uslijed suhoće.
Kako liječiti suhu kožu nara
- Pojedite pola šalice nara za međuobrok ili uz jutarnji doručak. Šipak možete dodati i u salatu ili popiti sok od nara.
- Nanesite ulje nara s maslinovim uljem na kožu. Ostavite da djeluje 20 minuta, a zatim ga isperite mlakom vodom.
13. Čaj od kamilice
Čaj od kamilice prepun je vitamina A, folata i minerala kao što su kalij, natrij, kalcij, magnezij i željezo (19). Čaj od kamilice ima mnogo protuupalnih spojeva, poput alfa-bisabolola i kamazulena, koji pomažu smiriti suhu i svrbež kože. Također ima antioksidativna svojstva koja pomažu u smanjenju toksičnog opterećenja iz tijela, omogućujući tako stanicama pravilan rad (20). Voda prisutna u čaju od kamilice također pomaže u hidrataciji kože.
Kako liječiti suhu kožu čajem od kamilice
- Umjesto kave popijte šalicu čaja od kamilice. Također možete pripremiti ledeni čaj od kamilice i eksperimentirati dodavanjem limuna, đumbira ili meda kako biste promijenili okus.
- Lagano tapkajte vrećice čaja od kamilice po koži ili napravite čajnu kupku od kamilice dodavanjem čaja od kamilice, meda i kokosovog ulja u vodu za kupanje.
14. Slatki krumpir
Batat je bogat vitaminima A, B6, B3, B2 i B1, pantotenskom kiselinom, biotinom, bakrom, kalijem, fosforom, prehrambenim vlaknima i karotenoidima (21). Karotenoidi prisutni u slatkom krumpiru antioksidanti su i pomažu stimulirati aktivnost antioksidativnih enzima. Antocijanin, još jedan pigment koji se nalazi u batatu, protuupalne je prirode. Dakle, konzumiranjem batata moći ćete umiriti kožu i riješiti se toksina. Štoviše, studija provedena na štakorima otkrila je da batat može pomoći u zacjeljivanju bolne ispucale kože (22).
Kako liječiti suhu kožu slatkim krumpirom
- Uzmite ukusni batat s roštilja, pečenja ili pirjanog batata.
- Naribajte batat i iscijedite sok. U nju umiješajte žličicu meda. Nanesite smjesu na kožu i ostavite da djeluje 30 minuta. Operite ga mlakom vodom.
15. Kokosovo ulje
Kokosovo ulje koristi se tisućama godina za liječenje mnogih problema kože i kose (23). Zapravo, njegove jedinstvene masne kiseline srednjeg lanca čine ga i dobrim uljem za konzumaciju za smanjenje težine (24). Kokosovo ulje sadrži dobru količinu vitamina E i K, mononezasićenih, polinezasićenih i zasićenih masti te bjelančevina. Također ima antibakterijska, antioksidativna i protuupalna svojstva. Koži osigurava odgovarajuće količine masti, sastavni dio stanica, i vlaži je, čineći je tako mekom i sjajnom (23).
Kako liječiti suhu kožu kokosovim uljem
- Kupujte kokosovo ulje za kuhanje iz obližnjeg supermarketa i koristite ga 2-3 žlice u pripremama hrane. Preljev za salatu možete napraviti i s kokosovim uljem umjesto s maslinovim uljem. Uzmite nepropusnu kavu kako biste svom tijelu dali onu dodatnu dozu kokosovog ulja.
- Nanesite organsko kokosovo ulje na kožu i ostavite da djeluje sat vremena (ako se žuri) ili preko noći. Pod tušem se operite i operite ga blagim gelom za tuširanje ili sapunom.
Ovo je 15 namirnica za liječenje ili zacjeljivanje suhe kože. Pogledajte donji popis da biste znali što još možete učiniti kako biste zaštitili kožu da ne postane suha i bez sjaja.
Bodovi koje treba zapamtiti
- Izbjegavajte konzumaciju alkohola jer uzrokuje dehidraciju.
- Pijte dovoljno vode.
- Koristite paket lica za suhu kožu.
- Prije napuštanja nanesite hidratantni serum i kremu za sunčanje.
- Kad se tuširate, koristite gel za tuširanje za suhu kožu.
- Koristite losion za tijelo odmah nakon izlaska iz tuša.
- Uvijek sa sobom nosite dobru hidratantnu kremu i šampon. Obavezno ne nanosite hidratantnu kremu na bazi vode.
- Svaki dan odvojite malo vremena za uklanjanje stresa.
- Bolje se naspavaj.
- Posjetiti doktora.
Zaključak
Slijedite ove savjete i uključite gore navedenu hranu za borbu protiv suhe kože kako biste hidratizirali i nahranili kožu. Siguran sam da ćete vidjeti vidljivu razliku za nekoliko dana. Pružite svojoj koži tretman koji zaslužuje. Ako imate pitanja, ostavite komentar u donjem polju.
Odgovori stručnjaka na pitanja čitatelja
Koja je hrana dobra za suhu kožu?
Morate piti vodu da hidrirate kožu iznutra. Konzumirajte orašaste plodove, sjemenke, avokado, ribu, zeleno lisnato povrće i čaj od kamilice za hidratiziranu, lijepu kožu.
Koja je hrana štetna za kožu?
Masna pržena hrana štetna je za vašu kožu. Hrana koja sadrži velike količine natrija, šećera i transmasti velika je ne-ne ako želite poboljšati zdravlje kože.
Kako mogu poboljšati svoju suhu kožu?
