Sadržaj:
- Sadržaj
- Što je ekcem?
- Koje su vrste ekcema?
- Što uzrokuje ekcem? Koji su pokretači i čimbenici rizika?
- Koji su znakovi i simptomi ekcema? Kako to dijagnosticirati?
- Koje su mogućnosti liječenja ekcema?
- Promjene u načinu života za liječenje ekcema
- Lijekovi za liječenje ekcema
- Terapije za rješavanje ekcema
Ne može se poreći činjenica da je ekcem neugodan i iritantan. Često proizlazi iz neuravnoteženog imunološkog sustava, što uzrokuje ljuskave, svrbežne i suhe dijelove kože. I povrh svega, svrbi me vraški! Stvar je velike nevolje za one koji pate od nje. Ali dobra vijest je da ovo često frustrirajuće stanje možete lako kontrolirati. U ovom smo članku podijelili 10 kućnih lijekova za ublažavanje ekcema. Također ćete razviti bolje razumijevanje stanja, prepoznati okidače i naučiti ih kontrolirati u skladu s tim. Pročitajte kako biste saznali sve što trebate znati o liječenju ekcema.
Sadržaj
- Što je ekcem?
- Koje su vrste ekcema?
- Što uzrokuje ekcem? Koji su pokretači i čimbenici rizika?
- Koji su znakovi i simptomi ekcema? Kako to dijagnosticirati?
- Koje su mogućnosti liječenja ekcema?
- Koji su kućni lijekovi protiv ekcema?
- Utječe li dijeta na ekcem? Što jesti, a što izbjegavati?
- Mjere opreza protiv ekcema: kako ga spriječiti
- Činjenice o ekcemu
Što je ekcem?
Poznat i kao atopijski dermatitis, ekcem je stanje koje čini vašu kožu upaljenom, grubom, ljuskavom i svrbežom. U nekim se slučajevima mogu pojaviti i žuljevi. Uključuje i vaš imunološki sustav. Ovo je kronično stanje i povremeno plamti.
Postoji nekoliko vrsta ekcema. Prije izrade pravilnog plana liječenja važno je utvrditi vrstu ekcema od koje bolujete.
Natrag na TOC
Koje su vrste ekcema?
Shutterstock
- Atopijski dermatitis: Ovo je kronično i upalno stanje. Točan uzrok ovog stanja nije poznat, ali događa se kada vaš imunološki sustav drastično reagira na iritant ili okidač. Ovo se stanje razvija tijekom djetinjstva, ali može biti prisutno i u odrasloj dobi.
- Nadražujući dermatitis: Do toga dolazi kada vaša koža dođe u kontakt s lužinama, deterdžentima ili kiselinama ili zbog prekomjerne izloženosti vodi i hladnoći.
- Stasis dermatitis: Ovo je upalno stanje koje se javlja na donjim nogama i uzrokovano je lošom cirkulacijom krvi u nogama.
- Alergijski kontaktni dermatitis: Ovo je alergijski odgovor izazvan izlaganjem alergenu koji dolazi u kontakt s vašom kožom (mislite na otrovni bršljan).
- Šuga: To uzrokuje najezda svrbeža na vašoj koži. To je vrlo zarazno i uzrokuje crvene i svrbežne kvrge na zahvaćenom području.
- Lichen Simplex Chronicus: zadebljanje kože uslijed stalnog svrbeža ili trljanja karakterizira ovo stanje.
- Dishidrotski ekcem (Pompholyx): Ova vrsta ekcema uzrokuje žuljeve na koži, posebno u područjima poput prstiju, stopala, dlanova i ruku.
- Seboroični dermatitis: U ovom stanju dobivate ljuskave crvene mrlje, uglavnom na tjemenu, ušima, obrvama, prsima i leđima.
- Nummularni ekcem: U ovom se stanju na vašoj koži razvijaju okrugle lezije i one u obliku novčića koje svrbe. Te lezije mogu postati korice.
- Kserotski ekcem: To se obično događa zimi i obilježava ga suha i svrbežna koža (zbog nedostatka vlage), koja se s vremenom pogoršava.
Najbolje je prepoznati što pokreće vaše stanje i to izbjeći. Iako možda nećete izliječiti ekcem, možete ga kontrolirati ili spriječiti pojavu izljeva i kvalitetno voditi život.
Natrag na TOC
Što uzrokuje ekcem? Koji su pokretači i čimbenici rizika?
Shutterstock
Prema Američkoj akademiji za dermatologiju, dva najznačajnija čimbenika rizika za ekcem su:
- Obiteljska povijest (radi li u vašoj obitelji?)
- Mutacija gena filaggrina (FLG)
Još uvijek nije jasno kako genetske komponente uzrokuju ekcem i kako ga točno nasljeđujete. No, oni koji pate od ekcema vjerojatnije će imati djecu s rizikom od te bolesti.
