Sadržaj:
- Sastojci koji pomažu u ubijanju klica
- Kako napraviti vlastiti dezinficijens za ruke kod kuće
- Domaći recept za dezinfekciju ruku
- Kada i kako koristiti sredstvo za dezinfekciju ruku (savjeti)
- Sredstvo za dezinfekciju ruku vs. Pranje ruku - što je bolje?
- Završna riječ
- 8 izvora
Budući da ljudi pribjegavaju paničnoj kupnji i čišćenju polica prehrambenih proizvoda od sredstava za dezinfekciju ruku, mnogima od nas ne preostaje ništa drugo nego da ih pripremimo kod kuće kako bi se zaštitili od nove pandemije koronavirusa.
Prema Centrima za kontrolu i prevenciju bolesti, često čišćenje ruku dezinficijensom koji sadrži najmanje 60% alkohola jedan je od najučinkovitijih načina izbjegavanja zaraze COVID-19 (1).
Iako sredstva za dezinfekciju pomažu u inhibiranju rasta određenih vrsta klica, ne uklanjaju sve. CDC sugerira da je pranje ruku vodom i sapunom učinkovitije u ubijanju klica nego dezinficijensi (2). Ali ako sapun i voda nisu dostupni, upotrijebite sredstvo za dezinfekciju ruku na bazi alkohola.
Svjetska zdravstvena organizacija stvorila je praktični vodič za DIY formulacije za trljanje ruku s tehničkim informacijama o sredstvima za dezinfekciju ruku (3). Ovi su recepti namijenjeni većim serijama sredstava za dezinfekciju.Sastojci koji pomažu u ubijanju klica
Napravite vlastiti dezinficijens za ruke kod kuće koristeći sljedeće sastojke:
- Izopropil ili alkohol za trljanje ili etanol - Pomaže u inaktivaciji virusa (4), (5).
- Aloe vera gel - Ima hidratantna svojstva (6). Može vam pomoći zamijeniti dio vlage koju odstranjuje alkohol.
- Eterično ulje (ulje čajevca, ulje lavande ili ulje cimeta, ulje ružmarina ili ulje eukaliptusa) - Ova ulja pokazuju antivirusna i antibakterijska svojstva (7), (8).
Napomena: Kao što je gore spomenuto, vaš dezinficijens mora sadržavati najmanje 60% alkohola da bi bio učinkovit protiv virusa. Budući da mješavinu pripremate kod kuće, težite povećanju razine alkohola na najmanje 70% - 75%. Preporučuje se boca s 99% izopropil alkohola.
Kako napraviti vlastiti dezinficijens za ruke kod kuće
Ovaj domaći dezinficijens nije 100% zamjena za pravi komercijalni dezinficijens. Većina ovih sastojaka imaju općeprihvaćena antivirusna svojstva, ali u laboratoriju nisu testirani na rad protiv koronavirusa.
Ovo sredstvo za dezinfekciju ima 60% + udio alkohola. Međutim, ova inačica još uvijek nije testirana da ima bilo kakav učinak protiv koronavirusa. Testirana verzija sredstva za samostalno rukovanje rukom navedena je na službenim web stranicama SZO (3).
Prije nego što isprobate ovaj recept, obratite se svom liječniku. Također, nemojte koristiti ovaj dezinficijens na dječjoj koži jer mogu biti izložena većem riziku ako se koriste nepravilno.
Domaći recept za dezinfekciju ruku
Očistite mjesto razrijeđenim izbjeljivačem. Temeljito operite ruke i ne dirajte otopinu dok nije potpuno spremna.
Trebat će vam
Sastojci
- ⅔ šalica alkohola za trljanje (99% izopropil alkohol) (ili) ⅔ šalica etilnog alkohola
- ⅓ šalica gela aloe vere
- 5-10 kapi esencijalnog ulja
Materijali
- Zdjela za mješanje
- Pribor za miješanje
- Dimnjak
- Čista boca s poklopcem ili pumpicom koji se može zatvoriti
Što morate učiniti
- Sve sastojke ulijte u posudu s mjernom žlicom.
- Otopinu temeljito umutite da se pretvori u gel.
- Lijevkom ulijte tekućinu u praznu bocu.
Kako čuvati
- Otopinu čuvajte u maloj staklenci ili cijevi za istiskivanje s lakim otvaranjem.
- Također ga možete pohraniti u plastičnu bocu s raspršivačem za pumpu.
Doktorica Elizabeth Eversull, integrativni liječnik, podijelila je na Twitteru recept za dezinfekciju ruku.
Kada i kako koristiti sredstvo za dezinfekciju ruku (savjeti)
Shutterstock
Prema CDC-u, obvezno je saniranje ruku više puta dnevno, posebno prije jela, nakon korištenja zahoda, nakon kašljanja ili kihanja itd. Evo nekoliko jednostavnih koraka za temeljito saniranje ruku:
- Ubrizgajte obilnu količinu sredstva za dezinfekciju u dlan.
- Temeljito protrljajte ruke. Obavezno pokrijte obje ruke, uključujući prste, unutarnje kutove, vrhove prstiju, nokte itd.
- Osušite ruke. Nakon 20 sekundi trljanja ruku, vaša je koža sigurno upila većinu sredstava za dezinfekciju. Ako su vam ruke još uvijek mokre, osušite ih na zraku.
Sad kad znate kako koristiti sredstvo za dezinfekciju ruku, naučimo razliku između pranja ruku i sredstva za dezinfekciju ruku.
Sredstvo za dezinfekciju ruku vs. Pranje ruku - što je bolje?
Glavna razlika između sredstva za dezinfekciju ruku i pranja ruku je u tome što sredstva za dezinfekciju ruku na bazi alkohola ne ubijaju sve vrste klica. Možda se neće riješiti opasnih kemikalija, poput pesticida, te vidljive prljavštine i prljavštine. S druge strane, pranje ruku vodom i sapunom smanjuje količinu svih vrsta klica i rješava se prljavštine, otpadaka i prljavštine.
Sredstva za dezinfekciju ruku dobra su opcija ako trenutno ne možete oprati ruke ili nemate pristup vodi. Brzi su, jednostavni za upotrebu i prijenosni. Pravilno čišćenje ruku najbolji je način da se izbjegne zaraza ili širenje klica.
Završna riječ
Klica ima posvuda! Možete ih ugovoriti putem različitih izvora. Poštivanje zdrave higijene ruku ključno je kako biste izbjegli bolest i dalje širenje klica. Ako vam je teško kupiti sredstva za dezinfekciju ruku u lokalnim trgovinama, isprobajte ovaj domaći recept za dezinfekciju ruku i budite sigurni! Međutim, zdravstvene vlasti preporučuju pranje ruku sapunom i vodom preko sredstava za dezinfekciju ruku.
8 izvora
Stylecraze ima stroge smjernice za izvor i oslanja se na recenzirane studije, akademske istraživačke institucije i medicinska udruženja. Izbjegavamo koristiti tercijarne reference. Možete pročitati više o tome kako osiguravamo da je naš sadržaj točan i aktualan čitajući našu uredničku politiku.
Original text
- „Prevencija koronavirusne bolesti 2019. (COVID-19).“ Centri za kontrolu i prevenciju bolesti, 18. ožujka 2020.
www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/prepare/prevention.html
- "Pokaži mi znanost - kada i kako koristiti sredstvo za dezinfekciju ruku u postavkama zajednice." Centri za kontrolu i prevenciju bolesti, 3. ožujka 2020.
www.cdc.gov/handwashing/show-me-the-science-hand-sanitizer.html
- „Vodič za lokalnu proizvodnju: WHO-