Počnite se brinuti za svoju kožu iznutra prema van. Promijenite način prehrane. Konzumirajte prehranu prikladnu za suhu kožu. U prehranu uključite orašaste plodove, sjemenke, maslinovo ulje, avokado, svježe povrće, čaj i vodu. Vježbanje (zadržavanje aktivnosti) uzrokuje znojenje, što također pomaže u izbacivanju toksina. Koristite hidratantni paket za lice svaki drugi dan, a svakodnevno hidratantni sapun / gel za tuširanje i losion.
Koji je najbolji vitamin za suhu kožu?
Vitamin E je najbolji vitamin za suhu kožu. Prije uzimanja dodataka vitamina E za suhu kožu posavjetujte se s liječnikom.
Koji nedostatak vitamina uzrokuje suhu kožu?
Nedostatak vitamina B može uzrokovati suhu, svrbež i perutanje kože. Posavjetujte se s liječnikom i konzumirajte dodatke vitamina B12, B6 i B3 za poboljšanje suhoće kože.
Je li mlijeko dobro za suhu kožu?
Da, mlijeko je dobro za suhu kožu ako ga lokalno aplicirate. Mlijeko ponekad uzrokuje probijanje i možda ne odgovara svima. Najbolje je primijeniti topikalno. Koristite žličicu meda za izradu domaćeg pakovanja za mlijeko i med. Ostavite da djeluje 10 minuta prije nego što ga isperete vodom.
Može li stres uzrokovati suhoću kože?
Da, stres može uzrokovati suhoću kože. Stres uzrokuje nakupljanje toksina. Također, ako ne pijete vodu ili hranu koja ima antioksidativna i protuupalna svojstva, koža se može brzo isušiti.
Pomaže li pijenje vode suhoći kože?
Da, hidratacija je najbolji način za smanjenje suhoće kože. Pijte najmanje 2-3 litre vode ako ste žena i 3-4 litre vode ako ste muškarac. Povećajte potrošnju vode ako redovito vježbate. Voda će izbaciti toksine i ponovno hidratizirati stanice kože, čineći tako kožu punašnom i sjajnom.
24 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Čitajući našu uredničku politiku možete saznati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan.- Dijetalna voda utječe na hidrataciju i biomehaniku ljudske kože, kliničku, kozmetičku i istražnu dermatologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4529263/
- Prehrana i dermatologija, Časopis za kliničku i estetsku dermatologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4106357/
- Avokado, sirovi, FoodData Central, Ministarstvo poljoprivrede SAD-a.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/341528/nutrients
- Otkrivanje veze između prehrane i starenja kože, Dermatoendokrinologija, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3583891/
- Sjeme, laneno sjeme, FoodData Central, Ministarstvo poljoprivrede SAD-a.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/169414/nutrients
- Dodatak lanenog ulja smanjuje osjetljivost kože i poboljšava funkciju i stanje kožne barijere, Farmakologija i fiziologija kože, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21088453
- Banane, sirove, FoodData Central, Ministarstvo poljoprivrede SAD-a.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/341529/nutrients
- ALOE VERA: KRATKI PREGLED, Indijski časopis za dermatologiju, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2763764/
- Terapeutska uloga ploda / ulja masline u prevenciji bolesti modulacijom antioksidansa, antitumorskog i genetskog djelovanja, Međunarodni časopis za kliničku i eksperimentalnu medicinu, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4057827/
- Omega-3 polinezasićene masne kiseline: blagodati i krajnje točke u sportu, hranjive tvari, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni zavodi za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6357022/
- Krastavac, sirovi, FoodData Central, Ministarstvo poljoprivrede SAD-a.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/342612/nutrients
- Bioraspoloživost silicija u egzokarpu Cucumis sativus Linn., 3 Biotech, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5678890/
- Uloga fitonutrijenata u zdravlju kože, hranjivim tvarima, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3257702/
- Potencijal često konzumiranog zelenog lisnatog povrća zbog antioksidativnog kapaciteta i njegove povezanosti s profilom mikronutrijenata, International Journal of Food Sciences and Nutrition, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravstvo.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14522687
- Jaja, ocjena A, velika, cijela jaja, FoodData Central, Ministarstvo poljoprivrede SAD-a.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/748967/nutrients
- Učinak ulja žumanjka u zacjeljivanju opeklina od ranja trećeg stupnja kod štakora, Medicinski časopis iranskog crvenog polumjeseca, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3371884/
- Procjena antioksidativnih i antiradikalnih svojstava ekstrakta sjemenki nara (Punica granatum L.) i odmašćenog sjemena, Journal of Food Science and Technology, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravstvo.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4325071/
- Nar, sirovi, FoodData Central, Ministarstvo poljoprivrede SAD-a.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/341622/nutrients
- Čaj, ljuti, kamilica, FoodData Central, Ministarstvo poljoprivrede SAD-a.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/344311/nutrients
- Kamilica: Biljni lijek iz prošlosti sa svijetlom budućnošću, Molecular Medicine Reports, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2995283/
- Batat, konzerviran, FoodData Central, Ministarstvo poljoprivrede SAD-a.
fdc.nal.usda.gov/fdc-app.html#/food-details/342493/nutrients
- Primjena vlakana slatkog krumpira na kožnu ranu štakora, Biološki i farmaceutski bilten, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8839973
- In vitro protuupalna i zaštitna svojstva kože kokosovog ulja, Časopis za tradicionalnu i komplementarnu medicinu, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6335493/
- Dijeta za mršavljenje koja uključuje konzumaciju triacilglicerolnog ulja srednjeg lanca dovodi do veće stope gubitka kilograma i masti nego maslinovo ulje, American Journal of Clinical Nutrition, Američka nacionalna medicinska knjižnica, Nacionalni institut za zdravlje.
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2874190/