Sadržaj:
- Sadržaj
- Što je kemijski piling?
- Koje su vrste kemijskih pilinga?
- Koje su prednosti kemijskog pilinga?
- Kemijski piling: sastojci koje treba potražiti
- Postoje li nuspojave kemijskog pilinga?
- Kako napraviti kemijski piling kod kuće
- Korak 1: Očistite lice
- Korak 2: Zaštitite osjetljive dijelove
- Korak 3: Jabučno rješenje za kemijski piling
- Korak 4: Ostavite ga na vrijeme preporučeno od proizvođača
Želite li se riješiti svoje dosadne kože? Ili učiniti da staračke pjege i pjege nestanu? Želite li poboljšati teksturu kože? Bez obzira tražite li rješenje samo jednog od ovih problema ili svih njih, odgovor je kemijska obrada kore.
Stručnjaci ga pozdravljaju kao jedno od najučinkovitijih rješenja za njegu kože. A najbolji dio je što to možete učiniti kod kuće! Ovaj članak govori o svemu što trebate znati o kemijskom pilingu kod kuće. Započnimo!
Sadržaj
- Što je kemijski piling?
- Koje su vrste kemijskih pilinga?
- Koje su prednosti kemijskog pilinga?
- Kemijski piling: sastojci koje treba potražiti
- Postoje li nuspojave kemijskog pilinga?
- Kako napraviti kemijski piling kod kuće
- Kako se brinuti o koži nakon kemijskog pilinga
Što je kemijski piling?
Shutterstock
Kemijski piling je tretman u kojem se kemijska otopina koristi za piling kože. Na vašu se kožu nanosi kemikalija koja uzrokuje smrt tkiva (kontrolirano), što rezultira ljuštenjem gornjeg sloja kože. Jednom kad se sloj odlijepi, obnavlja se novi sloj kože, koji je glađi, manje naboran i bolji od vaše stare kože. Nova je koža obično prilično osjetljiva, ali potpuno zacjeljuje u roku od nekoliko dana.
Ovisno o dubini stvorene rane, kemijski piling široko je kategoriziran u tri vrste.
Natrag na TOC
Koje su vrste kemijskih pilinga?
Shutterstock
Kemijski pilinzi su kategorizirani kao:
- Površinski pilingi
Ova vrsta kemijskog pilinga ne prodire u kožu izvan epiderme (najgornjeg sloja). Izuzetno je blag i nježno ljušti samo vanjski sloj kože. Ako imate blagu boju kože ili želite poboljšati teksturu grube kože, ova je prikladna za vas. Obično se u ovoj vrsti kemijskog pilinga koristi alfa hidroksi kiselina, salicilna kiselina (niske čvrstoće) ili bilo koja druga blaga kiselina.
- Srednje kore
Kemikalije u ovom pilingu prelaze preko epiderme i dosežu najvišu razinu dermisa (srednji sloj kože). Srednji se piling obično koristi za liječenje stanja poput staračkih pjega, bora, sitnih bora i umjerenih razina promjene boje. Ovaj piling također pomaže u zaglađivanju vaše grube kože i liječenju bilo kakvog predkancerogenog rasta kože. Glikolna kiselina (visoki postotak), trikloroctena kiselina i Jessnerov piling spadaju u ovu kategoriju.
- Duboki pilingi
Kao što i samo ime govori, duboki piling prodire u dermis i dolazi do najdubljeg sloja kože. Koriste se za liječenje plitkih ožiljaka, pjega, staračkih pjega, dubokih bora, promjene boje kože i umjerenih linija. Fenolski i triklorocteni piling (visoki postotak) koriste se za duboko piling. Postupak se može izvoditi najviše jednom godišnje, a to bi trebao učiniti stručnjak.
Kada se pravilno izvede, kemijski piling može dramatično preobraziti vašu kožu i dati joj mladolik izgled. Evo nekoliko blagodati kemijskog pilinga.
Natrag na TOC
Koje su prednosti kemijskog pilinga?
Shutterstock
Osim što poboljšavaju teksturu vaše kože, kemijski piling može puno učiniti i na vašoj koži.