Brojni su čimbenici koji mogu potaknuti ekcem ili ga pogoršati. To uključuje:
- Nadražujuće sredstvo za kožu: To može biti neka vrsta tkanine, poput vune ili sintetičke odjeće, ili deterdženata, parfema, sapuna, klora ili bilo kojeg drugog kemijskog otapala.
- Temperatura: Često ekstremne temperature mogu uzrokovati suhoću kože ili pogoršati vaše stanje.
- Nedostatak hidratantnosti : Da li često zaboravite navlažiti kožu nakon kupke? Ako je odgovor da, vaša bi koža mogla biti dehidrirana.
- Životinjska perut
- Pelud
- Plijesni
- Grinje
- Namirnice
Važno je zapamtiti da se znakovi i simptomi ekcema mogu razlikovati od osobe do osobe. I zato je njihovo prepoznavanje neophodno za pravilnu dijagnozu.
Natrag na TOC
Koji su znakovi i simptomi ekcema? Kako to dijagnosticirati?
Shutterstock
Trebali biste potražiti:
- Intenzivan svrbež
- Osip ili crvene kvržice
- Osjećaj svrbeža i peckanja na osipu
- Kore od osipa
- Tekućina koja curi iz osipa
- Oticanje u određenim područjima
- Jedno ili više okruglih područja s lezijama (ovo se često miješa s gljivičnom infekcijom)
- Prozirne kvrge ispunjene tekućinom
- Ispucala koža
Nažalost, ne postoje laboratorijski testovi za dijagnosticiranje ekcema. Međutim, biopsija kože može biti korisna za procjenu drugih uzroka koji oponašaju ekcem. Vaš liječnik može provesti neke alergijske testove kako bi utvrdio imate li alergiju na nešto vanjsko ili unutarnje. Dok dijagnosticira ekcem, liječnik će obično pitati o povijesti bolesti vaše obitelji. On ili ona mogu postaviti sljedeća pitanja:
- Imate li astmu ili ste alergični na kućne ljubimce, pelud ili bilo što drugo?
- Nadražuje li neka tvar (poput sapuna ili bilo koje kozmetike) vašu kožu?
- Otkad imate simptome?
- Jeste li se podvrgli nekom posebnom tretmanu za liječenje ekcema?
Dermatolog često može postaviti dijagnozu gledajući samo vrste lezija ili osipa na koži. Međutim, ponekad će vam trebati više posjeta kako biste utvrdili kakvu vrstu ekcema imate. Jednom kada se utvrdi vaše stanje, liječenje započinje.
Natrag na TOC
Koje su mogućnosti liječenja ekcema?
Shutterstock
Njega kože ključna je za liječenje ekcema. Bez obzira radi li se o odraslima i djeci ili bebama - to je potrebno u slučaju da je ekcem blag. Morate biti ustrajni u provođenju promjena u svojim navikama i načinu života kako biste liječili svoje simptome.
Promjene u načinu života za liječenje ekcema
- Koristite blage sapune i hidratantne kreme: Blagi sapuni ne isušuju vašu kožu. Primjena hidratantne kreme nakon tuširanja održava vašu kožu hidratiziranom i nahranjenom. To se odnosi na odrasle i djecu.
- Koristite kratke, ali tople tuševe : Izbjegavajte vruće tuševe. Umjesto toga, tuširajte se toplim tušem, i to također na kratko. Inače će vam dodatno isušiti kožu.
- Upravljajte stresom: Stres često pokreće ili pogoršava vaše stanje. I zato je presudno uskladiti um, tijelo i dušu kako biste izbacili stres. Pokušajte meditirati, slušati umirujuću glazbu i dobro se naspavati.
- Instalirajte ovlaživač zraka: Ako je zrak u vašem domu presuh, uzmite ovlaživač zraka jer suhi zrak može pogoršati vaše stanje.
- Mokri oblog: Osjeća se dobro na koži i pomaže u kontroli iritacije.
Uz promjene načina života, liječnik bi mogao preporučiti i upotrebu određenih masti za kožu i lijekova za liječenje ekcema.
Lijekovi za liječenje ekcema
Liječnik vam može dati blage lijekove bez recepta za kontrolu vašeg stanja. Međutim, ako to ne uspije, on / ona može preporučiti:
- Kortikosteroidne masti
- Nesteroidne kreme, poput Pimekrolimusa i Takrolimusa
- Crisaborole (za djecu i odrasle s blagim ekcemom)
- Dupilumab
- Ciklosporin (ovaj imunosupresivni lijek često se koristi za liječenje teških slučajeva ekcema u odraslih)
Liječnik može predložiti i neke alternativne terapije za izlječenje vašeg stanja.
Terapije za rješavanje ekcema
Original text
- Svjetlosna terapija / Fototerapija: Ova terapija je