- Čini vašu suhu kožu glatkijom
- Smanjuje pigmentaciju
- Otklanja mrlje
- Smanjuje akne
- Smanjuje znakove blage štete od sunca
- Koža mlađeg izgleda
- Uklanja blage mrlje
Također, ima manje vremena za oporavak.
- Fine linije postaju manje uočljive
- Uklanja ožiljke i rodne znakove
- Smanjuje pigmentaciju
- Uklanja stare ožiljke od akni
- Smanjuje suhu kožu
- Smanjuje znakove oštećenja od sunca i mrlje
- Svježa i mlađeg izgleda kože
- Uklanja predkancerozne izrasline
- Smanjuje duboke ožiljke od akni
- Uklanja akne
- Uklanja duboke bore
- Smanjuje staračke pjege
- Glatkija i mlađeg izgleda kože
- Dugoročni rezultati
Iznad svega, duboki kemijski piling jednokratni je tretman koji ima trajni učinak na vašu kožu.
Kemijski pilinzi koje ljudi primjenjuju kod kuće obično su površinski. Ako kod kuće radite srednji piling, morate biti izuzetno oprezni. Bolje je ne riskirati ako prvi put kemijski piling radite kod kuće. Pri odabiru kemijskog pilinga, popis sastojaka može biti iscrpan i zbunjujući. Ako ste početnik, evo kratkog vodiča za sastojke za koje se možete odlučiti.
Natrag na TOC
Kemijski piling: sastojci koje treba potražiti
Shutterstock
Evo sastojaka na koje treba obratiti pažnju pri kupnji kemijskih pilinga.
- Enzimski pilingi
Oni su nevjerojatno blagi jer sadrže mješavinu voćnih enzima. Nježno ljušte gornji sloj kože i pročišćavaju pore kože. Enzimski pilingi izvrsni su za sve koji imaju osjetljivu kožu i one koji ne podnose kiseline.
- Mliječna kiselina
Pilingi s mliječnom kiselinom obično sadrže alfa hidroksi kiseline (AHA) i izuzetno su blagi. Pogodni su za početnike i pomažu u zaglađivanju kože i liječenju manjih bora, finih bora i blage promjene boje (1). Također su izuzetno hidratantni.
- Mandelična kiselina
Mandelova kiselina ima anti-age prednosti i vrlo je učinkovita u uklanjanju mrtvih stanica kože. Pomaže u poboljšanju teksture kože i smanjenju bora i finih linija. Također pomaže u smanjenju hiperpigmentacije (2). Dobro djeluje u kombinaciji sa salicilnom kiselinom.
- Salicilna kiselina
Salicilna kiselina se široko koristi za liječenje akni. Kada se koristi u otopinama za piling, salicilna kiselina apsorbira se u pore kože i otčepljuje ih. Za razliku od AHA i glikolne kiseline, ova kiselina neće vašu kožu učiniti osjetljivom na sunčeve zrake (3). Salicilna kiselina pomaže u liječenju melazme, pjega, hiperpigmentacije i oštećenja od sunca.
- Glikolna kiselina
U usporedbi sa svim gore spomenutim sastojcima, glikolna kiselina je malo snažnija. To je i površinska i srednja kora, ovisno o postotku korištene kiseline. Ne samo da pročišćava teksturu vaše kože, već i smanjuje pojavu bora i ožiljaka te posvjetljuje tonus vaše kože (4).
- Jessnerov piling
Kada tražite proizvode za kemijski piling, zasigurno ćete naići na ovaj naziv. Jessnerova kora uglavnom je kombinacija tri sastojka: mliječne kiseline, salicilne kiseline i resorcinola. Prilično je učinkovit u liječenju hiperpigmentacija i akni. Pogodan je za masnu kožu. Međutim, ako imate suhu kožu, ovaj piling može je isušiti. Ne zaboravite slijediti hidratantnu kremu nakon korištenja ovog pilinga.
- Triklorooctena kiselina ili TCA pilingi
Ovo je također piling ili sastojak srednje jačine, ali je jači od svih gore spomenutih sastojaka. Djeluje dobro za liječenje hiperpigmentacija, oštećenja od sunca, bora, ožiljaka od akni i strija (5).
Naravno, postoje rizici povezani s kemijskim tretmanom pilinga. Iako blagi i površinski pilinzi možda nemaju značajnih rizika, duboki kemijski pilinzi imaju niz rizika. Međutim, imajte na umu da rizici ovise o tipu kože, vrsti korištenog pilinga i načinu na koji vaša koža reagira na njega.
Natrag na TOC
Postoje li nuspojave kemijskog pilinga?
Shutterstock
Kemijski pilinzi mogu izazvati sljedeće nuspojave:
- Crvenilo kože: Odmah nakon tretmana primijetit ćete crvenilo na koži. Ovo crvenilo može trajati nekoliko tjedana ili mjeseci, ovisno o intenzitetu vašeg liječenja.
- Ožiljak: Ovo je još jedan glavni problem s kemijskim pilingom. Postoje šanse da na licu dobijete ožiljke. Zato kemijski piling treba shvatiti vrlo ozbiljno i raditi ga pod vodstvom stručnjaka za njegu kože.
- Infekcija kože: Kemijski piling, ako se ne izvede na pravi način, može izazvati gljivičnu ili bakterijsku infekciju, uključujući virus herpesa.
Kemijski piling NIJE namijenjen svima. Ne možete se podvrgnuti kemijskom pilingu ako:
- uzimate lijekove za izotretinoin protiv akni (ili ste ih uzimali u posljednjih šest mjeseci).
- imate taman ten.
- imate povijest keloida (prekomjerno razrastanje ožiljaka).
- imate abnormalnu pigmentaciju kože.
- često imate herpes na usnama ili ste već imali herpes u uhu.
Posavjetujte se s liječnikom prije intenzivnog kemijskog pilinga. Iako su kemijski pilinzi kod kuće prilično blagi i nemaju veće nuspojave, bolje je posavjetovati se s liječnikom prije nego što nanesete jake kemikalije na kožu.
Sad kad ste svjesni potencijalnih nuspojava kemijskog pilinga, evo nekoliko savjeta za to kod kuće.
Natrag na TOC
Kako napraviti kemijski piling kod kuće
Shutterstock
Uvijek napravite test zakrpe kako biste provjerili jeste li alergični na neku od kemikalija. Čak i ako ste prije radili kemijski piling, napravite test zakrpe svaki put kad to napravite. Da biste napravili test zakrpe:
- Uzmite malu količinu proizvoda i nanesite ga na unutarnju ruku ili na zapešće.
- Ostavite da djeluje 24-48 sati. Pogledajte kako vaša koža reagira.
- Uklonite ga nakon 48 sati i pričekajte još dva dana kako biste bili sigurni da ne uzrokuje odgođenu reakciju.
Ako je vaša koža nakon testiranja zakrpe u redu, krenite s kemijskim pilingom. Ako ga upotrebljavate prvi put, počnite s najmanjom mogućom koncentracijom. Postupno možete povećavati koncentraciju kako se vaša koža navikne na kiselinu. Za početak možete koristiti 8% TCA, 30% mliječne kiseline ili 30% glikolne kiseline. Ako upotrebljavate proizvode na bazi tretinoina, prestanite ih koristiti tjedan dana prije korištenja kemijskog pilinga.
Sada, razgovarajmo o tome kako kemijski piling možete raditi kod kuće.
Korak 1: Očistite lice
Prije nanošenja otopine za kemijski piling, očistite lice nježnim sredstvom za čišćenje bez sapuna.
Korak 2: Zaštitite osjetljive dijelove
Područja poput kože oko očiju, kutova usana i nosnica vrlo su osjetljiva. Na njih nanesite vazelin kako biste ih zaštitili od kiseline.
Korak 3: Jabučno rješenje za kemijski piling
Upotrijebite Q-vrh, pamučnu krpu ili pamučnu podlogu kako biste kemijsku otopinu nanijeli na lice. Započnite s područjima koja su manje osjetljiva, poput kože na čelu, obrazima i bradi, a zatim je nanesite na nos i vrat.
Korak 4: Ostavite ga na vrijeme preporučeno od proizvođača
Vrijeme čekanja razlikuje se od sastojaka. Međutim, uvijek je sigurno držati ga manje od